ایرادات خودرو پراید از نگاه مصرف کنندگان

با عرض سلام خدمت تمامی دوستان گرامی<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

این مقاله  با توجه به اعتراض اکثر خریداران پراید و مصاحبه با دو نفر  از دارندگان اتومبیل پراید سال 84  و 82  نوشته شده است تا ایرادات این اتومبیل از طریق یک سایت پر بیننده در اختیار بازدید کنندگان قرار بگیرد.

لازم به ذکر است که در این مقاله به هیچ وجه دیدگاههای شخصی دخیل نبوده است.

 ایرادات پراید، به چند گروه عمده تقسیم شده است:

1_ایرادات ظاهری2_اتاق و داخل خودرو3_ پیشرانه 4_سیستم فنربندی5_سیستم انتقال سوخت

 

ایرادات ظاهری:

1_شما هرگز دو خودروی پراید صفر را  نمی یابید که فاصله ی بین گلگیر و کاپوت آن ها باهم برابر باشد،علت این مسئله در صحبتی که با یکی از افراد خط تولید این خودرو داشتم،این گونه مطرح شد :((در خط تولید پراید، مثلا در قسمت تولید گلگیر خودرو که شکل و اندازه ی آن با یک قالب تهیه می شود ،بجای اینکه با هر قالب 20000 گلگیر تولید شود 60000 گلگیر تولید می شود و در واقع گلگیرهایی که بعد از 20000 تولید میشوند از لحاظ شکل و اندازه، مقداری کم  اما بسیار مهم و تاثیر گذار در میزان هماهنگی آن با سایر اجزا بوجود می آورند)).

2_درهای خودرو را هم حتما بعد از خرید خودرو باید  یک بار رگلاژ کرد زیرا می توان گفت که درهای این خودرو در زمان خرید هیچ گاه از لحاظ  محل قرارگیری مثل هم نیستند:مثلا در قسمت جلو، سمت شاگرد در نمونه ای که شخصا آزمایش کردم 5/0 سانتی متر بالاتر از محل تعیین شده بود،همچنین در سمت راننده نیز در حدود 2/0 سانتی متر پایین تر از محل صحیح قرارگیری بود!!!

3_شما صد درصد در هنگام بستن کاپوت این خودرو مشکل پیدا خواهید کرد زیرا اگر آن را برروی هم قرار بدهید و قسمت انتهایی جلوی کاپوت را فشار دهید بعد از چندی آثار جای دست خود را بر روی آن به صورت فرورفته می بینید!!!

اگر هم طبق گفته ی شرکت سازنده ی خودرو و دفترچه ی راهنما عمل کنید(در دفترچه آمده که کاپوت را از فاصله ی 30 سانتی متری رها کنید)دو مسئله پیش خواهد آمد:1.در کاپوت بسته نمیشود و شما باید آن را آز ارتفاعات بالاتر رها کنید !!!2.در کاپوت بسته میشود اما پس از مدتی نه چندان طولانی از تنظیم خارج می شود و از آنجا که رگلاژ کردن هرکدام از قسمت های خودرو جزء گارانتی نمی باشد (به جز دز سرویس اولیه) شما باید بابت این اشتباه خود هزینه کنید اما این مسئله با تعهد شرکت سازنده مبنی بر این که کلیه ی ایرادات بوجود آمده ناشی از مواردی که از ابتدا و در واقع ناشی از عملکرد نادرست سازنده می باشد، به صورت رایگان برطرف خواهد شد در تضاد است.!!!

3_لاستیک دور شیشه ی عقب  و لاستیک بالای درهای طرفین خودرو پس از مدتی (حدودا 1 سال) خاصیت خود را از دست میدهند و آب ناشی از بارندگی و یا شستشوی خودرو به راحتی به داخل اتومبیل وارد میشود!!!

4_ریل های قسمت تحتانی خودرو که به منظور انداختن جک در آنها و بالا بردن خودرو استفاده می شود پس از مدت کوتاهی زنگ می زنند این درحالی است که تقریبا تمامی تولید کنندگان در دنیا، خودروهای تولیدی خودرا حداقل 5 سال در مقابل هرگونه زنگ زدگی گارانتی میکنند!!!

