طراحی آموزشی طرح درس روزانه(تاریخ معاصر)

طراحی آموزشی طرح درس موضوعی روزانه»

نام کتاب:تاریخ معاصر موضوع درس: سقوط قاجاریه                پایه تحصیلی: سوم غیر علوم انسانی             تعداد دانش آموزان:21 نفر

نام آموزشگاه:شاهد پسرانه                  شماره طرح درس: (7)                    تاریخ اجرا:      25/9/1385               مدت اجرا: 90  دقیقه

نام و نام خانوادگی دبیر: علـــی عمـــرانی

الف: مهارت های قبل از شروع کلاس

(1)هدف کلی درس

 سقوط قاجاریه    

(2) هدف های جزئی

دانش آموزان در پایان تدریس:

1-  با چگونگی به پادشاهی رسیدن احمد شاه آشنا می شوند.

2- می دانند که چگونه حکومت قاجاریه به پایان رسید و آخرین پادشاه آن ها چه کسی بود.

3- با مفاد قرار داد 1907 به طور کامل آشنا می شوند.

4- می دانند که جنگ جهانی اول چگونه آغاز شد.

5- با تاثیرات جنگ  جهانی اول بر ایران آشنا می شوند.

6- با چگونگی تشکیل دولت موقت ملی و اهداف ان ها و نتیجه کار آن ها آشنا می شوند.

7- با چگونگی بوجود آمدن انقلاب روسیه (1917 م) و تاثیرات آن بر ایران آشنا می شوند.

8- با شخصیت های مهمی چون آیت اله سید حسن مدرس و شیخ محمد خیابانی و اهداف و اقدامات آنها آشنا می شوند.

9- با چگونگی به وجود آمدن کودتای رضا خان آشنا می شوند.

10- با چگونگی به قدرت رسیدن رضا خان آشنا می شوند.

11- با سید ضیاء و اقدامات او برای رسیدن به قدرت اشنا می شوند.

12- با مفاد قرار داد 1919 به طور کامل آشنا می شوند.

13- می دانند که چرا قرار داد 1919 لغو شد.                                                              

(3)هدف های رفتاری

حطیه های شناختی

دانش آموزان در پایان تدریس:

1- مهم ترین و اساسی ترین مشکل مشروطه ی نوپا را نام ببرند.( دانش)

2- اولین اقدام رضا خان را به منظور انقراض حکومت قاجاریه را نام ببرند.( دانش)

3- تاثیر جنگ جهانی اول بر ایران را توضیح دهند.( درک و فهم)

4- مفاد قرارداد 1907 رابیان نمایند.( درک و فهم)

5- با توجه به لغو قرارداد 1919 چه نتیجه ای را بدست می آورند.( کاربرد)

6- چگونگی روی کار امدن رضا خان را تجزیه و تحلیل نمایند.( تجزیه و تحلیل)

7- انقلاب اکتبر 1917 روسیه را تجزیه و تحلیل نمایند.(تجزیه و تحلیل)                                           8-تفاوت قرار داد 1919 را با 1907 بیان کنند.(ارزشیابی)                                                

 (4) هدف های رفتاری

حطیه های عاطفی

دانش آموزان در پایان تدریس:

1- برای شخصیت هایی که برای کشور فعالیت می کنند ارزش قائل می شوند.

2- به عواملی که باعث پیروزی مردم برای لغو قرارداد 1919شد توجه نمایند.

3- به تاثیراتی که جنگ جهانی اول بر کشور داشته توجه نمایند.

4- به این نکته که همیشه دول خارجی با همدستی عوامل داخلی خود توانسته اند نقشه های خود را در کشور پیاده نمایند.

5- متوجه علت شکست دولت موقت ملی در سال های جنگ جهانی اول شوند.                            

(5)هدف های رفتاری

حیطه های روانی حرکتی یا مهارتی

دانش آموزان در پایان تدریس:

1- ضمن ارزش قایل شدن برای شخصیت هایی که در طول تاریخ برای دفاع از کشور جان خود را فدا کرده اند از آنها درس بگیرند.

2- راجع به تاثیرات جنگ جهانی اول بر کشور تحقیق نمایند.

3- در مورد علل  روی کار آمدن دولت رضا خان تحقیق و بررسی نمایند.

4- در مورد علل انقراض حکومت قاجار تحقیق و بررسی بعمل آید.

5- راجع به قرار داد های 1907 و 1919 و علت تن دادن کشور به این قرار دادها  تحقیق به عمل آورند.   

(6) ارزشیابی تشخیصی

(سوال از درس)

برای اینکه معلم بداند که درس جدید را از کجا شروع نماید سوالات زیر ار مطرح می نماید:

1- نظام مشروطیت در زمان چه پادشاهی بوجود امد و علت بوجود آمدن و عدم موفقیت آن چه بود؟

2- به دستور چه کسی مجلس به توپ بسته شد و علت آن چه بود.

