گزارش «اعتماد» از وضعيت اسكان نوروزي فرهنگيان در مدارس

هتلي به نام مدرسه– اعتماد 92/12/22

گزارش «اعتماد» از وضعيت اسكان نوروزي فرهنگيان در مدارس   نويسنده: مريم بابايي
    «يك اتاق 40-30 متري، نيمكت ها و صندلي ها گوشه اتاق انبار شده، تخته سياه با انبوه گچ تابلوي ديوار مقابل است، يك فرش موزاييك هاي سرد كف اتاق را نصفه نيمه پوشانده، شيشه بعضي پنجره ها ترك خورده و باد سرد مي آيد. خبري از تلويزيون، تخت، يخچال و مبل نيست. ذرات معلق گچ را به راحتي مي توان در كل اتاق ديد، يك گاز سه شعله يا يك يخچال در اتاقي در انتهاي راهرو، آشپزخانه 14- 10 خانوار است. دستشويي و حمام سيار هم گوشه حياط است.   

 وضعيت در يكسري جاها بهتر است. كف اتاق فرش پهن است، تميز و مرتب است، نيمكت ها و صندلي ها به انبار منتقل شده، يكي، دو تا پتو هم دور اتاق است، بعضا تخت هم دارد. شيشه پنجره ها سالم است، يخچال و بعضا تلويزيون هم دارد. تخته سياه اما همچنان سرجايش است و مدام يادآور كلاس درس و روزهايي غير از تعطيلات. »  اين تجربه معلمان در گفت وگو با «اعتماد» از اقامت در مدارس طرح اسكان موقت فرهنگيان در نوروز و تعطيلات است. يك بنر در ورودي استان ها و شهرها معلمان و نيروهاي آموزش و پرورش را هدايت مي كند به مدارس طرح اسكان نوروزي فرهنگيان. هزينه اقامت در اين مكان ها براي معلمان در مقايسه با هزينه هاي بالاي هتل ها و مهمان پذيرها چندان بالانيست. از شبي 8 تا 15 هزار تومان براي يك اتاق پنج نفري شروع مي شود و به ندرت به 30-20 هزار تومان مي رسد و ناچار بسياري از معلمان را راهي جايي شبيه محل كارشان براي تعطيلات مي كند. در خيلي از شهرها همين مكان ها به قدري شلوغ و پرمتقاضي مي شود كه به خيلي ها نمي رسد. سالن هاي ورزشي هم اگر باشد، محل خواب مي شود. در شهرهاي شلوغ و پر رفت و آمد در حياط هم چادر مي زنند. در حياط مدرسه همه جور ماشين مي توان ديد حتي ماشين هاي خيلي مدل بالا. علاوه بر فرهنگيان، غيرفرهنگيان هم متقاضي اسكان در مدارس به دليل ارزاني هستند البته اقامت آنها هزينه بيشتري دارد.   بيشتر فرهنگيان اين وضعيت اسكان را در شان معلمان نمي دانند اما خيلي ها هم راضي اند كه بالاخره آموزش و پرورش جايي را تدارك ديده تا از بار هزينه هاي سفر نوروزي با حقوق ناچيز معلمي كم كند و خواهان افزايش امكانات و بهداشت بيشتر هستند. آموزش و پرورش هم قبول دارد امكانات فوق العاده يي نيست اما مي گويد اين كار را با تمام هزينه يي كه دارد براي افزايش رفاه و كاهش هزينه هاي معلمان انجام مي دهد.خانه هاي معلم آموزش و پرورش امكانات مناسب تري دارد. سوييتي و مرتب تر است. در اكثر شهرها هم داير است. اما اكثر مواقع سهم معلمان اقامت در اين خانه ها نبوده. هميشه قبل از تعطيلات نيروهاي ستادي و معاونان و مديران كل رزرو مي كنند و تقريبا به هيچ معلم و حتي مدير مدرسه يي در تعطيلات نوروز و تابستان نمي رسد. در حال حاضر به گفته فرشيد سياري، مديركل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با «اعتماد» براي اسكان نوروزي معلمان 100هزار كلاس آماده شده است اما تنها 5 درصد اين اتاق ها امكانات اوليه اسكان را دارند. اتاق هاي طرح اسكان نوروزي آموزش و پرورش درجه بندي شده اند و به نسبت امكانات هزينه متقاوتي دارند. براي امسال آموزش و پرورش چهار دسته اتاق دارد. اتاق هاي «ويژه» كه بهترين نوع كلاس ها هستند، تخت، تلويزيون، يخچال و فرش دارند و هزينه آن براي هر شب 18 هزار تومان است. با اين وجود به گفته سياري تنها 5 درصد كلاس ها در طرح نوروزي اين امكانات را دارند و نوع ويژه هستند. 40 درصد كلاس ها، اتاق هاي «الف» هستند كه امكاناتش از اتاق ويژه كمتر و شبي 14 هزار تومان اقامت در آن براي معلمان هزينه دارد، اين اتاق ها تخت ندارد اما يخچال، تلويزيون و فرش دارد.
    40 درصد ديگر اتاق ها نيز اتاق هاي نوع «ب» هستند كه تعرفه اش10 هزار تومان است. اين اتاق ها فرش دارد ولي يخچال و تلويزيون براي كل اتاق ها مشترك است. تعرفه اتاق هاي نوع «ج» كه 15 درصد ظرفيت را شامل مي شود و پايين ترين كيفيت را دارند، شبي 8 هزار تومان است. ظرفيت هر كلاس هم 5 نفر و هزينه به ازاي هر نفر اضافه تا سقف هشت نفر در اتاق هاي «ويژه»، 1500 تومان در اتاق هاي نوع «الف» 1200 تومان، در اتاق هاي نوع «ب» 1000 تومان و در اتاق هاي نوع «ج» 700 تومان است.

