نکاتی در مورد سفر به ترکیه , مالزی , دبی و...

نکات مهم سفر به کشورهای ترکیه ؛ امارات ؛ مالزی و....

 

ترکیه :

ورزش مورده علاقه و قدیمی این کشور نوعی کشتی با روغن است.
مردم این کشور به پیک نیک علاقه زیادی دارند. عصرها در هر گوشه ای که بتوانند بساط منقل و کباب را برپا می کنند. . .
سوغات معروف این کشور یک نوع قهوه ( ترک) و باقلوا است.

ساعت این کشور با کشور عزیزمان اختلاف دارد. زمان ورود توجه به تنظیم ساعت محلی داشته باشید.
بسیاری از ترکها درکشورهای آلمان، هلند، بلژیک و اتریش کار می کنند و در تابستانها به کشور خودشان برای تعطیلات باز میگردند. رفت وآمد آنها را در فصل تابستان با اتومبیلهای گران قیمت می توان به وضوح دید. آرزوی هر ترکی است که به اروپا برود و کار کند تا اتومبیلی شیکی بخرد و برای تعطیلات به کشورش بازگردد. دولت کنونی این کشور بسیار تلاش می کند تا وارد اتحادیه اروپا شود. اما اروپائیان هنوز پاسخ روشنی به این درخواست آنها ندادند و هرروزخواسته جدیدی مطرح می کنند.

جاده ها و خیابانهای این کشور بسیار نا مناست و بد است. تابلوهای راهنمایی و علائم هشداردهنده به اندازه کافی وجود ندارد و در بعضی از نقاط نامشخص و گیج کننده است. اتوبان آنکارا به استانبول و تا ادرنه پولی است. همچنین برای عبور از پل معروف بقاز که قاره اروپا را به آسیا متصل می کند نیز باید پول پرداخت کنید.

دراین کشور مردم به علائم رانندگی هیچ توجهی ندارند. حتی از چراغ قرمز هم عبور می کنند و هرجا بخواهند می ایستند و با هر سرعتی که بخواهند حرکت می کنند. پلیس نیز به این گونه بی قانونیها توجه ندارد.
در شهرهای بزرگ پارکینگ دولتی ارزانتر از پارکینگهای خصوصی است. توی ماشین اشیای گرانبهایی در دید قرار ندهید، حتی در پارکینگها.
استانبول یکی از بندرهای معروف دنیاست که داستانهای بسیاری دارد. آب دریای این بندر برای شنا مناسب نیست. بخاطر ورود فاضلاب، زباله ها و کشتی ها بسیار آلوده و دارای باکتری است. همچنین هوای شهر استانبول در زمستهاها بخاطر استفاده از ذغال سنگ بسیار نا مناسب برای استشمام است.

 


. در آمد این کشور از راه توریست است. در سال 2006 بر خلاف سالهای گذشته توریست زیادی به این کشور سفر نکرد. عمده علت آن نا امنی، بمب گذاری در بعضی از شهرها و همچنین پیدا شدن یک نوع باکتری است.
مردم این کشور به چای علاقه زیادی دارند و آن را با شکر می نوشند. همچنین غذاهای چرب، پر نمک و شیرینیجات را دوست دارند. مردم این کشور شبانه روز در حال خوردن هستند. در شهرهای بزرگ مغازه های مواد غذایی و رستورانها تا صبح بازند و همیشه برای خورن در دست رسند. همچنین عادت به شکستن تخمه در همه جا دارند.

 


 

غذای های معروف این کشور دونر کباب، دلمه و بورک است. پیتزای معروف این کشور لامعجون نام دارد. البته غذاهای سایر کشورها نیز در این کشور یافت می شود. برای خوشمزه کردن غذا ها از چربی و روغن بسیار استفاده می کنند. اگر به سلامتی خود توجه دارید باید از خوردن آنها پرهیز کنید.
در ضمن به نظافت رستورانها و آشپزخانه ها توجه کافی نمی شود...و بعد از توالت از مواد ضد عفونی کننده استفاده نمی کنندالبته در رستوران های شلوغ و خیابانی ! .

حکومت این کشور جمهوری است.
کمپ زدن در هر جایی آزاد است.
مردم شهرهای کوچک بسیار مهربان و مهمان نواز هستند اما در شهرهای بزرگ باید بیشتر مواظب بود. شهر استانبول و اطراف آن بیش از 15 میلیون جمعیت دارد. اگر قصد پرواز از این شهر را دارید، بهتر است چند ساعت زودتر به فرودگاه بروید تا از پرواز عقب نمانید.
هر چیزی که می خرید به تاریخ مصرف آن توجه کنید،
جاهای دیدنی و تاریخی این کشور بسیار است. شهرهای استانبول و آنکارا بناها و موزه های جالبی دارد. بازار سرپوشیده استانبول برای هر توریستی جالب است.
حمام ترکها که بسیار گرم است در زمستان برای توریستها مکانی جالب است. بخصوص که با کیسه، صابون و مشت ومال همراه باشد.
ادارات تا ساعت 6 بعد ازظهر بازند. یکشنبه ها ادارات تعطیل است.
در همه جای این کشور براحتی تاکسی در دست رس است اما باید قبل از سوار شدن کرایه را طی کنید چون ممکن است بعدآ دچار مشکل شوید. اتوبوس و ترن در این کشور داستانی دیگر دارد.
شهرهای بزرگ بسیار شلوغ و بی نظم و پیچیده است.
آبهای آشامیدنی این کشور نامناسب است ( بخصوص آب استانبول). بهتر است از آبهای مدنی و مینرال استفاده کنید.


برای ماهیگیری در دریا احتیاج به جواز نیست. اما بعضی از رودخانه ها که جزء محدوده پارکهای ملی هستند باید جواز تهیه شود.
آب دریای سواحل آنتالیا، آنالیا و کوشادسی بسیار گرم و مناسب برای شنا و غواصی است.
بهتر است در این کشور ماشین کرایه نکنید چون همیشه با مشکل در پایان کار روبرو خواهید شد.
بنزین و دیزل در این کشور بسیار گران و نا مرغوب است. پمپ بنزینها به صورت عادلانه سوخت به مشتریان نمی دهند. یادتان باشد اگر با اتومبیل سفر می کنید هرجا بنزین می زنید این حق را دارید که ماشین شما را بشویند و برایتان چای و قهوه مجانی بیاورند ( اینگونه کمی جبران سوخت گران و نامرغوب خواهد شد).

