بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه شازند اراک

80583851-3805754.jpg

به گزارش ایرنا، با بهره برداری از توسعه این پالایشگاه به عنوان افتخار ملی و یکی از طرح های مهر ماندگار، زمینه تولید 16 میلیون لیتر بنزین در روز مهیا شده است.

بنزین این طرح بسیار با کیفیت و در حد استاندارد یورو 5 است و تولید بنزین سوپر نیز با راه اندازی این واحد از یک و دو دهم میلیون لیتر به سه و دو دهم لیتر افزایش یافت.

به همت متخصصان داخلی برای نخستین بار در خاورمیانه در پالایشگاه شازند فرآیند تبدیل مازوت به بنزین باکیفیت انجام شده که این مهم در سایه خوداتکایی و در شرایط تحریم حاصل شده است.

با به ثمر رسیدن طرح توسعه پالایشگاه شازند تولید گاز مایع ( ال پی جی ) از 500 تن در روز به دو هزار تن رسیده است.

با این طرح همچنین اولین واحد پروپیلن پالایشگاهی کشور نیز راه اندازی شد و با تولید یک و نیم میلیون لیتر بخش مهمی از خوراک واحدهای پتروشیمی تامین شد.

تولید 60 تن گوگرد یکی دیگر از مزایای بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه شازند است که با راه اندازی کامل به 700 تن در روز رسید.

افزایش ظرفیت تولید گازوئیل در این پالایشگاه به میزان یک و نیم میلیون لیتر در روز در شرایطی است که کیفیت این محصول نیز همخوان با استاندارد یورو 4 است.

این طرح عظیم ملی که با آخرین فناوری روز صنایع پالایش نفت انجام شده، ارتقای کیفیت محصولات با استانداردهای بین المللی، کاهش آلاینده های زیست محیطی و اصلاح فرآیندها برای دریافت خوراک مخلوط نفت خام سبک و سنگین به جای نفت خام سبک اهواز را به دنبال دارد.

طرح توسعه پالایشگاه شازند از سال 85 آغاز شده و با سرمایه گذاری 43هزار میلیارد ریال بیش از یکصد میلیون نفر ساعت اشتغال ایجاد کرده است.

با بهره برداری از این واحد ظرفیت تولید پالایشگاهی آن به 250 هزار بشکه در روز رسیده است.

با راه اندازی واحد جامد سازی گوگرد در قالب طرح توسعه این پالایشگاه امکان صادرات گوگرد با کیفیت بر اساس نیاز و اعلام بورس و مدیریت بازرگانی شرکت پخش فرآورده های نفتی ایران فراهم شده است.به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈمحمود احمدی نژادˈ روز پنج شنبه پس از افتتاح رسمی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) شازند در استان مرکزی در سخنانی افزود: اگرچه بخشی از اختیارات نفت کشور را به دست گرفته ایم اما هنوز نمی توان گفت که نفت ما ملی شده است و روزی می توان مدعی ملی شدن نفت شد که همه درآمد آن به جیب ملت ایران برود.

رییس جمهوری با اشاره به کارهای بزرگی که در طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند بدست متخصصین داخلی انجام شده است گفت: به نظرم می رسد با انجام این کارهای بزرگ، ایران دیگر در پالایشگاه سازی بی نیاز باشد.

احمدی نژاد خطاب به وزیر نفت و مسوولان پالایشگاه یاد شده که در محل سخنرانی حضور داشتند ، گفت: امروز اینجا از شما می خواهم که یک پالایشگاه تمام ایرانی که صفر تا 100 آن ایرانی باشد بسازید و از این پس به جای اینکه ما منتظر دیگران باشیم تا کاری برای ما انجام دهند، دیگران منتظر دستان توانمند ایرانی باشند.

وی با انتقاد از تحریم های یکجانبه نفتی علیه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: با وجود این که تحریم کنندگان به محصول نفت ایران نیاز دارند بازهم زور می گویند و با وجود این که نیازشان را از ما تامین می کنند، بر سر ما منت هم می گذارند.

رییس جمهوری افزود: می خواهیم به جایی برسیم که اصلا نفت خام صادر نکنیم . در این صورت تعداد پالایشگاه های ما حداقل دو برابر خواهد شد و این منافع زیادی را برای کشور ما به همراه خواهد داشت.

احمدی نژاد گفت: اگر نفت خام را در پالایشگاه های خودمان تصفیه کنیم می توانیم فراورده های پالایشگاهی آن را به سه تا چهاربرابر قیمت نفت خام بفروشیم و یا اگر نفت خام را به محصولات پتروشیمی در داخل تبدیل کنیم می توانیم این محصولات را به 5 تا 10 برابر قیمت نفت خام بفروشیم.

