حامل انرژي

بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع، گاز طبیعی و برق ؛ 7 حامل انرژی هستند که قیمتهای آنها به صورت همزمان تغییر خواهند یافت.

براساس برنامه‌ریزیهای انجام شده، قرار است در نیمه دوم آبان ماه امسال سوت اصلاح قیمتها به صدا در‌آید تا اقتصاد ایران دوره جدیدی از فعالیت خود را آغاز کند؛ دوره‌ای که از آن به عنوان انجام اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور یاد می‌شود.

بنزین

سید شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره بنزین 400 تومانی با آغاز اصلاح قیمتها گفته است: "حتما شاید بشود." در حال حاضر ظرفیت روزانه تولید بنزین در داخل با محاسبه طرح ضربتی اجرا شده، 66 میلیون لیتر و میزان مصرف روزانه این فرآورده سوختی نیز به طور متوسط 65 میلیون لیتر است. هم اکنون قیمت هر لیتر بنزین یارانه ای 100 تومان، بنزین معمولی آزاد 400 تومان و بنزین سوپر 540 تومان است.

گازوئیل

هم اکنون ظرفیت تولید روزانه گازوئیل کشور در حالی به 85 میلیون لیتر رسیده که مصرف روزانه این فرآورده سوختی نیز تقریبا به میزان تولید گزارش شده است. قیمت گازوئیل هم اکنون 160 ریال است.

برق

بنابراعلام دولت، قیمت برق در راستای اجرای هدفمندی یارانه ها قرار است فردا یکشنبه تعیین تکلیف نهایی شود. گزارشها حاکی از آن است که قیمتهای برق برای بخشهای مختلف تبعیضی - ترجیحی خواهد بود. به عبارت دیگر، قیمت‌گذاری برق به نحوی خواهد بود که همچنان از مناطق گرم و بخشهای کشاورزی و صنعت حمایت شود. در حال حاضر تولید برق در اوج 41 هزار مگاوات و مصرف برق در اوج 41 هزار و 600 مگاوات گزارش شده است، البته بخشی از نیاز مصرف، در زمان اوج از واردات تامین می شود، ضمن اینکه ظرفیت نصب شده نیروگاهی کشور 56 هزار مگاوات است. هم اکنون قیمت برق خانگی، صنعتی و کشاورزی به ترتیب 165 ، 206 و 21 ریال به ازای هر کیلو وات ساعت است، این در حالی است که قیمت جهانی برق به طور متوسط 12 سنت در هر کیلو وات ساعت اعلام شده است. همچنین قیمت تمام شده برق (با احتساب سوخت یارانه ای ) 832 ریال است.

گاز طبیعی

هم اکنون میزان تولید گاز طبیعی در کشور 600 میلیون متر مکعب در روز گزارش شده است. گاز مشترکان خانگی به ازای هر متر مکعب 100 ریال است که هم اکنون برای دهکهای مختلف درآمدی و مصرف، این رقم پلکانی افزایش می یابد. در حال حاضر قیمت هر متر مکعب گاز واحدهای کشاورزی 158 ریال، خدمات 250 ریال، مراکز آموزشی و مدارس 90 ریال، نانوایی ها 48 ریال، اماکن دولتی 90 ریال، هتلها و مسافرخانه ها 158 ریال، پالایشگاه‌ها 158 ریال، پتروشیمی‌ها 158 ریال، نیروگاه‌ها 49 ریال و مساجد و حسینیه ها 90 ریال است.

گاز مایع

در حاصل حاضر میزان تولید و مصرف گاز مایع در کشور برابر شده به طوری که هم اکنون میزان تولید این فرآورده سوختی 6500 تن در روز اعلام شده است. در همین حال، قیمت تولید هر متر مکعب گاز مایع 5000 ریال تمام می شود ولی به مصرف کننده 50 ریال فروخته می‌شود.

نفت کوره و سفید

میزان تولید روزانه نفت کوره 76 میلیون لیتر گزارش شده است که از این میزان، به طور متوسط روزانه 50 میلیون لیتر به نیروگاه‌ها تحویل داده و مابقی با قیمت فوب خلیج فارس صادر می‌شود.همچنین میزان تولید نفت سفید کشور در روز بیش از 21 میلیون لیتر گزارش شده است. قیمت نفت سفید در داخل کشور 165 ریال است، این در حالی است که قیمت این فرآورده سوختی در بازارهای جهانی از قیمت بنزین بالاتر است.


مطالب مشابه :


به نقل از فرید هلالات خطاب به دانشجویانش:

همچنین در مطلبی که در سایت برنا اندیشه قرار داده شد به این نکته اشاره فرید هلالات ۱۹
608-فرید هلالات و تحلیل تکنیکال او!!!

تحليل بورس ايران - 608-فرید هلالات و تحلیل تکنیکال او!!! - welcome to bourse iran
فرید هلالات - تحلیلگر آزاد روزنامه دنیای اقتصاد

بورس به توان مثبت بی نهایت - فرید هلالات - تحلیلگر آزاد روزنامه دنیای اقتصاد - سایت بورسی
تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان - فرید هلالات...

بازار و تجارت - بورس نگار - تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان - فرید هلالات - بورس نگار نقطه
معده درد شدید من

وبلاگ فرید هلالات در مورد اینکه بنده گزارش را از کجا آوردم باید عرض کنم از سایت بانک سینا
حامل انرژي

وبلاگ فرید هلالات سایت بورسی + نوشته شده در سه شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۲۷ساعت 15:24 توسط ولید هلالات
چه خبر از بازار ؟

وبلاگ فرید هلالات سایت بورسی + نوشته شده در سه شنبه ۱۳۹۰/۰۴/۲۸ساعت 0:5 توسط ولید هلالات
تحلیل تکنیکال گل گهر از نگاه فرید هلالات ...

بازار و تجارت - بورس نگار - تحلیل تکنیکال گل گهر از نگاه فرید هلالات - بورس نگار نقطه ای
تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان از نگاه فرید هلالات ...

بازار و تجارت - بورس نگار - تحلیل تکنیکال فولاد مبارکه اصفهان از نگاه فرید هلالات - بورس
مصاحبه با امور سهام رتکو

وبلاگ فرید هلالات سایت بورسی بورس + نوشته شده در چهارشنبه ۱۳۹۰/۰۶/۰۲ساعت 16:13 توسط ولید
برچسب :