شرایط و نحوه ی ورود به رشته خلبانی

علاقمندان به خلبانيCPL مي بايست حدود يكهزار ساعت كلاس زميني پيرامون دروس مقدماتي پرواز و چگونگي استفاده از دستگاههايكمك ناوبري و 200 ساعت پرواز با نظارت اساتيد را طي كند دوره هواپيماي دوموتوره با استاد و كلاسهاي زميني همراه است و جهت آموزش دوره پرواز با دستگاه حداقل 30 ساعت پرواز با استاد و گذراندن كلاسهاي زميني مربوط مي شود

دريافت گواهينامه هر يك از دوره هاي فوق منوط به گذراندن آزمون كتبي و عملي مي باشد داوطلبان مي بايست شخصا هزينه آموزش اين دوره ها را پرداخت نمايند . هزينه ادامه تحصيل در رشته هاي مذكور بسيار گران است البته بعضي از شركتهاي هواپيمايي با ارائه بورس به تعدادي از داوطلبان اين هزينه را تقبل مي كنند تا داوطلب پس از فارغ التحصيل در خدمت آنان قرار گيرد . اما در حال حاضر اين شركتها بندرت چنين بورسها و آزمونهايي را برگزار مي كنند و در صورت نياز به خلبان حرفه اي از فارغ التحصيلان مركز فنون هوايي كه بصورت آزاد آموزش ديده اند استخدام مي كنند گواهينامه صادره از طرف مركز آموزش فنون هوايي ارزش بين المللي دارد و در خارج از كشور قابل ارائه مي باشد .

روشهای خلبان شدن

شاید علاقه ذاتی انسان به پرواز است که باعث می گردد تا از بدو تولد همواره از خلبانی به عنوان یکی از مشاغل مورد علاقه یاد نماید. اگرچه ممکن است با گذر زمان و شکل گیری رفتارهای عقلانی این علاقه دستخوش تغییر گردد اما برای بعضی ها پرواز همچنان آرزویی بزرگ باقی می ماند. آروزیی که بعد ها به دغدغه ای برای انتخاب شغل و امرار معاش تبدیل خواهد شد.

در این نوشتار سعی خواهد شد نکاتی کلی در رابطه با نحوه ورود به شغل خلبانی بیان شود تا به صورت راهنمایی کلی برای دوستداران این رشته مورد استفاده قرار گیرد. چکیده ای از قوانین رسمی به همراه تجربیات آموخته های شخصی نگارنده در راه ورود به این دنیای جذاب و هیجان انگیز

 

قوانین چه می گویند؟!

قوانین کلی در مورد ورود به دوره های آموزشی و شروع خلبانی اینگونه هستند:

  • داشتن پایان نامه دیپلم
  • داشتن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت دائم غیر پزشکی و یا معافیت تحصیلی
  • حداقل سن ١٨ سال
  • حداقــل قــد ١٦٥ سانتیمتر
  • احراز صلاحیت پزشکی طبق استاندارد اداره طب هوایی سازمان هواپیمائی کشوری
  • تدیّن به یکی از ادیان رسمی کشور
  • عدم اعتیاد و عدم سوء پیشینه
  • احراز صلاحیت اخلاقی توسط اداره کل حراست سازمان هواپیمایی کشوری

از کجا شروع کنیم...

به طور مشخص شروع اقدامات اولیه برای ورود به این رشته منوط به اتمام دوره متوسطه و اخذ مدرک دیپلم خواهد بود، در این مورد اگرچه قوانین و مقررات سازمان محدودیتی در مورد نوع رشته تحصیلی و معدل ذکر نکرده اند اما با توجه به سیاستهای شرکتهای هواپیمایی تحصیل در رشته ریاضی و اخذ دیپلم با میانگین کتبی 14 و بالاتر توصیه می گردد.

همچنین توجه داشته باشید معافیت تحصیلی اگر چه مشکلی در طول دوره آموزشی شما و اخذ گواهینامه ها ایجاد نمی کند اما برای مراحل استخدامی نیاز به کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم غیرپزشکی خواهید داشت.

