سامانه جمع آوری اطلاعات اقتصادی89

 پرسش و پاسخ

سامانه جمع آوری اطلاعات اقتصادی

علاوه بر توضیحاتی که در مورد نحوه تکمیل فرم ارائه شد، ممکن است در هنگام مراجعه خانوارها با سؤالاتی خاص مواجه شوید، موارد ذيل در پاسخ به بعضي از پرسش‌هاي احتمالي آورده شده است.

1- برای کسانی که ازدواج کرده‏اند ولی هنوز در خانه والدین خود زندگی می‏کنند و طی چند ماه آینده زندگی مشترک خود را آغاز می‏کنند، چگونه فرم تکمیل می‏شود؟

در این موارد در صورت توافق زن و مرد پرسشنامه با سرپرستی یکی از اعضا برای هر دو نفر تکمیل می شود. در غیر این صورت هر یک باید در خانوار خود به حساب آیند.

2- مردی که دارای 2 همسر است، چگونه فرم تکمیل کند؟

اگر هر دو همسر حاضر به ارائه اطلاعات در یک پرسشنامه باشند، مانند سایر خانوارها عمل خواهد شد در غیر این صورت همسری که در محل سکونتی به غیر از محل سکونت شوهر زندگی می کند باید خود را سرپرست خانوار خود معرفی کند. در هر صورت اطلاعات هر فرد فقط میتواند در یک خانوار ثبت شود.

3- مردی که از همسر خود جدا شده ولی مخارج زندگی فرزندش را که با مادر خود زندگی می‏کند میپردازند. اطلاعات  فرزند در فرم پدر درج می‏شود یا مادر؟

اگر فرزند تحت تکفل مادر می‏باشد باید نام فرزندان در فرم مربوط به مادر پر شود و پولی که پدر برای فرزندان خود خرج می کند به عنوان درآمد از سایر منابع در ستون 11 برای فرم مربوط به مادر خانوار درج می‏شود.

4- آيا افرادي از اعضاي خانوار که در شهر يا آبادي ديگر زندگي مي كنند اما تحت سرپرستی سرپرست این خانوار قرار دارند، بايد فرم مجزا تكميل نمايند؟

اگر فردي در شهر يا روستاي ديگر زندگي می‏کند ولي تحت سرپرستي سرپرست این خانوار قرار داشته باشد، بايد اطلاعات وی در فرم این خانوار آورده شود.

5- بچه اي که اخيراً همه سرپرست های خود را ازدست داده و هرهفته نزد يکي از اقوام است، اطلاعات وی در چه خانواری درج می شود؟ آيا مي توان او را يک خانوار محسوب کرد؟اگر فرد مزبور كمتر از 18 سال دارد بايد اطلاعات وی در يكي از خانوارهايي كه سرپرستي وي را بر عهده دارند درج شود و اگر بیش از 18 سال دارد می توان وی را یک خانوار جدا محسوب کرد.

6- افرادی که در زندان، بیمارستان یا آسایشگاه به سر می برند به چه نحوی باید فرم را تکمیل کنند؟

اطلاعات این افراد در فرم خانوارشان وارد میشود.

7- اطلاعات افرادي كه فاقد سرپرست بوده و در مؤسسات خيريه نگهداري مي‌شوند، چگونه تكميل مي‌شود؟

الف- اگر شناسنامه فرد در اختيار خانواري باشد، مي‌توان اطلاعات فرد را در این خانوار درج نمود.

ب-  اگر فرد زير 18 سال داشته باشد و شناسنامه وي در اختيار مؤسسه خيريه باشد نيازي به تكميل فرم نيست. در مورد این افراد از طريق سازمان بهزيستي اقدام خواهد شد.

ج- در مورد افراد معلول ذهني و ساير افراد داراي بيش از 18 سال كه زير نظر مؤسسات خيريه يا سازمان بهزيستي نگهداري مي‌شوند، بسته به مورد مانند بند الف یا ب اقدام می‏شود.

د - براي افراد سالمند كه در خانه سالمندان سكونت دارند اگر شناسنامه آنها نزد خانوار باشد جزو اعضاي خانوار محسوب مي‌شوند ولي اگر شناسنامه آنها نزد خودشان در خانه سالمندان باشد، می‏توانند در همان جا فرم را تكميل کنند.

8- نحوه برخورد در مورد کارتن خواب ها به چه شکل است؟

افراد کارتن‏خواب نیز می‏توانند همانند سایرین فرم را تکمیل کنند ولی باید آدرسی بدهند که در نزدیکی آن بتوان افتتاح حساب نمود.

9- نحوه تکمیل فرم کسانی که برای مدت 6 ماه و بیشتر خارج از کشور زندگی می کنند به چه صورت است؟

برای این افراد نباید فرم تکمیل شود.

10- در تکمیل ستون های 8 (عنوان شغل اصلی) و 9 (کد طبقه شغلی)، ملاک پست سازمانی افراداست یا شغلی که با ابلاغ در آن فعالیت می کند؟

پست سازماني افراد ملاك است.

11- با توجه به اینکه در چارت سازمانی آموزش و پرورش برای مدیران و معاونان آموزش و پرورش پست مدیر یا معاون آموزشگاه تعریف نشده است، اگر شخصی با پست آموزگار به عنوان مدیر مدرسه فعالیت کند، عنوان شغل اصلی و کد طبقه شغلی وی چیست؟

كسي كه تدريس داشته باشد آموزگار محسوب مي‌شود. مديران و معاونان مدارس كارمند محسوب مي‌شوند.

