تداخلات دارویی در درمان طیور

دارو به عنوان ماده ای که از طریق اعمال شیمیایی خود موجب تغییر در عملکرد بیولوژِک میشود ، معرفی میگردد. امروزه حجم عظیمی از داروهای مختلف آنتی بیوتیکی ، تقویتی و حتی داروهای گیاهی و گاهی داروهای منقضی و یا تقلبی در طیور مصرف می گردد که در هر حال امکان بروز انواع تداخلات دارویی با یکدیگر و با مواد غذایی و تاثیر آن بر ارزش تست های آزمایشگاهی بوجود می آید.

                                       
تداخلات دارویی در واقع تغییر اثر یک دارو بر یک داروی دیگر،غذا، آشامیدنی یا یک ماده شیمیایی دیگر است.تداخلات دارویی گاهی موجب کاهش کارایی داروها و گاهی سبب مسمویت زایی می گردند. تداخلات دارویی هم از نوع فارماکو کنتیکی و هم از نوع فارماکوددینامیکی می باشد. در نوع فارماکو کیکیتکی، تداخلات دارویی در مراحل جذب،توزیع،متابولیزم در رفع دارو انجام می شود که به این نوع تداخلات ADME گفته می شود.بیشترین نوع تداخلات دارویی در طیور در مرحله جذب گوارشی انجام می شود و در اکثر موارد منجر به کاهش جذب دارو یا ماده غذایی می شوند(به ویژه اینکه در طیور صنعتی درمان اکثرا از طریق خوراکی انجام می شود ) برخی سرعت جذب دارو را کاهش داده و برخی تعداد کل جذب دارو را کم می کنند.(حانند تاثیر نئومایسین روی جذب پنی سیلین ها یا تاثیر کلسیم روی جذب تتراسیکلین ها). اساس کلی تداخلات دارویی نوع فاماکو کنتیکی بر ایجاد تغییرات در PH دستگاه گوارش ،|پلاسما و یا ادرار،اتصال به صورت Chelatiorrو تشکیل کمپلکس،تغییر در سرعت حرکت دستگاه گوارش ،اختلال در جذب دارو از روده،رقابت برای اتصال به پروتئین های پلاسما،افزایش یا کاهش فعالیت های انزیمی بدن، تغییرات در جریان خون در دستگاه های مختلف و تاثیر گذاری بر دفع صفرا و ادرار می باشد.

                  

تداخلات فارماکودینامیکی آن دسته از تداخلات دارویی هستند که اثر یک دارو در حضور یک داروی دیگر تغییر می کند و یا گاهی برای اتصال به یک گیرنده رقابت می کنند. مهمترین انواع این تداخلات افزاینده یا سینرژیکی و کاهنده یا انتا گونیستی هستند که سهم کمتری ار تداخلات دارویی را دارند. اگر چه میتوان با تغییر دارو،کاهش دوز و یا حذف یک دارو تداخلات دارویی را کاهش داد ولی در هر حال باید به این مهم قبل از هر نوع تجویزی توجه شود.

                                 

 


مطالب مشابه :


فرمالین در خوراک طیور

فرمالین در خوراک طیور. استفاده از فرمالین 37% به میزان 5/2 کیلوگرم در تن و مدت 14 روز جهت کنترل
واکسن های نیوکاسل ایران

تخصصی ترین وبلاگ طیور - واکسن های نیوکاسل ایران - به تخصصی ترین وبلاگ طیور خوش آمدید
علل ایجاد بستر خیس در طیور

تخصصی ترین وبلاگ طیور - علل ایجاد بستر خیس در طیور - به تخصصی ترین وبلاگ طیور خوش آمدید
تداخلات دارویی در درمان طیور

تخصصی ترین وبلاگ طیور - تداخلات دارویی در درمان طیور - به تخصصی ترین وبلاگ طیور خوش آمدید
آمانتادین

تخصصی ترین وبلاگ طیور - آمانتادین - به تخصصی ترین وبلاگ طیور خوش آمدید
پروبیوتیک ها را بشناسید

تخصصی ترین وبلاگ طیور - پروبیوتیک ها را بشناسید - به تخصصی ترین وبلاگ طیور خوش آمدید
بیوتکس

تخصصی ترین وبلاگ طیور. به تخصصی ترین وبلاگ طیور خوش
برنامه چرخشی کوکسیدیوز

تخصصی ترین وبلاگ طیور - برنامه چرخشی کوکسیدیوز - به تخصصی ترین وبلاگ طیور خوش آمدید
سندرم مرگ ناگهانی (سکته ) sds

تخصصی ترین وبلاگ طیور - سندرم مرگ ناگهانی (سکته ) sds - به تخصصی ترین وبلاگ طیور خوش آمدید
مدیرت تغذیه

تخصصی ترین وبلاگ طیور - مدیرت تغذیه - به تخصصی ترین وبلاگ طیور خوش آمدید
برچسب :