ویژگی های نمای مطلوب ساختمان چیست؟

اولین چیزی که از هر ساختمان مورد توجه قرار میگیرد بدون شک نمای آن است. بدین جهت اهمیت و ضرورت طراحی و اجرای نمای مطلوب مورد توجه قرار میگیرد. اینکه نمای مطلوب چه ویژگی های دارد و به چه نمایی، نمای خوب گفته می شود در این نوشتار به اختصار اشاره شده است. ویزگی های ظاهری، هزینه های طراحی و اجرا، صرفه جوئی های بلندمدت ، دوام و ...

یک نما، وقتی مطلوب است که دو ویژگی داشته باشد؛ اول این که وظایفش را به خوبی انجام دهد؛ یعنی وظیفة حفاظت در مقابل باد، باران، گرما و سرما و وظیفه فراهم کردن خشنودی، احساس رفاه و آرامش صاحبانش را؛ آن هم به درستی؛ همچنین باید امکان مبادلة فضاهای درونی و بیرونی، به بهترین وجه تامین شود. دوم این که نما باید از نظر اقتصادی توجیه پذیر باشد؛ یعنی باید نوع تکنولوژی که برمی‌گزینیم و میزان سرمایه‌گذاری که صورت می گیرد، اگر هم در کوتاه‌مدت به نظر گران می‌رسد، در بلندمدت چنان صرفه‌هایی ایجاد کند که به نظر ارزنده بیاید.

اصولاً خیلی عجیب است که طراحی نمای ساختمان جدا از طراحی و معماری ساختمان اتفاق بیافتد. اما حالا که در مورد برج واقع در اتوبان همت، این اتفاق افتاده است ـ که یک سازه بنا شده و قرار است برای عملکردی، طراحی نما صورت بگیرد ـ بهتر است تمام سعی‌مان را بکنیم که حاصل کار، نمای مطلوبی باشد.

نکته‌ای که در مورد این بنای به خصوص مطرح است این است که بتواند وظیفه شهری خودش را هم انجام بدهد. چون مقیاس و محل قرارگیری‌ این برج به نحوی است که با سطح شهر و اطرافش در مقیاس وسیع گفت و گو دارد. در حالی که این بنا عملاً از محل‌های دسترسی‌اش یعنی خیابان‌هایی که در همکف هستند، دید زیادی ندارد؛ اما از نواحی مختلفی در سطح شهر و حتی از شمیرانات قابل مشاهده است. بنابراین این بنا یکی از اندام‌های شهری محسوب می‌شود و باید بتواند متناسب با فضای کلی فرهنگی شهر تهران عمل کند.

باید طرح نمای برج، به صورتی باشد که تعلقش به تهران و معماری ایران تا حدودی روشن باشد و وقتی کسی بنا را می‌بیند تا حدودی بتواند متوجه شود این بنا به یک شهر یا کشور شرقی و اسلامی تعلق دارد. البته منظور این نیست که با بزک کردن و به کار گرفتن یک سری المان‌های مصنوعی این کار را بکنیم، باید راه درستش را پیدا کنیم.


مطالب مشابه :


بادگیر چیست؟

اطلاع رسانی 88 - بادگیر چیست؟ - هر انسان یک جلد کتاب است بشرط آنکه بدانی چگونه آن را بخوانی
انواع جهت یابی طبیعی

باد و آفتاب بر درختان تأثیر می‌گذارند و این سرنخی است برای محاسبه جهت شمال هاریکن چیست
قولنج چیست و آیا شکستن آن صحیح است؟

.ddta - قولنج چیست و آیا شکستن آن صحیح است؟ - يادت پرچم صلحي است ميان شورش اينهمه فکر
ویژگی های نمای مطلوب ساختمان چیست؟

ویژگی های نمای مطلوب ساختمان چیست؟ وظیفة حفاظت در مقابل باد، باران، گرما و سرما و
تاثیر انرژی باد در معماری

کنتل باد با بهره گیری از با نقاط فشار متفاوت به شرطی که باد غالب مطلوب زاویه 70- 20
ویژگی های نمای مطلوب ساختمان چیست؟

اجرای نمای ساختمان - طراحی نمای ساختمان - ویژگی های نمای مطلوب ساختمان چیست؟ - شرکت تیام گستر
فوم بتن چیست؟

فوم بتن چیست مطلوب نسبت به نوع خميري روان تشکيل میدهد كه توسط باد یا منوپمپ به
کشت گلخانه ای چیست؟

کشت گلخانه ای چیست رشد مطلوب نیاز به شرایط خاصی خسارت زا نظیر باد ، طوفان
برچسب :