 
زمان تعویض پول به لیر ترک توجه کافی به نرخ تعویض داشته باشید. دولار و یرو را در همه جا می توانید خرج کنید.
در مرزها باید به پلیسها و رفتارهای گوناگونشان که تلاش میکنند تا از مسافرین به نوعی رشوه و یا به قول خودشان هدیه ای دریافت کنند باشید. سعی کنید به پلیسها رشوه ندهید. ابتدا آنها از شما ایراد های عجیب و غریب میگیرند. بهتر است شما خونسرد و بدون عکس العمل باشید و وانمود کنید که  منظور او را نمی فهمید.
نقطه ضعف پلیس ترکیه زبان انگلیسی است. اگر حتی زبان ترکی می دانید سعی کنید در زمان ورود و خروج مرزها به انگلیسی با پلیس صحبت کنید. اینگونه سریع از موضوع رشوه میگذرند.


اگر در رستورانی در حال غذا خوردن هستید، گارسنی بالا سر شما ایستاد عصبانی نشوید. این نشانه احترام به شماست. همچنین آنها عادت دارند تا غذای شما تمام نشده بشقاب و یا لیوان خالی را از جلوی شما بردارند.
اگر کسی شما را جلوی مغازه و یا رستوران صدا می زند و سعی می کند شما را به داخل بکشند، از این کار آنها عصبانی نشوید و با لبخند از کنار آنها بگذرید. اسرار و سماجت آنها بسیاری از توریستها را عصبی می کند
اگر در این کشور تصادف رانندگی کردید و یا مشکلی پیش آمد که حق باشماست به این نکته توجه داشته باشید که از صحنه تصادف بخوبی عکس بگیرید. اگر شاهدی وجود داشت نام، شماره تلفن و آدرس وی را یادداشت کنید. هیچ برگه ای را امضا نکنید مگر از متن آن بخوبی آگاهی یابید. در ضمن به این نکته توجه داشته باشد که در این کشور می توان با پرداخت مبلغی جای مجرم را عوض کرد. مواظب این گونه مشکلات باشید.


چنانچه اتومبیل تان در حین سفر در این کشور خراب شد آنرا به تعمیرگاه مجاز ببرید و اتومبیل تان را به دست هر میکانیکی ندهید. بعد از پایان کار آنرا کنترول کنید. فاکتور آنرا دریافت دارید تا در صورت بروز مشکلی دوباره بتوانید خسارت آنرا دریافت نمائید
تركيه
كشور تركيه يكي از اصلي‌ترين مقاصد گردشگري ايرانيان است و هرساله تعداد زيادي از هموطنان‌ ما اوقات فراغت خويش را در شهرهاي مخحتلف اين كشور مي‌گذرانند.
تنوع آب‌و هوايي درتركيه سبب شده‌است تا مواد‌غذايي متنوعي نيز در اين كشور وجود داشته باشد و انواع خوراكي‌ها دردسترس علاقمندان قرارگيرد. ازغذاهاي دريايي گرفته تا انواع غذاهاي گوشتي، سبزيجات، نان، دسرها و نوشيدني‌ها.

ترك‌ها توانسته‌اند با بهره‌ گيري از موادغذايي مختلف و پيشينه غني آشپزي آنچنان تنوعي در ارائه آن بوجود بياورند كه شما درطول مدت اقامتتان دراين كشور بتوانيد هر وعده غذاي جديدي را امتحان كنيد. آنها زياد از ادويه‌جات و سبزيجات معطر استفاده نمي‌كنند و بيشتر طعم‌‌ها خالص و لطيف است.

ازمعروفترين غذاهايي كه مي‌توان در تركيه يافت «كباب» است كه معمولا با گوشت بره درست مي‌شود. كباب را مي‌توان يكي از مهمترين مشخصه تركها در سراسر جهان به شمارآورد. شيش كباب، دونركباب، اسكندركباب ، آدانا كباب و كباب‌هايي كه دراجاق‌هاي سفالي طبخ مي‌شوند    ازمعروفترين انواع آن است. البته آنها نوآوري‌هايي نيز دراين زمينه انجام‌داده‌اند و با تركيب مواد اين كباب با پنير يا مواد خوراك ديگر به غذاهاي لذيذي دست يافته‌اند كه پاسخگوي ذائقه‌هاي گوناگون گردشگران است

استانبول یکی10شهر بزرگ دنیا با جمعیت زیاد محسوب میشود به جهت نزدیک بودن به اروپا و کانالهای ارتباطی دریایی وهمچنین وجود صنایع متعهد ماشین سازی وپوشاک .

 
مساحت 5712 کیلو متر مربع حمعیت دوازده میلیون نفر جمعیت بیش شماره بلاک اتومبیل 34 مشهور به شهر هفت تپه در استانبول خدا انسان طبیعت و صنعت چنان حایی را دست به دست هم داده که مشابهش در هیح جای دنیا یافت نمی شود. استانبول شهری است که در ان دنیای غرب با شرق توئم است و تنها شهری است که این دو فرهنگ متضاد با هم ادغام شده این شهر بایتخت غیر رسمی ترکیه می باشد که از صد ها سال بیش مهمانان خود را با زیبایهایش جادو کرده در بیش از نصف فیلم های ترکی موضوع کوچ مردم به این شهر مطرح است . استانبول نزدیکترین فاصله را بین اسیا و اروبا در خود حای داده است.

 

دیدنیهای شهر استانبول
منطقه سلطان احمد یا به عبارتی (قسطنطنیه) یا کنستانتینو پلیس.یکی ازمراکز قدیمی شهرمیباشد که میراث مشترک بی بیزانس ودولت عثمانی رادر خود جای داده - هنگام عبور از پل بغاز از روی تنگه بسفر ( نقطه اتصال اروبا و اسیا ) مجموعه کاخ های توپ کاپی مساجد / سلطان احمد/سلیمانیه/ ینی جامی/ وبنای ایا صوفیا را درخط ساحلی اسکودار یکی از زیباترین مناظر شهر استانبول را مشاهده خواهید کرد .
ازاسکله امین اونو سوار کشتی مشوید و به قسمت اسیایی کادی کوی مبروید در روزهای 3شنبه  یکی از بزرگترین بازارمحلی چادری استانبول (سه شنبه بازار) بر پا میشود توصیه میکنیم حتما از این بازار دیدن کنید. میدان تقسیم /بی اوغلو/ یا استقلال جادسی .

