اولین تجربه رانندگی با وانت سایپا ۱۵۱ + عکس

  •  

اختصاصی «عصرخودرو»

اولین تجربه رانندگی با وانت سایپا ۱۵۱ + عکس

عصرخودرو: سال‏های ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ چند ویدئو کوتاه کە با موبایل گرفته شده و مربوط بە ۳ وانت ایرانی بودند بە واسطه بلوتوث و اینترنت، دست بە دست گشت و تقریبا همه مردم از آغاز طرح وانت‏سازی بر پایه خودرو‏های سواری موجود در کشور آگاه شدند.

این ۳ وانت شامل وانت ۴۰۵، وانت سمند(ارس) و وانت پراید می‏شد کە هر ۳ بە عنوان طرح‏های مفهومی معرفی شده بودند و شرکت‏ها هیچ‏گونه مهر تاییدی بر این پروژه‏ها نزدند. در بین این ۳ وانت، جنجالی‏ترین ویدئو متعلق بە وانتی بود کە بر پایه پراید طراحی شده بود و چراغ‏های عقب آن متعلق بە نسخه هاچ‏بک نسیم بود. هر بیننده‏ای در مواجهه با آن می‏گفت مگر پراید هم می‏تواند وانت شود؟  پاسخ سوال آن روز‏های مردم امسال توسط سایپا ارائه شد و سایپا ۱۵۱ نام گرفت. هفته قبل با همکاری شرکت سایپا امکان آزمایش فنی و ملاقات با این خودرو برائ ما فراهم شد.

 ما نیز فرصت را غنیمت شمردیم تا بیشتر با این خودرو آشنا شویم و آنچه از آن دریافتیم را در اختیار شما خوانندگان نیز قرار دهیم :

و سایپا تصمیم گرفت تا اولین وانتش را طراحی کند

بر اساس گفته مسئولان سایپا مطالعات اولیه این طرح از سال ۱۳۸۸ آغاز شد و این شرکت در پایان سال ۱۳۸۹ طرح نهایی را آماده کرد و وارد مرحله نمونه‏سازی اولیه شد. سایپا ۱۵۱ پروژه‏ای تازه در سایپاست و بر اساس گفته‏های دست‏اندر‏کاران این پروژه اشتراکی با پروژه‏ سال‏های قبل سایپا ندارد و طرح بە کلی از پایه مورد بازنگری قرار گرفته است. پلت‏فرم بەسازی شده X100 جایگزین پلت‏فرم مشترک با پراید‏های نسیم و صبا شده و امکاناتی بە مجموعه این وانت افزوده شده‏اند تا با استاندارد‏های زمان عرضه کە تابستان سال آینده در نظر گرفته شده، تطبیق داشته باشند. در طراحی کلی این خودرو حدود ۶۵درصد قطعات بدنه نسبت بە نسخه‏های سواری پلتفرم X100 تغییر کرده‏اند و قرار است این قطعات تازه از سال آینده بە صورت انبوه در شرکت‏های تابعه سایپا بە تولید برسند.

چرا ۱۵۱ ؟

سیستم نامگذاری خوردو در سایپا مدتی است بە کد‏های سهرقمی تغییر یافته اما همچنان بسیاری از مردم محصولات این شرکت را با نام پراید می‏شناسند. با این حال، مدتی قبل خبرنگار ما در حاشیه نمایشگاه پاریس از قائم‏مقام کیا در مورد پراید پرسید و او گفت کە ما دیگر هیچ مالکیتی در این خودرو نداریم و این خودرو کاملا در اختیار سایپاست. کد “۱” نشاندهنده پلت‏فرم شماره یک سایپا یعنی X100 است. کد ۵ بە کلاس خودرو یعنی کلاس کار اشاره دارد. همانطور کە تاریخ نشان داده،

مردم ما حتی بعد از تغییر نام پرشیا بە پارس همچنان این خودرو را با نام اولیه‏اش می‏شناسند و بە نظر می‏رسد کە این موضوع برائ پراید نیز قابل تغییر نباشد!

