اعضای کانون تبریز، هنر نقاشی خیابانی را فرا می گیرند...

نقاشی خیابانی

هنر نقاشی خیابانی بخشی از هنر گرافیک است که در کوچه و خیابان با آن برخورد می کنیم. این هنر از قرن ۱۶ میلادی به مدت ۴۰۰ سال است که اجرا می شود. در ایران نیز هنری نوپا به شمار می رود. از سبک های این هنر می توان به نوشتارهای خیابانی و نقاشی های خیابانی اشاره کرد. هنرمندان نقاشی خیابانی اهداف متفاوتی را دنبال می کنند. بیشتر این هنرمندان با کشیدن نقاشی های خیابانی در صدد بیان تأثیراتی هستند که از زندگی شهری گرفته اند. مؤسسات و سازمان های دولتی و خصوصی هم به این هنر از دید تبلیغاتی می نگرند.

نقاشی خیابانی

آن چه خواهید خواند گزارشی است که در آن مربی نقاشی مجتمع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تبریز از تکنیک های خلاق نقاشی و هنر نقاشی خیابانی خود سخن می گوید:

ضمن عرض سلام ابتدا خود را معرفی نمایید و بفرمائید چند سال است در کانون مشغول بکار هستید؟

لیلا قیطرانی مربی هنری مجتمع فرهنگی هنری کانون تبریز هستم، کارشناس گرافیک و ارتباط تصویری، به مدت 8 سال هست که در سمت متصدی گالری مشغول به انجام وظیفه می باشم. در طی این مدت در برپایی نمایشگاههای متعدد نقاشی و آثار اعضای کانون فعالیت کرده و در جشنواره ها و مسابقات مختلف کانونی و برون سازمانی نیز شرکت داشته ام. در فصول تابستان کلاسهای متعددی در مجتمع کانون برای اعضا برپا می شود که بنده به عنوان مربی نقاشی گروههای سنی مختلف کانون فعالیت داشته ام. امسال نیز مربی گری کلاس نقاشی نوجوانان را بر عهده داشتم.

اعضای نوجوان در این کلاس با چه تکنیک هایی آشنا شدند و روش کار شما در این کلاسها چگونه بود؟

در این دوره از کلاسهای ویژه دیدی متفاوت از طبیعت به اعضا دادیم. همچنین اعضای نوجوان با کاربرد عناصر هنرهای تجسمی آشنا شدند. اعضا در طول این دوره با مواد و ابزار متفاوت آشنا شدند و تکنیکهای متفاوتی مانند پاستیل کچی، آبرنگ، کلاژ، مداد کنته را تجربه کردند.

تمرین های نقاشی خطوط محیطی، اسکیس، تمرین خطوط با شکلهای متفاوت در کلاس و منزل، جسارت و دقت در نقاشی نوجوانان را تقویت نمود. هرجلسه نمونه هایی از نقاشی ها و آثار خلاق دیگر نقاشان به اعضا نشان دادم تا آرشیو غنی و مفیدی در ذهنشان به وجود آید. نقاشی هایی که روی بافت های مختلف و متفاوت کشیده شده بود و نحوه برخورد با تکنیک های مختلف را نشان می داد. هربار اعضا با تنی چند از نقاشان مشهور آشنا شده و نمونه هایی از آثارشان را می دیدند. اعضای کلاس نیز با تحقیق و مطالعه به دلخواه در مورد سبک یا هنرمندانی صحبت می کردند.

به نظر می رسد تنوع تکنیک های آموزش داده شده در کلاس شما زیاد است، علت آن چیست؟

از آنجا که اعضای نوجوان میل به یادگیری و آشنا شدن با مهارت های متفاوت را دارند و تأثیر تنوع تکنیک در آنها چشمگیر است. به نظر می رسد آشنا شدن آنها با شیوه های مختلف در طول کلاس در جذب اعضا و بروز خلاقیت شان مفید باشد.

اعضای نوجوان از یادگیری تکنیک های پیشرفته نقاشی چه احساسی داشتند؟

نوجوانان در انجام کارهای جدی و کلاسه شده بیشتر احساس شخصیت و اعتماد به نفس می کنند. همان طور که خود اعضا بارها علاقه خود را به انجام کارهای بزرگ  و یادگیری چیزهای جدی نشان داده اند.

با توجه به اینکه تخصص دانشگاهی شما نیز گرافیک است، در این کلاس از خلاقیت هایتان بگویید؟

در طول کلاس از نوجوانان خواسته شد تا دو دفترچه به صورت دستی بسازند که طی آن ساختن دفترچه یادداشت را نیز فراگرفتند که یکی از این دفترچه ها را به تمرینات میدانی و خطوط محیطی اختصاص دهند (تمریناتی که بیرون از کلاس یا در محیط هایی مثل خانه و خیابان انجام می دادند یا فکرهای خلاقی را که به ذهنشان می آمد یادداشت می کردند) و در دفترچه دوم مطالبی را که در کلاس گفته می شد یادداشت کنند. همچنین در آخرین جلسه از کلاس به همراه چند نفر از اعضا به نقاشی خیابانی در محوطه کانون پرداختیم.

