آموزش بازي اينترنتي farkle براي نابينايان

مقدمه:

هموطنان نابینا و کمبینای عزیزم لطفا توجه کنید که این ترجمه ممکن است غیر از کاستی هایی که دارد, اضافاتی هم داشته باشد. سعی کردم تا حدودی این راهنما را ایرانیزه و قابل فهم تر از آنچه هست بنویسم و در ترجمه کمی آزاد عمل کرده ام. لطفا در عمل بازی کنید تا مواردی که اینجا ذکر میشود ملکه ذهنتان گردد.

امید است افراد مستعد دیگری که بازی های شبیه به این را در تالار های بازی های نابینایی انجام داده اند, به انتشار آموزش هایی نظیر این مبادرت ورزند.

با تشکر.

به بازی farkle خوش آمدید.

بازی ای که برای نابینایان کاملا مناسب سازی شده و میتوانید به صورت برخط بر روی بستر اینترنت حتی به صورت چند نفره نیز بازی کنید. برای اینکه تمام افراد بتوانند از سرتاسر دنیا باهم بازی کنند, از یک کامپیوتر مرکزی و برنامه RSGames بهره میگیریم.

برای شروع کار باید برنامه ما را نصب کرده باشید و اگر هنوز برنامه را ندارید که نصب کنید حتما به این صفحه مراجعه بفرمایید. چگونگی اتصال به کامپیوتر مرکزی و ورود به آن را در این بخش به صورت مفصل توضیح داده ایم. به علاوه میتوانید از برنامه ای که مبتنی بر مرور گر طراحی کرده ایم استفاده کنید که از صفحه اول سایت RSGames قابل دسترسیست.

در این آموزش فرض ما بر آن است که شما قبلا دفترچه راهنمای برنامه را مطالعه کرده اید و با مفاهیم و دستور العمل های کلی آشنایی دارید. خواهشا اگر دفترچه راهنمای نرم افزار ما را نخوانده اید قبل از شروع این آموزش, نگاهی به آن بیندازید.

منوی اصلی برنامه.

به محض اینکه به کامپیوتر مرکزی ما وارد شدید, از بین بازی ها farkle را انتخاب بفرمایید. پس از انتخاب بازی, منوی اصلی در مقابل شما قرار میگیرد. با استفاده از این منو میتوانید یک بازی جدید بسازید, به یک بازی ملحق شوید یا فهرست بازی های موجود را مشاهده کنید. با کلید های جهتی گزینه مورد نظرتان را انتخاب و با کلید enter فعالش کنید. اگر از برنامه مبتنی بر مرور گر استفاده میکنید, از بخش option اقدام کنید.

ایجاد یک بازی.

اگر خواستید یک بازی جدید بسازید, گزینه create a new game را از منوی اصلی انتخاب کنید. بعد از انتخاب این گزینه, برنامه از شما میپرسد که آیا مایل هستید بازی ای که ساخته اید خصوصی باشد یا عمومی. اگر yes را انتخاب کنید بازی شما خصوصی میشود و کامپیوتر از شما یک رمز درخواست میکند که به دلخواه یک رمز وارد میکنید و فقط کسانی که رمز بازیتان را بدانند میتوانند به بازی شما ملحق شوند. پس از انتخاب yes یا no کامپیوتر از شما میپرسد که آیا مایل هستید حد اقل میزان امتیاز برای امکان بانک و امتیاز برنده شدن در بازی را از مقدار پیش فرض کمتر یا زیادتر کنید که در اینجا هم اگر yes را انتخاب کنید حد اقل minimum و حد اکثر maximum امتیاز را از شما میپرسد. اگر هم گزینه no را انتخاب کنید با مقدار پیش فرضی که کامپیوتر در نظر گرفته وارد بازی میشوید که اینجا میتوانید منتظر بازی کنان دیگر بمانید.

Bots: خود افزار ها.