یکی از محلات قدیمی شهر استانبول که به سبک معماری اروپایی بنا گردیده. اولین متروی قدیمی بنام تونل در انتهای این خیابان واقع میباشد که با استفاده ازاین تونل دستیابی به بندر کاراکوی ( مرکز تجاری و گمرک قدیم شهر استانبول )به راحتی میسرمیباشد.از میدان تقسیم با تراموای کلاسیک پس گذر از این جاده به محله و برج گالاتا میرسید این جاده فقط به روی عابرین و تراموا باز میباشد .
در ابتدای سالهای اغازین حمهوری ترکیه بیشتر کنسولگری ها به این خیابان نقل مکان کردند . دراین خیابان موزه دیوان ادبیات مولانا موجود است . ساختمان این موزه متعلق به قرن 18 میلادی است دبیرستان تاریخی گالاتاسارای/کلیسای مشهور سن آنتونیو ،رستورانهای مختلف ،بازار ماهی،بازار رنگارنگ گل و فروشگاهای متعدد عرضه پوشاک با مارکهای مختلف ترک وخارجی واقع شده است . انواع سینما ها و تاتر ها از دیگر فعالیتهاتی هنری موحود در خیابان استقلال است این خیابان به میدان تقسیم ختم میشود که مرکز و قلب شهر محسوب میشود


دیدنیهای اطراف استانبول
در 25 کیلو متری شهر استانبول در ساحل اروپایی دریای سیاه . منطقه ( کیلیوس ) قرار دارد این قسمت دارای پلاز ماسه ایی میباشد ودر تابستان شلوغ وبسیار فعال است. - در سمت اروپایی شهر جنگل ( بلگراد ) با فضای سرسبز وچشمه های آب معدنی فراوان در روزهای تعطیل وتابستان محل پیک نیک اهالی شهر استانبول میباشد- در قسمت آسیایی استانبول تقریبا به فاصله نیم ساعت منطقه (پولونز کوی ) قرار دارد که در قرن 19 مهاجران لهستانی به این منطقه کوچ وساکن شده اند .

این دهکده تماما حال وهوای لهستانی دارد حتی رستورانها در این قسمت غذاهای لهستانی سرویس میدهند ودر تابستان ییلاق مهاجرین اروپای شرقی محسوب میشود. در 70 کیلومتری منطقه آسیایی شهر ساحلی ( شیله ) قرار دارد از قسمت -اوسکودار اتوبوس با طی یک ساعت راه وارد آنجا شده این شهر با هتلهای رستورانهای متنوع یکی از زیبا ترین شهرهای ساحلی استانبول محسوب میشود در ماهای آینده از استانبول به این منطقه خطوط اتوبوسهای دریایی شروع به فعالیت مینماید و دسترسی به این محل و استفاده از پلازهای آن به راحتی میسر میباشد.

پار ک تفریحی (داریجا) در 38 کیلومتر استانبول واقع میباشد این پارک یکی از باغهای بوتانیک ترکیه محسوب میشود و یکی از باغ وحشهای استانبول است. در این پارک انواع مرغان دریایی که نظیر آن در دنیا یافت نمیشود به چشم میخورد.این محل یکی از تفریگاههای استانبولی هامیباشد.از دیگر دیدنیهای استانبول میتوان شهر بازی سرپوشیده مشهور به تعطیلیا و آکوالند را نابرد .در داخل استانبول در هر ساعت از روز میتوانید چای باغچه های کنار بنادر محلی استفاده کنید از مشهورترین آنها اورتاکوی و اسکودار را میتوان نام برد.


جزایر دریای مرمر در آبهای استانبول
درقسمت آسیایی و اروپایی استانبول ودر خطوط ساحلی دریای (مرمر) از هرطرف که به دریا نگاه کنید جزایر زیبای ( پرنسس ) به چشم میخورد این چهار جزیره بانامهای کئنالی آدابوئرگازآدا حئیبلی آدا و بئیوک آدا- از زیبا ترین مناظر طبییعی دنیا برخوردار است و از محاسن دیگر این جزایر این است که دراین جزیرهها اتومبیل وجود ندارد وتماما اهالی از درشکه برای رفت وآمداستفاده میکنند این شامل توریستها هم میشود .همه ساله از این جزایر هزاران توریست دیدن میکنند .


ایاصوفیا
ایاصوفیه یا حاجیاسوفیا: کلیسای مسیحیت شرق بود که در دوره امپراتوری بیزانس به سال 532 میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد. این کلیسا نخست کلیسای بزرگ نام گرفت. پس از فتح استانبول، سلطان محمد دوم دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. سلیمان اول دستور داد نقاشی ها و نگارگری های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نماز جمعه در آنجا خوانده شود. سلیم دوم به معمار سنان دستور داد که ایاصوفیه را مرمت کند.در زمان مراد سوم، مناره و منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه افزوده شد. در زمان مراد چهارم، آیاتی از قرآن به خط مصطفی چلبی در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد؛ علاوه بر این لوحه هایی دور تا دور سقف ایاصوفیه نصب شد که در آن نام الله،محمد،ابوبکر،عمر،عثمان،علی،حسن و حسین نوشته شده بود. این لوحه ها در زمان سلطنت عبدالمجید با الواح مدوری که به خط ابراهیم افندی نوشته شده بود، جایگزین گردید. پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتاترک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و تا امروز به همین شکل باقی مانده است.

مسجد سلطان احمد:
مسجد سلطان احمد :مسجدی است که در شهر استانبول واقع شده است. این شهر که در زمان امپراطوری عثمانی طی سالهای 1453 تا 1923 پایتخت این کشور بوده است هم اکنون بزرگترین شهر ترکیه است. این مسجد یکی از زیباترین شاهکارهای معماری اسلامی است. این مسجد به علت وجود کاشی های آبی رنگ در طراحی داخلی به مسجد آبی شهرت دارد.
مسجد سلیمانیه :
مسجد سلیمانیه در استانبول از مسجدهای جامع این شهر است که در سال های 1550 تا 1557 ساخته شد.
این مسجد را معمار بزرگ عثمانی خواجه معمار سنان آغا به دستور پادشاه عثمانی سلطان سلیمان اول طرح کرد. ارتفاع گنبد این مسجد 53 متر و قطر گنبد 27,5 متر است. بنا به سنت عثمانی این مسجد چهار منار (گل دسته) دارد که نشانه مسجدهائی است که به امر شاهان ساخته می شد. سبک معماری آن، مانند دیگر کارهای سنان و معماران عثمانی ترکیبی از سبک معماری بیزانسی و اسلامی است.
بر پایه رسم آن دوره این مسجد دارای ساختمان های جنبی مانند مدرسه و حمام و کتابخانه و کاروانسرا و بیمارستان و آشپزخانه عمومی نیز بوده است. این گونه ساختمان های جنبی را کلیه مسجد (به ترکی عثمانی جامی کولیه سی) می نامیدند.

