ارتباط اسم با شخصیت

ارتباط اسم با شخصیت

16913637.jpg

اسم ما و شخصیت ما چه رابطه ای باهم دارند؟ صرفنظر از ادعاهای مبحث معانی رمزی اعداد، آیا شواهدی وجود دارد که ثابت کند اسم انسان با شخصیت او در ارتباط است؟

براساس یک مکتب ادبی، اسامی چیزی بیشتر از سمبل هایی اختیاری نیستند. اما باور مخالف این مکتب اعتقاد دارد که اسامی حقایقی را بیان می کند و مفاهیم عمیقی دارد. اما علم چه پاسخی برای این دارد؟

تاثیر اول اهمیت دارد

مردم معمولاً عادت دارند که براساس برخورد اولی که با یک فرد دارند، درمورد او قضاوت کنند و اسامی نیز معمولاً بر این قضاوت ها تاثیر دارد. مثلاً در یک مسابقه دموکراتیک، دو کاندیدی که اسامی کاملاً امریکایی داشتند، هارت (Hart) و فرچایلد (Fairchild) بر دو کاندید دیگر که اسامی آنها قومی بود، سانگمایستر (Sangmeister) و پوچینسکی (Pucinski)، فائق آمدند. موفقیت آنها کاملاً دور از انتظار بود چون برندگان این مسابقه انتخاباتی خط مشی سیاسی غیرمحبوبی داشتند و این در حالی بود که خط مشی سیاسی گروه بازنده کاملاً در میان رای دهندگان محبوب بود. درواقع، وقتی اطلاعات زیادی درمورد کاندیداها در اختیار عموم مردم نباشد، اسامی آنها نقش بسیار مهمی در موفقیت آنها بازی خواهد کرد.

"جمعه پیش چه کردم!"

لازم نیست حتماً برای رفتن به دفترکار دیرتان شده باشد تا بفهمید چطور اسمتان می تواند بر نظر دیگران درمورد شما تاثیر بگذارد. در یک تحقیق از معلمین دوره ابتدایی خواسته شد که به یکسری پاراگراف که توسط تعدادی دانش آموز با موضوع "جمعه پیش چه کردم!" نوشته شده بود، نمره دهند. از هشت نوع پاراگراف مختلف استفاده شد که همه آنها تقریباً در اندازه متوسط بودند. هر کدام از این انشاء ها هشت اسم مختلف داشتند: چهار تای آن—کارن، لیزا، دیوید و مایکل—مورد پسند معلمها و دانش آموزان قرار گرفت و چهار تای دیگر—برتا، آدله، هابرت و المر—مورد پسند قرار نگرفتند. اسامی کاملاً تصادفی به برگه ها متصل شده بودند به صورتیکه یک برگه که اسم آدله به آن متصل بود، در جای دیگر با نام کارن یا لیزا تصحیح شده بود.

نتیجه آن چیست؟ احتمالاً تا الان حدس زده اید: بااینکه برگه های یکسان به معلم ها داده شده بود و فقط اسامی متفاوت بودند، بهترین نمره ها به دانش آموزانی داده شده بود که اسامی مورد پسندتری داشتند.

نکته قابل توجه این است که وقتی برای تصحیح برگه ها از دانشجوها استفاده شد، این تاثیر اسم، اتفاق نیفتاد. بااینکه معلم ها از اسامی دانش آموزان خود کلیشه هایی برای خود ساخته بودند، اما دانشجویان دانشگاه—که تجربه آموزش نداشتند-این انتظارات را نداشته و درنتیجه نمره دادن آنها بدون تبعیض و تعصب بود.

انتظار پیشرفت

در یک تحقیق دیگر، خودپنداره شش نمره گذار—اینکه چقدر احساس موثر بودن، جذاب بودن و باارزش بودن دارند—مستقیماً با میزان مورد پسند بودن اسم کوچکشان در ارتباط بوده است. علاوه بر این، بچه هایی که اسم کوچکشان مورد پسند بوده است در یک آزمون پیشرفت آکادمیک نمرات بالاتری کسب کردند. یک دلیل آن می تواند این باشد که معلم ها انتظار دارند بچه هایی که اسامی محبوبتری دارند بهتر امتحان بدهند و به مرور زمان این انتظارات مثبت به بالا رفتن واقعی نمرات آنها و موفقیت بیشترشان منجر می شود.

در بررسی این تحقیقات نباید تصور کنید که کلیشه سازی معلم ها بیشتر از افراد دیگر است. فقط انجام تحقیق روی آنها ساده تر است چون محققان می توانند نمراتی که ارائه داده اند را بررسی کنند.

ارتباط با اختلالات احساسی؟

در تحقیقی که در سال 1954 انجام گرفت روی 1682 مورد سابقه کودکانی که در کلینیک سلامت ذهن در نیوجرسی تحت درمان قرار گرفته بودند، بررسی شد. اختلالات احساسی متوسط تا وخیم در بین پسربچه هایی که اسم کوچکشان غیرعادی بود (اسامی که فقط یک تا دو بار بین آن گروه از کودکان تکرار شده بود) نسبت به پسربچه هایی که اسامی متداولتری داشتند، بیشتر بوده است. (اما بین دختربچه ها چنین تاثیری مشاهده نشد.)

اما اسم چه ارتباطی ممکن است با اختلالات احساسی داشته باشد؟ این احتمال وجود دارد که والدینی که اسامی عجیب روی فرزندانشان می گذارند، با طریقی غیرعادی و عجیب نیز با آنها رفتار می کنند که خطرات روحی-روانی آنها را بالا می برد. یا شاید هم بزرگ شدن با اسامی عجیب به تجربیاتی منجر می شود—مثل مورد آزار و اذیت قرار گرفتن—که سلامت ذهن را تحت تاثیر قرار می دهد.