    تجربه معلمان از اقامت نوروزي در مدارس

    يكي از معلمان كه تجربه اقامت در يكي از مدارس روستاي دورود استان لرستان را دارد، مي گويد: در همان سالي كه حاجي بابايي گفته بود فرهنگيان اسكان ويژه داشته باشند با شبي 5 هزار تومان يك اتاق در اين مدرسه گرفتيم كه فقط يك زيلو و يك بخاري نفتي داشت. يخچال هم نداشت. او تجريه اقامت در يكي از مدارس يزد را هم دارد: «در كلاس صندلي ها را جمع كرده بودند و زيرانداز انداخته بودند. يك آشپزخانه براي 14-13 كلاس مشترك بود. گاز و يخچال هم براي استفاده همه بود. يكي، دو تا دوش هم داشت ولي تعداد خانوارها خيلي زياد بود.»«مدرسه فوق العاده شلوغ و امكانات ضعيف بود. اتاق تنها يك موكت داشت. آشپزخانه هم مشترك بود. از لحاظ بهداشتي هم خيلي ضعيف بود. حمام هم نداشت. در كل مدرسه جاي اسكان نيست. اكثر معلمان ناراضي هستند. در مقايسه با نهادها و وزارتخانه هاي ديگر اين طرز اسكان مناسب نيست اما با توجه به محروميت هاي جامعه خيلي ها تمايل دارند در اين مكان ها اسكان پيدا كنند اما ديد مثبت بين معلمان وجود ندارد.» اين تجربه يكي از معلمان از اقامت در يك مدرسه در بندرعباس است.

    آموزش و پرورش در سراسر كشور 10 هزار مدرسه، 180 مركز آموزشي و رفاهي خانه معلم، 50 مركز آموزش دانشگاه فرهنگيان دارد. مسوولان آموزش و پرورش در مورد استفاده از مراكز رفاهي براي آسايش معلمان در تعطيلات مي گويند: تعداد مراكز رفاهي آموزش و پرورش يا همان خانه هاي معلم در سراسر كشور 180 تا بيشتر نيست كه در مجموع 20 هزار تخت دارد. اين 20 هزار تخت پاسخگوي نياز فرهنگيان نيست. به همين دليل ما به سمت مدارس رفتيم.