وی در ادامه با اعلام این که امروز دیگر نیازی به واردات بنزین نداریم گفت: در سال 1385 تولید بنزین ما کمتر از 45 میلیون لیتر بود در حالی که روزانه 75 میلیون لیتر بنزین مصرف داشتیم.

احمدی نژاد با اشاره به طرح هدفمندی یارانه ها گفت: اگر مصرف کنترل نمی شد امروز باید 130 میلیون لیتر بنزین در روز مصرف می شد و روزانه 85 میلیون لیتر نیاز به واردات داشتیم.

وی در ادامه سخنانش با بیان این که در اطراف ما کشورهایی هستند که نفت خود را به دیگران واگذار و پول آن را صرف می کنند تا برج هایی با 800 متر ارتفاع بسازند، گفت: خدا را شاکریم که متخصصین ما امروز با قدرت و اقتدار و با دستان توانمند خود محکم ایستاده اند تا حلقه وابستگی ها را قطع کنند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز عملیات اجرایی فاز دوم خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان که دو روز پیش صورت گرفت گفت: باید با تمام کشورهای همسایه ارتباط های کابلی و لوله ای برقرار کنیم و نیازهای کشورهای همسایه را در زمینه انرژی برآورده سازیم. معنای این کار ایجاد امنیت پایدار، همکاری پایدار و دوستی پایدار با همسایگان خود در منطقه است.

وی افزود: باید تمام همسایگان خود را با تاروپود لوله و کابل به ایران بدوزیم و باهم متصل باشیم. شیاطین این را نمی خواهند و همواره به دنبال تفرقه افکنی و فاصله انداختن هستند.

احمدی نژاد با تاکید بر این که باید ایران را بسازیم و آن را به الگوی آبادانی، علم و پیشرفت در جهان تبدیل کنیم گفت: خداوند توانایی لازم برای این کار را به ملت ایران داده است، ایرانی که پای اسلام ایستاده است و عزت خود را از اسلام گرفته و خود نیز به اسلام عزت بخشیده است.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که انسان برای رسیدن به قله کمال نیازمند علم، ایمان، عمل صالح و عشق به خدا و دیگران است گفت: راه آینده خود را باید با عشق و ایمان و علم و عمل صالح طی کنیم و اگر می خواهیم کشوری بنا کنیم که ماندگار باشد، خشت خشت آن باید با عشق روی هم بنا نهاده شود.

وی با تاکید بر اهمیت عشق میان انسان ها و تاثیر آن بر پیشرفت و توسعه کشور گفت: ما نیازمند این هستیم که یکدیگر را دوست داشته باشیم و اگر در جامعه همه یکدیگر را دوست داشته باشند اتفاقات بزرگی در آن رخ می دهد و قطعا با جوامعی که اعضای آن یکدیگر را نمی شناسند و از حال هم خبر ندارند تفاوت بسیار خواهد داشت.

همزمان با سفر یک روزه رییس جمهوری به استان مرکزی علاوه بر افتتاح رسمی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، بیش از 11 هزار واحد مسکن مهر در نقاط مختلف این استان به بهره برداری رسید و کنارگذار شمالی شهر اراک نیز با حضور ریس جمهوری به طور رسمی افتتاح شد.

همچنین تعدادی از کارکنان و مدیران پالایشگاه یاد شده پس از مراسم سخنرانی رییس جمهوری از دست وی لوح تقدیر دریافت کردند.


مطالب مشابه :


ساخت سنگین ترین مخزن پالایشگاهی ایران در اراک

مُلک اراک - ساخت از این مخزن در فرآیند بنزین سازی در طرح توسعه پالایشگاه اراک استفاده می
بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه شازند اراک

افق نو - بهره برداری از طرح توسعه پالایشگاه شازند اراک - نکته ها از دید یک شهروند اراکی
شازند کار می خواد نه شعار ٬ دلسوز می خواد نه دامن سوز

شازند اراک. پالایشگاه تا یه مدت قبل که پالایشگاه و پتروشیمی اسم خاصی نداشتند ولی به نام "
انواع کارآموزی

پالایشگاه اراک باصر تشکر و قدرداني نمايم که زمينه ساز حضور اينجانب در پالايشگاه اراک
جزئیات حادثه امروز در پالایشگاه شازند

صرفاً جهت اطلاع اراک ::. - جزئیات حادثه امروز در پالایشگاه شازند - پایگاه خبری و اطلاع رسانی
نمونه کار های انجام شده

مخازن نصب شده در پالایشگاه اراک سال 90 تست هیدروستاتیک مخازن 3000تنی پتروشیمی اراک سال 92
طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک فردا به بهره برداری می رسد

زنگارک(پایگاه خبر و تحلیل) - طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند اراک فردا به بهره
برچسب :