متداول بودن لزوماً به معنی بهتر نیست

نباید تاثیر اسم را روی افراد نادیده گرفت. هیچکس تابه حال تحقیقی انجام نداده است که در آن اسامی به طور تصادفی بین گروه بزرگی از کودکان تقسیم شود، که مطمئناً قانع کننده ترین راه علمی برای بررسی و ارزیابی علت و معلول خواهد بود. و مطمئناً راههای موفق زیادی وجود دارند که اسامی غیرمتعارف و عجیب داشته اند. علاوه بر این خیلی افرادی که اسامی کاملاً عادی و متداولی داشته اند، اسامی مستعاری برای خود انتخاب می کنند که کاملاً عجیب و غیرمتعارف است.

اسامی هم مثل سایر خصوصیات و ویژگی ها روی کودکان و بزرگسالان تاثیر می گذارد. اما بدون شک، خصوصیات و ویژگی های بسیار دیگری نیز اهمیت دارند. یادتان باشد در آخر کار این اسم شما نیست که به حساب می آید، بلکه آنچه از خودتان باقی گذاشته اید اهمیت دارد.

اسم شما چیزی است خاص خود شما اما به ندرت توسط خودتان استفاده می شود. اما برای شما و افراد دور و برتان اهمیت زیادی دارد چون اسم شما هویت شماست. آنچه دیگران شما را با آن صدا می کنند، چیزی است که با آن شناخته شده اید. چیزی است که محکم به شما چسبیده است. جالب است که اسم شما چیزی است که توسط کس دیگری روی شما گذاشته میشود اما شما مجبورید همه عمرتان را با آن زندگی کنید. اما آیا اسمتان بر شخصیتتان اثر می گذارد؟

اسامی، چطور بر شخصیت اثر می گذارند؟

برخی محققین بین اسم یک فرد و شخصیت او رابطه ای غیرعادی پیدا کردند. گفته می شود افرادیکه اسمشان با یک حرف یکسان شروع و تمام می شود، طبیعت یکسانی دارند. گاهی اوقات می بینیم که آنهایی که اسامی مشابه دارند، شخصیت هایشان هم مشابه هم است. خیلی ها باور دارند که هر حرفی که در اسم هرکس به کار رفته است، بر شخصیت او تاثیر دارد و شخصیت هر فرد برگرفته از تک تک حروف الفبایی است که در اسم او موجود است.

محققان دیگری هم بین اسامی هر فرد و بیماری های جسمی و روانی که فرد به آن مبتلاست، ارتباط ایجاد کرده اند. مواردی بوده که معنی یا تلفظ اسم یکنفر شبیه به بیماری است که دارد. در این موارد اسامی نشاندهنده بیماری آن افراد هستند.

اسم شما که منطقاً انتخاب والدینتان بوده است باید نشاندهنده سلیقه آنها باشد نه خود شما. این شما نیستید که اسم خودتان را انتخاب می کنید. همیشه یکنفر دیگر است که اینکار را می کند. پس چطور اسمی که خودتان انتخاب نکرده اید میتواند بر شخصیت شما تاثیر بگذارد؟ شما چه فکر می کنید؟

علاوه بر این، معنی اسم شما نسبی است. یک کلمه می تواند در زبانهای مختلف معانی مختلفی داشته باشد. اسامی در فرهنگ ها و جوامع مختلف متفاوت هستند. خیلی وقت ها دو نفر را می بینیم که با وجود تشابه اسمی شخصیت هایی کاملاً متفاوت دارند. شخصیت هر فرد نتیجه عوامل و فاکتورهای بیرونی و ذاتی بسیاری است. نمی تواند فقط برگرفته از اسم او باشد. مطمئناً نمی تواند.

منابع :

سايت اينترنتي:

www.arrojad.blogfa.com

www.adibsanandaj.coo.ir

www.adibmorady.coo.ir

 

 


مطالب مشابه :


داشتن یک امضای فوق العاده با کلاس با چند کلیک

داشتن یک امضای فوق العاده با کلاس با چند کلیک - نمونه امضا, طراحی اسم, طراحی امضا .
امضای دیجیتال

طراحی و ساخت فیزیكی واسطه توسط مهر یا امضا امضای دستی اسكن شده یا وارد كردن اسم شخص در
امضا شناسی

امضا شناسی - اسم روستای ما باغ آسیا كساني ك با فشار امضاء مي سفارش طراحی اختصاصی
سایتی جهت ایجاد و آموزش امضای دیجیتال

اینبار هم برای رفع مشکل ایندسته از آدما یه سایتی طراحی اسم خودتون رو می بینید که با
چگونگی امضا کردن و تاریخ زدن نقاشی

برای رنگ امضا حروف را به جای به کارگیری خطوط انحنادار با می توان اسم نقاش
امضا های وینکسی

سلام من بلوم هستم اسم اصلی من هلیا هستش دارم که شما هم با دیدن عکس ها و طراحی قالب ندا
ارتباط اسم با شخصیت

طراحی حرفه ای و چاپ انواع کارت ویزیت : یوی، سلفون براق، سلفون مات، لیبل ، کتان آلمانی،
گفت‌وگو با مهتاب نوروزي، استاد سوزن‌دوزي ايران

گروه طراحی اند، اما نه امضا و نه اسم و نه يادي از با تغيير مديريت وقت
امضا شناسي

كساني كه با فشار امضاء مي خود اسم و فاميل مي دبستان ابومسلم خراسانی طراحی و
اثار رافائل

کارگاه طراحی پایه وعکاسی1 امضا: رافائل که بیشتر با اسم کوچکش
برچسب :