مطلب درباره ی(( ای دی اس ال))

 اما من میخام کمی از تجربیات تلخ و شیرینم رو برای دوستانی که در شرف تهیه سرویس ADSL هستن به زبان ساده بیان کنم تا به حفظ سلامتی روحی اون ها کمکی کرده باشم.


عمدتا افراد قبل از انتخاب سرویس دهنده خودشون اول به بهای سرویس توجه می کنن و بعد به سایر موارد که خب طبیعی هم هست. اما این اولویت در توجه برخی از عوامل مهم رو پشت خودش مخفی می کنه. یکی از این عوامل کیفیت پشتیبانی سرویس دهنده و خدمات پشتیبانی هست. همیشه نباید باعث بشه که بهای اندک سرویس دهنده اون رو در مکان اول انتخاب شما قرار بده. آیا به بعد از شروع استفاده و مشکلات احتمالی و رفع اون ها فکر کردید؟ آیا می دونید که در صورت بروز مشکل و عدم رضایت شما بین یک الی دو هفته باید در گیر تعویض سرویس دهنده خودتون باشید و هزینه نصب رو مجددا به سرویس دهنده جدید پرداخت کنید؟ آیا آگاه هستید که قیمت اندک باعث سرازیر شده کورکورانه افراد میشه و تجمع و تراکم بیش از حد ایجاد می کنه و پهنای باند شبکه سرویس دهنده رو کاهش میده و در نهایت به زبان عامیانه افت کیفیت رو به همراه میاره؟
یکی از مشکلات شایع در میان سرویس دهنده ها ناسازگاری مودم فعلی شما با سرویس های شرکت سرویس دهنده هست که ممکن هست در بلند مدت باعث مشکلاتی برای شما بشه. برخی از سرویس دهنده ها با برخی از مارک های موجود در بازار مشکلاتی دارند که علنا هم اون ها رو بیان نمی کنند و همین عامل باعث میشه که در هنگام تقاضای پشتیبانی از سوی شما از این کار سر باز بزنند و بیان کنند که سیاست های ما اجازه چنین کاری رو به ما نمیده! پس قبل از تهیه مودم و سرویس اینترنتی ADSL حتما مدل های مورد پشتیبانی سرویس دهنده مد نظر رو جویا بشید تا متضرر نشین. حالا حالتی رو تصور کنید که شما برای مدتی از سرویس دهنده X با مودم مدل Y استفاده کردید و بنا به دلایلی قصد تعویض سرویس دهنده خودتون رو دارید. اما با کمال بد شانسی متوجه می شید که سرویس دهنده جدید از مودم شما بنا به دلایل قبلی پشتیبانی نمیکنه و باید مودمی جدید تهیه کنید! اینجاست که نقطه جوش اعصاب شما رکورد می زنه و…
عامل تعیین کننده بعدی در انتخاب سرویس دهنده سرعت و کیفیت خطوط اونها و حجم دریافتی شما هست که باید بهش به خوبی توجه بشه. توی ایران بر خلاف سایر کشورهای دنیا سرویس ADSL به صورت محدود به فروش می رسه. بدین معنی که کاربر در طی زمان استفاده بیش از حد معینی بر مبنای واحد گیگا بایت نمی تونه دریافت و ارسال داشته باشه. به عنوان مثال سرویسی با سرعت دریافت 128 کیلو بیت در ثانیه و با حجم دریافت 2.5 گیگا بایت در ماه به شما اختصاص داده میشه. که شما تنها مجاز خواهید بود که تا سقف 2.5 گیگا بایت دریافت و ارسال داده داشته باشید. حالا با این اوصاف سرویس دهنده ها با تغییر این فاکتور قیمت های متفاوتی رو به مشتری پیشنهاد می دن که بهترین کار در این مواقع این هست که تعادل بین حجم دریافتی و سرعت ارائه شده متناسب باشه. یکی از راه های تشخیص این تناسب بررسی قیمت و سرویس های سایر سرویس دهنده ها هست تا بشه نرم بازار منطقه رو به دست