در صورت تمایل در مورد نقاشی خیابانی بیشتر توضیح دهید؟

نقاشی خیابانی نوعی از نقاشی است که به صورت سه بعدی در خیابان یا معابر عمومی، روی زمین یا دیوار کشیده می شود که در این شیوه خود نقاشی می تواند گویا باشد یا با اضافه شدن شخص یا اشخاصی به تصویر، فضای سه بعدی خلق شده کامل گردد و احساس بصری دیگری به تصویر داده شود. در این نوع نقاشی می توان از فضاهای خاص طبیعی مثل ترک خوردگی دیوار یا پستی و بلندی های فضاهای شهری استفاده خلاقانه ای نمود.

در جلسات پایانی کلاس بعد از نشان دادن نمونه هایی از نقاشی خیابانی از اعضای کلاس درخواست شد تا فکرهای قابل اجرای خودشان را ارائه دهند که از میان این فکرها چند نمونه انتخاب شد تا در محوطه کانون اجرا کنیم. اعضای کلاس تأثیر بسیاری از نقاشی خیابانی گرفته و ارتباط خوبی با آن برقرار کردند.

تصاویر جالبی از فعالیت های این کلاس در ادامه آمده است. با کلیک بر روی تصاویر، اندازه بزرگ تر را مشاهده کنید... (تصاویر در ادامه مطلب)

نقاشی خیابانی
بزرگ نماییحوض نقاشی پارک کودک - محوطه مجتمع کانون تبریز
نقاشی خیابانی
بزرگ نماییمبل راحتی پارک کودک - محوطه مجتمع کانون تبریز
نقاشی خیابانی
بزرگ نماییمبل راحتی پارک کودک - محوطه مجتمع کانون تبریز
نقاشی خیابانی
بزرگ نماییاعضای کلاس نقاشی - محوطه مجتمع کانون تبریز
نقاشی خیابانی
بزرگ نماییکتاب پارک کودک - محوطه مجتمع کانون تبریز
نقاشی خیابانی
بزرگ نماییکتاب پارک کودک - محوطه مجتمع کانون تبریز
نقاشی خیابانی
بزرگ نماییحوض نقاشی پارک کودک - محوطه مجتمع کانون تبریز
نقاشی خیابانی
بزرگ نمایینمونه ای از نقاشی سه بعدی خیابانی
نقاشی خیابانی
بزرگ نمایینمونه ای از نقاشی سه بعدی خیابانی
نقاشی خیابانی
بزرگ نماییکلاس نقاشی نوجوانان مجتمع کانون تبریز
نقاشی خیابانی
بزرگ نماییکلاس نقاشی نوجوانان مجتمع کانون تبریز


مطالب مشابه :


ارسال آثار نقاشی به مسابقه جهانی بلاروس

وبلاگ هنری - ارسال آثار نقاشی به مسابقه جهانی بلاروس - وبلاگ مربی هنری مجتمع کانون پرورش
ارسال آثار نقاشی به مسابقه جهانی بلاروس

نشریه الکترونیکی مجتمع فرهنگی هنری تبریز - ارسال آثار نقاشی به مسابقه جهانی بلاروس -
کتابهای جدید با موضوع انیمیشن توسط مجتمع کانون تبریز خریداری شد

نشریه الکترونیکی مجتمع فرهنگی هنری تبریز - کتابهای جدید با موضوع انیمیشن توسط مجتمع کانون
کلاس نقاشی از نگاه دوربین

فخری زمانی، مربی هنری کانون مجتمع تبریز در کنار اعضای کلاس. صبا . فاطمه معصومی در کلاس نقاشی
افتتاح نمایشگاه نقاشی و سفال پالـــت

سمیه مرتضی وند، مربی هنری مرکز سه کانون تبریز به همراه هنرآموزان کلاس سفال و نقاشی
روز جهانی کودک مبارک باد.

کانون ارم تبریز - روز جهانی کودک مبارک باد. - آینه‌ای برای انعکاس فعالیت‌های مربیان و اعضاء
اعضای کانون تبریز، هنر نقاشی خیابانی را فرا می گیرند...

کارشناسی فرهنگی - اعضای کانون تبریز، هنر نقاشی خیابانی را فرا می گیرند - اعلانات - کارشناسی
شانزدهمین مسابقه بین‌المللی نقاشی کودکان اسلوونی

به نقل از سایت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان: موضوع شانزدهمین مسابقه بین‌المللی نقاشی
برچسب :