از نویسنده مهمان - رشد در برابر توسعه

برخی از دوستان از مطلبی که در مورد ایکاف نوشتم استقبال کردند. به نظرم آمد شاید بد نباشد که یک نوشته کوتاه از ایکاف آورده شود. بنابراین از دوست خوش فکر و خوش ذوقم وحید موسوی (sv_moosavi در یاهو) که هم در مورد تحلیل سیستم و هم شبیه سازی سیستم ها مطالعات خوبی کرده است خواستم که اگر مطلب خوبی دارد ما را مستفیض کند. او هم ترجمه ای از یکی از فصل های همان کتاب ایکاف که معرفی کردم را آماده کرده است که در آن ایکاف از تفاوت بین دو مفهوم رشد و توسعه می گوید. ضمن تشکر از وحید عزیز توجه شما را به این مقاله جلب می کنم:

 رشد در برابر توسعه

مفهوم دو واژه رشد و توسعه يکسان نيست و هيچيک را نمي توان به عنوان شرط لازم براي ديگري دانست. توده زباله مي تواند رشد کند اما توسعه نمي يابد. هنرمندان بدون اينکه رشد کنند، مي توانند توسعه يابند. با اين حال بسياري از مديران رشد و توسعه را يکسان مي پندارند. بسياري ازتلاشهايي که درراستاي توسعه سازمان صورت مي پذيرد، تنها در جهت رشد سازمان موثر هستند.

رشد کردن يعني افزايش در اندازه يا تعداد. توسعه يافتن به معني افزايش قابليت ها و افزايش ميل ورغبت براي برآورده ساختن نيازها و حقوق مشروع خود و ديگران توسط خود فرد يا سازمان. درخواست هاي مشروع شامل آن دسته اي از نيازهاست که در صورت برآورده شدن، مانع از توسعه فرد يا سازمان ديگري نمي شود.

توسعه موجب بالارفتن قابليت ها و شايستگي ها مي شود .

لازم به ذکر است که در توسعه افراد يا سازمان ها، بحث يادگيري (Learning) از بحث کسب کردن و بدست آوردن (Earning) نقش پررنگ تري دارد. به عبارتي تفاوت دراين است که در رشد توجه اصلي به ميزان داشته ها است، در حاليکه در توسعه مسئله اصلي ميزان کارهايي است که با توجه داشته هاي موجود مي توان انجام داد. با اين استدلال رابينسون کروزو (Robinson Crusoe) نسبت جين پال گتي (Jean Paul Getty) مدل بهتري از يک فرد توسعه يافته مي باشد.

همچنين توسعه را مي توان درکيفيت زندگي ديد و نه در استاندارد زندگي (مسائلي چون درآمدها وهزينه ها در زندگي). با توجه به اين موضوع، ميزان توسعه يافتگي يک سازمان، در کيفيت زندگي کاري پرسنل ديده مي شود و نه در بيانيه هاي سود و زيان سازمان.

اگر يک کشور و يا سازمان توسعه نيافته يکباره مملو از پول و سرمايه شود، تنها در مورد ثروتمندتر شدن سازمان مي توان اظهار نظر نمود و نه در مورد توسعه يافته گي کشور يا سازمان. از طرف ديگر هم اگر يک کشور و يا سازمان توسعه يافته به يکباره ثروت خود را از دست دهد، توسعه يافتگي خود را از دست نداده است.

يک سازمان توسعه يافته فعاليتهاي بيشتر و متنوع تري را نسبت به بک سازمان توسعه نيافته با همان ميزان منابع انجام مي دهد. لازم به ذکر است که اين حرف به معني نامرتبط بودن منابع در دسترس با تنوع و حجم فعاليت هاي سازمان نيست، بلکه منابع مي توانند موجب ايجاد شتاب در توسعه وبهبود کيفيت زندگي شوند. اما اين منابع براي رسيدن به هدف مذکور، در سازمان هاي توسعه يافته مفيدتر واقع مي شوند.

