جعبه فیوز خودرو

برای عده بسیاری این سوال پیش می‌آید که فیوز چیست و چه کاری انجام می‌دهد و چرا تعداد زیادی فیوز در خودرو استفاده می‌شود. به همین دلیل در این شماره مروری بر نقش فیوز در خودرو و جعبه فیوز خودروی پراید خواهیم داشت.
ابتدا به نقش فیوز در خودرو اشاره کرده و باید وظیفه فیوز را شرح دهیم. فیوزها اتصالات ساده‌ای هستند که در مواقع لزوم جریان برق را قطع کرده تا تجهیزات برقی آسیب نبینند. نوسانات جریان برق در خودرو می‌تواند آسیب زیادی به مصرف‌کننده‌ها و تجهیزات الکتریکی وارد کند. اما وجود فیوز سبب می‌شود تا این نوسانات با عبور از پلی به نام فیوز کنترل شوند.
وقتی جریان برق در خودرو بیش از حد مورد‌نظر شود فیوز که اتصال فلزی با آلیاژ خاصی است آب شده و مانع از انتقال این جریان به مصرف‌کننده می‌شود. عنصر اصلی ساخت فیوز، یک نوار فلزی است که در یک محفظه غیر رسانا قرار دارد. با عبور جریان بیش از حدمجاز، نوار فلزی ذوب می‌شود و مدار الکتریکی قطع می‌شود. هرگاه یکی از تجهیزات برقی کار نمی‌کند ممکن است فیوز محافظ آن سوخته باشد. در شکل زیر چند فیوز سالم را مشاهده می‌کنید. اما در فیوز سوخته قسمت هشتی وسط فیوز آب شده و جریان را انتقال نمی‌دهد. اما اگر فیوزی سوخته باشد برای عوض کردن آن باید مراحل ساده‌ای را رعایت کرده تا بتوانید آن را به راحتی عوض کنید.
1-‌ ابتدا سوئیچ استارت را بسته و تمامی مصرف‌کننده‌ها و تجهیزات برقی را خاموش کنید.
2-‌ در جعبه فیوز که در پراید و بسیاری دیگر از خودروها سمت چپ غربیلک فرمان و پایین داشبورد قرار دارد را باز کنید و به دنبال فیوز معیوب بگردید.
3-‌ فیوز معیوب را از جای خود خارج کنید. برای این کار می‌توانید از انبر فیوز که در جعبه فیوز قرار دارد استفاده کنید.
4-‌ فیوز سالم را در جای فیوز معیوب قرار دهید. معمولاً تعدادی فیوز سالم در جعبه فیوز قرار داده می‌شود. اما اگر تمامی فیوزها را چک کرده و از سلامت تمامی آنها مطمئن شدید و باز هم سایر تجهیزات الکتریکی و چراغ‌های جلو کار نمی‌کنند فیوز اصلی را کنترل کنید. این فیوز اگر سوخته یا خراب شده باشد باید آن را تعویض کنید.
دقت داشته باشد از سیم به جای این فیوز استفاده نکنید حتی به صورت موقت. انجام این کار سبب خراب شدن و آسیب رسیدن به تجهیزات الکتریکی می‌شود. حال تصور کنید یکی از فیوزهای مهم شما سوخته است و شما به کارایی آن بسیار نیازمندید، در این شرایط باید یا فیوز یدک و یا از فیوز کم کاربردتری به جای آن فیوز استفاده کنید. به طور مثال در هوای سرد شیشه عقب یخ‌زده و دید شما را محدود کرده است و برای دید عقب و باز کردن یخ شیشه عقب باید از شیشه گرمکن استفاده کنید.
شیشه گرمکن دارای یک فیوز در جعبه‌فیوز بوده که ممکن است سوخته باشد. پس از کنترل فیوز آن متوجه می‌شوید که نیاز به فیوز دارید. اگر فیوز یدک همراه داشته باشید که به سرعت آن را تعویض می‌کنید اما اگر یدکی همراه نداشته باشید باید به فکر جایگزینی فیوز باشید. در این موقع لازم است شما بدانید هر فیوز مربوط به چه سیستمی بوده و چه فیوزی را بکشید تا بعداً دچار مشکل نشوید. دفترچه راهنمای خودرو بهترین گزینه برای راهنمایی شماست ضمن آنکه معمولاً در داخل درب جعبه فیوز نیز فیوزهای مختلف نامگذاری شده‌اند. با مراجعه به راهنما می‌توانید نقش و محل تک تک فیوز‌ها را بررسی کرده و به طور مثال فیوز فندک یا چراغ‌های کوچک درون شهری را به طور موقت کشیده و در جای مورد نظر قرار دهید.
این نکته را یادآوری کنم در تمامی جعبه فیوزها فیوز یدک تعبیه شده که اگر زمانی شما با مشکل مواجه شدید از این فیوز استفاده کنید.
توجه داشته باشید هر فیوز با توجه به کارآیی که دارد می‌تواند جریان مشخصی را از خود عبور دهد. به همین دلیل رنگ فیوزهای نصب شده در خودرو با یکدیگر متفاوت است. تا حد امکان سعی کنید فیوز غیر ضروری هم رنگ با فیوز سوخته را انتخاب کنید. اما اگر در جعبه فیوز را باز کرده و با خالی بودن جای فیوز یدک مواجه شدید باید همانطور که گفته شد عمل کنید. ابتدا دفترچه راهنما را پیش روی خود گذاشته و از یک فیوز غیر ضروری به جای فیوز مورد نظر استفاده کنید.
دقت داشته باشید تا در اولین فرصت فیوز تهیه و جای فیوز کشیده شده را پر کرده، فیوز یدک را نیز بگذارید تا در آینده مشکلی برایتان پیش نیاید.


مطالب مشابه :


جعبه فیوز خودرو

به همین دلیل در این شماره مروری بر نقش فیوز در خودرو و جعبه فیوز خودروی پراید راهنمای
جعبه فیوز سمند LX

جعبه فیوز سمند lx. شماره
هرچه استارت میزنیم ماشین روشن نمیشه؟؟!!

راهنمای تعمیر (در مورد پراید این قضیه برای آگاهی از محل جعبه فیوز خودرو بهتر است از قبل
دانلود فایل پی دی اف راهنمای کدهای خطا در اتومبیل های زانتیا و پژو و...

دانلود فایل پی دی اف راهنمای کدهای خطا در اتومبیل جعبه دنده اطلاعاتی در مورد فیوز;
دانلود دفترچه راهنمای فارسی مگان 1600 و 2000

سایپا(انواع پراید) دانلود دفترچه راهنمای فارسی مگان 1600 و 2000. تاريخ : سه شنبه ۱۳۹۰/۰۶/۱۵ |
راهنمای شماره موتور و شاسی در اتومبیل ها

راهنمای شماره موتور و شاسی در اتومبیل ها پراید. پشت سیلندر (داخل جعبه فیوز)
خاموش شدن ناگهانی خودرو

برای آگاهی از محل جعبه فیوز خودرو بهتر است از قبل دفترچه راهنمای در پراید نیز
معرفی سیستم سوخت رسانی زانتیا 1800

راهنمای تعمیر چنانچه فیوز f 7 جعبه فیوز داخل موتور که تامین کننده برق تعمیر گیربکس پراید.
جعبه فیوز خودرو

به همین دلیل در این شماره مروری بر نقش فیوز در خودرو و جعبه فیوز خودروی پراید راهنمای
جعبه فیوز سمند LX

جعبه فیوز سمند lx. شماره
برچسب :