لرستان نگین جاذبه های گردشگری ایران

 

دیار کهن لرستان جلوه ای از زیبایی ها و جاذبه های گردشگری است که برتارک ایران زمین خودنمایی می کند.

 

اشترینان91.......... لرستان سرزمینی تاریخی با هزاران اثر باستانی و طبیعی، آبشارهای خروشان و کوههای سربه فلک کشیده است که از آن به عنوان یکی از مهم ترین مناطق باستانی ایران نام برده می شود. 

آثار و بناهای باستانی و تاریخی کشف شده در این استان متعلق به سه دوره پیش از تاریخ، دوره ایران باستان و دوره اسلامی هستند. 

برخی ازاین آثار مانند نقوش و کنده کاری های داخل غارها و اشیا مفرغی و سفالینه ها، دارای قدمتی بیش از 40 هزار سال است که حکایت از تاریخ 40 هزار ساله زیست دراین دیار دارد. 

بیش از 250 غارمسکونی و پناهگاه صخره ای نظیر غارهای پاسنگر گنجی قمری، یافته، غار کوگان ، گر ارجنه و غار شگفت انگیز کلماکره در نقاط مختلف لرستان، جلوه ای خاص و دیدنی به این دیار بخشیده است. 

غارهای منقوش پیش از تاریخ مانند غار هومیان یک، هومیان دو، میر ملاس کوهدشت و دوشه بخش چگنی خرم آباد از دیگر جاذبه های منحصربفرد این دیار است. 

بناهای تاریخی شگفت انگیز این استان همچون قلعه فلک الافلاک، پل شکسته، گرداب سنگی، سنگ نبشته و مناره آجری از دیگر بناهای تاریخی هستند که در خرم آباد مرکز استان لرستان از عهد ساسانی و پیش از آن در این سرزمین همچون نگینی درخشان زینت بخش چشمان رهگذران و مردم علاقه مند به تاریخ ایران زمین شده اند. 

لرستان با داشتن آب و هوایی متنوع و چهار فصل دارای طبیعتی بسیار زیباست که بهره مندی از آبشارهای بکر و چشم نواز، بخشی از زیبایی های خدادادی دیار لرستان است که در دل کوههای سر به فلک کشیده استان، خودنمایی می کنند. 

آبشارهای زیبایی همچون نوژیان، بیشه، وارک، شوی، آب سفید، چکان، سرکانه و افرینه تنها نمونه هایی از این ظرفیت خدادادی هستند که منظره زیبا و چشم نوازی را به خود اختصاص داده اند. 

قلعه 'فلک الافلاک' خرم آباد اثری منحصر به فرد است که همچون نگینی دراین استان تاریخی از عهد باستان بر روی تپه ای صخره ای در کنار رودخانه ای خروشان می درخشد. 

این بنای تاریخی که با نام قلعه دوازده برجی نیز معروف است بر فراز تپه ای مشرف به شهرخرم آباد واقع شده و چشم هر گردشگر و بیننده ای را به خود جلب می کند. 

این بنا براساس شواهد تاریخی مربوط به دوره ساسانیان است که در شهری بنام شاپور خواست در منطقه کنونی خرم آباد و در سده هفتم هجری بنا شده است. 

بر همین اساس قلعه فلک الافلاک یا دژ شاپوری در دوره ساسانی کاربرد حکومتی و نظامی داشته و از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر فعلی خرم آباد، قلعه بنام فلک الافلاک نامگذاری شده است . 

در زمان محمد علی میرزا معروف به دولتشاه یکی از حکام عهد قاجار این بنا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و دیوانخانه و سربازخانه نیز در پایین قلعه احداث شده است. 

قلعه فلک الافلاک با وسعت تقریبی پنج هزار و 300 متر مربع شامل هشت برج، دو صحن و 300 جان پناه است و ارتفاع بلندترین دیوار آن تا سطح تپه 23 متر است. 

یکی دیگر جاذبه های منحصربفرد تاریخی و گردشگری لرستان، غار باستانی و 12 هزار ساله ' میرملاس' کوهدشت است که نقاشی های موجود در این غار به گفته کارشناسان و متخصصان باستان شناسی در ردیف آثار موجود در غارهای کرکس و لاسکو فرانسه قرار دارد و نماد یکی از کهن ترین آثار و نشانه های زندگی انسان اولیه در کره خاکی است. 

