سهراب سپهري

سهراب سپهری

 نقاش- شاعر

تولد: ۱۵ مهر ۱۳۰۷، کاشان.
درگذشت :۳ اردیبهشت ۱۳۵۹، تهران.

اهل کاشانم.
روزگارم بد نیست.
تکه نانی دارم، خرده هوشی، سر سوزن ذوقی.
مادری دارم، بهتر از برگ درخت.
دوستانی، بهتر از آب روان.

***

پيشه ام نقاشي ست

گاه گاهي قفسي مي سازم با رنگ

مي فروشم به شما

تا به آواز شقايق که در آن زنداني است

دل تنهايي تان تازه شود...

 images?q=tbn:ANd9GcS7vtuvreY3giGaS60FASx

سهراب سپهری پس از طی تحصیلات شش ساله ابتدایی در دبستان خیام کاشان ( ۱۳۱۹ ) و متوسطه در دبیرستان پهلوی کاشان ( خرداد ۱۳۲۲ ) و به پایان رساندن دوره ی دو ساله ی دانشسرای مقدماتی پسران ( خرداد ۱۳۲۴ )، در آذز ۱۳۲۵ به استخدام اداره ی فرهنگ کاشان در آمد. در شهریور ۱۳۲۷ در امتحانات ششم ادبی شرکت نمود و دیپلم دوره ی دبیرستان خود را دریافت نمود. سپس به تهران آمد و در دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و هم زمان به استخدام شرکت نفت در تهران در آمد که پس از هشت ماه کار استعفا داد. سپهری در سال ۱۳۳۰ نخستین مجموعه ی شعر نیمایی خود را به نام « مرگ رنگ » انتشار داد. در سال ۱۳۳۲ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد و به دریافت نشان درجه ی اول علمی نیز نایل آمد. در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت نمود و نیز دومین مجموعه ی اشعار خود را با عنوان « زندگی خواب ها » منتشر کرد. آنگاه به تاسیس کارگاه نقاشی همت گماشت. در آذر ۱۳۳۳ در اداره ی کل هنرهای زیبا ( فرهنگ و هنر ) در قسمت موزه ها شروع به کار کرد و در ضمن در هنرستان های هنرهای زیبا نیز به تدریس می پرداخت. در مهر ۱۳۳۴ ترجمه ی اشعار ژاپنی از وی در مجله ی « سخن » به چاپ رسید. در مرداد ۱۳۳۶ از راه زمینی به کشورهای اروپایی سفر کرد و به پاریس و لندن رفت. ضمنا در مدرسه ی هنرهای زیبای پاریس در رشته ی لیتوگرافی نام نویسی نمود. وی همچنین کارهای هنری خود را در نمایشگاه ها به معرض نمایش گذاشت. حضور در نمایشگاه های نقاشی همچنان تا پایان عمر وی ادامه داشت. وی سفرهای دیگری به کشورهای جهان نمود.

  سهراب در آغاز کار شاعری تحت تاثیر شعرهای نیما بود و این تاثیر در « مرگ رنگ » به خوبی مشهود است و در آثار بعدی او کم کم کارش شکل می گیرد و شعرش با دیگر شاعران هم دوره ی خویش متمایز می گردد.

 از جمله مجموعه شعرهای دیگر سهراب سپهری می توان به این عنوان ها اشاره نمود: - آوار آفتاب ( ۱۳۴۰ )؛ - شرق اندوه ( ۱۳۴۰ )؛ - حجم سبز ( ۱۳۴۶ )؛ - هشت کتاب ( ۱۳۵۶ ). برخی از اشعار وی در سال های ۱۳۴۴ و ۱۳۴۵ در فصلنامه ی « آرش » به چاپ رسید.

به گفته خواهر سهراب،پريدخت سپهري،سهراب خودرا نقاشي مي دانست که شعرهايش را نقاشي مي کرد و نقاشي هايش را در قالب شعر مي سرود. او به خواهرش مي گفت روزي خواهد آمد که تو مي تواني نامه هايت را به اين آدرس براي من پست کني: دنيا- سهراب سپهري.