    معلم ديگري از تجربه اقامتش در يكي از مدارس شهر شوشتر مي گويد: شوش و شوشتر با اينكه توريست پذير است امكانات اصلادر شان معلم نبود. در سال 92 در شوشتر يك اتاق درجه يك با هزينه 14 هزار تومان گرفتيم، شيشه ها شكسته بود، باد سر مي آمد يخچال و تلويزيون و پتو هم نداشت، حمام عمومي بود و با پرده زنانه و مردانه شده بود، دستشويي را هم با يك پليت فلزي و دوش تبديل به حمام كرده بودند.

    «چند سال پيش به يك دبيرستان در خرم آباد رفتيم كه ساختمان خوبي داشت اما امكانات چندان زياد نبود ولي با توجه به انبوه مسافراني كه آمده بودند توقع و انتظار بيشتري نداشتيم.» اين تجربه يك معلم ديگردر گفت وگو با «اعتماد» است. اين معلم مي گويد: ما انتظار نداريم براي 13 روز سال آموزش و پرورش هتل آماده كند اما مي توانند بهترين مدارس را به فرهنگيان اختصاص دهند.

    معلم ديگري از اقامتش در يكي از مدارس شهر اهواز مي گويد: سال 91 شبي 25 هزار تومان يك اتاق در اهواز با يك يخچال كوچك، فرش و پتو گرفته بوديم، نسبتا بد نبود اما باز هم حمام و دستشويي مشترك بود. به گفته او برنامه مدوني براي اجرا در تمام كشور نيست و بيشتر شهرها امكانات مناسبي ندارند. سياري، مديركل پشتيباني آموزش و پرورش در مورد گلايه معلمان نسبت به امكانات به «اعتماد» مي گويد: ما يك و نيم ميليون معلم و شاغل و بازنشسته داريم كه با ميانگين سه عضو خانواده 5/4 ميليون نفر مي شود. فرض كنيد 10 درصد اين تعداد در ايام نوروز قصد مسافرت داشته باشند. اين 10 درصد 450 هزار نفر مي شود در حالي كه ما 20 هزار تخت در خانه معلم ها داريم كه اين تعداد حتي پاسخگوي دو درصد جمعيت هم نيست. معلمان اما معتقدند كه آموزش و پرورش بايد ببيند اين طرح زيبنده فرهنگيان است و آيا اساسا قابل اجراست و امكانات رفاهي آموزش و پرورش اين توانايي را دارد يا خير.» اگر مديريت صحيح باشد مي شود اين طرح را خوب اجرا كرد. مثلامي توانند از امكانات صندوق ذخيره فرهنگيان استفاده يا در معماري هاي مدارس جديد اسكان معلمان را پيش بيني كنند تا حتي تبديل به منبع درآمد آموزش و پرورش شود. آموزش و پرورش در شهرهاي بزرگ خوب عمل كرده ولي در شهرهاي كوچك است كه هنوز امكانات به دليل ساختمان مدارس جور نشده است.معلمي كه تجربه اقامت در مدارس چندين شهر را داشته، مي گويد:«در شهرهاي بزرگ انصافا وضعيت مناسب بود اما در شهرهاي كوچك خير. حالاكه قرار است اين رويه باشد و معلم ها از مدارس براي اسكان استفاده كنند بايد امكانات رفاهي و بهداشتي را بهبود ببخشند.» او ادامه مي دهد: «زياد زيبنده نيست كه موقع دوش گرفتن معلمان حوله به دست پشت در حمام سيار منتظر باشند.»