آورد. پس در نهایت با دیدن قیمت به نسبت پایین تر یک سرویس دهنده به دیگری به سرعت در انتخاب اون تصمیم گیری نکنید. در کنار این و علاوه بر هزینه سرویس دریافتی هزینه آبونمان مخابرات و 3% بهای عوارض و مالیات بر قیمت اضاف شده و قیمت نهایی رو شکل می دهند. در همین زمینه برخی از شرکت ها قیمت نهایی خودشون رو با لحاظ کردن این دو فاکتور جدید اعلام می کنند و برخی در جدول های قیمت خود بدون احتساب این دو پارامتر قیمت رو اعلام می کنند که ممکن هست در نگاه اول خیلی کمتر از سایر سرویس دهنده ها بشه و مشتری رو تا آستانه عقد قرارداد بکشونه و همون موقع مشتری آگاه بشه که باید هزینه ای مازاد هم پرداخت کنه که این کار اصلا مطلوب نیست.
فاکتور مهم بعدی که خون به جیگر مردم کرده در شهر های بزرگ و سایر نقاط سیستم مخابراتی PCM () هست که در این حالت شرکت ها از سرویس دهی بر این خطوط به دلایل فنی معذور خواهند بود. این مشکل بیشتر در مناطق با تراکم جمعیت بالا و نوساز همچون مجتمع های مسکونی آپارتمانی شایع هست که مخابرات به دلیل زیر ساخت ضعیف و حل مشکل مقطعی از روش PCM () برای واگذاری خطوط تلفن ثابت استفاده می کنه. برای آگاه شدن از اینکه خط مورد نظر شما با سیستم ADSL سازگار هست یا خیر بهتر هست که با شرکت سرویس دهنده مورد نظر تماس گرفته و شماره خودتون رو اعلام کنید تا به شما اعلام کنند که سرویس دهی مقدور هست یا خیر.
از همه مورد های بالا که بگذریم یه مورد نسبتا مهم هست که گاها غفلت از اون باعث بروز مشکل میشه که هیچ کسی نمی تونه اون رو حل کنه! این مورد استاندارد به کار رفته در شبکه سرویس دهنده برای سرویس ADSL هست. در حال حاضر و بنا بر شواهد موجود دو نوع استاندارد ADSL در مناطق مختلف ایران ارائه می شود. سرویس ADSL () و ADSL+2 (). خلاصه کلام اینکه این دو استاندارد دو فرق عمده با هم دارند. یکی برد سرویس به لحاظ مسافت سرویس گیرنده تا مرکز مخابراتی و دیگری حداکثر سرعت سرویس. نکته حائز اهیمت برد شما از مرکز مخابراتی منطقه شماست که در صورت در نظر گرفته نشدن منجر به بروز مشکلاتی برای شما در سرویس و دریافت داده خواهد شد. بدین صورت که شما وقتی کیفیت و سرعت دریافتی دوستان و آشنایان خودتون رو با سرویس خودتون که از یک سرویس دهنده هم دریافت میشه مقایسه می کنید، با این واقعیت روبرو می شین که شما از کیفیت پایین تری بهره مند هستید. مثلا دلیلش این میتونه باشه که شما از سرویس دهنده ای با استاندارد ADSL استفاده می کنید و منزل شما در برد 5.5 کیلومتری مرکز مخابراتی که بیشتر از حد مجاز استاندارد ADSL هست واقع شده. پس باید توجه داشته باشید که سرویس دهنده مد نظر از چه استانداردی پیروی می کنه و فاصله محل شما تا مرکز چقدر هست تا در حین استفاده دچار اختلال و مشکل نشین. این عامل رو سرویس دهنده ها به ندرت متذکر می شن و افراد هم اون طور که باید و شاید بهش توجه نمی کنند. جدول زیر برگرفته از سایت ویکی پدیا برای کسب اطلاعات بیشتر شما و مقایسه استاندارد ها در این قسمت برای شما درج شده. خاطر نشان می کنم که برد سرویس ADSL+2 هفت کیلومتر هست.