خود افزار ها یا بات ها بازی کنانی هستند که کامپیوتر آن ها را میسازد تا اگر کسی نبود که با او بازی کنید یا اگر خواستید تعداد بازی کنان میز شما بیشتر باشد در دسترس شما باشند. اگر شما صاحب یا سازنده یک میز باشید میتوانید حرف b را فشار دهید تا یک بات اضافه کنید و حرف r را فشار دهید تا باتی که اضافه کرده اید را حذف کنید.

شروع بازی.

برای شروع بازی کلید enter را فشار دهید.

ملحق شدن به یک بازی.

برای اینکه به یک بازی ملحق شوید گزینه join a game را از منوی اصلی انتخاب کنید. پس از انتخاب این گزینه, فهرستی از بازی های قابل انتخاب به همراه اسامی افرادی که در بازی ها هستند ظاهر میشود. بازی مورد نظرتان را انتخاب کنید و با کلید enter فعالش کنید. اگر بازی خصوصی باشد, برنامه از شما رمز بازی را درخواست میکند. پس از این که به یک بازی ملحق شدید باید منتظر صاحب بازی بمانید تا بازی را شروع کند.

بازی farkle.

Farkle یک بازی ساده و در عین حال سرگرم کننده است. هدف اصلی بازی این است که با انداختن تاس ها و کسب موقعیت های امتیاز دار در نهایت به یک امتیاز مشخص برسید.

شروع بازی.

به محض شروع بازی, هر بازیکن تاس می اندازد. نوبت با بازیکنی است که عدد بالاتری کسب کند. چنانچه هر دو بازیکن دو عدد مساوی کسب کنند, اینقدر تاس می اندازند تا عدد یکی بیشتر از دیگری شود. اولین بار نوبت با کسی است که بالاترین عدد تاس را کسب کرده باشد و نوبت بازیکنان بعدی به ترتیب زمانی که زود تر به بازی ملحق شده اند تعیین میشود.

وقتی نوبت شماست.

وقتی نوبت شما شد 6 تاس بریزید. بسته به ترکیب اعدادی که از تاس ها به دست میآورید شاید بتوانید تعدادی از تاس ها را نگه دارید و در این نوبت به امتیازتان بیفزایید. ترکیب تاس هایی که شامل امتیاز میشوند را در ادامه میخوانید. باید حد اقل یک تاس امتیاز دار نگه دارید در غیر این صورت شما شامل farkle شده اید و تمام امتیاز هایی که در این نوبت کسب کرده اید را از دست میدهید.

زمانی که مشخص کردید کدام تاس ها را نگه میدارید, میتوانید باقی تاس ها را بریزید یا اگر میترسید که شامل farkle شوید میتوانید امتیاز های خود را بانک کنید و نوبت خود را به پایان برسانید. بانک کردن امتیاز ها به این معنیست که این امتیاز ها تا آخر بازی امن می مانند چرا که شامل farkle نمیشوند. با این حال به این نکته توجه داشته باشید که اولین باری که میخواهید امتیاز های خود را بانک کنید باید حد اقل 500 امتیاز داشته باشید. این مقدار حد اقل میتواند هنگام ساخت بازی توسط صاحب بازی تغییر کند. از زمانی که برای اولین بار امتیاز هایتان را بانک کردید, دیگر هر زمان مایل بودید میتوانید بانک کنید.

بازی بر مبنای انتخاب گزینه ها از یک منو یا فهرست طراحی شده است. هر زمان که نوبت تاس ریختن شما شد, میتوانید گزینه roll the dice یا همان تاس ریختن را انتخاب کنید, end your turn یا نوبت خود را به پایان برسانید, bank your score یا امتیاز های خود را بانک کنید, یا leave the game بازی را ترک کنید. البته قبل از بانک کردن باید امتیازی برای بانک داشته باشید. به محض این که تاس ها را ریختید با این فرض که شامل farkle نشده باشید, فهرستی از گزینه های امتیاز دهی مقابل شما ظاهر میشود. اولین باری که پس از هر بار تاس ریزی این منو ظاهر میشود باید الزاما یک گزینه را انتخاب کنید. اگر گزینه های دیگر در دسترس باشند منو برای انتخاب شما بار دیگر ظاهر میشود. آنگاه میتوانید گزینه دیگری را انتخاب کنید. همچنین میتوانید آخرین گزینه یعنی done یا پایان عملیات را انتخاب کنید. در این حالت میتوانید از تمام تاس های امتیاز دار صرف نظر کنید و به همراه تاس های فاقد امتیاز بریزید یا امتیاز هایتان را بانک کنید.