مسجدبایزید:
از مساجد تاریخی شهر استانبول است که به دستور بایزید دوم سلطان و خلیفه امپراتوری عثمانی ساخته شد.بنای این مسجد از سال 1501 تا سال 1506 میلادی به طول انجامید. معمار این مسجد یعقوب شاه بود. طاق های بالای مسجد توسط ستون های سنگی نگاه داشته شده است و گنبد روی ستون های سنگی قرار گرفته است. در اطراف سقف گنبد مسجد بایزید نیز به پیروی از شیوه ایاصوفیه؛ نام های الله،محمد ابوبکر،عمر،عثمان،علی،حسن و حسین به خط ترکی عثمانی نگاشته شده است. در اطراف این مسجد مدرسه،حمام،کتابخانه و ساختمان های دیگر نیز احداث شده بود. در باغ پشت این مسجد مقبره بایزید دوم قرار دارد.

البته در رستوران‌هاي گوناگون به انواع ديگري ازغذاهاي بومي اين كشور نيز برمي‌خوريد. غذاهايي مثل انواع كوفته، دلمه يا پلو و خورش‌هاي مختلف. براي علاقمندان به بادمجان نيز غذاهاي اين كشور جذابيت خاص خود را دارد چراكه اين سبزي خوش آب و رنگ جايگاه خاصي در آشپزي تركيه دارد. جدا از دلمه‌هايي كه با بادمجان درست مي‌شود تركها در پختن انواع غذاها با بادمجان مهارت ويژه‌اي دارند. يكي ازمطبوع‌ترين اين غذاها بادمجاني است كه از طول نصف‌شده و با مخلوط گوشت پرشده‌است و معمولا با برنج سفيد سرو مي‌شود. سبزيجات پخته‌شده با روغن زيتون همچنين ماست نيز از عمده خوراكيها در اين كشور است.

* ساعت رسمی

 ترکیه نسبت به ایران یک ساعت و نیم عقب است.  در طول اقامت در ترکیه از خوردن آب لوله کشی خودداری نمائید.

* تلفنهای ضروری :

- پلیس امداد : 155 - آمبولانس : 112 - آتش نشانی : 110 در صورتیکه در خارج از شهر هستید به جای پلیس با ژاندارمری تماس بگیرید. ژاندارمری : 156

ادارات پست و تلگراف و تلفن با رنگ زرد مشخص شده اند. علامت اختصاری مراکز پست و تلفن ptt از مراکز نامبرده می توانید کارت تلفن جهت مکالمه تهیه نمائید. کد ایران 0098 می باشد. در ادامه کد شهر مورد نظر را وارد می کنید بطور مثال برای تماس با تهران کد 009821 را وارد می کنید.

توصیه می شود در صورتیکه بدون راهنما و جدا از گروه در شهر گردش میکنید تنها به مقدار مورد نیاز با خود پول حمل نمایید.

* داشتن یك كوله پشتی به جای ساك دستی تأثیر بسزائی در راحتی شما دارد.

سفر به مالزی:

 

دوستان عزیزی که قصد سفر به مالزی رو دارن، چه دانشجو و چه توریست باید به چند نکته توجه کنن. اول اینکه در مسیر مسافرت از ایران هیچ بسته و امانتی رو از اشخاص ناشناس قبول نکنن، حتی چیزهایی مثل لپ‌تاپ و هر چیزی که ممکن حامل مواد مخدر باشه. مورد بعدی اینکه دوستانی که قصد مسافرت با پرواز‌های عربی‌ رو دارن به هیچ عنوان داروهأی مسکن و کدئین با خودشون حمل نکنن، به دلیل اینکه چند ساعتی‌ رو در یکی از کشور‌های عربی‌ توقف خواهند داشت و داشتن این داروها مشکل ساز می‌شه. عوارض خروج از کشور هم ۵۰۰۰۰ تومن هست که اینو مد نظر داشته باشین که حتما همراهتون باشه که فرودگاه ایران باید پرداخت کنید. در مورد میزان بار اینکه اکثر پرواز‌ها میزان باری که میتونید تحویل قسمت بار بدید ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم هست و به جز اون یک ساک ۱۰ تا ۲۰ کیلویی هم میتونید ببرید داخل هواپیما مسافت هوائی بین تهران و کوالالامپور حدود 7 ساعت (رفت) و برگشت بدلیل وجود بادهای مخالف 8 ساعت ( البته طبق استدلال میهماندار هواپیما)می باشد که نسبتا مسیر طولانی می باشد.

قابل ذکر است که در ترمینال فرودگاه امام خمینی دسترسی به اینترنت بی سیم بدون محدودیت میسر می باشد ولی در فرودگاه KL فقط به مدت 3 ساعت اجازه استفاده از اینترنت داده می شود.از نکات مهمی که باید گفته بشه این است که با توجه به اینکه اتباع ایرانی نیازی به دریافت ویزا برای ورود به کشور مالزی ندارند اجازه ورود و اقامت 90 روزه در داخل فرودگاه صادر خواهد شد بدین منظور در داخل هواپیما فرمی 2 قسمتی به مسافرین داده می شود که تکمیل  یک قسمت از آن الزامی است و پس از ورود  قسمت  اول آن توسط مامورین مالزی جدا می شود و نکته مهم حفظ و نگهداری قسمت دوم می باشد که پس از اتمام سفر ، موقع خروج باید تحویل داده شود .... یکی از مسافرین پرواز ما در موقع خروج برگه رو گم کرده بود و کلی به دردسر افتاد .......

نکته مهم دیگه اینه که فرودگاه KL خیلی بزرگه و از دو قسمت کاملا مجزا تشکیل شده ، پس از خروج از هواپیما ، پس از طی مسافتی طولانی به درب خروجی باید مراجعه کرد و مسافرین با اتوبوس به قسمت دیگر فرودگاه منتقل می شوند ..... با توجه به بزرگ بودن فرودگاه توصیه می کنم اگه برای اولین بار به این فرودگاه میروید بدون اتلاف وقت در فروشگاههای موجود  داخل فرودگاه ،به دنبال بقیه مسافرها حرکت کنید تا از مسیر اصلی جدا نشید چون تجربه نشون داده همیشه عده ای که اول پیاده میشوند تجربه بیشتری دارند و میسر رو می شناسند و .....

