براي دفع چشم بد مطابق سنت پيامبر چگونه بايد برخورد کرد؟

براي دفع چشم بد مطابق سنت پيامبر چگونه بايد برخورد کرد؟
146.gif


شماره فتوى 864


سايت جامع فتاوي اهل سنت و جماعت
پرسش:

براي دفع چشم بد مطابق سنت پيامبر چگونه بايد برخورد کرد؟ آيا آويزان کردن سوره اي و آيه از قرآن (آية الکرسي و آيه "و ان يکاد الذين کفروا") براي دفع چشم زخم درست است؟

پاسخ:

الحمدلله،

چشم زدن حق است، خداوند متعال در قرآن ميفرمايد:

وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ ﴿القلم: 51﴾

«و چيزي‌ نمانده‌ بود كه‌ كافران‌ چون‌ قرآن‌ را شنيدند تو را چشم‌ بزنند و مي‌گويند هرآينه‌ اين‌ پيامبر ديوانه‌ است»

يعني: آنها در وقت‌ شنيدن‌ قرآن‌ به‌سوي‌ تو تند و تيز نگاه‌ مي‌كنند به‌ طوري‌كه‌ نزديك‌ است ‌اين‌ نگاهشان‌ تو را بيهوش‌ نموده‌ و از جا ساقط گرداند زيرا آنان‌ از شنيدن‌ قرآن‌ سخت‌ نفرت‌ و كراهت‌ دارند. مفسران‌ در تفسير: "لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ" ‌ چند وجه‌ ذكر كرده‌اند؛ بعضي‌ برآنند كه‌ معني‌ اين‌ است: «نزديك ‌است‌ كافران‌ تو را چشم‌ زخم‌ برسانند».

‌بنابراين‌ اين‌ آيه‌ دليل‌ بر آن‌ است‌ كه‌ چشم ‌زدن‌ و تأثير آن‌ حق‌ است‌ و اين‌تأثير به‌ امر خداي‌ عزوجل‌ مي‌باشد چنان‌كه‌ دراين‌ باره‌ احاديثي‌ نيز روايت‌ شده ‌است‌ و از آن‌ جمله‌ اين‌ حديث‌ شريف‌ است: «... والعين‌ حق: چشم‌ زدن‌ حق‌ است‌» يعني به‌ اراده‌ خداوند مي‌باشد و نيز پيامبر ص فرمودند: «ان العين قد تدخل‌ الرجل‌ العين‌ في‌القبر، وتدخل‌ الجمل‌ القدر»، يعنى: "گاهي‌ چشم‌ زدن‌ مرد را در قبر داخل‌ مي‌كند و شتر رادر ديگ‌». حسن‌ بصري‌ مي‌گويد: «دواي‌ چشم‌ زخم‌، خواندن‌ اين‌ آيه‌ است‌»، و همچنين يكى از راههاى بهبود از چشم زخم همانطور كه در حديث صحيح آمده انست كه شخصى كه چشم زده بايد وضوء بگيرد و سپس شخصى كه چشم خورده بايد با آن آب غسل كند و به اذن خداوند شفا ميابد.

و براى جلوگيرى از چشم زدن بايد اذكار شبانه روزى را خواند مانند آية الكرسى، سوره هاى اخلاص و الفلق و الناس سه مرتبه در صبح و سه مرتبه شبانگاه، و همچنين قرآن و اذكار ديگر، اما در مورد آويزان كردن برخى از آيات، اگر منظور شما آويزان كردن اين آيات بر روى قاب باشد و سپس آنرا در خانه و اتاق و محل كار آويزان كنند، در اينصورت نه تنها فايده اى ندارد و انسان را از چشم زدن حفظ نميكند بلكه شايد گناهكار نيز بشود زيرا آيات قرآن براى تلاوت و تدبر و عمل به آن است و نه براى آويزان كردن، و شايد در محلى كه اين آيات آويزان شده اند چيزهاى نادرست رخ دهد كه اهانت به آيات قرآن باشد، ولى اگر منظور شما آويزان كردن آيات قرآن به گردن و دست و غيره باشد، در اينصورت برخى از علماء آنرا جائز ميدانند در صورتيكه فقط از آيات قرآن استفاده شود، و برخى ديگر آنرا بدعت و شرك ميدانند، و ميگويند دست بند و آويز براي حصول شفا و دفع بلا، از امور شرك آميز است چه آيات قرآن باشد و چه غيره، و اين قول صحيحتر است، بنابراين نبايد از اين دست بندها و آويزها استفاده كرد و بايد براى حفظ خود از بلاها و چشم و غيره از تلاوت قرآن كريم و ساير اذكار استفاده كرد.


مطالب مشابه :


براي دفع چشم بد مطابق سنت پيامبر چگونه بايد برخورد کرد؟

براي دفع چشم زخم شود، و برخى ديگر آنرا بدعت و شرك ميدانند، و ميگويند دست بند و آويز
استفاده از دست بند و آويز براي حصول شفا و دفع بلا، از امور شرك آميز است

استفاده از دست بند و آويز براي «تميمه» نوعي مهره بود كه بخاطر حفاظت از چشم زخم وديگر
براي دفع چشم بد مطابق سنت پيامبر چگونه بايد برخورد کرد؟

تفسیر قرآن - براي دفع چشم بد مطابق سنت پيامبر چگونه بايد برخورد کرد؟ - قرآن مجید,قرآن کریم
مراسم لوله اندازون

(به منظور دفع چشم زخم و محافظت از گردن آويز طي مراسم ختم انعام، دعا و آرزوي سلامت
وسايل‌ كمك‌هاي‌ اوليه‌

پانسمان‌ چسبدار يا چسب‌ زخم محافظت‌ از چشم‌ آسيب عنوان‌ باند يا آويز مورد
درمان با قران

عدم ابتلا به چشم زخم و سحر و افسون را بر صفحه اي از قلع نوشته و در دكان يا منزل خود اويز
زيباي من! آيينه ي تنها شدنم باش

يك لحظه به شولاي مسلمانيم آويز دلم زخم است از دست غم یار هم از غم چشم مرهم دارم
آسيب‌هاي‌ دست‌ و انگشتان‌

بينايي و چشم بدون‌ كرك‌ روي‌ زخم از يك‌ آويز بالا نگهدارنده‌ ، دست‌ آسيب
يکهزار واژه اصيل تركي در پارسي 1000(3)

= گؤز = چشم ؛ گؤزه ل = گردن آويز ، هرچيز از جواهر يا از پنجه هاي شير يا مهر كه براي دفع چشم زخم
برچسب :