سعی کنید در حین عقد قرار داد استفاده از سرویس مفاد قرار داد رو به دقت بخونید و یک نسخه کاملا مشابه هم از قرارداد فی مابین رو برای خودتون مهمور به مهر شرکت و امضای مسئولین امر داشته باشید. خیلی مسخره هست که در برخی از شرکت های نمایندگی سرویس دهنده ها تنها یک نسخه از قرار داد وجود داره و همون هم نزد شرکت نگهداری میشه و مشترک بدبخت هیچ سند رسمی ای در دست نخواهد داشت. بعد ها و اگر صبر ایوب داشتین و عمر نوح و خواستین در حین بروز مشکل به مراجع مرتبط شکایت کنید این سند به درد شما خواهد خورد.
با همه این اوصاف باید خاطر نشان کنم که پهنای باند دریافتی و حجم دریافتی خود شرکت های ندا ( PAP ) که وظیفه واگذاری سرویس های ADSL رو در کشور به عهده دارن به دلیل مشکلاتی در زیر ساخت و دولتی بودن اینترنت دریافتی و تک قطبی بودن اون دارای مشکلاتی هست که خود این شرکت ها با طرف بالاییشون مدام در حال سر و کله زدن هستند و همه مشکلات ناشی رو نباید به گردن شرکت های PAP از جمله نداگستر صبا، آریا رسانه تدبیر( شاتل)، پارس آنلاین و … انداخت.


بعد از تهیه سرویس ADSL و در حین استفاده
یک سری از مشکلات در حین استفاده از سرویس ADSL بروز می کنند که آگاهی از اون ها می تونه در حل مشکل احتمالا به شما کمک کنه که بنده بر اساس تجربیاتم اون ها رو برای شما به اختصار شرح می دم.