آیا سایپا ۱۵۱ واقعا یک وانت است ؟

تصور ما از یک وانت چیست ؟ مطمئنا بە عنوان یک ایرانی با شنیدن نام وانت پیش از هر چیز نیسان جونیور یا همان نیسان‏های آبی در ذهنمان تداعی می‏شود یا در بدترین حالت وانت‏پیکان(باردو) را در ذهنمان مجسم می‏کنیم کە پذیرایی یک و نیم تن بار است و تقریبا کف آن در یک میلیمتری زمین قرار دارد ! متاسفانه در چنین تصوراتی هیچ‏گاه استاندارد‏ و کلاس‏بندی‏های جهانی را در نظر نمی‏گیریم و تنها بە آنچه دیده‏ایم اکتفا می‏کنیم. بیایید کمی بە عقب بازگردیم و وانتی دیگر در ایران را بە خاطر بیاوریم ؛ مزدا ۱۰۰۰، کوچک‏ترین وانتی کە توسط شرکت ایران‏وانت بە کشور عرضه شد. وزن این وانت تنها ۷۱۰ کیلوگرم بود و از پیشرانه ۹۸۷ سی‏سی بەره می‏برد وحداکثر میزان باری کە در ایران با آن حمل شده حدود ۶۰۰ کیلوگرم است در حالی کە این رقم عددی دو برابر ظرفیت استانداردش را نشان می‏دهد. همانطور کە خودرو‏های سواری در کلاس‏های کوچک، بزرگ و متوسط دسته‏بندی می‏شوند خودرو‏های تجاری نیز در چنین کلاس‏های قرار می‏گیرند. وانت سایپا ۱۵۱ از نظر دسته بندی اتحادیه اروپا در کلاس LCV(خودرو‏های سبک تجاری) قرار می‏گیرد و بە عنوان اولین نسخه پیکاپ پلت‏فرم پراید و اولین تجربه وانت‏سازی شرکت سایپا ( گروه خودروسازی سایپا پیش‏تر با زامیاد بە این عرصه قدم نهاده است) شناخته می‏شود. کلاس LCV شامل خودرو‏های کار و تجاری تا وزن ۳٫۵ تن می‏شود کە در کلاس‏های ون و وانت بە تولید می‏رسند.

تغییرات ظاهری وانت در مقایسه با نسخه‏ سواری :

سایپا ۱۵۱ در واقع نسخه وانت مدل ۱۳۱ این شرکت است کە از ستون A این خودرو بە عقب کاملا دستخوش تغییر شده است. زاپاس در پشت صندلی سرنشین جلو تعبیه شده و داشبورد و طراحی کلی اتاق همانند دیگر اعضای خانواده پلت‏فرم X100 و محصولات فعلی این شرکت با طرح تازه در نظر گرفته شده است. تنها تغییری کە در اتاق نسبت بە نسخه سدان می‏توان ملاحظه کرد، تطبیق ابعاد و طراحی پوشش سقف است کە تغییر یافته و دیگر نمی‏توان تفاوتی بین این مدل و مدل سدان را ملاحظه کرد. نیمی از تغییرات این خودرو در مقایسه با نسخه‏های سدان بە سیستم‏های فنی شامل ترمز، سیستم تعلیق و گیربکس مربوط می‏شود و نیمی دیگر بە تغییرات عمده صورت گرفته برائ نصب و طراحی محل بار. طراحی نمای عقب این وانت بە هیچ وجه شما را یاد پراید یا دیگر محصولات سایپا نمی‏اندازد؛ طرحی تازه با چراغ‏های عمودی و کشیده کە پیش‏تر در وانت تندر‏۹۰ ملاحظه شده بود. سپر عقب نسبتا کوتاه طراحی شده اما در کل طرحی ساده و در عین حال زیبا دارد و در نسخه پروتوتایپی کە ما ملاقات کردیم، جنس پلاستیک آن کمی خشک و شکننده بود کە مطمئنا در نسخه تولیدی اینگونه نخواهد بود و قرار است  بە صورت سه تکه و ترکیبی از پلیمر و فلز باشد. برائ بازکردن در کوچک قسمت بار نیازی نیست مانند وانت‏های دیگر دو قفل مکانیکی را آزاد کنید بلکه دستگیره‏ای مانند دستگیره در برائ آن تعبیه شده کە با باز کردن آن، در محل بار بە سادگی باز و بسته می‏شود. حجم باک همانند نسخه سدان ۳۷ لیتر است اما محل باک خودرو بە کمی جلوتر از محل بار تغییر مکان داده و محل در باک نیز بە نزدیک در راننده تغییر یافته است.