Hot dice: تاس های داغ.

چنانچه متوجه شدید با نگه داشتن تمام تاس های باقیمانده هیچ تاسی برای ریختن باقی نمیماند, میتوانید دوباره هر شش تاس خود را بریزید. به این موقعیت تاس های داغ می گویند. البته مشخص است که در این موقعیت بانک کردن امتیاز ها هم امکان پذیر است.

پایان دادن به نوبت خود.

وقتی نوبت شما به دلیل بانک امتیازات یا farkle به پایان میرسد, تاس ها به نفر بعدی منتقل میشود تا تاس بریزد.

برنده شدن در بازی.

هر بازیکنی که امتیاز هایش را بانک کند و به یک امتیاز مشخص یا بیشتر از آن برسد برنده بازی است. این امتیاز معمولا ده هزار است ولی میتواند توسط سازنده بازی در ابتدای کار تغییر کند. به هر کس یک فرصت دیگر جهت رقابت با امتیاز کسب شده داده میشود. چنانچه کسی موفق نشد امتیاز بالاتری کسب کند, بازیکنی که بیشترین امتیاز را کسب کرده برنده است. اما چنانچه کسی توانست با بانک کردن امتیاز هایش از بیشترین امتیاز کسب شده فرا تر برود, بار دیگر تا زمانی که یک بازیکن امتیازی غیر قابل رقابت کسب کند, چرخه بازی برای همه ادامه پیدا میکند.

قواعد امتیاز دهی.

در اینجا فهرستی از ترکیب های ممکن از تاس ها که شامل امتیاز میشوند میآوریم. این بازی قرن ها قدمت دارد و افراد مختلف قوانین مختلفی وضع کرده اند. قوانین زیر رایج ترین قوانین به نظر میرسد:

 • هر عدد یک: صد امتیاز.
 • هر عدد پنج: پنجاه امتیاز.
 • سه عدد یک: سیصد امتیاز.
 • سه عدد دو: دویست امتیاز.
 • سه عدد سه: سیصد امتیاز.
 • سه عدد چهار: چهارصد امتیاز.
 • سه عدد پنج: پانصد امتیاز.
 • سه عدد شش: ششصد امتیاز.
 • چهار عدد یکسان: هزار امتیاز.
 • پنج عدد یکسان: دو هزار امتیاز.
 • شش عدد یکسان: سه هزار امتیاز.
 • Straight: اعداد متوالی یعنی از یک تا شش: هزار و پانصد امتیاز.
 • چهار عدد یکسان به همراه یک جفت: هزار و پانصد امتیاز.
 • سه جفت: هزار و پانصد امتیاز.
 • دو سری سه تایی: دو هزار و پانصد امتیاز.

در تمام موارد, بالاترین امتیاز ممکن در بالای منو قرار میگیرد. در ضمن: ترتیب ریخته شدن تاس ها اهمیتی ندارد. یعنی مثلا اگر تاس های شما به شکل سه شش چهار پنج دو یک ریخته شده باشد باز هم همان متوالی به حساب میآید.

کلید های مورد استفاده در بازی.

ترکیب های فراوانی از کلید های صفحه کلید هست که میتوانید با استفاده از آنها اطلاعات مورد نیازتان را در بازی به دست آورید: در حین بازی با فشار کلید های control+h کاربرد کلید ها برای شما اعلام میگردد.