3- استبداد یعنی چه؟

4- سرانجام پادشاهی محمد علی شاه چه بود؟                                                        

(7) ایجاد انگیزه

(عنوان فواید درس و دادن ارتباط با زندگی فردی و اجتماعی دانش آموزان)

فواید درس جدید برای دانش آموزان:

برای ایجاد انگیزه به فواید درس می پردازیم و اینکه علت سقوط پادشاهان گذشته را بیان می کنیم که تقریباً علت اصلی همه ی ان ها یکی است و می توان از سرنوشت گذشتگان درس گرفت تا اینده ای روشن داشته باشیم.

ارتباط درس با زندگی فردی و اجتماعی دانش آموزان :

تاریخ معلم انسان ها است و با توجه به سرنوشت گذشتگان می توان آینده ای روشن برای خود         ترسیم کرد و چون اتفاقاتی که در تاریخ ایران رخ داده است به سرنوشت ما بستگی دارد                پس بایدنسبت به آن اطلاع کامل داشت.                                         

(8) پیش سازمان دهنده ها

(هدف و مقصود از تدریس)

نکاتی که شما دانش آموزان باید یاد بگیرید:

* علت سقوط حکومت قاجار چه بوده است؟

* چگونگی به پادشاهی رسیدن احمد شاه رابدانند.

* مفاد قرار داد های 1907 و 1919 و چگونگی لغو آن ها چه بوده است؟

* علل به وجود آمدن جنگ جهانی اول و تاثیراتی که بر جامعه ایران داشته چه بوده است؟

* چگونگی به قدرت رسیدن حکومت پهلوی(رضا شاه)چه بوده است؟

* انقلاب روسیه و تاثیرات آن بر ایران چه بوده است؟

وظایفی که شما دانش آموزان بر عهده دارید:

دانش اموزان باید در پایان درس به سؤالات ارائه شده جواب دهند.                                            (9) سازماندهی

(نوشتن عناوین درس روی تابلو)

عناوین درس:

1- چگونگی به پادشاهی رسیدن احمد شاه.

2- مفاد قرار داد 1907  و علت قرارداد.

3- جنگ جهانی اول.

4- تاثیرات جنگ جهانی اول بر ایران.

5- دولت موقت ملی و چگونگی پایان یافتن دولت موقت ملی.

6- انقلاب روسیه و نتایج آن.

7- چگونکی انجام کودتا توسط رضا خان و پایان  حکومت قاجاریه.

8- چگونگی به پاشاهی رسیدن رضا خان.

ب) مهارت های ارایه درس

(1)مهارت های آغازین درس

(عنوان،یک لطیفه،داستان،خاطره، حکایت، ضرب المثل ،یک نکته جذاب،اجرای یک نمایشنامه، طنز، کمدی، نشان دادن،عکس،ابزار،نمایش فیلم)

بیان یک داستان راجع به حکومت قاجاریه به طور خلاصه یا خاطره از یکی از بزرگان که در کتاب ها بیان شده در مورد یکی از پادشاهان قاجار و همچنین آوردن عکسهایی از حکومت قاجاریه برای این که       بتوان دانش آموزان را نسبت به درس آماده نمود.                                                       

(2)انتخاب روش تدریس     

استفاده از فیلم روش پرسش و پاسخ روش توضیحی روش گروهی بارش مغزی                

(3)مهارت پرسش کردن و ارزشیابی تکوینی

تقسیم درس به قسمتهای زیر:

پادشاهی احمد شاه قاجار قرار داد های 1907 و 1919 و لغو آن ها آغاز جنگ جهانی تاثیرات جنگ جهانی اول بر ایران دولت موقت ملی انقلاب روسیه و تاثیرات آن بر ایران به قدرت رسیدن رضا خان.

که ابتدا قسمت اول را برای دانش آموزان تدریس می کنیم و سوالاتی را برای اینکه آیا دانش آموزان مطالب را خوب درک کرده اند یا نه مطرح می کنیم و هر گاه به این نکته رسیدیم که قسمت اول را کاملاً درک کرده اند قسمت دوم و قسمت های بعدی را شروع می کنیم.

(4) مهارت تمرین کردن

(گروه بندی)

دانش آموزان را به گروه هایی تقسیم می کنیم تا اینکه هر گروه سوالاتی را برای گروه های دیگر مطرح و پاسخ دهند.

(5)مهارت پایان درس و جمع بندی

الف)مفاهیم اصلی و کلید واژه های درس:

مفاهیم کلیدی و اصلی درس را یکبار دیگر برای دانش آموزان مطرح می کنیم.

ب)فواید درس:

چگونگی پایان یافتن حکومت قاجاریه. چگونگی شروع جنگ جهانی اول و تاثیرات ان بر ایران. انقلاب روسیه و تاثیرات آن بر ایران. چگونگی به قدرت رسیدن رضا خان.