قلب تپنده اولین وانت سایپا چیست؟

مسئولین پروژه سایپا ۱۵۱ اعلام کرده‏اند کە این خودرو قطعا با قوی‏ترین و بە روز‏ترین پیشرانه پلت‏فرم X100 یعنی موتور تازه با قابلیت یورو ۴ با توان بالاتر از موتورهای موجود بە بازار عرضه خواهد شد . نوع CNGسوز این خوردو نیز در فاز دوم با وزن خالص ۹۸۵ کیلوگرم روانه بازار خواهد شد . ظرفیت بار این مدل با توجه بە وزن مخزن ۳۸۰ کیلوگرم یعنی ۸۰ کیلوگرم کمتر از مدل بنزینی اعلام شده است .

چقدر ظرفیت بار دارد ؟

به حساس‏ترین مشخصه یک وانت یعنی ظرفیت حمل بار می‏رسیم. وزن خالص وانت سایپا ۱۵۱ در نوع بنزینی ۹۰۰ کیلوگرم است کە ۵۴۰ کیلوگرم آن روی چرخ‏های جلو و ۳۶۰ کیلوگرم نیز روی چرخ‏های عقب قرار دارند و توزیع وزن بە صورت (۶۰/۴۰) صورت گرفته است. حداکثر وزن مجاز قابل تحمل در قسمت بار این وانت ۴۶۰ کیلوگرم اعلام شده کە سایپا ۱۵۱ را در دسته وانت‏های ۰٫۵ تنی قرار می‏دهد. وانت پیکان اصلی‏ترین رقیب این خودرو در ایران با ظرفیت بار استاندارد حدود ۸۰۰ کیلوگرم بە بازار معرفی شد و یک کلاس بالاتر از سایپا ۱۵۱ قرار می‏گیرد. بە هر حال سایپا ۱۵۱ نیز وانتی است کە در کلاس خود ظرفیت  بار استانداردی دارد و بە مشتریانی چشم دوخته کە قصد ندارند چشم‏بسته و بدون تفکر هر باری را روی دوش آن قرار دهند اما متاسفانه با نگاهی بە فرهنگ مردم کشورمان درمی‏یابیم کە در نظر گرفتن چنین حجم باری می‏تواند مشکل ایجاد کند زیرا بعضی اشخاص بدون در نظر گرفتن حجم و وزن بار می‏توانند سبب ایجاد مشکلات فراوان شوند. لاستیک‏های این خودرو همانند نسخه سدان با ابعاد ۱۶۵/۷۰R13 در نظر گرفته شده و توانایی حمل حداکثر بار ۸۱۰ کیلوگرم را داراست لذا وزن کلی قابل تحمل خودرو با در نظر گرفتن وزن خودرو، سرنشینان و بار می‏تواند حداکثر بە ۱۵۱۰ کیلوگرم برسد. اما برائ ایجاد قابلیت بارگیری و همچنین استاندارد‏سازی این خودرو بە عنوان وانت، بعضی بەسازی‏ها نظیر تقویت شاسی و سیستم تعلیق عقب باید در دستور کار سایپا قرار می‏گرفت لذا مسئولان این پروژه تصمیم گرفتند در عقب سیستم تعلیق میله پیچشی  با فنر‏لول این خودرو را برائ تحمل ظرفیت بار بیشتر بە اکسل صلب تغییر دهند. همچنین بەسازی‏های در بخش شاسی زیر محل بار صورت گرفته و آزمایش با ظرفیت بار‏های مختلف آن انجام شده تا شاهد اتفاقی همانند پیکان‏وانت‏ها کە در طولانی مدت زیر آنها حالتی قوس‏دار بە خود می‏گرفت، نباشیم. سیستم تعلیق در جلو نیز همچنان از نوع مک‏فرسون بە همراه فنر لول است و تنها چند بازنگری ساده در آن صورت گرفته است.

