آخرين پرواز فلامينگوها بر فراز درياچه اروميه

در حالي كه كارشناسان وضعيت بحراني درياچه اروميه را ناشي از ساخت سدهاي متعدد در بالادست و رعايت نشدن حقابه زيست محيطي عنوان مي‌كنند، مديركل منابع طبيعي آذربايجان‌غربي، از زاويه‌اي ديگر به اين بحران نگاه مي‌كند.

art5057_0.jpg

جعفر صادق اميري در اين‌باره گفت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد برنامه‌ريزي‌هاي آبي و احداث سدها در بالادست گرچه روي اين زيست‌بوم اثر داشته اما همه مشكلات موجود اين درياچه را نمي‌توان ناشي از مديريت آب استان دانست؛ چرا كه ميزان تبخير اين درياچه سالانه ۴.۶ ميليارد مترمكعب است در حالي كه ظرفيت آبي مجموعه رودخانه‌هايي كه مديريت آبي روي آنها اعمال شده حدود يك ميليارد و ۵۰۰ ميليون مترمكعب است كه بخشي از آنها در آذربايجان‌شرقي قرار دارد.

وي افزود: برخلاف آنچه گفته مي‌شود مديريت آب مانع از ورود حقابه به درياچه شده است؛ اغلب طرح‌هاي آبي به ‌ويژه سدهاي بالادست براي توسعه اراضي كشاورزي اروميه به اجرا درآمده در نتيجه زها‌ب آنها به درياچه بازمي‌گردد؛ بنابراين نمي‌توان با قاطعيت اعلام كرد كه رعايت نشدن حقابه زيست‌محيطي وضعيت ناگوار فعلي اين درياچه را رقم زده است.

اميري با نسبت دادن وضعيت بحراني درياچه به تغييرات آب و هوايي و كاهش بارندگي، يادآورشد: پيشينه اين درياچه نشان مي‌دهد در گذشته اروميه وضعيتي مشابه امروز را پشت سر گذاشته است؛ براي مثال حدود ۵۰ سال قبل در يك برهه از زمان وضعيت اين درياچه حتي بدتر از وضعيت فعلي بوده به‌طوري كه با ارابه بين جزاير آبي رفت‌وآمد مي‌كردند.

بنابراين، اين گفته كه ظرف ۷ سال آينده اروميه خشك مي‌شود، پيش‌بيني نادرستي است.

شايان ذكر است، ميزان ورودي آب به درياچه اروميه پيش از اعمال مديريت روي منابع آبي ورودخانه‌هاي استان در سال‌هاي پرآبي بالغ بر ۶ ميليارد متر مكعب بود كه به همين ميزان تبخير مي‌شد.

اما درحال حاضر با آنكه مقدار آب ورودي به اين درياچه ۱.۵ ميليارد متر مكعب است ميزان تبخير بيش از ۷ ميليارد متر مكعب برآورد مي‌شود، در نتيجه شوري آب به ۳۳۰ گرم در ليتر رسيده است.

اين غلظت نمك بيش از هر چيز امنيت پرندگان كوچنده به اين زيست‌بوم را به مخاطره انداخته به‌طوري كه بسياري از پرندگان به‌دليل گيرافتادن در رسوب نمك تلف شدند.

درياچه اروميه كه از آن به‌عنوان يكي از دالان‌هاي بين‌المللي پرندگان مهاجر ياد مي‌شود و تا چندي پيش ميزبان صدها هزار فلامينگو و هزاران پرنده مهاجر ديگر بود، بحران بي‌نظيري را پشت سر مي‌گذارد؛ بحراني كه ادامه آن ممكن است به خشك شدن اين درياچه منجر شود.


مطالب مشابه :


جشواره پرواز فلامینگو

به گزارش سایت رسمی باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری اورمیه ، جشنواره پرواز فلامینگوها بر فراز شهر عاشقان والیبال امروز جمعه بیست و پنجم مهرماه از ساعت 15 در سالن خانه جوان اورمیه (شهید باکری) با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار اورمیه ، جمعی ...
استخدام آژانس هواپیمایی فلامینگو پرواز در تبریز

بازار كار( خبرهاي از آزمون هاي استخدامي) - استخدام آژانس هواپیمایی فلامینگو پرواز در تبریز - جدیدترین اخبار استخدامی کشور.
رفع تعليق دفتر خدمات مسافرت هوايي فلامينگو پرواز تبريز

نظر به تصميم كميته فني سازمان هواپيمايي كشوري و اقدام دفتر خدمات مسافرت هوايي فلامينگو پرواز تبريز نسبت به رعايت اصول و مقررات سازمان هواپيمايي كشوري از اين دفتر رفع تعليق شده است. گفتني است قبلاً نام اين دفتر جزء اخبار تعليقي 11 ...
پرواز فلامینگو ها در تالاب میانکاله

برقراری تماس مستقیم با یک شماره دایورت شده! ماندگاري عطر · چيز(قسمت اول). پرواز فلامینگو ها در تالاب میانکاله. با تشکرازگروه روزنه برای ارسال این عکسها. نوشته شده توسط آرش امیرآبادی | لینک ثابت | موضوع: عکس ها | آرشیو نظرات. منوی اصلی.
آخرين پرواز فلامينگوها بر فراز درياچه اروميه

درياچه اروميه كه از آن به‌عنوان يكي از دالان‌هاي بين‌المللي پرندگان مهاجر ياد مي‌شود و تا چندي پيش ميزبان صدها هزار فلامينگو و هزاران پرنده مهاجر ديگر بود، بحران بي‌نظيري را پشت سر مي‌گذارد؛ بحراني كه ادامه آن ممكن است به خشك شدن اين درياچه منجر شود.
فلامینگو

معمولی ترین مشخصه فلامینگو ها این است که شناگرانی قدرتمند و از نظر پرواز نیز قوی هستند. آنها می توانند با سرعت ۳۵ مایل در ساعت پرواز کرده و می توانند زمانی که در آب هستند و از شکارشان تغذیه می کنند منقارشان را به صورت برعکس نگه دارند.
حواشی جشن پرواز فلامینگوها بر فرازشهر عاشقان والیبال

اصلا فکر نمیکردیم فلامینگو بر فراز سالن پرواز کند ! به حق چیزهای ندیده. http://www.urmia-sport.com/wp-content/. فرصت از این بهتر؟! انتظار برای ورود به سالن. خسته نباشید جانانه به مجری و البته آقای شهردار! اما خب از ماست که ...
برچسب :