ج:مهارت های پایانی تدریس

(1) ارزشیابی پایانی

(چک لیست،انجام کار،آزمون کتبی و شفاهی)

سوالاتی زیر را از دانش آموزان می پرسیم:

* حکومت قاجاریه چگونه از بین رفت و آخرین پادشاه آن ها که بود؟

* جنگ جهانی اول در چه سالی شروع شد و چه تاثیراتی بر ایران داشته است؟

* انقلاب روسیه چگونه و در چه سالی به وقوع پیوست و تاثیرات آن بر ایران چه بود؟

* دولت موقت ملی متشکل از چه کسانی بود و سرنوشت آن ها چه شد؟

* رضا خان چگونه به حکومت رسید و چه اقداماتی برای رسیدن به حکومت انجام داد؟                                     

(2) دادن تکلیف و فعالیت علمی

* سوالات پایانی درس رابرای جلسه ی آینده پاسخ دهند.

* درباره قرار داد های 1907 و 1919 مطالبی را جمع آوری کرده و در جلسه آینده در کلاس بحث نمایند.

* درباره مطالبی مانند چگونگی سقوط حکومت قاجاریه و همچنین به حکومت رسیدن رضا شاه مطالبی را جمع آوری کرده و در کلاس ارائه دهند.

* از مطالب کتاب هر دانش آموز چند سوال را که از نظر آن ها مهم است برای جلسه بعد بنویسند.

د)نقد و بررسی درس

(1) تشخیص و تدوین نقاط قوت و محاسن درس

(ویژگی های برجسته ی درس،عکس ها و نقاشی های درس،سبک نوشتاری متن،شیوه هدف گذاری،تکالیف،تمرین)

* تصاویر و نقشه های آورده شده در یادگیری درس تاثیر بسزایی دارند.

* مطالب درس تقریباً از پیوستگی لازم برخوردار است.

* قسمت بیشتر بدانید درس هفتم کتاب(میرزا کوچک خان و نهضت جنگل) مطالب مفیدی را برای دانش آموزان ارائه داده است.

(2)تعیین و تشخیص و تدوین نقاط ضعف و معایب درس

(عکس ها و نقاشی ها  ،هدفهای مستتر در درس،تکلیفها،ارتباط قسمت های مختلف درس با یکدیگر)

1- در مورد کابینه ها(دولت ها)قبل از نخست وزیری رضاخان توضیحی داده نشده است.

2- در مورد مقاومت مردم جنوب ایران و رهبران آن ها در برابر هجوم انگلیسی ها توضیح بسیار کمی ارائه شده است.

3- برخی از مطالب ارائه شده دردرس بسیار مختصر است.

(3) ارایه پیشنهاد های مناسب و راهبرد های علمی

*  مطالب درسی کمی تحلیلی تر ارائه گردد.

* به جهت جلوگیری ازازدیاد حجم مطالب درس،موضوعات تاریخی بیشتری را که مرتبط با درس       می باشند می توان در قالب یک توضیح ،بیشتر بدانید و برای مطالعه جهت بالا بردن آگاهی دانش آموزان در درس ارائه و گنجاند.

(4) ارائه پیشنهاد های مناسب و راهبرد های علمی

(جهت حذف یا تعدیل معایب و نقاط ضعف درس)

مطالب درس را با توجه به اهمیت آن ها توضیح بیشتر دهند.


مطالب مشابه :


نمونه طرح درس سالانه درس تاریخ معاصر

نمونه طرح درس سالانه درس تاریخ مطالعات تاریخ معاصر ایران پیوندهای روزانه




طراحی آموزشی طرح درس روزانه(تاریخ معاصر)

طراحی آموزشی طرح درس روزانه(تاریخ معاصر) بارم بندی کتاب تاریخ معاصر ایران. بخشنامه




یک طرح درس نمونه روزانه از تاریخ ایران و جهان2 ( صفویه)

درس تاریخ - یک طرح درس نمونه روزانه از تاریخ ایران و جهان2 کلاس تاریخ معاصر ایران.




طرح درس سالانه تاریخ معاصر ایران

طرح درس سالانه تاریخ طرح درس سالانه تاریخ معاصر ایران طرح درس روزانه ایران در




سوالات تاریخ معاصر ایران

( کلاسداری ـ طرح درس) ایران یادداشت های روزانه. پرسش های آزمون درس تاریخ معاصر ایران




نمونه طرح درس سالانه تاریخ معاصر ایران سال سوم تجربی و ریاضی

نمونه طرح درس سالانه تاریخ معاصر ایران سال سوم تجربی و ریاضی نمونه طرح درس روزانه.




نمونه طرح درس تاریخ معاصر

نمونه طرح درس تاریخ معاصر مجله الکترونیکی تاریخ معاصر ایران; پیوندهای روزانه.




طرح درس نمونه درس تاریخ ایران و جهان (۲ )( انقلاب مشروطه ایران)

طرح درس نمونه درس تاریخ ایران و جهان نمونه سوال تاریخ معاصر ایران. یادداشت های روزانه.




برچسب :