پس از ورود به ساختمان شماره 2 فرودگاه ، باید به قسمت کنترل پاسپورت ها مراجعه کنیم که مامورین مودب مالزی معمولا بدون اشکال اجازه ورود مسافرین  را صادر می کنند و پاسپورت ممهور به مهر ورود می شود....

از نکات مهم دیگه اینه که اگه با تور به این مسافرت اومدید برای تبدیل پولتون در فرودگاه عجله نکنید چون معمولا با مقدار کمتری پول را در فرودگاه تبدیل می کنند، بهتر است پس از ورود به شهر در شعبات بانکها که در کلیه مراکز خرید و ایستگاههای مترو به راحتی یافت می شود پول خود را تبدیل کنید. معمولا همه تورها سرویس ترانسفر برای انتقال مسافرین به هتل  دارند در غیر اینصورت می توانید از قطار شهری استفاده کنید و به راحتی به  KL center (یکی از میادین اصلی کوالالامپور )  بروید   اما کرایه تاکسی هم برای خودش داستانی داره !!

 

در موقع تاکسی گرفتن دقت لازم رو داشته باشید ....که یکی از مهمترین نقاط ضعف شهر مالزی به نظر من وضعیت تاکسی ها است که راننده های تاکسی  اصلا منصف نیستند!! علیرغم اینکه تاکسی ها مجهز به تاکسی متر هستند راننده ها تمایلی به استفاده از اون ندارند و ممکن است کلک بزنند ....من پیشنهاد میکنم که حتما کرایه تاکسی را اولش مشخص کنید و تجربه من میگه که معمولا کرایه های که اونها میگن 5 برابر کرایه واقعی است و با پرسیدن از چندتاکسی حدود واقعی کرایه دستتون میاد..... و چانه زدن در مورد کرایه تاکسی هم چیز غیر معمولی نیست!! مثلا کرایه پیشنهاد 50 رینگیتی در بعضی مواقع با 20 رینگیت پیشنهادی از طرف  شما ، اکی می شود!! 

از نکات مهم دیگه این است که اگه یک کم انگلیسی بلد هستید و یک کم  توانایی در خودتون حس می کنید در دام این تورهای گران قیمت پیشنهادی هتل نیافتید چون تمام مسیرهای پیشنهادی توسط تور لیدر هتل ، با یک دهم قیمت آنها قابل اجرا هست و نیاز به نگرانی نداره چون تمامی مردم مالزی از راننده تاکسی گرفته تا فروشنده ها به زبان انگلیسی مسلط هستند و می توانید به راحتی اطلاعات لازم رو بگیرید و فقط من شخصا با لهجه اونها مشکل داشتم !!!

مثلا تمامی تورهای پیشنهادی تورلیدر هتل، از 50 دلار تا 100 دلار متغیر بود در صورتیکه اگر شما ولخرجی هم بکنید و با گرانترین تاکسی هم بروید هزینه ا ی  بیش از 10 دلار هم برای شما در بر نخواهد داشت واگر تعداد نفرات شما 2 - 3 - 4 باشد که کرایه تقسیم می شود و بهترین حالت خواهد شد .....  

استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی هم توصیه می شود چون در شهر کوالالامپور 4 سرویس حمل و نقل عمومی وجود داره سیستم منو ریل، مترو ، قطار شهری و اتوبوس بین شهری که جزئیات آن رو در پست های بعدی اعلام می کنم...

  . مطلب دیگه اینکه در فرودگاه مقدار کمی‌ پول چنج کنید، نهایتان ۱۰۰ دلار، چون نرخ تبدیل تو شهر بیشتره .

 یکی از نگرانی‌های شما دانشجویان جدید اسکان موقت واسه چند روز اول هست که  بتونید کار‌های ثبت نام و پیدا کردن خونه نزدیکی‌‌های دانشگاه رو انجام بدید. کسانی‌ که دوست یا آشنایی اینجا دارن این مشکل رو ندارن و می‌تونن خونه دوستانشون برن ولی‌ واسه بقیه بهترین مکان هتل‌های ارزون قیمت هست که از شبی ۵۰ رینگت پیدا می‌شه تا به بالا. با اقامت نهایتان یک هفته و شایدم کمتر وقت کافی‌ برای کار‌های لازم رو خواهید داشت. اگه دانشجوی شهر Johor واسه دانشگاه UTM هستید همون نزدیکی‌ دانشگاه و Jusco چند هتل کنار هم هست که یک اتاق ۲ نفررو با شبی ۶۰ رینگت میتونید بگیرید. اگه هم دانشجو UTM در کوالا لامپور هستید میتونید این هتلرو در خیابون Am pang کنار Am pang Point پیدا کنید. حتما سعی‌ کنید در نزدیکی‌ دانشگاه هتل بگیرید که بتونید کار‌های دانشگاه رو زود انجام بدید. البته بعضی‌ از دانشجو‌ها هم هستن که اتاق روزانه یا هفتگی یا بیشتر اجاره میدن. کسایی هم که میخوان خوابگاه بگیرن باید اول ثبت نام دانشگاه کنن بعد بهشون خوابگاه میدن.

سفر به دبی :

 

دبی دقیقا در جنوب ایران قرار گرفته که اگر سوار هواپیما شده و از تهران راهی آن شوید یک ساعت و 45 دقیقه زمان می برد تا به دبی برسید. دبی بعد از ابوظبی بزرگترین شیخ نشین امارات متحده عربی است.

امارات 3885 کیلومتر مربع وسعت دارد و زیبایی ها و جاذبه های دیدنی آن هرگز به پای جزایر کیش و قشم ایران نمی رسد اما اماراتی ها به خوبی توانسته اند با جذب سرمایه های خارجی امکانات گردشگری زیادی برای جذب توریست ایجاد کنند.

. برای سفر به دبی نیز به پیشنهادات ما فکر کنید:

1-   اگر می خواهید سوار تاکسی شوید بهتر است از تاکسی های خاکستری رنگ استفاده کنید که ورودی اش پنج درهم است و بقیه مسیر از طریق تاکسی متر محاسبه می شود.

2- موبایل تان خود به خود رومینگ می شود ولی پیشنهاد می کنیم یک کارت تلفن 30 درهمی بخرید و تماس بگیرید یا یک سیم کارت 100 درهمی بخرید. به هیچ وجه از تلفن هتل استفاده نکنید چرا که قیمتش بسیار سرسام آور است.

3- اگر در هتل اقامت می کنید باید بدانید هر روز از ساعت 10 صبح ماشین جلوی هتل می ایستد تا شما را به صورت رایگان به ساحل و مراکز خرید ببرد.