این سکونتگاه باستانی در حقیقت به عنوان آیینه ای از زندگی انسان های اولیه و خلق و خوی آنهاست، نقوش صخره ای میرملاس از جمله آثار بی نظیر موجود در کشور است که نشان از دیرینگی و قدمت چندین هزار ساله این دیار دارد. 

غار میرملاس در کوه سرسرخین در فاصله 15 کیلومتری شهر کوهدشت واقع شده، این غار که به مرور زمان دستخوش تغییرات طبیعی شده ، مملو از نقوشی است که در دو طرف غار و بروی دیوارسایبان حک شده است. 

براساس بررسی های باستان شناسان این آثار مربوط به 12 هزار سال پیش است که از سوی انسان های اولیه به تصویر کشیده شده هرچند که به دلیل کم توجهی در نگهداری و قرار گرفتن در معرض عوامل طبیعی و انسانی، تاحدودی از بین رفته است. 

ورودی غار میرملاس به علت ریزش کوه در طبقات فوقانی مسدود شده ، نقوش دیواره سفید ایوان غار نیز متاسفانه بر اثر بی توجهی برخی افراد بشدت مخدوش شده و به سختی قابل تشخیص می باشند. 

غار کوگان به عنوان غاری شگفت انگیز ویکی از دست ساخته های بشری در دیواره کوه کوگان در 52 کیلومتری شهر خرم آباد واقع شده ، این غار یکی از معدود غارهای مصنوعی لرستان است که به دست انسان در دل کوهستان و در روستای خوش آب و هوایی به همین نام ساخته شده است. 

غار کوگان در واقع یک نمونه برجسته، پیشرفته و دیدنی از معماری صخره ای است که مساحت کلی فضاهای تعبیه شده در آن به حدود 281 متر مربع می رسد. 

غار منحصر به فرد 'کوگان' یکی از معدود غارهای مصنوعی لرستان است که به دست انسان در دوران مربوط به اشکانی (پارتی) در دل کوهستان های این استان به وجود آمده است. 

این غار دژ مانند که تمام آن با حجاری های طاقت فرسا به وجود آمده به استناد سکه هایی که در اطراف 

آن به دست آمده است به دوره اشکانیان تعلق دارد و طی قرون متمادی به عنوان یک محل سکونت دایمی مورد استفاده قرار گرفته است. 

استان لرستان جدای از جاذبه های تاریخی و باستانی زیادی که دارد به دلیل برخورداری از وجود تعداد زیادی آبشار طبیعی ، به سرزمین آبشارها نیز معروف است. 

آبشار نوژیان به عنوان یکی از این آبشارها است که به عنوان یکی از مرتفع ترین آبشارهای ایران در استان واقع شده؛ این آبشار در 51 کیلومتری جنوب شرقی خرم آباد در بخش پاپی به ارتفاع 95 متر و عرض تاج پنج متر است. 

آبشار شوی یا تله زنگ در جنوب شهرستان دورود و در بین کوههای سر تنگ شوی در حوالی روستای شوی و در 10 کیلومتری ایستگاه راه آهن آبشار شوی واقع شده است، آبشار شوی آبشاری زیبا و دلنشین است که از دل غاری بیرون آمده و از گردنه ای بلند به پایین سرازیر می شود. 

ارتفاع آبشار 100 متر و عرض آن 40 متر است که زیبایی و چشم اندازی کم نظیر را به طبیعت می دهد اطراف آبشار مملو از درختان بلوط ، بادام و پوشش گیاهی بسیار مناسب است که در فصل بهار از سراسر کشور علاقه مندان بسیاری برای تفریح به سوی این آبشار روی می آورند و بخشی از اوقات خود را دراین منطقه زیبای طبیعی سپری می کنند. 

آبشار بیشه، یکی دیگر از زیباترین آبشارهای کشور است که در بخش پاپی از توابع خرم آباد واقع شده و آب و هوای مناسب و سرسبزی اطراف آبشار و چشم انداز کوههای اطراف سالیانه پذیرای مهمانان و مسافران زیادی از مناطق مختلف کشور است. 

آبشار زیبا و دیدنی آب سفید در منطقه ذلقی الیگودرز نیز با ارتفاع حدود 65 متر از دل کوه صخره ای به بیرون سرازیر می شود و سپس در مسافت کوتاهی به یک حوضچه تبدیل می شود. 

