ریشه نفوذ در سازمان

حسن كار غير مشاوره اي و در يك شركت غير مشاوره اي به صورت ثابت كار كردن آن است كه درك فرد را از سازمان بالا مي برد و باعث مي شود فرد به صورت عميق تري مناسبات سازمان را درك كند.

من قبلا در مورد ريشه ها و درايورهاي خيلي از مسائل فكر مي كردم. قرار گرفتن در مقام غير مشاوره اي باعث شده است كه بتوانم به تدريج براي برخي از سوالاتم پاسخ هايي مصداق محوري پيدا كنم.

يكي از اين مسائل كه مدتي به آن فكر مي كردم اين بود كه چگونه افراد در سازمان با وجود پوزيشن هاي مختلف نفوذ و قدرت هاي غير همسان با موقعيت هاي شغلي اشان دارند. مثلا يك فردي در پوزيشن بالاتر در سلسله مراتب سازمان قدرت كمتري دارد از فردي كه در سلسله مراتب پايين تر است.

در اين مدت به اين نتيجه رسيده ام كه سه فاكتور از مهمترين ها براي مشخص كردن قدرت يك فرد در سازمان موارد زير هستند: (البته فاكتورها صد درصد از هم مستقل نيستند و يك سري وابستگي هايي هم دارند)

  • موقعيت يا پست سازماني فرد: خب هر چه پست با اهميت تر باشد، نفوذ صاحب شغل بيشتر است.
  • سابقه: هر چه سابقه بيشتر باشد فرد قدرتش بيشتر مي شود. در واقع سابقه باعث مي شود فرد ابزارهاي تقويت قدرت را بيشتر در اختيار بگيرد. چه بسا فردي كه سابقه اش بيشتر است از فردي كه جايگاه شغلي اش بيشتر باشد، تيغ برنده تري در سازمان داشته باشد.
  • توانمندي: توانمندي خود فرد نيز عامل بسيار بااهميتي براي تعيين ميزان قدرت در سازمان است. هر چه فرد توانمندتر باشد، بهتر مي تواند قدرتش را در سازمان به رخ بكشد.

البته من سعي كردم مهمترين اين ها را مدل بكنم. شما با اين سه فاكتور در سازمان به تحليل نفوذ و قدرت افراد مختلف سازمانتان بپردازيد و كمي و كاستي هاي اين روش را به من تذكر دهيد.


مطالب مشابه :


ریشه نفوذ در سازمان

البته من سعي كردم مهمترين اين ها را مدل بكنم. شما با اين سه فاكتور در سازمان به تحليل نفوذ و قدرت افراد مختلف سازمانتان بپردازيد و كمي و كاستي هاي اين روش را به من
ویترین

دکوراسیون - تزئینات و خانه داری - ویترین - دکوراسیون و تزئینات،سایت آموزشی و از هر دری سخنی.
40 عکس دکوارسیون و طراحی داخلی فروشگاه لباس بهمراه مدل ویترین

روزنامه الکترونیکی آوای تکاب - 40 عکس دکوارسیون و طراحی داخلی فروشگاه لباس بهمراه مدل ویترین - رسانه ای برای تمام مردم تکاب و اولین روزنامه الکترونیکی
انگشتر مدل N029

ویترین زیورآلات - انگشتر مدل N029 - زیباتـــــــــــرین زیورآلات برای خانــــــــــومای خوش سلیقه - ویترین زیورآلات.
نفوذی در خیابان جمهوری؛ مچ‌گیری با مدار بسته

دوربین‌های مدار بسته پشت ویترین مغازه از همان‌هایی است که در جاهای عمومی دیده‌ایم و ... سراغ دوربین ریز را که می‌گیرم چیزی شبیه به همان مدل سوزنی قبلی نشانم می‌دهد با
از نویسنده مهمان - رشد در برابر توسعه

با اين استدلال رابينسون کروزو (Robinson Crusoe) نسبت جين پال گتي (Jean Paul Getty) مدل بهتري از يک فرد توسعه يافته مي باشد. همچنين توسعه را مي توان
بازگشت مانتوهاي بلند به ويترين فروشگاه‌ها؟

مانتوهاي بلند و آزاد كه روزگاري از ويترين مانتوفروشي‌هاي پايتخت رخت بر بسته بود، ... از مدل‌هاي غربي در داخل كشور توليد مي‌شوند، با رنگ‌ها و مدل‌هاي مختلف خود ويترين
قدرت چانه زنی

خوب مسلما یکی از مدل هایی که همه می شناسند مدل 5 نیرویی پورتر است که به نظرم از شاهکارهای این استاد بزرگ استراتژی است که از جهاتی این مساله را توضیح داده است.
عینک آفتابی

ویترین - عینک آفتابی - فروشگاه مجازی. ... عینک آفتابی پلیس اورژینال اصل مدل S8180, عینک Police · عینک آفتابی ترو کالر اصل اوریجینال Tru Color دوقلو.
نمایش لباسهای آب رفته در ویترین نوروزی

قصر سوزان - نمایش لباسهای آب رفته در ویترین نوروزی - اجتماعی -اقتصادی - قصر ... تا بپوشد و مدل شود و در انظار بچرخد و عکسش در صفحه مزون حک شود و معروف شودو.
برچسب :