12- فردی خرید و فروش سهام می کند و این کار شغل اصلی اوست ولی تا کنون درآمدی نداشته است، در ستون 10 چه مبلغی برای وی درج می شود؟

در این صورت در ستون 10 (درآمد حاصل از شغل اصلی) برای وی عدد « 0 » درج می‏شود.

13- سربازانی که حقوق دریافت می کنند، آیا حقوق آنها در ستون 10 درج می شود؟

خیر، حقوق دریافتی سربازی، قبل از کسورات باید در ستون11 (متوسط درآمد از سایر منابع) درج شود.

14- افرادی که خارج از کشور کار می کنند آیا باید املاک، مستغلات و درآمدهای خارج از کشور خود را در فرم ثبت کنند؟

بله، املاک و درآمد خارج از کشور نیز باید در فرم درج شود.

15- خواهر و برادری در خانه‏ای زندگی می کنند که متعلق به ورثه می‏باشد. خود آن ها نیز جزو ورثه هستند اما بابت تصرف سهم‏الارث سایر وراث به سایر خواهران و برادران خود اجاره می‏پردازند. نحوه تصرف محل سکونت این خواهر و برادر به چه صورت می‏باشد؟

نحوه تصرف محل سکونت خانوار اجاره ای محسوب می شود ولی هم خواهر و هم برادر باید در ستون 12 کد 1 درج کرده و ستون های 13 و 14 را براساس سهم خود تکمیل کنند. 

16- افرادی که در تعاونی مسکن ثبت نام کرده ومبلغی بابت پیش پرداخت و حق عضویت پرداخت کرده‏اند اما هنوز تکلیف متراژ زمین، تعداد واحد، متراژ واحدها و سایر مشخصات آپارتمان‏ها مشخص نیست، ستون های 12 الی 14 برای این افراد چگونه تکمیل می‏شود؟تا زمان تعیین تکلیف متراژ زمین، تعداد واحد و ... فرد مالک واحد مسکونی محسوب نمی‏شود.

17- اگر خانواری در واحد مسکونی ملکی سکونت دارد اما یکی از فرزندان خانوار در شهر دیگری دانشجو است و در منزلی استیجاری اقامت دارد که اجاره اش را سرپرست خانوار می‏پردازد، آيا مي‏توان اجاره مسكن فوق را در پرسشنامه این خانوار درج کرد؟

خير، ملاك نحوه تصرف محل سكونت اصلي خانوار مي‌باشد.

 18- نحوه برخورد در مورد اجاره مسكن فرزند يا فرزندان دانشجويي كه تحت تكفل خانوار نمي‌باشند و شخصاً مخارج خود را تأمين مي‌كنند، چگونه است؟

در اين صورت فرزند مي‏تواند رأساً اقدام به تكميل فرم نمايد و اجاره مسكن خود را هم در فرم مربوط به خود درج کند.

19- اگر کسی دارای موتور سیکلت باشد، آیا خودروی شخصی او محسوب می‏شود؟

خیر، هرگونه موتور سیکلت جزو خودروی سواری شخصی محاسبه نمی‏شود.

20- برای کشاورزانی که نوبت وام آنها فرا رسیده ولی به دلیل خشکسالی دولت بازپرداخت وام آنها را تمهیل نموده است (به آن‏ها برای بازپرداخت وام مهلت داده است) به چه نحو عمل می‏شود؟

باید مبلغ بازپرداخت وام را به ماه محاسبه و در این ستون درج کنند.

21- در مورد وام‌هاي يك‏ساله كه فرد دريافت و در پايان سال پرداخت مي‌کند، ممکن است پس از تبدیل به اقساط ماهیانه، مبلغ قسط از درآمد ماهيانه فرد (خانوار) بيشتر شود. در اين مورد چه بايد كرد؟ 

وام بايد به اقساط ماهيانه تبديل شود و اگر اقساط از درآمد ماهيانه بيشتر شد، اشكالي ندارد.

22- اگر اقساط وام مسكن شخص بصورت پلكاني باشد (تا 5 سال افزايش يافته سپس ثابت مي‌شود)، نحوه محاسبه قسط ماهانه برای درج در ستون 21 چگونه است؟

مبلغ قسطی که فرد در حال حاضر پرداخت می کند ملاك است.

 

https://www.amar-org.ir/feimp


مطالب مشابه :


" Honda Unicorn 150 cc " یا هوندا یونیکورن 150 سی سی

کم حجم خود را در کشورهایی که دارای دستمزد کارگر پایین تر و بازار فروش موتور سیکلت
جشنواره تابستانه فروش کامپیوتر قسطی

آموزش و پرورش اقدام به فروش کامپیوتر قسطی همراه با جایزه ویژه یک عدد موتور سیکلت
چرا دختران جوان دوست دارند آرایش کنند؟

,208, موتور سیکلت, تراکتور, روغن موتور, ,پيش فروش, قسطی,فروش قسطي,
مبدل برق اتومبيل به 220 ولت شهری از جا فندکی یا باتری سیار

، انواع سواری، وانت، تراکتور، موتور سیکلت خریدار قسطی فروش موتور سیکلت - موتور
زندگی نامه احد عظیم زاده

كوچك و بردن آن از اسفنجان یا اسكو برای فروش آغاز هم قسطی خریدم و موتور سیکلت)
سامانه جمع آوری اطلاعات اقتصادی89

خیر، هرگونه موتور سیکلت مبلغ قسطی که (نمایندگی رسمی مادیران مرکز تخصصی تعمیرات فروش
دستور رئیس‌جمهور به وزیردادگستری

اشتباهات رایج متخصصان در فروش . پرداخت خسارت 74 ميليارد ريالي بيمه
برچسب :