سهراب سپهری در اردیبهشت ماه سال 1359 در بیمارستان پارس تهران به علت مبتلا بودن به بیماری سرطان درگذشت. طبق وصیت خودش، پیکر وی در صحن شرقی امامزاده علیمحمد باقر (ع) در قریه ی مشهد اردهال در کاشان ( این صحن معروف به صحن سردار است. ) به خاک سپرده شد.استاد رضا مافي به خط خودش اين شعر سهراب را بر سنگ قبرش نوشت:

به سراغ من اگر مي آييد

نرم وآهسته بياييد

مبادا  ترک بر دارد

چيني نازک تنهايي من


مطالب مشابه :


استخدام-استخدام شرکت نفت-شرایط استخدام-ازنا

سلام ازنا - استخدام-استخدام شرکت نفت-شرایط استخدام-ازنا - دریافت و نمایش ... همچنین مناطق عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی، شامل مناطق آغار و دالان، سروستان و
راهنمای آزمون استخدامی شرکت ملی نفت ایران

مناطق عملیاتی شرکت نفت مناطق مرکزی :مناطق آغار و دالان ، سروستان و سعادت آباد، دی و سفید زاخور، قشم و سرخون ، ناروکنگان ، نفت شهر، تنگ بیجار ، چشمه خوش
ارزیابی تأثیرات اجتماعی پروژه های صنعت نفت و گاز

از آنجا که بسیاری از پروژه های صنعت نفت و گاز ، در جاهایی اجرا می شود که مردم .... در پایان فاز ساخت،هنگامی که سطح استخدام ها بصورت معنی داری کم می شود ... ویژگیهای اجتماعی ـ اقتصادی جوامع محلی در حوزه های نفتی سروستان-سعادت آباد و خشت- کمارج.
ارتقاء جاده‌ی خرامه- نی‌ریز در سازمان محیط زیست کشور تصویب شده است

نماینده‌ی مردم خرامه، سروستان و کوار در مجلس شورای اسلامی معتقد است: قدمت این منطقه به ... از اعتبارات شرکت نفت حدود ۲۰ کیلومتر زیرسازی شود اما بعد از آن متوقف شد.
ایالت های مخزنی زاگرس و ویژگی های کلی آن

مخازن نفتی و گازی زاگرس و خلیج فارس در بخش ایرانی به پنج ایالت زمین .... B, C، فروزان، فرزاد A، فردوسی، گلشن، پارس جنوبی، هامون، سروستان، باووش، .... لیست و آدرس کلیه شرکت های خصوصی فعال در زمینه بالادستی نفت جهت ارسال رزومه و استخدام.
سهراب سپهري

21 مارس 2013 ... سپس به تهران آمد و در دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و هم زمان به استخدام شرکت نفت در تهران در آمد که پس از هشت ماه کار
حوضه های نفتی مهم ایران

این ناحیه دارای سیستم نفتی متفاوت با دیگر نواحی هیدروکربوری ایران بوده واز ..... ميدان هاي شوروم ، سروستان وويزنهار به عنوان پوش سنگ اصلي در نظر گرفته شده اند . .... کلیه شرکت های خصوصی فعال در زمینه بالادستی نفت جهت ارسال رزومه و استخدام.
آگهی استخدام در بیمارستان های لامِرد و اشکنان

7 ژانويه 2012 ... آگهـــي استــــخدام قراردادی داخلي (دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني ... بیمارستان علی اصغر شیراز و سروستان هر کدام یک نفر مرد یا زن .
کارت ورود به جلسه آزمون ارشد فراگیر منتشر شد

17 دسامبر 2013 ... جدول شماره 2ـ نشاني محل رفع نقص كارت شركت در آزمون داوطلبان فراگير كارشناسي ..... (2524)، سپيدان (2528)،‌ سروستان(2531)، كوار(2535)،شيراز(2536)، فيروزآباد ..... بندرلنگه : بلوار جانبازان- جنب شركت نفت- ناحيه فلات قاره- دانشگاه پيام نور ... آغاز ثبت نام آزمون استخدامی سراسری در کشور / دانلود دفترچه آزمون
برچسب :