برداشت اشتباه از نظام نامه ارجاع کار

درپی ارسال شکواییه برخی از اعضای نظام مهندسی اصفهان به «صما»:

برداشت اشتباه از نظام نامه ارجاع کار

صما، گروه نظام مهندسی- چندی پیش، تعدادی از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان، شکواییه ای را برای عدم اجرای نظام نامه ارجاع کار به سایت اطلاع رسانی صما ارسال کردند. با توجه به این اقدام برآن شدیم تا از کارشناسان و مسئولان حوزه نظام نامه ارجاع کار نظارت، این موضوع را جهت روشن سازی افکار عمومی جویا شده و بررسی کنیم.

 

طبق نظر این کارشناسان موارد مطرح شده در این نامه غیر قابل قبول است، چراکه اعضای محترم  سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان برداشت اشتباهی از نظام نامه مذکور دارند.

شایان ذکر است نظام نامه ارجاع کارنظارت به علت اجرای تقریبی عدالت، با مخالفان سر سختی مواجه شده است . این در حالی است که در نگاه اجمالی به این نظام نامه می توان دریافت که غرض از اجرای نظام نامه بیکار نمودن و یا حتی قطع رزق و روزی برخی از افراد نیست. چرا که برعکس، هدف، توزیع عادلانه کار بین مهندسان واجد شرایط است.

گفتنی است در این مورد خاص ،تشبیه سازمان نظام مهندسی ساختمان با سازمان نظام پزشکی قیاس مع الفارغ است. چرا این افراد، در مواقعی که برنامه های سازمان نظام مهندسی ساختمان مطابق اهدافشان است، چنین مقایسه ای را انجام نمی دهند؟ در این میان باید متذکر شد که متاسفانه مالکان تنها به دنبال مهندسان ناظری هستند که سر ساختمان حضور نداشته باشند و هدف از تدوین نظام نامه مذکور قطع واسطه ها از این میان بوده است. جالب است بدانیم که در مقدمه این نامه آمده است که کارفرما نمی تواند مهندس ناظر خود را انتخاب نماید، اما این در حالی است که بر اساس نظام نامه مذکور، در هر استانی، بنا به تعداد مهندسان واجد شرایط بین 1تا 20 مهندس واجد شرایط برای انتخاب به کارفرما معرفی می شود و این امر، خود ادعای این افراد را رد می کند.

شایان ذکر است که عدم کارآمدی و کامل بودن برنامه سیستم نظام نامه، یکی از موارد مورد بحث در نامه مذکور است. البته باید در این خصوص متذکر شد که با توجه به اینکه تقریبا یک سال از اجرای نظام نامه ارجاع نظارت می گذرد، وجود این نواقص موضوع حادی نیست.

باید در این میان یادآورشد که ناظرین، طبق بند7-13 مبحث دوم مقررات ملی ساختمان می بایست در چندین مرحله گزارش عملکرد خود را به مرجع صدور پروانه و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان ارائه نمایند که با واریز یکجا مبلغ از سوی کارفرما به سازمان مهندس ناظر مکلف می شود که در چند مرحله گزارش خود را به سازمان مذکور ابلاغ نماید. چرا که متاسفانه در گذشته این اتفاق به ندرت انجام می شد و اکثرمهندسان تنها به ارائه گزارش پایا کار اکتفا می کردند. ضمنا  مبلغی که به عنوان سود نزد سازمان نظام مهندسی استان باقی می ماند در مجمع عمومی به پیشنهاد هیات مدیره برای نحوه استفاده آن توسط خود اعضا تصمیم گیری می شود.

حال با تمام این اوصاف لازم به ذکر است امکان دارد نظرات این اعضای معترض نیز صحیح باشد. از این رو امید می رود سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان هر چه زودتر پاسخگوی این معترضین باشد و در این راستا «صما» آمادگی خود را برای انتشار هرگونه جوابیه از سوی سازمان مربوطه اعلام می دارد.

 

 


مطالب مشابه :


آگهی های منتشر شده در هفته نامه رزق

وبلاگ پاک جوان - آگهی های منتشر شده در هفته نامه رزق - اولین وبلاگ اطلاع رسانی اشتغال در
آگهی انتخابات هیئت رئیسه و بازرس

آگهی انتخابات هیئت رئیسه و متن کامل نامه آقای دکتر لاریجانی به رییس جمهور در خصوص لغو
نمونه رونوشت آگهی حصر وراثت

تارنمای رسمی رضا میوند - نمونه رونوشت آگهی حصر وراثت - کارشناس ارشد حقوق خصوصی- نماینده
عوامل افزایش و کاهش رزق و روزی (اعتقادی)

رزق در فرهنگ قرآن، همه عطایای جاری دنیا و آخرتی زندگی نامه و کرامات شیخ درج آگهی
رزق و روزی

درج آگهی رایگان پایان نامه ارشد دکترا. ثبت طرح صنعتی. رزق و روزی. رزق و روزی ، دفع فقر و
مدارک لازم جهت اخذ صلاحیت و رتبه بندی

1-کپی اسناد رسمی شرکت (اساسنامه،روزنامه،شرکت نامه،آگهی تاسیس) شرکت تلاشگران رزق
دعا برای ادای قرض

دعاهای توسعه رزق و اسماعیل بن سهل می گوید به امام باقر علیه السلام نامه ای درج آگهی.
برداشت اشتباه از نظام نامه ارجاع کار

کارشناس رسمی دادگستری -رشته راه وساختمان - برداشت اشتباه از نظام نامه ارجاع کار -
نتیجه اقتصاد قوی فرزندآوری بیشتر نیست/ مادر و پدر نه خالق بچه هستند و نه رازق او!

محل درج آگهی نمی آییم سد این رزق الهی بشویم؛ تمام در نامه گفتم که پنج سال است
برچسب :