تخلفات گسترده در پروژه پدیده شاندیز

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.irدر ساخت پروژه موسوم به پدیده شاندیز چند تخلف مهم رخ داده است؛ از عدم دریافت مجوزهای قانونی برای تغییر کاربری زمین های کشاورزی تا نارضایتی ساکنان 4 روستای واقع در اطراف این پروژه.
برای اجرای طرح پروژه پدیده شاندیز، 4 روستای حصارسرخ، سرآسیاب، ابرده سفلی و ابرده اولیا واقع در 37 کیلومتری مشهد بدون رضایت مردم روستا و در قالب طرح جامع به شهر "شاندیز" تبدیل شدند.

پیروز حناچی معاون وزیر راه و شهرسازی
هم بر تخلفات در ساخت مجتمع تجاری-تفریحی پدیده شاندیز صحه گذاشته است.
بر اساس توضیحات حناچی، اجرای این سرمایه گذاری عظیم در قالب طرح هادی نمی گنجید و برای این که بتوانند این کار را انجام دهند، روستاهای اطراف را به شهر تبدیل کردند تا در قالب طرح جامع، پروژه پدیده را اجرا کنند. حناچی صراحتا می گوید این کار، اصلا منطقی نبوده اما اتفاق افتاده است.


محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و شاندیز
در مجلس نیز از مخالفت خود با این کار خبر داده و گفته است: من همان زمان چندین نامه نوشتم به استانداری که بدون رضایت مردم این کار نباید صورت بگیرد اما به این مسائل، توجه نکردند و این کار صورت گرفت.

به گفته حناچی دومین تخلف مهم پروژه موسوم به پدیده شاندیز این است که مسیرهای قانونی نه در استان و نه در تهیه طرح آن طی نشده است.
حسین معصوم نماینده وزیر راه و شهرسازی در شورای حفظ بیت المال نیز از تعدد تخلفات پروژه موسوم به پدیده شاندیز خبر می دهد و می گوید: نقض قوانین در این پرژوه در حوزه های مختلفی است. هم غیرقانونی تغییر کاربری داده اند. هم زمانی شروع به ساخت و ساز کرده اند که پروانه معتبر نداشته اند.
قباد افشار معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان امور اراضی کشورنیز گفته است: پرونده پروژه موسوم به پدیده شاندیز مجددا در مسیر ارزیابی قرار گرفته است.
به گفته کارشناسان، اجرای این پروژه مضرات زیست محیطی گسترده ای هم داشته است؛ از یک سو با قطع درختان و نابودی باغات و اراضی کشاورزی این مکان سبب آلودگی مشهد هم خواهد شد. این منطقه اساسا فیلترینگ هوای مشهد بود که با اجرای این پروژه، وضع آب و هوای مشهد تحت تاثیر قرار گرفته است.
همچنین مجوزهای شهرداری شاندیز برای ویلاسازی در اطراف پروژه پدیده که با حفر چاه های غیرمجاز برای تامین آب این ویلاها همراه بوده سبب خشک شدن اراضی کشاورزی منطقه هم شده است.
لازم به یادآوری است آنچه در سال‌های اخیر تحت عنوان پروژه عظیم پدیده شاندیز به‌عنوان بزرگ‌ترین مجتمع تفریحی توریستی کشور بر سر زبان‌ها افتاده، از سوی یکی از سرمایه‌داران معروف مشهد در حال اجرا است که سابقه مدیریت رستوران‌های معروف پدیده شاندیز در شهرهای بزرگ کشور و فعالیت اقتصادی در افغانستان را هم دارد و اینک به دنبال ساخت یک مجتمع توریستی بزرگ دیگر در جزیره کیش هم هست.
این مجتمع توریستی به علت وسعت و تعدد اماکنی که در آن تعریف‌شده، همچون هتل، رستوران، پارک، فروشگاه، باغ و شهربازی؛ به‌اصطلاح «شهر جدید شاندیز» نام گرفته و در منطقه خوش آب و هوای اطراف مشهد به نام شهر شاندیز در حال ساخت است.
بهمن‌ماه سال گذشته شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور دستور توقف پروژه پدیده شاندیز را صادر کرد.
فروردین‌ماه امسال نیز رئیس سازمان امور اراضی اعلام کرد: پرونده‌های بسیاری برای شهرک‌سازی‌ها و ساخت مجموعه‌های تجاری و تفریحی مانند پدیده شاندیز، تشکیل و برای بررسی به شورای عالی حفظ حقوق بیت‌المال معرفی شده که ادامه ساخت پروژه پدیده شاندیز موقتاً متوقف شده است.
"ناصر سراج" رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز هفته گذشته بطور تلویحی در همایش ملی مبارزه با فساد در مورد برخی پرونده های بزرگ در سازمان بازرسی کل کشور بیان کرد: با توجه به عدم محدودیت در عرضه سهام و عدم نظارت سازمان بورس یک شرکت سهامی خاص توانسته سهام ۱۰۰ تومانی خود را به ۲ میلیارد سهام بفروش برساند و امروز قیمت سهام این شرکت به برکت تبلیغات یکهزار میلیاردتومانی در صدا و سیما به هر سهم ۱۱ هزار تومان افزایش دهد.
وی افزود: چون شرکت سهامی خاص بوده قیمت گذاری سهام با سهامداران است و هزینه تبلیغات را هم جزو سرمایه خود می داند و حالا که ۹ شرکت سهامی عام را بعنوان شرکت فرعی زیر نظر خود قرارداده برند خود را به مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد تومان به فروش گذاشته است.