آموزش و پرورش: مي دانيم امكانات مناسب نيست

 فرشيد سياري، مديركل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش در مورد كيفيت مراكز اسكان نوروزي به «اعتماد» مي گويد:«فضاها خيلي مطلوب نيست. اما هدف مان اين است امكانات را افزايش دهيم و اسكان هايمان را هم به سمت دايمي بودن پيش ببريم و حداقل آمار خانه معلم را افزايش دهيم.»او ادامه مي دهد «مي دانيم معلم در طول سال در كلاس و مدرسه است و در سفر هم بايد در كلاس و مدرسه اقامت كند اما در بين معلم ها قشرهاي مختلفي وجود دارد حداقل ما اين فضا را ايجاد كنيم كه معلماني كه نمي توانند به هتل بروند از اين فضاها استفاده كنند.» اسكان موقت فرهنگيان در مدارس براي آموزش و پرورش هزينه بر بوده است، تجهيز كلاس ها از يك طرف و جابه جايي وسايل و استهلاكي كه در جابه جايي وسايل ايجاد مي شود مسوولان آموزش و پرورش را به فكر افزايش تعداد خانه هاي معلم در شهرها و ايجاد اسكان دايم به جاي اسكان موقت در مدارس انداخته است.
    مسوولان آموزش و پرورش مي گويند هدف مان اين است كه از امسال به دنبال افزايش كيفيت كلاس ها براي اقامت و دنبال مكان هايي باشيم كه از لحاظ آموزشي نيازي به آنها نيست تا نيازي به جابه جايي وسايل نباشد. آموزش و پرورش بعد از پايان طرح اسكان نوروزي بايد تجهيزات را جمع آوري كند به انبار ببرد. همين موضوع باعث شده استهلاك وسايل با توجه به نوع و شكل خدمات بسيار بالاباشد. در حال حاضر براي امسال آموزش و پرورش اعتبار جديدي به طرح اسكان اختصاص نداده و از تجهيزات سال هاي قبل استفاده مي كند.

اختلاف بين صف و ستاد، گلايه معلمان

    گلايه بيشتر معلمان از اختلاف توزيع امكانات بين نيروهاي ستادي و معلمان و مديران مدارس است. يكي از معلمان در گفت وگو با «اعتماد» مي گويد: «امكانات به هيچ وجه در شان معلمان نيست. ستادي ها هميشه براي اسكان در خانه هاي معلم اولويت دارند. معلم ديگري مي گويد اساسا فرهنگيان كمتر در كشور ما ديده مي شوند. نيروي ديپلم در وزارت نفت 5/4 ميليون حقوق مي گيرد. اما من با فوق ليسانس و سابقه كاري با مجموع حق اولاد و... يك ميليون و 750 هزار تومان مي گيرم كه بعد از كسورات يك ميليون و 300 هزار تومان مي شود. بيمارستان مستقل هم نداريم، 5 سال است اضافه كار و حقوق مدير و معاونان مدارس قطع شده، 5 ماه است حق التدريس معلمان پرداخت نشده است. تمام مديران و معاونان مجتمع هاي غيرانتفاعي راه اندازي كردند و مدير پست و مقام خودشان شده اند.»