این آبشار در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی است و پوشش جنگلی و گیاهی در اطراف آبشار زیبایی و طراوت خاصی به این منطقه توریستی داده است. 

همچنین آبشار چکان در جنوب غربی الیگودرز در دامنه ارتفاعات مشرف بر دره چکان در فاصله 141 کیلومتری شهرستان خرم آباد و به ارتفاع 30 متر و عرض تاج چهار متر واقع شده است. 

این آبشار از درون غاری مشرف بر زمین های زراعی چکان بیرون می جهد و طول فوران آن به دهها متر می رسد واطراف آبشار منطقه ای وسیع با فضایی مطلوب و دل انگیز است که در دو تا سه کیلومتری آن امامزاده ای به نام 'ابو علی (ع)' واقع شده است. 

این آبشار یکی از عجایب و زیبایی های طبیعت لرستان محسوب می شود و در کنار آبشار پوشش گیاهی و درختانی همانند گردو، زالزالک، گلابی، چنار ،کیکم، بید و بلوط وجود دارد. 

آبشار 'وارک' در غرب گردنه نوژیان، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم آباد نیز یکی دیگر از جاذبه های طبیعی لرستان است، فاصله آن تا شهر خرم آباد حدود 50 کیلومتر است و سرچشمه آبشار یک صخره سنگی است و پس از طی حدود 15 متر از صخره دوم فرو ریخته و آبشار دوم را به وجود می آورد. 

آبشار 'سرکانه' نیز در روستای گریت بخش پاپی در فاصله 50 کیلومتری شهرستان خرم آباد به ارتفاع 15 متر و عرض تاج 17 متر قرار دارد و از جمله جاذبه های طبیعی وگردشگری دیدنی استان محسوب می شود. 

فاصله این آبشار تا بخش پاپی حدود یک ساعت با پای پیاده است و این آبشار در گویش محلی به تاف هفت چشمه معروف است و پوشش جنگلی اطراف آبشار را درختان بلوط ،زالزالک و مو فراگرفته است. 

آبشار افرینه یکی دیگر از جاذبه های طبیعی و توریستی لرستان است که در کنار روستایی به همین نام در مسیر جاده خرم آباد - پلدختر - اندیمشک قرار دارد که آین آبشار زیبا در فصل بهار و تابستان علاقه مندان و گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. 

مکمل طبیعت زیبای لرستان دشت های پوشیده از لاله های واژگون این سرزمین زیبا و تاریخی است که زینت بخش طبیعت بکر و آبشارها و رودخانه های خروشان این استان است. 

تالابهای شهرستان پلدختر از جمله دیگر جاذبه های طبیعی لرستان هستند که به ویژه در فصل بارندگی زیبای خاصی به منطقه می بخشند و علاوه بر این، تالابها مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان ، آبزیان و پرندگان بومی ومهاجر می باشد. 

در این میان هفت تالاب در منطقه آهکی در شرق رودخانه کشکان کبیر کوه قرار دارند همچنین تالاب بیشه دالان در جنوب شهرستان بروجرد وتالاب سیلاخور در شمال غربی شهرستان دورود قرار دارد. 

تالابهای تکانه، بلمک، لفانه، پیکه و تالاب کبور از جمله تالابهی فصلی و دائمی لرستان هستند که هر ساله با وجود پرندگان و آبزیان در منطقه، حیات وحشی زیبا و دل انگیز را به تصویر می کشند. 

تفرجگاههای طبیعی لرستان از جمله تفرجگاه تخت شاه ، تفرجگاه شیرز ، تفرجگاه مخمل کوه (تنگه شبیخون) ، تفرجگاه بابا عباس ، دره حوض موسی ، تفرجگاه نوژیان ، تفرجگاه شهنشاه (گوشه ) و تفرجگاه تنگه چمشک از دیگر مناطق لرستان است که همه ساله در فصول مختلف سال، پذیرای خیل عظیمی از گردشگران هستند. 

چشمه سارهای پرآب و سراب های گسترده از جمله سراب هنام ، سراب کهمان در الشتر ،سراب چگنی ، کیو و چشمه های گلستان، ،گرداب دارایی در خرم آباد ، سراب جانیزه ، زرشکه ، سفید ،زارم ، کرتول و چشمه های ونایی ، دره خونی ، هفت چشمه و اسل در بروجرد و اشترینان ، سراب غارتمندر و گردکانک ،ماهی چال ، فرسیان، گایکان ، سر دره ، رود آب در الیگودرز ، گرداب سنگی خرم آباد، سراب چشمه و رودک در دو رود ، چشمه فلفلی در ازنا از دیگر جاذبه های طبیعی و کم نظیر لرستان برای تفریح و آرامش گردشگران است. 