رشد و توسعه با يکديگر درتضاد نيستند وحتي مي توانند يکديگر را تقويت کنند. بهترين گواهي بر اين موضوع، رشد همزمان استاندارد زندگي و کيفيت زندگي در بسياري از موارد است. اگرچه بسياري عقيده دارندکه امروزه دربسياري موارد براي بالاتررفتن استاندارد زندگي، کيفيت زندگي فدا مي گردد. از طرف ديگر نيز همزمان با اين عقيده، با توجه به جريان هاي فکري حمايت بيشتر از محيط زيست و منابع طبيعي، اعتقاد ديگري مبني برصرف نظر کردن ازاستاندارد زندگي بالا در برابر بهبود کيفيت زندگي مورد توجه عده اي قرارگرفته است.

کمبود منابع تنها مي تواند رشد را محدود کند و نه توسعه. سازمان ها و جوامع بيشتر توسعه يافته، به مرور وابستگي کمتري به وجود منابع بيشتر پيدا مي کنند و در عين حال بهره بيشتري از منابع موجود خود مي برند. هم چنين با توجه به توسعه يافتگي آن ها منابع مورد نياز خود را راحت تر جذب مي نمايند.

يک فرد به ميزان بسيار زيادي مي تواند رشد کند. بعضي از افراد و بسياري از جوامع بر اين معتقدند که سازمان ها نيز مي توانند تا حد بسيار زيادي رشد کنند. اما آيا کسي مي تواند استدلال کند که افراد، سازمان ها و يا کشور ها نيز تاحد بسيار زيادي مي توانند توسعه يابند؟


مطالب مشابه :


ریشه نفوذ در سازمان

البته من سعي كردم مهمترين اين ها را مدل بكنم. شما با اين سه فاكتور در سازمان به تحليل نفوذ و قدرت افراد مختلف سازمانتان بپردازيد و كمي و كاستي هاي اين روش را به من
ویترین

دکوراسیون - تزئینات و خانه داری - ویترین - دکوراسیون و تزئینات،سایت آموزشی و از هر دری سخنی.
40 عکس دکوارسیون و طراحی داخلی فروشگاه لباس بهمراه مدل ویترین

روزنامه الکترونیکی آوای تکاب - 40 عکس دکوارسیون و طراحی داخلی فروشگاه لباس بهمراه مدل ویترین - رسانه ای برای تمام مردم تکاب و اولین روزنامه الکترونیکی
انگشتر مدل N029

ویترین زیورآلات - انگشتر مدل N029 - زیباتـــــــــــرین زیورآلات برای خانــــــــــومای خوش سلیقه - ویترین زیورآلات.
نفوذی در خیابان جمهوری؛ مچ‌گیری با مدار بسته

دوربین‌های مدار بسته پشت ویترین مغازه از همان‌هایی است که در جاهای عمومی دیده‌ایم و ... سراغ دوربین ریز را که می‌گیرم چیزی شبیه به همان مدل سوزنی قبلی نشانم می‌دهد با
از نویسنده مهمان - رشد در برابر توسعه

با اين استدلال رابينسون کروزو (Robinson Crusoe) نسبت جين پال گتي (Jean Paul Getty) مدل بهتري از يک فرد توسعه يافته مي باشد. همچنين توسعه را مي توان
بازگشت مانتوهاي بلند به ويترين فروشگاه‌ها؟

مانتوهاي بلند و آزاد كه روزگاري از ويترين مانتوفروشي‌هاي پايتخت رخت بر بسته بود، ... از مدل‌هاي غربي در داخل كشور توليد مي‌شوند، با رنگ‌ها و مدل‌هاي مختلف خود ويترين
قدرت چانه زنی

خوب مسلما یکی از مدل هایی که همه می شناسند مدل 5 نیرویی پورتر است که به نظرم از شاهکارهای این استاد بزرگ استراتژی است که از جهاتی این مساله را توضیح داده است.
عینک آفتابی

ویترین - عینک آفتابی - فروشگاه مجازی. ... عینک آفتابی پلیس اورژینال اصل مدل S8180, عینک Police · عینک آفتابی ترو کالر اصل اوریجینال Tru Color دوقلو.
نمایش لباسهای آب رفته در ویترین نوروزی

قصر سوزان - نمایش لباسهای آب رفته در ویترین نوروزی - اجتماعی -اقتصادی - قصر ... تا بپوشد و مدل شود و در انظار بچرخد و عکسش در صفحه مزون حک شود و معروف شودو.
برچسب :