مگر  یک خودرو دیفرانسیل جلو می‏تواند وانت باشد ؟

باز هم بە تصورات ما ایرانی‏ها باز می‏گردیم. دو اسطوره دنیای کوچک وانت‏های در ایرانی یعنی پیکان وانت و وانت نیسان هر دو دیفرانسیل عقب می باشند و در علم طراحی خودرو‏های کار نیز خودرو‏های دیفرانسیل عقب کارایی بەمراتب بهتری نسبت بە خودرو‏های دیفرانسیل جلو در کلاس تجاری دارند اما مهندسان سایپا برائ اصلاح این مشکل بە فکر افتادند. آنچه سایپا برائ وانت ۱۵۱ نیاز داشت افزایش گشتاور سر چرخ‏های جلو بود. مهندسین سایپا در این زمینه تنها ضریب دنده نهایی را از ۳٫۷۷۸ بە ۴٫۳۷۵ ارتقا داده‏اند. این ضریب در واقع برابر با ضریب دنده خروجی گیربکس ضرب در ضریب دیفرانسیل است کە در نهایت تاثیر خود را روی تمامی دندها می‏گذارد لذا با این تغییر مهم می‏توان انتظار افزایش میزان گشتاور(عامل کشش) در سر چرخ‏ها را داشت.

آیا سایپا ۱۵۱ ایمن است ؟

سایپا ۱۵۱ فرزند پلت‏فرم X100 سایپاست. از جمله تغییرات ایجادشده در این پلتفرم کە در وانت ۱۵۱ نیز اعمال شده می‏توان بە لایه محافظ پشت موتور(فایرول)، تقویت ستون‏های جانبی و در‏ها اشاره کرد. با حذف نیمه انتهایی و طراحی اتاق بار، مهندسین طراح ۱۵۱ لایه‏های محافظی را برائ بخش‏های جانبی و عقب محفظه بار نیز در نظر گرفته‏اند. این خودرو همچنین بە زعم مسئولان سایپا اولین وانت داخلی است کە می‏تواند آزمایش‏های تصادف از روبهرو و بغل را با موفقیت پشت سر بگذارد. طراحی کابین همانند دیگر محصولات پروژه X100 با قابلیت نصب دو کیسه هوا برائ دو سرنشین انجام شده است. سیستم ترمز ABS نیز بە صورت استاندارد روی این خودرو نصب خواهد شد. مطمئنا سیستم ترمز یک خودرو وانت با بیش از ۴۶۰ کیلوگرم بار باید با سیستم ترمز یک خودرو سواری با ۴ سرنشین متفاوت باشد تا بتوان از توقفی ایمن آسوده خاطر بود. مسئولان پروژه ۱۵۱ در سایپا بە همین منظور تغییرات عمده‏ای را در دیسک، کالیپر‏ها و بوستر ترمز بە وجود آورده‏اند .

پشت فرمان باربر کوچک !

در تجربه سواری با یک وانت نمی‏توان بە دنبال هیجان بود. خودرو پیش روی ما از نظر ابعاد هیچ تفاوتی با نسخه سدان نکرده بود و بە عنوان پروتوتایپ سری VP یا خودرویی برائ انجام آزمایش‏ها و دریافت مجوز‏های لازم برائ تولید بود. طراحی نمای جلو هیچ تفاوتی با نسخه سدان نداشت . در نمای جانبی تنها تغییر محل در باک کمی تازه بە نظر می‏رسد اما وقتی بە پشت خودرو می‏رسید دنیای پراید عوض می‏شود و با چهره‏ای تازه بعد از سال‏ها تولید این خودرو مواجه می‏شوید. طراحی کلی خودرو معقول است و مسئولان طراحی سایپا ضمن تلاش در جهت اقتصادیسازی و ارزانسازی پروژه تمام تلاششان را برائ تمایز این وانت با نسخه‏های سدان انجام داده‏اند.پشت فرمان این خودرو کە نشستیم بە چیز تازه‏ای نسبت بە نسخه سدان نرسیدیم. فرمان خودرو مورد آزمایش ما  از نوع غیرهیدرولیک بود .خودروی ۱۵۱ در مدل های متنوع ارائه می گردد و خودروی پایه فرمان هیدرولیک ندارد اما در تیپهای دیگر آن فرمان هیدرولیک در نظر گرفته شده است . پیشرانه غرش خوبی دارد و  در نوع موردآزمایش از نوع HP+ است اما برائ احساس آن ۶ اسب بخار قدرت و کمی گشتاور بیشتر نسبت بە نسخه معمولی نیاز بە درکی فراتر از یک انسان داشتیم لذا تصمیم گرفتیم قابلیت‏های آن را با چند انسان محک بزنیم. برائ این کار از ۵ نفر خواهستیم پشت این وانت سوار شوند کە در مجموع وزن آنها بە حدود ۳۹۰ کیلوگرم می‏رسید. فضای بار تا حد بسیاری بە سمت پایین متمایل شده بود و بە نظر می‏رسید دستیابی بە ظرفیت بار ۴۶۰ کیلوگرم امری غیرممکن نیست.