 

 

اتاق و داخل خودرو:

 

در مورد اتاق خودرو لازم است به یک مورد اشاره شود  که در برخورد با خریدار خودروی صفر که آن را  در سال 82 از نمایندگی تحویل گرفته بود اشاره شود، که ماه اول تقریبا مشکلی وجود نداشت  اما بعد از آن وی سروصداهای شدیدی را از قسمت ستون میانی سمت چپ خودرو شنید،پس از چند بار مراجعه به نمایندگی مرکزی آنها لطف بسیاری در حق وی کردند و او را به مدت یک هفته به منظور بررسی وضعیت ماشین در انتظار گذاشتند !!!

اما قول یک هفته ای که به  این مصرف کننده ی عزیز داده بودند به سرانجامی نرسید چون پس از مراجعه وی اعلام کردند که ایراد خودرو پیدا نشده،و این مصرف کننده پس از چند بار مراجعه و به نتیجه نرسیدن تصمیم گرفت شکایت کند، خوشبختانه در اثر این شکایت کارخانه اعلام کرد که حاضر است ایراد خودروی وی را رفع کند ،خودرو مدت یک ماه در کارخانه ی سازنده بود و در این مدت به خاطر فرهنگ مشتری مداری !!!کارخانه یک دستگاه پراید 141 را در اختیار وی قرار داد،جالب تر اینکه در این مدت در کارخانه جایزه برای کسی که ایراد خودرو  را پیدا کند تعیین شده بود!!!

سرانجام یک کارگر توانسته بود ایراد را پیدا کند،اما حدس می زنید ایراد چه بود؟؟؟

در هنگام جوش دادن ستون در قسمت پایین برق آن بخش برای لحظاتی ضعیف شده بود و عمل جوش خوردن به خوبی انجام نشده بود به همین سادگی...!!!

 کارخانه به خاطر  اینکه مشتری ناراضی نشود و در واقع به خاطر حفظ وجهه ی تجاری خود ایراد را رفع کرده بود!!!

ایرادات داخلی خودرو:

در داخل خودرو ایرادات بسیار زیاد است اما مهمترین آنها  سروصدای مربوط به داشبورد ،کنسول و درهای خودرو میباشد.اگر دقت کرده باشید در قسمتی که سرعت سنج و دور موتور قرار گرفته است یک تکه ی پلاستیکی وجود دارد که روی این بخش را پوشش داده است این قسمت در خودروی آزمایش شده ی  بعد از یک هفته از زمان خرید صدایی شبیه ((جریک،جریک!!!))

می داد که شخصا آن را باز کردم و با گذاشتن مقداری پنبه و زدن کمی گریس !مشکل صدا را حل کردم که با گذشت حدود یک سال هنوز صدایی از آن قسمت شنیده نمی شود.حالا سوال اینجاست که کاری به این سادگی چرا در کارخانه ی تولید کننده ی خودرو نباید انجام شود؟

به شما که پراید دارید پیشنهاد می کنم این کار را انجام دهید تا حداقل از شر این صدا راحت شوید!!!

 

پیشرانه:

 

از زمانی که پیشرانه ی   خودرو در سال 82 انژکتوری شد دمای آن به شدت بالا رفت،به طوری که شما در مدل های کاربراتوری سالم در حالت عادی هیچ وقت مشاهده نمی کردید که آمپر دمای خودرو هیچ گاه به نصف برسد اما در نمونه های انژکتوری در حالت عادی آمپر روی نصف است و اگر هوا کمی هم گرم باشد و شما کمی هوس گاز دادن کرده باشید  باید منتظر رسیدن آمپر به قسمت قرمز باشید.وقتی که در مورد دلیل این مسئله از یکی از نمایندگی های خدمات پس از فروش سوال کردم این جواب را شنیدم:طبیعی است!!!

به لطف کارخانه ی سازنده خودرو و انژکتوری کردن آن شاهد کاهش حدودا 5 اسب بخاری قدرت موتور بودیم،حال دلیل چیست ما هم نمی دانیم.برخی میگویند به این خاطر است که موتور خودرو شرایط انژکتوری شدن را نداشته و به اشتباه انژکتوری شده!!!

 

 

سیستم فنربندی:

در مورد سیستم فنربندی می توان فقط گفت :بیش از حد نرم.

این مسئله یعنی بیش از حد نرم بودن سبب مشکلات عدیده ای می شود از جمله:وقتی پنج نفر مسافردارد به جرات می توان گفت که امکان عبور از یک چاله ی 10 سانتی متری وجود ندارد زیرا به طور قطع قسمت انتهایی اگزوز خودرو به زمین برخورد می کند و این مسئله در دراز مدت سبب انحنای اگزوز خودرو می شود که مشکلات مربوط به خود را دارد.مسئله ی دیگری که به خاطر نرم بودن سیستم فنربندی پیش می آید کوبیدن خودرو در دست اندازها می باشد.