سیم کشی داخل منزل و یا محل دریافت سرویس یک عامل بسیار مهم و تعیین کننده در بهره گیری از سرویس ADSL هست که همیشه باید مد نظر شما قرار داشته باشه. شما باید همیشه از صحت سیم کشی داخلی و بی نقص بودن اون اطمینان حاصل کنید. در حقیقت وجود نقص در این مورد می تونه باعث اختلال در سرویس گیری شما بشه و به هنگام تماس گرفتن با بخش پشتبانی شرکت سرویس دهنده شما رو به بررسی این مورد وادار کنند. پس بهتر هست قبل از تماس با شرکت از این مورد اطمینان حاصل کنید تا در حین تماس با اعتماد به نفس و اطمینان بتونین مشکل رخ داده رو گزارش کنید. سعی کنید حتما از سیم های با کیفیت و حتی الامکان از یک سیم کش حرفه ای استفاده کنید تا عوامل حاشیه ای همچون میدان های مغناطیسی و ابزارهای ایجاد کننده نویز از مسیر سیم تلفن به دور باشند. چنانچه با رعایت این امر باز هم در حین استفاده با مشکلاتی همچون قطعی لینک ارتباطی برخورد کردین بهتر هست ابتدا تمام دستگاه هایی رو که از خط تلفن استفاده می کنند از خط جدا کرده و مودم خودتون رو مستقیما به ورودی اصلی سیم تلفن که از کوچه و یا خیابان وارد محل شما شده متصل کنید و نتیجه رو چک کنید. اگر باز هم مشکل بروز کرد مطمئن باشید که مشکل از شما نیست و باید با بخش پشتیبانی سرویس دهنده تماس برقرار کنید که صمیمانه براتون آرزوی موفقیت می کنم!
حتما سعی کنید Splitter و یا میکرو فیلتر () مورد استفاده خودتون رو با مدلی دیگر به منظور تست جا یگزین کنید تا از بابت صحت این قطعه مهم هم اطمینان حاصل کنید. در خطوطی که دارای نویز هستند استفاده از مارک معتبر و مرغوب Splitter بسیار تعیین کننده خواهد بود. ضمن اینکه باید برای اطمینان بیشتر مودم ADSL اولین دستگاهی باشه که بر سر خط تلفن گذاشته میشه. اگر اینطور نباشه احتمال مواجه شدن شما با مشکلات غیر مترقبه زیاد میشه. از طرفی سعی کنید که قبل از هر دستگاه دیگه همچون تلفن یک Splitter مرغوب نصب کنید تا اطمنیان و صحت کارکرد شبکه داخلی خودتون رو به نهایت خودش برسونین تا بازیچه گفته های بخش پشتبیانی شرکت ها نشین.
بنا به تجربه شخصی در حدود 40% الی 50% مواقع تماس با بخش پشتیبانی سرویس دهنده مشکل شما رو حل نخواهد کرد و شما رو با مشکل برای مدتی دست به گریبان خواهند گذاشت تا اینکه خودتون تدبیری جدی بکنید. بدین صورت که در ابتدای امر با سعی در ارائه راهکارهایی کلیشه ای و ساده اعم از چک کردن سیم ها و مودم اقدام به پاسخگویی می کنند، اما وقتی مشکل حل نشد شما رو با وعده وعید هایی واهی همچون “درحال بررسی مشکل هستیم…” تنها میذارن که خودتون باید دست به کار بشید. در عمده مواقع با وجود اینکه شما مشتری قدیمی به حساب میاید و دیگه سوالات و گفته های بخش پشتیبانی کذایی رو حفظ هستید باز هم شما رو بی اطلاع و آماتور فرض کرده و همون راهکارهای همیشگی رو همچون نوار ضبط شده به خورد شما خواهند داد. ما میدونیم که مشکلات ممکن هست مربوط به شبکه داخلی ما باشه، مربوط به شبکه مخابراتی باشه و یا از منبع و سرویس دهنده اصلی یعنی خود سرویس دهنده باشه. در صورتی که مشکل از ما باشه راهنمایی های دلسوزانه بخش پشتیبانی به همراه تلاش پیگیر خود ما احتمالا میتونه کارگشا باشه. اما اگر مشکل از ما نباشه اونوقت هست که قصه تازه شروع میشه. شما سعی دارین تا به اون ها بفهمونین که مشکل از شما نیست و از شبکه هست. بعد از کلی چونه زدن وقتی که قبول کردن مشکل از شبکه هست به شما وعده هایی میدن که در روزهای اول شاید شما رو امیدوار کنه. اما وقتی زمان بگذره، متوجه میشید که این مشکلات به صورت مکرر بروز میکنه و گویا دردی مزمن هست. یکی از شایعترین مشکلات بار ترافیکی بیش از حد شبکه هست که در اوج ساعات مصرفی کام خیلی ها رو به واقع تلخ میکنه. وقتی هم که با بخش پشتیبانی تماس میگیرین و وانمود میکنین که همچین هم آماتور نیستین و سر رشته ای در چیزی که ادعاش رو میکنین دارین، کمی با صداقت بخش پشتیبانی مواجه میشین و خودشون اظهار میکنن که خود اون ها هم که نمایندگی هستن همین مشکل رو دارن. و اینجاس که دوزاری شما میفته که کار از ریشه خراب است. به اعتقاد من و تجربه حاصله من و دوستانم و شواهد بخش پشتیبانی فقط جوابگوی نیاز های بسیار ساده و پیش پا افتاده همچون تعویض رمز عبور و یا شارژ مجدد سرویس و توضیح چند مشکل ساده دیگه هست و در مواقعی که مشکلات حادی بروز میکنه بهتر هست به جای رجوع به بخش پشتیبانی خودتون وارد عمل بشید و یا برید امامزاده و دخیل ببندید!
چنانچه احساس کردید که در حین استفاده از سرویس با کاهش سرعت محسوسی مواجه هستید حتما از ابزارهای موجود برای سنجش سرعت خودتون استفاده کنید. خوشبختانه ابزارهای آنلاین و غیر آنلاین زیادی برای این منظور وجود داره که می تونین ازش برای اطمینان از سرعت دریافتی و ارسالی خودتون استفاده کنید. یکی از این ابزارهای آنلاین سایت Speed Test () هست و دیگری که برنامه ای دسکتاپ هست که Bandwidth Meter Pro () نام داره و ابزارهای سنجش خوبی در اختیار شما قرار می ده. بنابراین با استفاده از این ابزارها می تونین از صحت و سقم سرویس مورد استفاده آگاه بشید و در حین بروز مشکل با در دست داشتن این آمار و آگاهی کافی از میانگین سرعت خودتون با بخش پشتیبانی مذاکره کنید. البته باز هم در این صورت و علی رغم مجهز بودن شما به اطلاع کافی امکان پیچوندن شما توسط مسئولین پشتیبانی وجود داره. پس آگاه باشید. از همین مورد استفاده می کنم و خاطر نشان می کنم که پس از چندی و با بهره گیری از ابزارهای سنجش کیفیت سرعت شما به این مهم می رسید که با پرداخت بهای سرویس مورد نظر و میانگین سرعت دریافتی منطقی تر هست که به طور مداوم از چه سرویس استفاده کنید تا در نهایت هزینه ای منصفانه رو بپردازید. چرا که عدم توجه به این فاکتور و پرداخت هزینه بیشتر برای به اصطلاح دریافت سرعت بیشتر ممکن هست نتیجه ای در خور در بر نداشته باشه و شما عملا پول خودتون رو دور بریزید.


