پروفسور گایتون


به یاد پروفسور گایتون


guyton.gif

فقدان ناگهانی دکتر آرتور سی گایتوندر سوم آوریل 2003 به علت تصادف اتومبیل ما را حیرت زده و ناراحت کرده و باعث شد تا او را بشناسیم.آرتور گایتون یک دانشمند بزرگ در فیزیو لوژی و پزشکی بود،متفکری در بین متفکران،معلمی بزرگ الگویی واقعی در جهان بود.آرتور کلیفتون گایتون در آکسفورد می سی سی پی متولد شد.او فرزند دکتر بیلی راس گایتون،متخصص گوش و حلق و بینی،رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه می سی سی پی و کیت اِسمال وودگایتون،که مدرس ریاضی و فیزیک در چین قبل از ازدواج خود بود، می باشد.وی در دوران طفولیت خود،از تماشای کار پدرش در کلینیک گایتون،بازی شطرنج و بحث کردن درباره داستانها با ویلیام فالکنر و ساختن قایق بادبانی لذت می برد.او همچنین سازنده ابزار مکانیکی و الکتریکی بیشماری بود که این کار را در تمام طول زندگی خود ادامه داد. درخشش زود هنگام اسعداد او درزمانی که با نمره عالی از دانشگاه می سی سی پی فارغ التحصیل شد،نمایان گردید. سپس او در دانشگاه هاروارد مشغول به تحصیل شد و دوره تحصیلات تکمیلی جراحی خود  را در بیمارستان عمومی ماساچوست گذراند. دوره پزشکی او یک بار به علت خدمت در نیروی دریایی در جنگ جهانی دوم و بار دیگردر سال 1946 زمانی که در سال آخر دوره رزیدنی خود دچار فلج اطفال گردید، متوقف گردید. به علت فلج شدن پای راست، بازوی چپ و هر دو شانه اش، وی 9 ماه را در چشمه های گرم جورجیا گذراند.این امر سبب شد تا وی با تفکر بالای خود، نخستین صندلی چرخ دار موتوری را که با دست توسط یک دسته کنترول می شد،یک بالا بر موتوری جهت حمل بیماران، آتل مخصوص پا و ابزار متعدد دیگری جهت کمک به معلولین بسازد. او به علت این خلاقیت های موفق به دریافت نشان ریاست جمهوری گردید.

او سپس به آکسفورد برگشت و خود را وقف تدریس و تحقیق در دانشکده پزشکی دانشگاه می سی سی پی نمود و در سال 1948 به عنوان مدیر گروه دپارتمان فیزیولوژی منسوب گردید. در سال 1951، وی یکی از ده نفر برگزیده کشور شناخته شد. زمانیکه دانشگاه می سی سی پی، دانشکده پزشکی خود را در سال 1955 به جکسون منتقل نمود وی به سرعت یکی از برنامه های تحقیقاتی بزرگ قلبی-عروقی را گسترش داد. زندگی فوق العاده آرتور به عنوان یک دانشمند، نویسنده و یک پدر وفادار به طور مشروح در زندگی نامه او که در سال 1989 به مناسبت بازنشستگی او نگاشته شد، آمده است.

 

یک فیزیولوژیست بزرگ

تحقیقات آرتور گایتون کهشامل بیش از 600 مقاله و 40 کتاب می باشد، بسیار ارزشمند بوده و او را در رده ی بزرگترین فیزیولوژیست های تاریخ قرار داده است. تحقیقات او در زمینه تنظیم قلبی-عروقی بسیار جامع می باشد و به درک مفاهیم اساسی و جدیدی که امروزه جزء دانسته های جامع ما در ارتباط با بیماری های قلبی-عروقی مثل فشار خون، نارسایی قلبی و ادم می باشد کمک می کند.

بحث درمورد فیزیولوژی قلب و عروق بدون درنظرگرفتن مفاهیم برون ده قلبی و بازگشت وریدی، فشار منفی مایع میان بافتی، تنظیم حجم مایع میان بافتی و ادم، تنظیم جریان خون بافتی و خود تنظیمی جریان خون در بدن، ناتریوز فشاری کلیه و تنظیم بلند مدت فشارخون بسیار مشکل می باشد. حقیقتا نظریات او در مورد تنظیم قلبی-عروقی در تمامی کتب مرجع فیزیولوژی یافت می شود. این مفاهیم چنان در فیزیولوژی کاربرد وسیعی یافته اند که گاهی پدیدآورنده آنها به فراموشی سپرده می شود.