مسئله ی سومی که به خاطر نرم بودن فنربندی پدید می آید نداشتن پایداری خودرو، در سر پیچ ها و تمایل زیاد به انحراف میباشد.

البته راه دیگری هم برای رفع این سه نقص وجود دارد آن هم استفاده از لاستیک های بزرگ تر:175، و  رینگ پهن تر: 14 می باشد،که با توجه به سیاست های تولید کننده که در راستای پایین آوردن هزینه های تولید است،این مسئله منتفی است!!!

 

سیستم انتقال سوخت:

پس از انژکتوری کردن خودرو یک حباب گیر به قسمت گلویی باک خودرو اضافه شد که وظیفه اش تا آنجایی که من متوجه شدم گرفتن هوای وارد شده به باک خودرو و خارج کردن آن بود اما حباب گیر این کار را انجام نمی داد اما بجای آن در بعضی مواقع یک کار فوق العاده خطرناک انجام میداد و آن این بود که وقتی شما باک را تقریبا پر می کردید حباب گیر مقداری از بنزین را ((حدودا 3 تا 5 لیتر را به خارج از باک انتقال می داد یعنی این مقدار بنزین از باک 

خودرو بیرون می زد اما یک مسئله ی خطرناک تر نیز وجود داشت و آن اینکه اگر در باک خیلی محکم بسته شده بود این مقدار بنزین به داخل صندوق عقب می ریخت و فکر کنید که در یک ظهر تابستان و موقعی که دمای داخل صندوق به حدود 50 تا 60 درجه ی سانتیگراد می رسد ممکن است چه فاجعه ای رخ دهد...

پایان سخن:

 

مطمئنا دهها ایراد دیگر هم باقیمانده که ناگفته مانده است،اما بیشتر سعی ام بر این بود که ایرادات مهم و اصلی  بازگو شود.

در پایان لازم میدانم یک مسئله را متذکر شوم و آن این است که کارخانه ی سازنده بجای اینکه هرازچندگاه تغییراتی خنده آور و بیجا ،در خودرو مثل:منتقل کردن آنتن خودرو  به سقف ،گذاشتن راهنماهای بغل،استفاده از نمونه ی استیل بجای برچسب و دوباره تبدیل به برچسب نوشته های روی خودرو مانند:GLXi,Pride که فقط مایه ی تاسف است را بوجود آورد ،به فکر تغییرات اساسی و رفع کردن مشکلات اصلی خودرو که به چندی از آنها در این مقاله اشاره شد، باشند.

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 


مطالب مشابه :


شرایط گارانتی خودروی پراید

گارنتی خودروی پراید ۱۸ ماه یا ۳۶۰۰۰کیلو متر می باشد هر کدام زودتر برسد . گارانتی لاستیک و
فهرست عملیات سرویس اولیه و سرویس های دوره ای خودرو پراید

مکانیک - فهرست عملیات سرویس اولیه و سرویس های دوره ای خودرو پراید - سوالات کنکور- امتحانات
استپر موتور زیمنس اصلی با گارانتی

قطعات اصلی خودرو - استپر موتور زیمنس اصلی با گارانتی - لوازم یدکی اصلی پژو ، پراید،پیکان،ال90
استیپر موتور پژو -پراید

قطعات اصلی خودرو - استیپر موتور پژو -پراید استپر موتور زیمنس اصلی با گارانتی
لیست قیمت

سر شفت پراید 370000 با گارانتی. سر شفت پژو 420000. موتور فن شرکتی پژو 570000. دسته راهنمای شرکتی پیکان
لوازم یدکی پژو 405 پرشیا سمند فرانکو ترکیه

قطعات اصلی خودرو - لوازم یدکی پژو 405 پرشیا سمند فرانکو ترکیه - لوازم یدکی اصلی پژو ، پراید
اشنایی بیشتر با گارانتی

به وبلاگ هور(حور) خوش آمدید - اشنایی بیشتر با گارانتی - نظر یادتان نره - به وبلاگ هور(حور) خوش
جدیدترین شرایط فروش و پیش فروش ویژه خودرو پراید131 شرکت سایپا

بسته های خدمات خودرو با امکاناتی شامل امداد تکمیلی شبانه روزی، گارانتی بدنه یکساله، سرویس
ایرادات خودرو پراید از نگاه مصرف کنندگان

H 0 t [email protected] - ایرادات خودرو پراید از نگاه مصرف کنندگان -
برچسب :