 

هزینه ها؛

با خصوصی سازی آموزش در هوانوردی افزایش سرسام آور هزینه ها به معضلی برای دوست داران پرواز تبدیل گردید، این هزینه ها در سیستم آموزشی برای هر ساعت پرواز محاسبه شده و موارد ذیل را در برمی گیرند:

هزینه سوخت // هزینه استهلاک هواپیما // هزینه خدمات فرودگاهی // حق الزحمه استاد خلبان // هزینه ایاب و ذهاب به فرودگاه آموزشی.

در تاریخ نگارش این موضوع، هزینه ها بدین صورت تعیین گردیده اند:

-          هزینه پرواز با هواپیمای تکنام : 1550000 تا 1650000 ریال برای هر ساعت

-          هزینه پرواز با هواپیمای سسنا: 1850000 تا 2050000 ريال برای هر ساعت

-          هزینه پرواز با هواپیمای پایپر: 2000000 ریال برای هر ساعت

-          هزینه پرواز با هاپیمای دایموند: 2000000 ريال برای هر ساعت

-          هزینه های پرواز با هواپیمای دو موتوره سبک: متغیر حدود 4000000 ريال در هر ساعت

-          هزینه کلاسهای زمینی: 12000000 الی 14000000 ریال

 

همچنین طول دوره های آموزشی اینگونه است:

کلاسهای آموزشی زمینی مقطع خلبانی شخصی (PPL): 360 ساعت

کلاسهای آموزشی مقطع خلبانی بازرگانی (CPL): 240 تا 280 ساعت

کلاسهای آموزشی مقطع پرواز با آلات دقیق (Instrument Rating): 240 ساعت

 

...و شروع پرواز!

طول مدت پروازها در تاریخ نگارش این مقاله 190* ساعت می باشد که به صورت زیر به دوره های مختلف تقسیم می گردد:

خلبانی شخصی: 50 ساعت // در صورتیکه فرد دوره را در یکی از آموزشگاههای مورد تائید سازمان تحصیل نماید 45 ساعت پرواز + 5 ساعت شبیه ساز. (35 ساعت پرواز همراه با استاد + 10 ساعت پرواز مستقل)

خلبانی بازرگانی: 100 ساعت // در صورتیکه فرد دوره را در یکی از آموزشگاههای مورد تائید سازمان تحصیل نماید 95 ساعت پرواز + 5 ساعت شبیه ساز. (35 ساعت پرواز همرا با استاد + 65 ساعت پرواز مستقل یا پرواز به عنوان خلبان فرمانده – Pilot In Command)

پرواز با آلات دقیق: 40 ساعت // در صورتیکه فرد دوره را در یکی از آموزشگاههای مورد تائید سازمان تحصیل نماید 20 ساعت پرواز + 20 ساعت شبیه ساز.

  • لازم به ذکر است طول دوره های پروازی در ایران 250 ساعت بوده که طبق بخشنامه های مختلف سازمان به ترتیب 10 ساعت از دوره پرواز با دستگاه و 50 ساعت از دوره خلبانی بازرگانی به دلایلی چون نبود یا کمبود امکانات آموزش کسر گردیده.

 

 

مسئولیت قانونی و شرایط گواهینامه ها:

گواهینامه خلبانی شخصی:

دارنده گواهینامه تنها مجاز به پرواز با هواپیمای شخصی در شرایط پرواز با دید (VFR) بوده و هرگونه استفاده تجاری و حمل مسافر به منظور کسب درآمد تخلف محسوب می گردد.

گواهینامه خلبانی بازرگانی:

به منظور استفاده در پروازهای تجاری در شرایط پرواز با دید می باشد و دارنده مجاز است تا به عنوان خلبان هواپیماهای سبک (تا 5700 کیلوگرم وزن برخاست) و یا به عنوان کمک خلبان هواپیمای تجاری با وزن برخاست بالاتر از 5700 کیلوگرم فعالیت نماید.

