راهنمای سفر به تبریز

به تبریز سفر کنیم

WELCOM TO TABRIZ

منبع: http://www.mansoor8.blogfa.com

تبریز برای تب ریزی!

تبریز

اگر قصد سفر به تبریز را دارید، بهتر است چمدان تان را برای آخر بهار تا آخر تابستان ببندید؛ ماههای گرم بهترین ماه‌ها برای سفر به تبریز هستند.

در این ماه ها در آذربایجان بادهای سرد سال جایش را به نسیم خنکی داده که حسابی حالتان را جا می‌آورد و خستگی‌تان را درمی‌کند.

علاوه بر لذت از آب و هوا، در این شهر می‌توانید در متن تاریخ قدم بزنید و موزه‌ها و بناهایی را ببینید که واقعا ارزش دیدن دارند.


 

چگونه به تبریز برویم

تهران را که مبدا بگیریم، 630 کیلومتر باید طی کنید تا به تبریز برسید. اگر وسیله از خودتان است از آزادراه کرج شروع کنید که تمام مسیر را دو - سه سالی است بزرگراه کشیده‌اند. گازش را بگیرید تا انتها که از ورودی تبریز سر درمی‌آورید. البته این در صورتی است که بخواهید از طریق بزرگراه مسافرت بکنید و عطای عبور از شهرهای قزوین، خرمدره، ابهر، زنجان، میانه ,هشترود و بستان‌آباد را به لقایش ببخشید؛ می‌توانید از جاده قدیمی هم بروید که البته این روزها حال و روز چندان مناسبی ندارد.

طبیعت تبریز

از خودروی شخصی گذشته، دم دست‌ترین وسیله برای سفر به تبریز اتوبوس است که ساعت به ساعت از ترمینال‌های غرب و بیهقی(آرژانتین) به سمت تبریز حرکت می‌کنند و هشت ساعته شما را به تبریز می‌رسانند.

 

خنک و سبک در تبریز

با هر سطح انتظاری که به تبریز بیایید، این شهر پاسخگوی توقعات شما خواهد بود. شب‌های خنکی که بدون نیاز به کولر و پنکه مجبورتان می‌کند نصفه شب بلند شوید و در و پیکر را ببندید، بازارهای پروپیمان و سوغاتی‌های جورواجوری که حرص خرید سوغاتی را در هر تنابنده‌ای فرو می‌نشاند، محل‌های دیدنی برای کسانی که علاقه‌مند به قدم زدن در دل تاریخ هستند و دست آخر هم کلی جای دیدنی طبیعی در اطراف شهر با آب و هوای خوب.

تبریز

  اما بسته پیشنهادی ما در این راهنما پیاده‌روی کردن در مسیری است که از «مسجد کبود» آغاز و به «خانه مشروطیت» منتهی می‌شود؛

پس از آن هم می‌توانید سراغ خوردن بستنی و خرید شیرینی و آجیل به معروف‌ترین قنادی‌های تبریز بروید. این مسیر پیاده‌روی برای شما مصداق همان مثل قدیمی هم فال و هم تماشا خواهد بود.

خانه مشروطه تبریز

پس از آن، به سراغ سایر نقاط دیدنی شهر می رویم: حدود 200 قدمی که از موزه آذربایجان در امتداد خیابان امام(ره) پیش بروید، می‌رسید به میدان شهرداری(ساعت) یا به قول تبریزی‌ها «ساعات قاباغی»؛ میدانی که عمارت شهرداری و ساعت بزرگ و زیبای قرار گرفته بر تارک آن تداعی‌گر مدنیت شهر تبریز در اوایل قرن حاضر است.

میدان شهرداری تبریز

در ادامه تبریزگردی‌تان پس از آنکه چرخی دور میدان شهرداری زدید باز هم در مسیر خیابان امام(ره)- و رو به غرب- 50 قدمی را که بردارید، خواهید رسید به خیابان تربیت. این خیابان از جمله قدیمی‌ترین خیابان‌های تبریز به حساب می‌آید و دیدن آن برایتان قطعا پر از شگفتی خواهد بود.

 

بازاری تاریخی

بازار تبریز یکی از نمونه‌های شاهکار معماری و بزرگ‌ترین بازار مسقف جهان است و خاطرات ناگفته فراوان در دل دارد و کوچه و پسکوچه‌های پیچ در پیچ آن آشنای هر تبریزی است. بازار که قدمت آن به قرن چهارم هجری می‌رسد، به عنوان یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین بازارهای به هم پیوسته گواهی زنده بر اصالت تجارت و معماری در مشرق زمین است.