4-از بین پاساژها و مراکز خریدی که در دبی وجود دارد، «انصار مال» هم قیمت اجناسش پایین تر است هم کیفیت بهتری دارد و هم تنوع اجناسش بیشتر است.

5- هنگام سفر به دبی مراقب باشید با خود داروی کدئین دار یا داروی آرام بخش همراه نداشته باشید که اگر ماموران فرودگاه دبی متوجه شوند شما را دستگیر یا جریمه سنگین می کنند. فرودگاه دبی به ایرانی ها خیلی سختگیری می کنند و حتی ممکن است مجبور شوید کمربند و کفش های تان را درآورید تا شما را بازرسی بدنی کنند.

6- چه در ایران و چه در دبی باید به شدت مراقب باشیدکه ماموران فرودگاه مهر ورود و خروجتان را پررنگ روی پاسپورت و ویزایتان بکوبند در غیر این صورت بدجوری گرفتار می شوید و حتی ممکن است ورود و خروجتان را غیرقانونی بدانند.

تورهای دبی گردی

به محض ورود به هتل، تور لیدر برگه های استفاده از تورهای شهر و تفریحی را به شما می دهد که می توانید با پرداخت مبلغ موردنظر از آنها استفاده کنید. مانند این تورها:

تور گشت دبی: هشت ساعت ساحل جمیرا، مرکز خرید ابن بطوطه با معماری شش کشور جهان و امارات مال (سرزمین اسکی و برف) با صرف شام از ساعت 3 تا 11 شب. قیمت: هر نفر 150 درهم

تور سافاری: پنج ساعت گشت در صحرا، شن پیمایی با لندکروز، اسکی روی ماسه، نقش بندی دست ها و پاها با حنا به همراه قلیان و صرف شام. قیمت: هر نفر 160 درهم

تور والیدوادی: گردش در یکی از مهیج ترین و بزرگترین پارک های آبی جهان. قیمت: هر نفر 220 درهم

تور جت اسکی: هر ساعت 300 درهم

تور کروز: صرف شام در کشتی های سنتی همراه با اجرای موسیقی به همراه تماشای مناطق زیبای دبی در شب. قیمت: هر نفر 400 درهم

 

برج خلیفه یا برج دبی

 

این برج با 163 طبقه قابل استفاده و 828 متر ارتفاع، در حال حاضر بلندترین سازه و آسمانخراش ساخته شده به دست انسان است. ساخت این برج از ژانویه 2004 آغاز شد و در روز چهارم ژانویه 2010 گشایش یافت. نمای برج خلیفه از 24348 شیشه تشکیل شده است. در بیرون برج فواره ای با هزینه 217 میلیون دلار ساخته شده که 275 متر طول دارد و قادر به پرتاب آب به ارتفاع 150 متری است.

سیتی سنتر

این مرکز با زیربنایی حدود 370 هزار متر مربع و با بیش از 300 فروشگاه و 13 رستوران و کافی شاپ از بزرگترین و اصلی ترین مرکز خرید در دبی و خاورمیانه است. شعبه بسیار وسیع هایپرمارکت کارفور و فروشگاه بزرگ ایکیا (اسباب و اثاثیه منزل) و 11 سالن سینمای ساین استار از جمله شاخص ترین و بزرگترین بخش های این مرکز هستند.

پیست اسکی دبی

امارات یک کشور گرمسیر است اما اماراتی ها با خرج هایی که کرده اند توانسته اند در این کشور یک پیست اسکی در امارات مال در جاده شیخ زائد بسازند که در هر چهار فصل سال پذیرای حداکثر 1500 میهمان است. دارای پنج دور با ارتفاع و شیب متفاوت است که طولانی ترین دور آن، 400 متر با سقوطی بیش از 60 متر است. این پیست با دمای بین منهای یک تا منهای دو درجه سانتیگراد، 22 هزار و 500 متر مربع فضای پوشیده از برف دارد و معادل سه زمین فوتبال است.

مسجد جمیرا

این مسجد از زیباترین و معروف ترین مسجدهای شهر دبی است که یک گنبد زیبا به ارتفاع 16 متر و دو مناره به طول تقریبی 40 متر و یک منبر بسیار زیبا و مجلل که نمونه ای از معماری نوین است، دارد. تصویر این مسجد به عنوان نمادی از این کشور روی اسکناس های 500 درهمی چاپ شده است.

جزایر پالم (نخل)

جزایر نخل، جزایر مصنوعی در دبی در امارات متحده عربی هستند. این جزایر توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم به منظور افزایش میزان جهانگردی دبی راه اندازی شدند. هر چزیره به شکل یک درخت نخل خواهد بود که یک هلال ماه در بالای آن قرار دارد و تعداد زیادی مراکز مسکونی، تفریحی و سرگرمی را در خود جای خواهد داد. جزایر پالم دور از ساحل امارات متحده عربی در خلیج فارس واقع هستند و 520 کیلومتر ساحل را به شهر دبی اضافه خواهد کرد.

تور اتوبوس دو طبقه

این اتوبوس ها هر یک ساعت و نیم یک بار از مقابل مرکز خرید وافی در منطقه بردبی حرکت می کنند و در طول مسیر در نقاط مختلفی توقف های کوتاهی دارند. دیدارکنندگان از دبی می توانند مناظر شهر را از طبقه دوم این اتوبوس های دو طبقه مشاهده کنند. این اتوبوس ها دارای 44 صندلی در طبقه بالا و 28 صندلی در طبقه پایین هستند. چشم انداز شهر از طبقه دوم این اتوبوس ها که تقریبا سرباز نیز هستند، بسیار جالب است.

وایلد وادی

وایلد وادی بزرگترین پارک مدرن آبی در خاورمیانه به شمار می آید این پارک از 30 مسیر و جاذبه های تفریحی که 14 تای آن به یکدیگر راه دارد، تشکیل شده است. مسیر مورد علاقه بازدیدکنندگان، جمیره سیره است که دارای 33 متر ارتفاع و سرعت آب در آن به 80 کیلومتر در ساعت می رسد. حوله و صندوق نگهداری اسباب با حداقل هزینه جهت اجاره در دسترس عموم است.

برج العرب

ارتفاع این هتل 321 متر است و جزو منحصر به فردترین هتل های دنیا است. این هتل در دریا بر جزیره مصنوعی در فاصله 280 متری از ساحل خلیج فارس قرار دارد که فقط از طریق راهی منحنی شکل به شهر می رسد. این هتل اتاق های معمولی ندارد بلکه متشکل از 202 سوئیت دوبلکس است. کوچکترین سوئیت آن 169 متر مربع و بزرگترین آن 780 متر مربع و یکی از گرانترین هتل های دنیا است.