سخن آخر
یکی از خوبی های سرویس ADSL افزایش آستانه تحمل شما و صبورتر شدن شماست به حدی که ممکن هست رکورد صبر ایوب رو بشکنید که این مزیت میتونه یکی از کارکرد های مهم سرویس ADSL در ایران تلقی بشه. پس قبل از بهره گیری از سرویس ADSL سعی کنید بر روی بردباری خودتون کار کنید. هرچند اگر هم نکردید خود به خود صبور تر خواهید شد. این همان یک فایده مهمی بود که در ابتدای نوشته به اون پرداختم.

سخن دیگر اینکه دور از انصاف هست که بیان نکنم که عده ای (که در اقلیت هستند) کاملا از خدمات دریافتی سرویس دهنده ها راضی هستن و گویا اوضاع بر وفق مرادشون هست و اینطور نیست که صد در صد کاربران ناراضی باشند. اما به هر ترتیب تجربه چند بار استفاده از سرویس ADSL به زودی به شما نشان خواهد داد که حق با کدام دسته کاربران است. با ناراضی ها یا راضی ها ؟


مطالب مشابه :


ای دی اس ال چیست؟

ای دی اس ال ۸ مگابیت در ثانیه دست یافت که معمولاً برای بدست آوردن ضریب کیفیت سرویس دهی
با خطوط پرسرعت ای دی اس ال به اینترنت متصل شویم

امتیازات خطوط پرسرعت اینترنت ای دی اس ال آنچه که به عنوان استاندارد سرویس دهی به منازل
مطلب درباره ی(( ای دی اس ال))

( ای دی اس ال)) تماس گرفته و شماره خودتون رو اعلام کنید تا به شما اعلام کنند که سرویس دهی
تفاوت‌های تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی و پلاسما را بدانید!

تفاوت‌های تلویزیون‌های ال سی دی و ال ای دی کنترل سرویس های پاسخ‌دهی كمتر از
خرید ویژه تلویزیون فلیپس philips از گناوه با کمترین قیمت های جدید و به روز شده

تلویزیون ال ای دی و ال سی برای بهترین سرویس دهی به مشتریان است درج شده است
دست رسی به ارتباطات در کرج

اینترنت پر سرعت ای دی اس ال adsl معنی علایمی که کنار وضعیت آنتن دهی جی پی آر اس سرویس
برچسب :