 معلم ديگري مي گويد: «در اسكان نوروزي هم بدترين مدارس در اختيار معلمان قرار مي گيرد و بهترين ها در اختيار نيروهاي ستادي: در اصفهان يك سال ما را در حياط جا دادند و بابت حياط شبي پنج هزار تومان هزينه گرفتند.»اين معلم ادامه مي دهد: «امكانات يكسري جاها خوب است ولي نيروهاي ستادي و مديران و معاونان اداري با هزينه مناسب تر از هتل ها براي خودشان رزرو مي كنند. معلم ها هم ناچار به مدارس مي روند كه اصلاامكانات خوب و حمام و دستشويي مناسبي ندارد. يكي از گلايه هاي معلمان در حال حاضر اختلاف بين نيروهاي صف و ستاد است و... اگر آموزش و پرورش مي خواهد معلم ها را اسكان دهد امكانات تربيت معلم ها و دانشسراها را اضافه كند. خانه معلم ها را توسعه دهد و...»معلم ديگري مي گويد: خيلي وقت ها در مدارس خوب با اخذ هزينه غيرفرهنگيان را اسكان مي دهند و به فرهنگيان نمي رسد. يكي از همكاران، سال گذشته مجبور شده بود به دليل اسكان غيرفرهنگيان در سالن ورزشي مدرسه شب را بگذراند، از اين بابت كه يك جايي را آموزش و پرورش تدارك ديده، قابل تحسين است. بعضي شهرها مثل هرمزگان كه چند سال پيش رفتيم، امكانات خوبي داشت اما خيلي از مدارس از لحاظ كيفيت در حد صفر است. حمام و دستشويي مشترك است. تابستان در آمل با امكانات متوسط شبي هشت هزار تومان پرداخت كرديم. او كه تجربه اقامت در يكي از مدارس بندرعباس را هم دارد، مي گويد: نصف كلاس را صندلي گرفته. تخته سياه كل فضا را كثيف مي كند همه جا پر گچ مي شود. حتي آب نداشت. يك شير آب توي حياط بود. از لحاظ بهداشتي صفر بود. از روي ناچاري به اين مكان ها مي رويم چون هزينه هتل بالاست. 20 كلاس يك گاز سه شعله داشت. اتاق هاي درجه يك فقط يخچال داشت، درجه دوم و سوم هيچي ندارد. حمام با پرده جدا شده بود.سياري اما در مورد اسكان غيرمعلمان در مدارس مي گويد: اولويت ما براي فرهنگيان است. در استان هاي پرتراكم و پرتردد مثل اصفهان، فارس خراسان رضوي بوشهر هرمزگان معمولانمي توانيم به غيرفرهنگيان اسكان بدهيم ولي در صورتي كه ظرفيت خالي داشته باشيم، غيرفرهنگيان را هم پذيرش مي كنيم. معلم ديگري در گفت و گو با « اعتماد» از وضعيت خانه هاي معلم ناراضي است: خانه هاي معلم در ايام نوروز اصلابه معلم ها نمي رسد. مديران كل، معاونان و نيروهاي ستادي از قبل رزرو مي كنند. در يكي از اين خانه هاي معلم در تابستان هزينه يي كه از ما گرفتند كم نبود اما امكانات محدود بود، غذا نداشت، كولر را هم به دليل هزينه خاموش كرده بودند. تنها مزيت اين بود كه يك سوييت مستقل داشتيم كه شبي 50-40 هزار تومان بابت آن هزينه مي داديم.

آموزش و پرورش: هدف مان درآمدزايي نيست

    آموزش و پرورش سال گذشته يك ميليون خانوار و جمعا شش ميليون نفر را در مدارس طرح اسكان پذيرش كرد. پيش بيني آموزش و پرورش اين است كه امسال اين تعداد 10 درصد افزايش خواهد داشت. اما درآمد آموزش و پرورش در اين طرح چقدر است. مسوولان آموزش و پرورش مي گويند هزينه ها و استهلاك وسايل از درآمد پيشي مي گيرد و اساسا به دنبال درآمدزايي از اين طرح نيستيم. با اين وجود اگر ميانگين چهار تعرفه 8 تا 18 هزار توماني را با توجه به ظرفيت هر نوع از كلاس ها 9 هزار تومان در نظر بگيريم، به ازاي يك ميليون خانوار سال گذشته مي شود، 9 ميليارد تومان درآمد كه با پيش بيني 10 درصد افزايش اسكان ها در نوروز 93، 900 ميليون به 9 ميليارد سال پيش اضافه مي شود.مسوولان آموزش و پرورش مي گويند هزينه يي كه بابت اقامت در اين مكان ها گرفته مي شود قابل مقايسه با هتل ها و مسافرخانه هاي بيرون نيست. آنها تاكيد دارند هدف از اجراي اين طرح درآمدزايي نيست و هزينه و تعرفه كه ما مي گيريم گرفته مي شود صرفا براي هزينه حامل هاي انرژي است.آموزش و پرورش براي اجراي اين طرح 20 هزار عامل اجرايي در كل كشور در مدارس براي اجراي اين طرح دارد كه بايد به آنان حقوق پرداخت كند. آموزش و پرورش مي گويد50 درصد مبالغ به دست آورده را بايد هزينه حقوق كند. هزينه خريد تجهيزات و حامل هاي انرژي هم هست. بنابراين با توجه به هزينه تجهيزات اصلااين درآمد پاسخگو نيست و تنها بحث كمك به فرهنگيان از لحاظ رفاهي مطرح است.