پارک ساحلی جمیرا

ساحل طولانی این پارک 12 هکتاری بسیار تمیز است ودر کنار ساحل و در امتداد آن درختان نخل بی شماری قرار دارد که سایه سار زیبایی برای شناگران و سایر بازدیدکنندگان از این پارک فراهم کرده است.

محله بستکیه:

 

نام محله ای بسیار قدیمی و تاریخی در دبی و حتی امارات متحده عربی است. بنای این محله را ایرانیان مهاجر از شهرستان «بستک» در استان هرمزگان گذاشته اند. محله قدیمی بستکیه در مجاور دبی در منطقه بر دبی و در خیابان فهیدی قرار دارد. خانه هایی با معماری قدیمی، کوچه های باریک و بادگیرهای مرتفع، نشان دهنده زندگی مردم قدیمی دبی است. از این بادگیرها برای خنک کردن منازل استفاده می شده است. حکومت دبی اکنون در حال مرمت این محله است تا از آن به عنوان یک دهکده توریستی استفاده کند.

سفر به چین :

 

حفظ و نگهداری پاسپورت یکی از مسایل خیلی ها مهم است که باید به آن توجه زیادی داشته باشیم،زیرا در صورت مفقود شدن تنها چاره کار،دوباره برگشتن به کشور بوده که آنهم خالی از مشکلات فراوان نخواهد بود.

کارت های ورودی:Landing card

لحظات قبل از نشست هواپیما در میدان هوایی کشور جدید مهماندار هواپیما و یا هم در ترمینال میدان هوایی کارتهای ورودی در بین مسافرین ورودی به آن کشور توزیع مینمایند.این کارت ها که به نام کارتهای ورودی یاد میشود،معمولا به زبانهای مختلف و در چین ضمن زبانهای دیگر به زبان ملی چین نوشته شده،که در آن چیز های ذیل خیلی مهم است که باید قبلا به آن آمادگی داشت:

نام ،نام فامیلی،شماره پاسپورت،شغل،نام مملکت که از آن سفر کردید، شماره پرواز و شماره پرواز  ،محل اقامت تان در چین و بعضی موارد دیگر . که باید توسط مسافرین تکمیل شود وبه هدف  دریافت ویزا  با پاسپورت خویش  به مامورین گمرکی تحویل داده میشود.

دریافت چمدان:

وقتی از طرف پلیس کشور چین به پاسپورت تان ویزا زده شد،شما باید به محلی بروید کهچمدان ها و یا اموال تانرا اخذ کنید،اگرچه چمدان های شما روی  نوار سیار تا وقتی تعین شده خواهد ماند،ولی بهتر است که به زمان مناسب آنرا دریافت کنید.کوشش کنید از قبل چمدان هایتان را با نشانی های مشخص کنید،زیرا امکان آن میرود که چمدان های زیاد مشابهه هم باشد و شما اشتباهآ بکسی کسی دیگری را بگیرید و با مشکلاتی روبرو شوید.

اختلاف ساعت:به خاطر اختلاف وقت کشور ها و شهر های مختلف در حین ورود به آن شهر ساعت خود را تغیر دهید،ساعت ایران با بیجینگ سه ونیم ساعت تفاوت داشته ولی با شهر ارومچی که هواپیما به آن پرواز میکند یک و نیم ساعت تفاوت موجود است .

تبدیلی پول:

اگر از قبل پول چینی یا یوان را  با خود نداشته باشید،شما میتوانید که بعد از تشریفات گمرکی به بانک موجود  در میدان هوایی مراجعه نموده و پول خود را تبدیل کنید.

انتخاب هتل :

اگر در میدان هوایی دوستی از شما قبلا برایتان در انتظار باشد،چه بهتر . ولی اگر کسی را در آن شهر نمی شناسید و بار اول سفر تان به چین باشد،کوشش کنید که به نماینده گی های سفری یا تراول ایجنسی مراجعه نموده و یک هتل دلخواه با قیمت مناسب برای اقامت تان انتخاب نمایید.

تاکسی :

معمولا در میدان های هوایی تاکسی های سیاه یا غیر قانونی دیده میشوند،که راننده ها آن بار ها از مسافرین میپرسند که کجا میرود،ولی کوشش کنید از تاکسی های که تاکسی متر  یا ماشین  شارژکردن پول را دارا است استفاده کنید،زیرا نسبت به تاکسی های دیگر مطمن تر میباشند.

آدرس هتل:

بعد از استقرار تان  در یکی از هتل ها،حتما کارت مخصوص هتل را که به روی آن نام هتل،آدرس،شماره تلفن ،و گاهی هم نقشه یا کروکی محل نوشته میباشد،دریافت کنید.داشتن این مشخصات خیلی ضروری بوده و از گم شدن تان جلوگیری میکند.

هشدار!!!کوشش کنید که از آوردن هر گونه مواد غیر قانونی به چین خود داری کنید،زیرابه هیچوجه نمی توانید از پلیس گمرگ بگذرید،و همه اموال تان توسط ماشین های مخصوص چک میشود،در صورت داشتن مواد غیر قانونی به درد سر می افتید ،که در آن وقت هیچکسی حاضر نخواهد بود به شما کمک کند.

به امید اینکه سفر خوشی به چین داشته باشید و از این کشور افسانه ای  و مملو از آثار تاریخی خاطره های شیرینی را به یادگار بگذارید.

تایلند:

 

نکات مهم قبل از سفر

برای چه به تایلند می رویم؟

 برای تفریح و گشت و گذار: اگر برای این دو مورد به تایلند می روید شهر های پاتایا و پوکت را به شما پیشنهاد می کنم ولی بانکوک هم جاهای دیدنی خودش رو داره پس سعی کنید عمده زمان سفرتون رو توی دوتا شهر اول بگزارید.

- خرید: نسبتا مکان خوبی هست نسبت به کشور های اطراف مثل مالزی

انتخاب تور مناسب

 توری را انتخاب کنید که خود واسطه مستقیم باشید و نسبت به پولی که پرداخت می نمایید خدمات مناسبی را به شما تحویل دهد.که در تایلند دکه های فروش تور بسیار زیاد است .

- می توانید برای انتخاب تور برای سفر به گوگل مراجعه کرده و با درج "تور تایلند" آژانس های مسافرتی را پیدا کرده و از سایتشان شرایط تور را ملاحظه کنید یا از طریق روزنامه های کثیر الانتشار در صفحه نیازمندی ها نیز می توانید به گزینه مورد نظر خود دست یابید.