اما جالب است که ساخت این پروژه و تبلیغات گسترده آن در صدا و سیما بدون توجه به دستورات نهادهای مذکور همچنان ادامه دارد.


مطالب مشابه :


گفت و گو با مالک “پدیده شاندیز” میلیاردر جوان

گفت و گو با مالک “پدیده شاندیز منوی اصلی. صفحه پدیده شاندیز” در مشهد،تهران و کیش
معرفی محسن پهلوان مقدم(بنیانگذار وخالق پدیده ای به نام پدیده شاندیز)

منوی اصلی. صفحه زدیم که رستوران شاندیز در تهران که رستوران پدیده شاندیز را افتتاح
محسن پهلوان مقدم

پیش از این‌كه رستوران پدیده شاندیز را به منوی غذا رستوران شاندیز تهران با
شاندیز صفدری

به دعوت یکی از دوستان رفتیم شاندیز مدت به این رستوران نرفته بودم حس تهران پردیس بین
محسن پهلوان مقدم خالق پدیده ای بنام پدیده

روزی که می‌خواستیم رستوران شاندیز را در تهران رستوران پدیده شاندیز را منوی اصلی. صفحه
تخلفات گسترده در پروژه پدیده شاندیز

برای اجرای طرح پروژه پدیده شاندیز، 4 رستوران‌های معروف پدیده تهران ، خیابان
سفر به مشهد (روز دوم)

رفتیم، سری هم به رستوران پدیده شاندیز منوی قیمت غذاهای رستوران ایران تا تهران.
ماجرای جنجالی پدیده شاندیز

ماجرای جنجالی پدیده شاندیز سه شنبه تهران، خیابان کارگر شمالی،پلاک ۱۲۰۴ منوی اصلی. صفحه
51- معروف ترین رستوران ایران

نام رستوران "پدیده" را شاندیز" و "آشپزخانه مشهدی ها" در تهران، رستوران "گرندهتل
آیا اسامی زیر برای شما آشنا هستند؟ / قابل توجه سهامداران پدیده شاندیز

/ قابل توجه سهامداران پدیده شاندیز بزرگ ترین رستوران های تهران، خیابان
برچسب :