     

‌با دیدن بنای نوساز و زیرزمینی که مقبره شهریار را دردل دارد می‌گویید، همین؟ اما وقتی به مقبره‌الشعرا رفتید این نکته را در نظر بگیرید جایی که ایستاده‌اید، همان جایی است که 400 شاعر و عارف نامی ایرانی در آن مدفونند و شما بر سر خاک نامدارانی چون اسدی‌طوسی، خاقانی‌شروانی، ظهیر‌فاریابی، قطران‌تبریزی، همام‌تبریزی، میرزا طاهر خوشنویس و... آمده‌اید.

تا اینجا که با ما همسفر شدید، توصیه ما برای پیاده‌روی در تبریز بود؛ اما چند محل دیگر در تبریز وجود دارد که حیف است از تبریز بروید و آنها را نبینید. اصلا نمی‌شود تصور کرد که به تبریز سفر کنید و دست‌کم نصف روزی را به ائل‌گلی (شاه گلی) اختصاص ندهید؛ یک گردشگاه زیبا و البته تاریخی در جنوب شرقی تبریز که انتخاب نخست تفرج تبریزی‌ها طی چندین نسل بوده است.

ائل گلی تبریز

 

تالاب قوری‌گل (دریاچه خشک)

اما اگر دلتان یک شبانه دنج و آرام در یک جای خوش آب و هوا می‌خواهد تا خستگی راه از تنتان دربرود: «قوری‌گل» (تالاب خشک) همان چیزی‌ است که لازم دارید؛ کنار جاده تهران- تبریز و در میان کوه‌ها و ارتفاعات شرقی گردنه «شبلی» در 40 کیلومتری شهر.

تالاب قوری گل تبریز

تالاب قوری گل یكی از منابع زیست محیطی بسیار مهم استان است كه به عنوان یكی از تالاب های بین المللی حفاظت شده كشور به ثبت رسیده است.

این دریاچه در میان مردم محل به نام قوری گل (استخر خشک) معروف است اما بعضی آن را دوری گول (استخر آب زلال) و برخی قویل گول (استخر و گودال ژرف و عمیق) می نامند. شاید این نام مصداق بیشتری داشته باشد. شاهد این ادعا درازا و پهنای قوری گل است که 4 کیلومتر و مساحت آن 16 کیلومتر مربع اندازه گیری شده است. عمق این دریاچه هم که تمام سال آب دارد، در عمیق ترین نقطه به 13 متر می رسد.

آب این دریاچه بیشتر از رودها و آبراهه‎هاى فصلى و سیلابى و به مقدار کمتر از طریق چشمه‎هاى زیردریاچه تأمین می‎شود و شیرین است. در اطراف این دریاچه می توانید مرتع، چمنزار، مزارع و کشتزارهای متعددی را ببینید که مجموعه ای از بهترین امکانات تفریحی را برای شما فراهم می کنند.

 

 تبريز را دوست دارم چون هم زادگاهم است و  هم اينكه در تاریخ رد پاي بسياري از تبريز هست . دوست دارم هركسي كه به تبريز مي آيد با انبوهي از خاطرات خوش اينجا را ترك كند و  هميشه شوق ديدار مجدد داشته باشد . 

 

معرفی مراکز خرید تبریز

 


لطفا نظربدهید  -  Please Comment


مطالب مشابه :


سفر به تبریز

چگونه به تبریز برویم . تهران را سفر به تبریز اتوبوس است به سمت تبریز حرکت می
سامانه اتوبوس های تندرو - BRT در تبریز

بودن زمان حرکت اتوبوس ها، نبود مي خورد."تهران"به عنوان يكي تبریز به دو بخش
راهنمای سفر به مهاباد

برعکس از مهاباد به تهران ساعات 20 از مراغه هم با اتوبوس ساعات حرکت قطارها هم به
ساعات حرکت سرویسهای تهران

ساعات حرکت. تبریز. از ساعت 20:00 مسافربری همسفر چابکسواران و ساعات حرکت سرویسها به نقاط
قیمت بلیت اتوبوس بین‌شهری/جدول

قیمت بلیت اتوبوس بین‌شهری/جدول ساعات حرکت قطارهاي مترو تهران. تبریز.
راهنمای سفر به تبریز

چگونه به تبریز برویم. تهران را که سفر به تبریز اتوبوس است به سمت تبریز حرکت می
دانستنیهای سفر به آنکارا - ترکیه

طور سفر از تهران به آنکارا حدود 48 و در یک مسیر از تهران ،تبریز ساعات حرکت
دو سفرنامه جالب و خواندنی از تبریز

دوشنبه ظهر با اتوبوس به سمت تهران حرکت ساعات اداری. دو بود ولی ساکن تبریز. به نقل او این
برچسب :