مجوز پرواز با آلات دقیق:

دارنده این مجوز، می تواند در طول روز و شب با استفاده از آلات دقیق هواپیما پرواز و اقدام به نشست و برخاست نماید.

در پایان ضمن آرزوی موفقیت برای تمامی دوستداران پرواز توجه شما را به این نکته جلب می کنم که انتخاب مسیر درست، آموزشگاه مناسب و صبر و شکیبایی در طول آموزشها تنها راه رسیدن شما به هدف شماست.

امیدوارم نکاتی که در این نوشتار ذکر گردید در این راه مفید واقع شده و کارایی لازم را داشته باشد.


مطالب مشابه :


خصوصیات - شرایط و هر انچه که درباره ی خلبانی احتیاج داری

((شما با اختیار خود از زمین بلند می شوید و به اجبار بایدبنشینید)) خلبان از لحظه ی ... خلبان بی شک در ارتش و یا یک شرکت هواپیمایی استخدام می شود و گاهی ممکن است
گفت وگو با جوان ترين خلبان زن ايران: ممنوعيت پرواز به خاطر زن بودن!!!

آنها اعلام کردند به خلبان نياز دارند. در شرکت نفت، شرکت کيش اير و ماهان هم فرم هاي استخدام خلبان را پر کردم. همه درخواست هايم براي کمک خلباني بود. برخوردها چگونه
چگونه می توانید خلبان شوید.

خلبان امین امیرصادقی اخبار خود را در این وبلاگ به اطلاع هموطنان عزیز می رساند. ... تست های پزشکی,استخدام نیروی هوایی می شود که بحث و مطلب زیاد هست در. رابطه با
خلبانان چقدر حقوق می گیرند ؟

در زمان نوجوانی سه موضوع نوجوانان و جوانان را تشویق میكند تا خلبان هواپیما ی مسافربری ... پول خوب می دهد و خلبان خوب استخدام میكند و تنها شركت هواپیمایی مرتب سود ده
خلبان زن در شرکت هواپیمایی نفت ایران + عکس

اما اين مشکلات پس از استخدام، شيريني کار را براي من چندين برابر کرد. در کشورهاي ديگر وضعيت زنان خلبان چگونه است و تا چه حد از آنها استفاده مي‌شود؟ در کشورهاي
شرایط و نحوه ی ورود به رشته خلبانی

... صورت نياز به خلبان حرفه اي از فارغ التحصيلان مركز فنون هوايي كه بصورت آزاد آموزش ديده اند استخدام مي كنند گواهينامه صادره از طرف مركز آموزش فنون هوايي ارزش بين
روشهای دریافت گواهی نامه های خلبانی

(35 ساعت پرواز همرا با استاد + 65 ساعت پرواز مستقل یا پرواز به عنوان خلبان فرمانده .... روشهای دريافت گواهینامه ی خلبانی محل استخدام: خلبان بی شک در ارتش و یا یک
شهید خلبان محمد نوژه

محافظان آسمان ایران(IRIAF) - شهید خلبان محمد نوژه - معرفی انواع جنگندهای نیروی ... و دریافت مدرک دیپلم ریاضی، سیزدهم مهرماه 1342 به استخدام نیروی زمینی ارتش درآمد.
چگونه می توانید مهماندار شوید

پایگاه اطلاع رسانی خلبان امین امیرصادقی - چگونه می توانید مهماندار شوید - خلبان امین امیرصادقی ... شرایط لازم برای استخدام پس از گذراندن دوره و اخذ مدرک مهمانداری.
چگونه خلبان هواپیما شویم ؟

راه دوم: شما ابتدا خلبان نیروی هوایی در یکی از کشورهای جهان می شوید و پس از کسب تجربه ... برای استخدام به عنوان کمک خلبان بین 300 الی هزار ساعت (بسته به شرکت
برچسب :