تیلاپیا | زیستگاه تیلاپیا | تغذیه تیلاپیا

تیلاپیا | زیستگاه تیلاپیا | تغذیه تیلاپیا

تیلاپیا (به انگلیسی: Tilapia)‏ نوعی ماهی است.

tilapia 300x146 تیلاپیا | زیستگاه تیلاپیا | تغذیه تیلاپیا

خانواده سیچلیدها

جنس تیلاپیا از اعضای خانواده سیچلیدها و از راسته سوف ماهیان می‌باشد که داری بدنی مستطیلی شکل با فلس‌های ریز هستند.باله پشتی طویلی با ۲۳ تا ۳۱ خار و شعاع دارند. بینی آنها دارای یک سوراخ در هر دو طرف است.

جنس تیلاپیا

سایت کشاورزی ایرانمقالات شیلات : جنس تیلاپیا دارای دو زیر جنس است که تفاوت اساسی آنهادر روش تولید مثلی می‌باشد.

زیستگاه تیلاپیا

زیستگاه اصلی این ماهی شرق آفریقا به ویژه کنیا می‌باشد.ژاپنی‌ها به دلیل کمبود غذا تیلاپیا را از مالزی به کشور خود بردند و به عنوان گونه پرورشی معرفی کردند. امروزه تیلاپیا در ژاپن، روسیه، هند و بخش‌هایی از آمریکا و اروپا پرورش داده می‌شود . جدیدا این ماهی با وجود مخالفت محیط زیست وارد ایران شده و توسط شیلات توسعه یافته است. هنوز تحقیقات مشخصی درمورد عوارض استفاده از این ماهی در ایران صورت نگرفته است

تغذیه تیلاپیا

اکثر تیلاپیاها میکروفیت خوار هستند اما تعدادی از انها گیاهان عالی تر راترجیح می‌دهند و در محل‌هایی که دیگر گونه‌های پرورشی روی پلانکتون‌ها تغذیه می‌کنند از گیاهان عالی استفاده می‌کنند. گونه‌هایی که خارهای آبششی کوتاه تر و ضمخت تری دارند ذرات غذایی بزرگتر را تغذیه می‌کنند.

شرایط فیزکو شیمیایی تیلاپیا

ماهی تیلاپیا یوری هالین است و می‌تواند در آب دریا نیز زندگی کند . اکثر گونه‌های آن در آّبهای لب شور یافت می‌شوند اما برخی از گونه‌ها در آب دریا هم تخم ریزی می‌کنند. آنها کمتر حالت تهاجمی دارند و اگر گاه گداری از انها این رفتار دیده شود بدلیل عوامل جنسی، دما و تراکم جمعیت می‌باشد . محدوده دمای بهینه رشد انها ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است و در این دماها تخم ریزی می‌کنند . حد کشنده دمایی انها ۹ تا ۱۳ درجه سانتی گراد است.

تولید مثل تیلاپیا

برای انجام تخمریزی نیاز به ۲۵ تا ۳۰ عدد ماهی ماده و حدود ۱۲ تا ۱۵ نر در هر ۱۰۰۰ متر مربع می‌باشد.لاروها در سن ۲ تا ۳ ماهگی با طولی معادل ۶ تا ۱۰ سانتی متر بالغ می‌شوند.در آب و هوای معتدله تولید مثل در حدود ۲ ماه متوقف می‌شود . مولدین تیلاپیا جمعیت خود را تا حد اشباع استخر افزایش می‌دهند.برای جلوگیری از این عمل روش‌های زیر پیشنهاد می‌گردد: – کاهش مدت زمان رشد ماهی – استفاده از ماهیان شکارچی – تفکیک مولدین و لاروها.