- قبل از اینکه با تور مورد نظر قرار داد ببندید شرایط تور را سوال کنید سپس حتما هتل مورد نظر را در قسمت انتخاب هتل انتخاب نموده تا دچار مشکل نشوید

- اگه می خواهید که سفر کم هزینه تری داشته باشید خودتان اقدام به سفر کنید ولی اگر برای بار اول به این سفر می روید با تور بهترین پیشنهاد است برای مثال جمعی از دوستان اولین سفر را با تور بودند و پس از دو ماه دوباره اقدام به سفر کرده و اینبار خودشان بدون تور آمده بودند و با هزینه نسبتا کمتری توانسته بوند زمان بیشتری را در این کشور خوش بگذرانند.

 

مراحل ثبت نام و گرفتن پاسپورت و ویزا(بترتیب)

- ابتدا باید پاسپورت بگیریم همان گذرنامه

-تماس با آژانس و انتخاب تور و زمان سفر و تعداد روز سفر

- ارسال پاسپورت به محل آژانس برای دریافت ویزا(عموما ویزای معمولی تا 15-20 روز و ویزای فوری یک هفته بطول می انجامد)

- برای ویزای معمولی پولی دریافت نمی شود ولی ویزای فوری مبلغ 40 هزرتومان در یافت می شود  . که اگر با ماهان پرواز کنید پول ویزا ندارید .

چه وسایلی همراه خود برای سفر به تایلند برداریم؟

- تایلند دارای آب و هوای گرمسیری و شرجی می باشد لذا بردن شلوارک(اگر تهیه کردنش سخت است می توانید از خود تایلند با مبلغ های پایینی خرید کنید)

- فقط تی شرت همراه خود بردارید به تعداد لازم

- چند قوطی تن ماهی ،کنسرو لوبیا(ترجیحا آسان بازشو) برای کسانی که با غذای تایلندی کنار نمی آیند البته بعضی از آنها بسیار خوشمزه است .

 - صندل نیز الزامیست چون پوشیدن کفش در هوای گرم تایلند باعث خستگی می شود.

 

پرواز تایلند:

- حتما 3 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید.

- بیشتر تور های ایران از هواپیمای ماهان استفاده میکنند اما اگر تمایل به سفر با هواپیمایی قطر دارید (هزینه اش بسی بیشتر اما راحتی سفر بسی بیش

- باید بدانید که زمان سفر به تایلند 7 ساعت می باشد

 کاپیتان هر از چند گاهی موقعیت را اعلام میکند و شما نیز خودتان می توانید در مونیتور های بزرگی که مکان یاب gps هواپیما را نمایش میدهد موقعیت و مانده زمان سفر خود را مشاهده کنید

- در هواپیمایی ماهان پس از پرواز شام سرو می شود و 1 ساعت مانده به فرود میان وعده سرو میشود

- پس از فرود شما را با اتوبوس های فرودگاه بانکوک به سمت پذیرش برده برای ادامه کارهای ویزا و پاسپورت

- پس از پذیرش شما از نوار گردان ساک خود را برداشته و با کمی جستجو به دنبال فردی میگردید که تابلوی "تور های ایران" یا یه چیزی تو این مایه ها دستش باشد.(احتمال 99 % فرد شخصی تالندی است دنبال ایرانی نگردید)

- پس از پیدا کردن شخص شما را به هتل مورد نظر میبرند و آنجا پذیرش می شوید

 

تبدیل پول:

-برای سفر به تایلند هرچه پول همراه داشته باشید اگر درست مصرف نکنید باز کم می آورید

- هیچگاه در هنگام سفر نگویید بگزار عشق و حال کنیم ، حساب پول خود را داشته باشید تا با کمبود پول و سختی سفر از لحاظ مالی مواجه نشوید .

- برای سفر حدودا 500تا 750 دلار کافیست البته هر نفر

- حتما دلار های 50 و 100 دلاری از بانک یا صرافی در ایران دریافت کنید چون نرخ تبدیل دلارهای مختلف فرق می کند برای مثال 20 دلار آمریکا موقع تبدیل به پول کشور تایلند نرخ کمتری نسبت به 50-100 دلار آمریکا دارد.

- کلیه دلار های خود را در فرودگاه بانکوک به بات واحد پول تایلند تبدیل نکنید

- در شهر های تایلند تعداد بسیار زیادی از مراکز تبدیل پول وجود دارد که با کلمه"EXCHANGE" نمایش داده شده است که فقط و فقط در این مکان ها پول خود را تبدیل به بات کنید و رسید پرداخت را دریافت کنید.

- هیچگاه پول خود را(دلار) در رستوران ، هتل ، فروشگاه تبدیل نکنید چون با مبلغ کمتری نسبت به مراکزEXCHANGE تبدیل می شود.

- به هیچ ایرانی یا غیر ایرانی در سفر اعتماد نکنید برای تبدیل پول یا واگذاری پول بجر تور لیدر.

- پول خود را در جای مطمئن قرار داده و اطمینان از آن حاصل فرمایید

 

- همانطور که گفته شد واحد پول تایلند بات (bat) است و هر دلار حدود31  با ت می باشد.

چند نکته بابت انگلیسی صحبت کردن :

 

چگونه با  لهجه انگلیسی بهتر صحبت کنیم :

ب


مطالب مشابه :


دیدنی ها و پیشرفت های شهر دبی

شهر دبی تور دبی هرم بزرگ گیزا،باغهای معلق بابل ،فانوس دریایی در الكساندرا،تاج محل
کشور امارات متحده عربی - جاذبه های توریستی شهر دبی

آژانس زیارتی و گردشگری سیرجان تور آب بصورت یک اتوبوس دریایی تور بازدید از شهر دبی:
شرکت گردشگری گلف ونچرز دبی

onvan شرکت گردشگری گلف ونچرز دبی نشینی ، سفرهای دریایی روی نهر ، تور در اطراف ساحل شرقی و
دوبی سرزمین پولشویان جهان دبی

شهر دبی تور دبی سبقت را از رقیب گرفته و در بخش مالی،توریسم، خدمات تجاری،هوایی،دریایی
استخدام در دبی

بازار کار - استخدام در دبی - بازار کار پایگاه اطلاع رسانی استخدام و اشتغال ایرانیان
نکاتی در مورد سفر به ترکیه , مالزی , دبی و...

در این پارک انواع مرغان دریایی که نظیر آن در دنیا یافت نمیشود به چشم میخورد تور گشت دبی:
برچسب :