مطالب مشابه :


رزرو اینترنتی فرهنگیان در خانه معلم استانهای سراسر کشور

انتهای بلوار امام خمینی (ره)-خوابگاه آزادگان-نرسیده به اتوبان تهران قزوین. 02822827950. آشتیان. بلوار امام خمینی (ره)-خانه معلم. 08627224800. ابر کوه. شهرک صفائیه-پشت کانون شهید رجایی. 03526825804. ابهر. خیابان شهید مطهری-نرسیده به میدان ...
شرایط رزرو اینترنتی خانه های معلم

ثبت رزرو به معنای مطالعه و قبول کلیه شرایط و مقررات مراکز رفاهی در مورد اسکان می باشد آدرس و تلفن خانه های معلم کشور ردیف استان شهرستان شماره تلفن کد آدرس 1 تهران تهران 55404053 021 میدان حر - خ کمالی -خ کاشانی 2 تهران 22420863-5 021
رزرو اینترنتی فرهنگیان در خانه معلم استانهای سراسر کشور

رزرو اینترنتی فرهنگیان در خانه معلم استانهای سراسر کشور. برای ثبت نام اینترنتی واحدهایی که دارای آدرس اینترنتی هستند به آدرس زیر مراجعه کنید. (تبریز- اصفهان- اراک - قزوین- شیراز-لاهیجان-نیشابور-انزلی-قم-نجف آباد-سرعین-یزد-رشت-انزلی).
رزرو اینترنتی فرهنگیان در خانه معلم استانهای سراسر کشور

{ ندای سلماسnedayesalmas }} - رزرو اینترنتی فرهنگیان در خانه معلم استانهای سراسر کشور - تجربه دیروز-تلاش امروز-امید فردا.النجاه فى الصدق كما ان الهلاك فى الكذب: نجات یافتن در راستگویی است.
اینجا خانه معلم بانه

خانه معلم بانه : میدان قدس خ انقلاب جنوبی 08754266264 رستوران 08754260091. از یک ماه قبل از سفر جای خود را رزرو نمایید. برای زمانهای شلوغ از دو ماه قبل . خانه معلم بانه. ضوابط پذیرش : ارائه کارت شناسائی فرهنگی یا معرفی نامه رسمی ادارات آموزش و پرورش در موقع پذیرش الزامی می باشد. -شناسنامه کلیه اعضاء خانواده در موقع پذیرش الزامی می باشد ... یکی از مسیرهای نسبتاً مناسب ، تهران – قزوین – زنجان - زرین آباد– بیجار – دیواندره – سقز – بانه می باشد .( 670 کیلومتر مسیر بین المللی). مسیر دو : تهران ...
نحوه رزرو خانه معلم نوروز 92

نحوه رزرو خانه معلم نوروز 92. مدیرکل تعاون پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اعلام جزئیات اسکان نوروزی فرهنگیان، گفت: مقدمات رزرو اینترنتی حدود ۴۰ درصد ظرفیت فضاهای پیش‌بینی شده از اول تا ۲۰ اسفند ماه از طریق سایت اسکان به نشانی ...
رزرو خانه معلم در مشهد مقدس

صندوق قرض الحسنه ایثارمهر - رزرو خانه معلم در مشهد مقدس - تصمیمات بزرگ را با قلبت بگیر و تصمیمات کوچکت را با عقلت.
مراکز رفاهی و خانه های معلم شهر تهران (اسکان دائم)

نام خانه معلم. منطقه. آدرس. تلفن. 1. خانه معلم درکه. 1. بزرگراه شهید چمران،به سمت اوین درکه ،بعد از دانشگاه شهید بهشتی ، خیابان درکه. 22420863. 2. مرکز رفاهی آموزشی مژده. 1. دزاشیب،خیابان رمضانی،خیابان کریمی،خیابان واعظی،پلاک 8. 22212077. 3.
گزارش «اعتماد» از وضعيت اسكان نوروزي فرهنگيان در مدارس

خانه هاي معلم آموزش و پرورش امكانات مناسب تري دارد. سوييتي و مرتب تر است. در اكثر شهرها هم داير است. اما اكثر مواقع سهم معلمان اقامت در اين خانه ها نبوده. هميشه قبل از تعطيلات نيروهاي ستادي و معاونان و مديران كل رزرو مي كنند و تقريبا به ...
برچسب :