مقاله پیرامون وضو

مقاله پیرامون وضو

عکس   وضو

محتوای این مطلب در مورد وضو می باشد که در ابتدای این مقاله توضیحی در مورد وضو گرفتن سپس انواع وضو و در آخر هم اسرار وضو پرداخته شده ، که فهرست این تحقیق بصورت زیر است:

وضو چیست؟

وضو گرفتن در قرآن

انواع وضو

اسرار وضو

احکام وضو

وضو گرفتن و اجابت دعا

آثار معنوی و ملکوتی گرفتن وضو

فواید وضو گرفتن

نحوه وضو گرفتن پیامبر(ص)

 دانلود کل مقاله وضو (۵۵ صفحه) در ادامه مطلب

وضو

وضو چیست؟

وضو یا دست ‌نماز یا آبدست به معنی شستن صورت و دست ‌ها با آب ، از آداب و عبادات دین اسلام و از مقدمات نماز است. وضو گرفتن همچنین پیش از طواف کعبه و مس نمودن خط قرآن واجب است. مسلمانان وضو گرفتن پیش از رفتن به مسجد، و نیز وضو گرفتن پیش از خواب را مستحب می‌دانند.

وضو گرفتن در قرآن

در آیه ششم سوره مائده، حکم قرآنی وضو و تیمم چنین آمده‌است:

    ای کسانی که ایمان آوردید، چون خواهید برای نماز برخیزید چهره خود را بشویید و دست‌هایتان را تا آرنج بشویید، سر را مسح کنید و پاها را نیز تا برآمدگی آن مسح کنید و اگر جنب هستید، پاکیزه شوید و اگر بیمارید یا در سفر هستید، یا یکی از شما را قضای حاجتی روی داد و یا با زنان درآمیخته‌اید، و آب نیابید، ٱنگاه به خاک پاک و پاکیزه تیمم کنید و به آن خاک صورت و دست‌ها را مسح کنید؛ خدا در دین هیچ‌گونه سختی برای شما نمی‌خواهد، خدا می‌خواهد که شما را پاکیزه گرداند و نعمتش را بر شما تمام کند، باشد که او را سپاس گویید.

انواع وضو

● وضوی ترتیبی

● وضوی ارتماسی

اسرار وضو

وضو نیز که خود در جزو طهارت ظاهر است، دارای آداب ظاهریه و باطنیه می باشد، و در این هر دو نیز اسرار و رموزی نهفته است، که ما به لحاظ دوری جستن از اطاله کلام و خودداری از ایجاد ملال برای خوانندگان عزیز، بدون تفکیک آن دو، اجمالا بذکر بعضی از آن اسرار و رموز اکتفا می نماییم

احکام وضو گرفتن

▪ در وضو واجب است صورت و دستها را بشویند و جلوی سر و روی پاها را مسح کنند.

▪ درازای صورت را باید از بالای پیشانی جایی که موی سر بیرون می آید تا آخر چانه شست، و پهنای آن به مقداری که بین انگشت وسط و شست قرار می گیرد، باید شسته شود، و اگر مختصری از این مقدار نشوید، وضو باطل است. و برای آنکه یقین کند این مقدار کاملا شسته شده، باید کمی اطراف آن را هم بشوید.

▪ اگر صورت یا دست کسی کوچکتر یا بزرگتر از معمول مردم باشد، باید ملاحظه کند که مردمان معمولی تا کجای صورت خود را می شویند، او هم تا همان جا را بشوید. و اگر دست و صورتش هر دو بر خلاف معمول باشد، ولی با هم متناسب باشند، لازم نیست ملاحظه معمول را بکند، بلکه به دستوری که در مساله پیش گفته شد،وضو بگیرد. و نیز اگر در پیشانی او مو روییده یا جلوی سرش مو ندارد، باید به اندازه معمول پیشانی را بشوید.

وضو گرفتن و اجابت دعا

حضرت آیت الله مجتبی تهرانی همزمان با ماه رمضان و در ادامه مجموعه مباحث دعا تأثیر وضو در اجابت دعا را مورد تأکید قرار داد و یادآور شد: توسل به اولیای خدا اکسیر اعظم در دعا است.

