مرگ آخرین یادگار صبا

همایون خرم، آهنگساز و نوازنده برجسته ویلون ایرانی و آخرین بازمانده و یکی از سرآمدترین شاگردان ابوالحسن صبا، موسیقیدان نام آور معاصر ایرانی، دیشب (۲۸ دی ۱۳۹۱) در سن ۸۲ سالگی در تهران درگذشت.

همایون خرم برخی از خاطره انگیزترین نغمه‌ها را از خود به یادگار گذاشت. شمار ساخته های او تا هشتصد اثر روایت شده که بسیاری از آنها، از جاودانه ترین و محبوبترین قطعات تاریخ موسیقی ایرانی شدند و در خاطرات مردم ایران جای گرفتند. او همچنین نوازنده ای صاحب سبک و از نسلی بود که به ساز غربی ویلون هویتی ایرانی بخشیدند. نام همایون خرم در کنار علی تجویدی، پرویز یاحقی، حبیب الله بدیعی و اسدالله ملک به عنوان پرآوازه ترین تکنوازان ویلون ایران که هر یک سبک خاص خود را داشتند ثبت شده است. هر پنج نوازنده، شاگردان ابوالحسن صبا بودند و همایون خرم آخرین بازمانده شان بود.

 

با راه اندازی برنامه گلها که به مدت بیست سال، دوران اوج موسیقی ایرانی را رقم زد، همایون خرم رهبری یکی از ارکسترهای این برنامه را عهده دار شد، نخستین ترانه ای که برای این برنامه ساخت، رسوای زمانه بود با شعر بهادر یگانه و صدای الهه و از جمله مشهورترین ساخته های همایون خرم در گلها، ترانه سرگشته (تو ای پری کجایی) بود با شعر هوشنگ ابتهاج و صدای حسین قوامی. همایون خرم در کنار آهنگسازی و نوازندگی و رهبری ارکستر،‌ استاد دوره عالی نوازندگی ویلون در هنرستان و هنرکده موسیقی ملی و عضو شورای عالی موسیقی هم بود که مرجع رسمی بررسی آثار موسیقی برای صدور مجوز پخش بود. اما با وجود چنین مسئولیتهایی و با اینکه از پرکارترین آهنگسازان تاریخ موسیقی ایرانی بود، هیچگاه موسیقی را مایه اصلی امرار معاش نکرد و حرفه اصلی اش همیشه مهندسی برق بود. در عالم موسیقی هم همیشه عنوان مهندس در کنار نامش ذکر می شد. می گفت که دلیل پرهیزش از اینکه موسیقی را حرفه اصلی کند آن است که می خواهد استغنای خود را حفظ کند و هنرش به دریوزگی نیفتد.


مطالب مشابه :


مرگ آخرین یادگار صبا

همایون خرم، آهنگساز و نوازنده برجسته ویلون ایرانی و آخرین بازمانده و بود با شعر هوشنگ
زندگی نامه استاد ابولحسین صبا

پدرش پزشکی نامدار و با کمال بود و به شعر و موسیقی صبا ساز ویلون را که سازی خارجی بود
شــعــر

شعر و داستـان - شــعــر - قصه ، شعر و پریا ویلون و مجنون پریا ! فصل قحطی وفا خنده زدین
دو نوازی ویلون و تار

تار سخن عشق - دو نوازی ویلون و تار - - تار سخن عشق . تار سخن عشق . دو نوازی ویلون و شعر استاد
مستان سلامت میکنند

يار آيينه-شعر:مولانا/عشق است بر آسمان-شعر:مولانا/اي دل-شعر:مولانا/براي تو-شعر:عطار.
آرشیو کامل برنامه ی گلچین هفته

(مرضیه آهنگ اذر مید خت دادگر، شعر از هما پایور، تمبک محمد اسماعیلی، ویلون حبیبب
وبلاگ گروهی|ویدئو انگیزه|عکس شادمهر|دکلمه شعر نفرین|و شادمهر و سازهایش

و راستی شما میتونید دکلمه شعر نفرین که دوست عزیزه گیتار و ویلون و پیانو به صورت
دانلود دوئت گیتار و ویلون اثر فردیناندو کارولی

گیتار کلاسیک - دانلود دوئت گیتار و ویلون اثر فردیناندو کارولی - وبلاگ تخصصی میثم اسدیان
برچسب :