یکی از مهمترین میراث های علمیدکتر گایتون بکارگیری قواعد بنیادین مهندسی و تحلیل سیستمها در تنظیم قلبی-عروقی می باشد. او با بهره گیری از روش های ریاضی ونموداری بسیاری از جنبه های عملکرد جریان خون را قبل از دسترسی به کامپیوتر کمّی نمود. او همزمان با توسعه کامپیوتر آنالیز سیستم های پیچیده جهت مدل سازی سیستم قلبی-عروقی را پیش از پیشرفته تر شدن کامپیوترهای دیجیتال انجام داد. با دسترسی به کامپیوترهای دیجیتال مدل های قلبی-عروقی او بسیار توسعه یافت و مباحث مربوط به کلیه و مایعات بدن، هورمون ها و سیستم عصبی خودمختار همانند اعمال قلب و گردش خون نیز مدل سازی شدند. او همچنین اولین تحلیل های جامع را از تنظیم فشار خون ارائه داد. این کار منحصربفرد او در تحقیقات فیزیولوژیکی مقدمه ای برای مهندسی زیست پزشکی شد. زمینه ای که به ثبات و ترویج علم فیزیولوژی و نظم دادن به کمّی سازی پژوهش ها به جای توصیف کردن آنها کمک کرد.

دکتر گایتون بیش از 80 تقدیرنامه از مجامع علمی گوناگون و انجمن ها ودانشگاه های سراسر جهان دریافت کرد. برخی از آنها که خصوصا در زمینه پژوهش های قلبی وعروقی می باشند شامل جایزه Wiggersانجمن فیزیولوژیآمریکا، جایزه Cibaاز انجمن پژوهش های پرفشاری خون، جایزه ویلیام هاروی از انجمن آمریکایی پرفشاری خون، جایزه ای از طرف انجمن قلب آمریکا جهت پژوهش های وسیع و جایزه Merck Sharp و Dohmeاز طرف انجمن بین المللی پرفشاری خون. او در سال 1988 برای ارائه یک سخنرانی ویژه در چهارصدمین سالگرد تولد ویلیام هاروی که کاشف گردش خون بوده است از طرف کالج سلطنتی پزشکان در لندن فراخوانده شد.

عشق والای گایتون به فیزیولوژی سبب شد تا او مقاله ای تحت عنوان «فیزیولوژی، زیبایی و فلسفه» در سال 1975 هنگامی که رئیس انجمن فیزیولوژی آمریکا شد، ارائه دهد. اجازه دهید تا جمله ای از این مقاله را نقل قول کنم:

«چه شخصی حتی یک مذهبی، یک حقوقدان، یک پزشک، یک فیزیکدان، یا هرکس دیگری بیشتر از شما که یک فیزیولوژیست هستید راجع به حیات می داند؟ فیزیولوژی حقیقتا توصیف حیات است. چه موضوعی می تواند بیش از موضوع حیاتمجذوب کننده، مهیج و زیبا باشد.»مطالب مشابه :


تقدیر معاون بهداشتی دانشگاه

(برنامه پزشک خانواده و به مناسب ۱۴ آذر روز جهانی داوطلب ، از سوی معاون بهداشتی
روز پزشک

انجمن خیریه بانوان گرگان - روز پزشک - اینجا پر از دلهایی است که لذت شاد کردنشان را به شما
مردی خستگی ناپذیر

1.دکتري پزشک از دانشگاه علوم پزشکی شیراز از سال 1362 تا 1369. 2. متخصص کودکان فارغ التحصیل از
دکتر علی اکبر بهرمان

4- منتخب نظام پزشکی به عنوان پزشک 5- احراز چندین پلاک و تقدیرنامه از طرف وزارت
مشاهیر خراسان جنوبی (14)

4- منتخب نظام پزشکی به عنوان پزشک 5- احراز چندین پلاک و تقدیرنامه از طرف وزارت
پروفسور گایتون

دکتر گایتون بیش از 80 تقدیرنامه از «چه شخصی حتی یک مذهبی، یک حقوقدان، یک پزشک، یک
زندگی نامه دکتر حسابی و افتخاراتش

دکتر و پزشک تحصیلی، نشان‌ها و تقدیرنامه‌ها و عکس‌های و پزشک جلوگیری از باردار
دکتر بهراد زندیه - مدیرکل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی

افتخار داریم که یکی دیگر از فرزندان موفق و مدیران تقدیرنامه از رییس سازمان پزشک متخصص
برچسب :