گفته شد ماه مبارک رمضان ، ماه سیر معنوی و به تعبیر اهل معرفت ماه سیر الی الله تعالی و دار ضیافت الله است و لذا در این ماه به دو چیز سفارش شده است. یکی سفارش به قرآن نازل ، یعنی تلاوت قرآن است که از مصدر وحی و از ناحیه ربّ به سوی بندگان صادر شده است و دیگری دعا یا قرآن صاعد است که عبارت از این است که عبد به اذن ربّ از پروردگارش تقاضا می کند لذا در این ماه به کثرت دعا سفارش شده است.

آثار معنوی و ملکوتی وضو گرفتن

فلسفه تشریع بسیاری از احکام دین بر ما پوشیده است و ما با این حساب و کتاب های عقلی نمی توانیم دقیقا مشخص کنیم که به فلان دلایل این حکم رسیده است و لاغیر .

پس اگر از چند و چون بعضی از احکام چیزی دستگیر ما نشد نباید کج اندیشانه به آن نگاه کنیم بلکه باید متواضعانه سر تسلیم فرو آوریم و یقین کنیم که خیری است از جانب خداوند حی و قیوم و منتی است بر عبد ضعیف و محتاج پس منّتش را با جان و دل می پذیریم و سپاس به جا می آورییم برای این همه لطف .

فواید وضو گرفتن

فوائد بهداشتی استنشاق در وضو

استنشاق (شستشوی بینی) از مقدمات نماز است. شخص رسول گرامی (ص) همیشه هنگام وضو گرفتن آب در داخل بینی (استنشاق) می نمودند و مکررا این امر مستحبی را به مسلمین توصیه می کردند. نظافت خشیوم (مجرای تنفس بینی) یکی از مستحبات وضو گرفتن و نماز است. و همان طور که می دانید میکروب ها با تنفس از راه بینی وارد بدن انسان می شوند و بینی مانند صافی عمل می کند؛ یعنی پیچ و خمها و موهای داخل بینی و مخاط مرطوب مانع ورود میکروب به داخل بدن می شوند، پس لازم می آید که انسان همیشه این عضو از صورت را که در حقیقت راه تنفسی است بوسیله شستشو با آب سرد پاکیزه نگاه دارد تا لانه کثافت و میکروب ها نگردد. دکتر تومانیانس در کتاب خود می نویسد: در غضروفهای بینی گاهی کرمی تولید می شود که سبب سر درد فوق العاده شدیدی می شود و کمی بینایی چشم ایجاد می کند، برای دفع این کرم بهترین وسیله شستشوی بینی با آب سرد است.

نحوه وضو گرفتن پیامبر(ص)

اختلاف در چگونگی انجام برخی فرائض دینی بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام در بین مسلمانان رخ نمود، برخی افراد با اتکا به اجتهاد خود، در برابر فرامین و دستورات الهی قد بر افراشتند، و به بیراهه رفتند.

یکی از مباحثی که از دیرباز مورد اختلاف شیعه و سنی بوده، شیوه مسح نمودن پا هنگام وضو بوده است؛ آیت الله العظمی سبحانی با استناد به متون دینی به این سوال پاسخ داده است.

عکس   وضو

پسورد : www.tak-tahghigh.com

 


مطالب مشابه :


تحقیق آماده - اهمیت هوای پاک

آلودگی هوا یعنی حضور یک ، چند و یا مخلوطی از آلوده کننده های مختلف در هوای مورد تهديد قرار
مقاله ای کامل در مورد باران اسیدی

بنابراین غلظت آن در هوای پاکیزه ناچیز می‌باشد. برچسب‌ها: مقاله در مورد باران
روز هوای پاک

مطالعات نشان داده که از هر پنجاه سکته قلبی یک مورد به اکسید فعلی در هوای است. در مواقع
مقاله در مورد حسابداری مسئولیتهای اجتماعی .

مقاله در مورد مثلا آب و هوای پاکیزه اغلب مواد خام مورد استفاده در واحد
مقاله ای در مورد بیماری سینوزیت

مقاله ای در مورد بیماری فین‌کردن و پاکیزه‌نگاه در هوای سرد، روی صورت خود بخصوص
مقاله پیرامون وضو

محتوای این مطلب در مورد وضو می باشد که در ابتدای این مقاله توضیحی در مورد و پاکیزه
آشنایی با سیستمهای گرمایش از كف

همين امر در مورد هوای پاکیزه تر و مدل استفاده شده در این مقاله می تواند برای
برچسب :