انتخاب گونه تیلاپیا | گونه های تیلاپیا

جهت برآورد استعداد و پتانسیل پرورش تیلاپیا در امریکا اول بایستی مشخص شود کدام گونه استعداد پرورش در منطقه را دارد. چنانچه اگر فرض کنیم انتخاب آنها برای پرورش محدودیتی نداشته باشد عواملی از قبیل درصد رشد و میزان مقاومت به سرما در پرورش این ماهی مهم می باشد.

tilapia fish 300x145 انتخاب گونه تيلاپيا | گونه های تيلاپيا

گونه های مناسب جهت پرورش عبارتند از :
۱- Tilapia nilotica 2- T.aurea 3- T.rendalli
4- T.mossambica 5- T.hornorum

گونه های هیبرید

سایت کشاورزی ایران – مقالات شیلات : با آزمایش مشخص شده که گونه های هیبرید بهتر از گونه های اصلی رشد می کنند . در عرضهای جغرافیایی شمالی مقاومت به سرما از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . در این رابطه اغلب T.aurea انتخاب میشود پرورش در استخر جهت رشد تیلاپیااز متدهای رایج می باشد . یکی از مزایای این ماهی استفاده از تولیدات طبیعی می باشد.

مدیریت استخرهای پرورش تیلاپیا

مدیریت استخرهای پرورش تیلاپیا در سیستم سنتی بر پایه استفاده از کودهای آلی و معدنی و در سیستم متراکم بر پایه استفاده از غذای با پروتئین بالا ، هواده و تعویض آب میباشد . یکی از بزرگترین مشکلات ، تولید بیش از حد Fry و فینگرلینگ در پرورش می باشد بطوریکه میتواند بیش از ۷۰% محصول نهایی را شامل شود که خود باعث ایجاد رقابت غذایی بین ماهیان بزرگ و کوچک شده و هم چنین کم کردن درصد ذخیره اولیه و در نهایت پایین آمدن وزن صید انفرادی ( زیر ۴۵۴ گرم یا یک پوند ) می باشد.

دو روش در پرورش تیلاپیا

دو روش در پرورش تیلاپیا مرسوم می باشد
۱- پرورش هر دو جنس با هم
۲- پرورش تک جنسی ( جنس نر ) که در کنترل تخم ریزی نا خواسته مهم می باشد . اندازه استخر در اینجا محدودیتی را ایجاد نمی کند اما برای یک مدیریت خوب و کار اقتصادی ، استخرهای کوچک ( ۱ تا ۱۰ آکر ) با عمق کم ( ۶ – ۳ فوت ) پیشنهاد می گردد . در هنگام صید کلی خالی کردن آب استخر لازم می باشد . همچنین وجود حوضچه صید مهم می باشد.
برای از بین بردن Fry و فینگرلینگ ها که امکان آن می رود در مرحله پرورش بعدی وارد شوند ، خشک کردن کف استخر لازم می باشد . انتخاب محل جهت پرورش تیلاپیا بستگی به درجه حرارت دارد . میزان مطلوب درجه حرارت جهت پرورش تیلاپیا ۸۲ تا ۸۶ درجه فارنهایت می باشد . در زیر ۶۸ درجه فارنهایت ، کم شدن رشد و در زیر ۵۰ درجه فارنهایت مرگ اتفاق می افتد . در درجه حرارت زیر ۵۴ درجه فارنهایت تیلاپیا مقاومت خود را نسبت به بیماریها از دست داده و در معرض آلودگی بوسیله باکتریها ، قارچها و انگلها قرار می گیرد. در این ناحیه حرارتی تیلاپیا اغلب در آبهای گرم ، زمستان گذرانی می کند.
به استثناء آبهای گرم معدنی ، در جنوبی ترین قسمت تگزاس و فلوریدا بخصوص در آیداهو تیلاپیا می تواند در طول سال پرورش داده شود . بستگی به منطقه ، در نواحی جنوبی تیلاپیا میتواند از ۵ تا ۱۲ ماه در استخر نگهداری شود.

پرورش تیلاپیا در استخر

بیشتر گونه های مناسب پرورش تیلاپیا در ایالت متحده که دارای انکوباسیون د هانی می باشد عبارتند از : T.hornorum , T.mossambica , T.aurea, Tilapia nilotica و گونه های تخم گذار عبارتند از : T.Zillii , T.rendalli
هم چنین هیبریدهای مختلف بین گونه های دارای انکوباسیون دهانی نیز در این بین مهم می باشد که شامل بیشتر تیلاپیا های نارنجی متمایل به قرمز که هیبرید می باشند . عموما جهت مصرف خوراکی گونه های دارای انکوباسیون دهانی و جهت کنترل علفهای هرز از گونه های تخم گذار استفاده می شود.