 1. T: نوبت کدام بازیکن است.
 2. s: اعلام امتیاز بازیکن ها.
 3. c: اعلام امتیاز بازیکن فعال در نوبت جاری.
 4. b: اعلام موجودی امتیاز شما در بانک.
 5. Q: ترک بازی.
 6. F1: درخواست کمک از مدیران کامپیوتر مرکزی: شبیه به چت.
 7. F2: فرستادن پیام به بازیکنان. اگر در منوی اصلی باشید, پیام به همه کسانی که منتظر بازی هستند فرستاده میشود.
 8. F3: کاهش سطح صدای موزیک پس زمینه.
 9. F4: افزایش سطح صدای موزیک پس زمینه.
 10. F5: کاهش سطح تمام صداهای برنامه.
 11. F6: افزایش سطح تمام صداهای برنامه.
 12. W: اعلام اسامی افراد برخط.
 13. Tab: اعلام اطلاعات بازی: اسامی افراد حاضر, اسم صاحب بازی, اسامی بات ها.

با فشار کلید f2 و سپس نوشتن پیامتان و زدن کلید enter میتوانید با دیگران چت کنید.

در انتهای بازی اگر پاسخ yes را انتخاب کنید, نسخه رونوشتی از بازی به ایمیلی که حساب کاربریتان را با آن ساخته اید فرستاده میشود.

از توسعه دهنده برنامه: جیسون اسمیت. مسئول صدا: جیسون اسمیت و رایان اسمیت و تمام تستور های عزیز که در ایجاد بازی نقش داشتند متشکریم.

اگر مشکل غیر قابل حلی برای شما پیش آمد یا پیشنهادی داشتید با زبان انگلیسی به آدرس [email protected] نامه بزنید.


مطالب مشابه :


راه اندازی بازی اینترنتی باغ وحش رایگان من - بازی مدیریت باغ وحش

سازمان سپیدار ** - راه اندازی بازی اینترنتی باغ وحش رایگان من - بازی مدیریت باغ وحش - باغ وحش رایگان پارسی - **سازمان سپیدار **
بازی ماشین

گیم و بازی های فلش - بازی ماشین - بازی های فلش انلاین. ... بازی انلاین باربی… بازی انلاین باربی ... بازی اینترنتی ماشین سوار دیوانه یک بازی زیبا از سری باز …
آموزش پاسور بازي اينترنتي blackjack براي نابينايان

علی رحیمی دوست شماست - آموزش پاسور بازي اينترنتي blackjack براي نابينايان - علی رحیمی ورود شما را خوش آمد می گوید. your welcom.
بازی اینترنتی گرز

بازی گرز یک بازی اینترنتی جذاب برای گروه ای سنی 9تا18سال میباشد.بازی گرز دارای سرزمین های متفاوت و مختلفی میباشد که سرزمین اول آن بدون پایان است.
اعتياد به بازيهاي اينترنتي اختلال جدي در رفتار فراد ايجاد مي‌كند

پزشکی امروز::::: - اعتياد به بازيهاي اينترنتي اختلال جدي در رفتار فراد ايجاد مي‌كند - نکات جالب پزشکی و سلامت.
خرید اینترنتی بازی عصر فرمانروایان Age of Empires III 3

سپس دو سال بعد در سال 1999 مایکروسافت نسخه دوم این بازی کامپیوتری را نیز منتشر کرد.در همین سال بود که با آمدن این نسخه انقلابی عظیم در سری بازی های
آموزش بازي اينترنتي farkle براي نابينايان

علی رحیمی دوست شماست - آموزش بازي اينترنتي farkle براي نابينايان - علی رحیمی ورود شما را خوش آمد می گوید. your welcom.
آموزش مو به مو و کامل آنلاین بازی کردن pes 2013

کرک تست شده و سالم بازی. dlc کونامی یا همون آخرین نقلو انتقالات. کرک بازی به حجم 17 مگابایت. برای اینکه ببینید آیا با توجه به خط اینترنتی که دارید می توانید
بازی اینترنتی مزرعه ی رایگان من

سلام دوستان من این ها سایت بازی هایی که من توش عضوم البته تو سایت های بازی انلاین دیگه ای هم عضوم ولی این رو بیشتر دوست دارم حتما برید و غضو شید توی مزرعه 1
برچسب :