درهمین ارتباط، صنایع دستی لرستان نیز حکایت از پیشینه کهن این استان دارد چرا که آثار نخست صنایع 

دستی استان را می توان به ابتدایی ترین دست ساخته های سنگی مکشوفه از غارهای مسکونی پیش از تاریخ کنجی، یافته و پاسنگر خرم آباد که در حدود 40-35هزار سال پیش توسط ساکنان آن تولید شده اند مربوط دانست. 

از صنایع دستی که قدمتی دیرین دارد صنعت سفالگری لرستان است، ظروف سفالی که اغلب توسط زنان ساخته می شده اند و کارشناسان قدمت آنها را مربوط به هزاره 8-7پیش از میلاد می دانند. 

هم اکنون بیش از 50 رشته صنایع دستی در لرستان رایج است که جاجیم بافی ، گلیم بافی ، ماشته بافی ، ورشو سازی ، گیوه دوزی ، قلمزنی ، آجیده بافی ، چیت بافی ، نمد مالی ، حجاری سنگ ، البسه محلی ، خراطی چوب ،رنگرزی سنتی ، فرش بافی ، چهل تیکه دوزی، حرمی بافی ، مسگری ، چوغابافی و چلنگری از هنرهای دستی بومی لرستان محسوب می شود. 

در حال حاضر با توجه به نزدیکی ایام نوروز و رونق مسافرت در کشور مسوولان استان شرایط مناسبی را برای استقبال و اقامت مسافران نوروزی در این استان زیبا فراهم کرده اند .

مدیر کل آموزش و پرورش لرستان گفت :این اداره کل آماده استقبال از یک هزار و 200 مسافر نوروزی است. 

گودرز کریمی فر افزود :در راستای آماده سازی و ایجاد اقامت گاه های نوروزی مناسب برای مسافران نوروزی در سطح این استان در 10 پایگاه و شهرستان ،یک هزار و 800 کلاس درس در قالب 180 مدرسه آماده و تجهیز شده است . 

وی اظهار کرد:همچنین در این راستا شش خانه معلم ،چهار دانشگاه فرهنگیان و چند اردوگاه به ویژه اردوگاه ملی دانش آموزی لرستان در جهت استقبال از مسافران نوروزی تجهیز شده است . 

وی افزود: تمام تمهیدات و برنامه ریزی های لازم برای اسکان شایسته مسافران نوروزی در سطح مدارس و سایر مکان های اقامتی آموزش و پرورش لرستان صورت گرفته است. 

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت :تعداد عوامل اجرایی ستادهای اجرایی خدمات سفر آموزش و پرورش را 450نفر است . 

آموزش و پرورش این استان در سال گذشته از رتبه 24کشوری در سال 91به رتبه ده کشوری در سال 93ارتقاء پیدا کرد و در غرب کشور هم آموزش و پرورش لرستان توانست رتبه نخست را در بین استان های غرب کشور کسب کرد. 


مطالب مشابه :


ورود کریمه ی اهل بیت حضرت معصومه (ع) به قم.

یاد شهیدان و رزمندگان دفاع مقدس اندیمشک. نوکران مهدی(عج) گل یاس313. نیازمندیهای همشهری
اللهم عجل لولیک الفرج...

یاد شهیدان و رزمندگان دفاع مقدس اندیمشک. نوکران مهدی(عج) گل یاس313. نیازمندیهای همشهری
چه کسی پیکر شهید همت را شناسایی کرد

نیازمندیهای همشهری آمدم لب آب و با قایق‌ از جزیره رد شدم و با ماشینی دیگر رفتم اندیمشک.
لرستان نگین جاذبه های گردشگری ایران

نیازمندیهای همشهری اندیمشک قرار دارد که آین آبشار زیبا در فصل بهار و تابستان علاقه
حمله اسکندر مقدونی به ایران بزرگترین دروغ تاریخ

نیازمندیهای همشهری. احساسات در هفده محل در خوزستان به مانند، هندیجان و اندیمشک و .
برچسب :