پرورش جنسی مخلوط تیلاپیا

tilapia aquaculture development1 300x225 پرورش جنسی مخلوط تیلاپیا | پرورش ماهی تیلاپیا

در پرورش جنسی مخلوط بچه ماهیان با هم پرورش داده شده و قبل یا بلافاصله پس از اینکه به بلوغ جنسی رسیدند به یکباره صید می شوند در نتیجه تراکم آنها کم می شود . بنابراین اندازه ماهیان بازاری بیشترین محدودیت را در هنگام صید ایجاد می کند.

پرورش جنسی مخلوط

در پرورش جنسی مخلوط جهت کم کردن رقابت غذایی و اختلاف سایز ، تیلاپیا با درصد ذخیره پایین ، ذخیره سازی می شود . در استخرهای پرورشی به مساحت یک آکر تعداد ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ قطعه بچه ماهی ۱ گرمی که یکماه از عمرشان می گذرد برای مدت ۴ تا ۶ ماه پرورش داده می شود . در پرورش می بایستی از بچه ماهیانی که اخیراً هچ شده اند استفاده شود ، زیرا بچه ماهیان مسن تر و آنهای که از رشد بازمانده اند مانند آنهایی که برای زمستان گذرانی نگه داشته شده اند ، در وزنهای غیر بازاری یا کوچکتر به سن بلوغ می رسند . معمولاً جهت تغذیه مکمل های غذایی با ۲۵ تا ۳۲ درصد پروتئین مورد نیاز می باشند . در هنگام صید با ذخیره ۴۰۰۰ قطعه در آکر ، وزن کل صید ۱۴۰۰ پوند درآکر با میانگین وزن انفرادی ۵/۰ پوند ( ۲۲۰ گرم ) میباشد . در این حالت پیش بینی درصد بقاء ۷۰ % می باشد.

گونه های که مناسب پرورش جنسی مخلوط ماهی تیلاپیا

گونه های که مناسب پرورش جنسی مخلوط نمی باشند عبارتند از : T.Zillii T.hornorum , T.mossambica , زیرا تولید مثل شان در وزن پایین ( ۳۰ گرم ) در سن ۲ تا ۳ ماهگی اتفاق می افتد.

تیلاپیا های مناسب جهت پرورش جنسی مخلوط

تیلاپیا های مناسب جهت پرورش جنسی مخلوط و هم چنین هیبریدهای آنها که در سنین ۵ تا ۶ ماهگی به سن بلوغ می رسند عبارتند از : , T.aurea Tilapia nilotica . در نواحی گرمسیری ۲ تا ۳ دفعه پرورش و در نواحی معتدل تنها یک دفعه پرورش در سال امکان پذیر می باشد . در نواحی معتدل پرورش جنسی مخلوط وابسته به ماهیان یک ساله می باشد ، زیرا در پاییز به وزن بازاری می رسند . اولین سری تخمهای حاصل از تکثیر زمان بیشتری جهت رشد در اختیار دارند . اگر بچه ماهیان یک گرمی جهت پرورش در استخر ذخیره شوند فصل پرورش و تخم ریزی تا ۲ ماه کوتاهتر می شود.


مطالب مشابه :


عروسك باربي الگوي فرزندان ما

ایلیاد. جوکی. يك در شرایطی که در صفحه نیازمندیهای روزنامه های صبح و عصر آگهی های بسیار
ماهی سوخاری با ماهی نایل پرچ یا تیلاپیا

روزنامه سرخاب; اگهی نامه ایلیاد; پورتال خودرو نیازمندیهای صنعت
لوازمي كه براي درست كردن يك آكواريم كامل مورد نياز است بدين شرح است:

روزنامه سرخاب; اگهی نامه ایلیاد; پورتال خودرو نیازمندیهای صنعت
...گزارش کارورزی..کنسرو سازی

روزنامه سرخاب; اگهی نامه ایلیاد; پورتال خودرو نیازمندیهای صنعت
درخت سنجد

روزنامه سرخاب; اگهی نامه ایلیاد; پورتال خودرو نیازمندیهای صنعت
تیلاپیا | زیستگاه تیلاپیا | تغذیه تیلاپیا

روزنامه سرخاب; اگهی نامه ایلیاد; پورتال خودرو نیازمندیهای صنعت
برچسب :