بازار‏های هدف، قیمت و زمان عرضه

سایپا ۱۵۱ بر اساس اعلام سایپا از تابستان سال آینده با قیمتی کمتر از مدل ۱۳۱ ( میزان این تفاوت اعلام نشده است) بە بازار عرضه خواهد شد. سایپا همچنین در نظردارد تا این محصول را با تیراژ متوسط سالانه ۳۰‏هزار دستگاه در پایگاه اینترنتی بنرو سایپا بە تولید برساند. کشور‏های عراق، سودان و سوریه نیز بە عنوان اصلی‏ترین مقاصد صادراتی  سایپا ۱۵۱ در نظر گرفته شده‏ اند.


مطالب مشابه :


ایمنی بیشتر سرنشینان با محصولات X100 خانواده سایپا

وبلاگ تخصصي مهندس مهناني - ایمنی بیشتر سرنشینان با محصولات X100 خانواده سایپا - Hear them all cry; But the real art is to hear the sound of silence.
خط سیل زنی مونتاژ موتور X100 سایپا رباتیك شد

مدیرعامل مگاموتور اعلام کرد: با حذف سیل زنی دستی در مونتاژ موتور خودروهای سری x100 ، سیل زنی کارتل موتور انواع خودروهای خانواده x100 سایپا بصورت رباتیک و تمام اتومات انجام می شود. مهندس غفاری افزود: سیل زنی اتوماتیک، یکی از استانداردهای ...
قیمت انواع پراید-سایپا X100

قیمت خودرو - قیمت انواع پراید-سایپا X100 - قیمت خودرو،قیمت خودرو،خودرو,ایران خودرو,ﺍﻳﺮﺍﻥ ﺧﻮﺩﺭﻭ,قیمت خودرو,خودرو قیمت,قیمت خ.
تغییرات ایمنی خودرو X100 خانواده سایپا ( پراید جدید )

تغییرات ایمنی خودرو X100 خانواده سایپا ( پراید جدید ). این پروژه بر ارتقاء استاندارد خودرو در حوزه تصادفات از جلو و جانب و تقویت و استحکام بیشتر بدنه و همچنین ارتقاء استاندارد سیستم روشنایی خودرو و زیبایی تزئینات داخلی و راحتی بیشتر ...
نمایندگی سایپا خواف حاجی زاده - - ... در طراحی کلی این خودرو حدود ۶۵‌درصد قطعات بدنه نسبت بە نسخه‏های سواری پلت‌فرم X100 تغییر کرده‏اند و قرار است این قطعات تازه از سال آینده بە صورت انبوه در شرکت‏های تابعه سایپا بە تولید برسند‌. چرا ۱۵۱ ؟
افزیش کیفیت محصولات X100 سایپا نسبت به سال 90

سایپا95 - افزیش کیفیت محصولات X100 سایپا نسبت به سال 90 - اخبار روز صنعت خودروسازی ایران و جهان.
ایکس 100 سکوی پرتاب کیفیت در سایپا

با بررسی گزارش های ماهانه سازمان بازرسی و کیفیت استاندارد، جهش کیفی در خانواده محصولات گروه خودروسازی سایپا کاملاً مشهود بوده و بواسطه تعریف پلت فرم های جدید در قالب پروژه X100 کیفیت محصولات سایپا با توفیق بیشتر ...
کاهش 10تا 17 درصدی قیمت محصولات پراید (X100 ) سایپا +جدول

وبـــــــــــــــــــــــلاگ راز - کاهش 10تا 17 درصدی قیمت محصولات پراید (X100 ) سایپا +جدول - خبــــــــــــر آنـــــلاین با مدیریت: ( فرید میـرزایی )
برچسب :