باغهای زیبا و معروف ایران

نه باغ معروف و ثبت شده درمیراث جهانی یونسکو

باغ پاسارگاد:پاسارگاد

باغ ارم:شیراز

باغ چهل ستون:اصفهان

باغ فین:کاشان

باغ عباس آباد:مازندران

باغ شازده:کرمان

باغ دولت آباد:یزد

باغ پهلوان پور:مهریز

باغ اکبریه:بیرجند

--------------------------------------------------------------------------------------

 استان آذربایجان شرقی:

ایل‌گلی (شاه‌گلی) یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های شهر   تبریز است که در جنوب شرق آن و در ۷ کیلومتری مرکزشهر واقع شده‌است. این مکان در زمان   آق قویونلوها ایجاد شده و در دورهٔ  صفویان گسترش یافته‌است .

با احداث  هتل ۵ستاره و بینالمللی ایل گلی، این گردشگاه جنبهٔ جهانی پیدا کرده‌است. عمق دریاچهٔ ایل‌گلی ۱۲ متر بوده و در محوطهٔ آن قایقرانی انجام می‌شود. همچنین شهربازی (لوناپارک) و نیز مسافرخانه‌های متعددی در داخل این گردشگاه وجود دارد.

Iranian gardens - bagheh Shahgoly

File:El goli tabriz.jpg

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

استان اصفهان:

باغ چهلستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد، در دوره  شاه عباس یکم احداث آن آغاز شد و در وسط آن عمارتی ساخته شده بود. در سلطنت شاه عباس دوم ساختمان تکمیل شد و در ساختمان موجود مرکزی، تغییرات کلی داده شده‌است و تالار آینه، تالار ۱۸ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوانهای طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با تمام تزیینات نقاشی و  آیینه کاری و کاش کاری دیوارها و سقفها افزوده شده‌است.

File:Chehel sotoun esfahan.jpg

 عمارت هشت‌بهشت که روزگاری زیباترین کاخ عالم هم نامیده می‌شد - در سال ۱۰۸۰ هجری و به روزگار  شاه سلیمان صفوی در نزدیکی  باغ بلبل ساخته شد.

باغ وسیعی که عمارت در آن واقع شده جزئی از باغ بزرگ نقش جهان بوده‌است که شاه اسماعیل اول احداث کرد و در زمان جانشینان او بخصوص شاه عباس اول به قطعات متعددی تقسیم شد.

این بنای دو طبقه با طاقهای زیبا و تزئینات فراوان یکی از نمونه‌های درخشان معماری عصر صفویه به شمار می‌رود. این قصـر از همان ابتدای احداث «عمارت هشت‌بهشت» «هشت به هشت» و «هشت در بهشت» نامیده می‌شده‌است.

File:Hasht-behesht-1.jpg

باغ فین کاشان که حمام فین نیز در آن قرار دارد. مکان نامبرده جایی است که ناصرالدین شاه، در سال ۱۸۵۲ میلادی صدر اعظم خود امیر کبیر را در آن به قتل رساند. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و  برجهای استوانه شکل محصور شده‌است. در مقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین باآب قابل توجهی سیراب می‌شود.

File:Fin Garden, Kashan.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------

استان فارس:

باغ ایرانی پاسارگاد یکی از بخش‌های مجموعه پاسارگاداست که آن را ریشه معماری باغ‌های ایرانی دانسته‌اند.

باغ ارم یک  باغ ایرانی تاریخی در شیراز است و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه شناسی می‌شود.

File:Shiraz Botanical Garden.jpg

پرونده:Ali 0089.jpg

File:Erama.jpg

File:Eram garden.JPG

 File:Eramahur.jpg

 پرونده:Ali 0081.jpg

باغ دلگشا یکی از باغ‌های تاریخی شیراز بوده و در ناحیه آرامگاه سعدی قرار دارد. قدمت این باغ به زمان ساسانیان می‌رسد.

نارنجستان قَوام که به باغ قوام مشهور است، بین سالهای ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ هجری شمسی، مقارن با حکومت ناصر الدین شاه قاجار و بدستور علی محمد خان و پسرش محمد رضا خان درشیراز ساخته و تکمیل شده‌است.

پرونده:Ali 0449.jpg

 باغ عفیف آباد یا گلشن نمونهٔ کاملی از هنر گل کاری ایرانی است. سازنده عمارت باغ، میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم است که در سال ۱۲۸۴ ه.ق. آن را احداث نمود.هم اکنون در اختیار ارتش قرار دارد و یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های سلاح خاورمیانه در آن وجود دارد.

File:Afif abad garden,shiraz.jpg

File:Afif Abād Garden 6.JPG

File:AFIF ABAD, shiraz.jpg

 باغ جهان نما  در دوره آل مظفر وآل اینجو(قرن هشتم هجری قمری) یعنی قبل از یورش تیمور گرکانی به شیراز در نهایت آبادانی بوده‌است.ابن عربشاه مورخ دوره تیموری در کتاب عجایب المقدور آنرا زینت الدنیا نامیده‌است.این باغ کهن‌ترین باغ شیراز است که از آب و رودخانهٔ پُرآوزاهٔ رکنی سیراب می‌شده و در منطقهٔ ویژه ای از شیراز (خیابان حافظ) و در میان آرامگاه حافظ، هفت‌تنان، دروازه قرآن، خواجوی کرمانی، بابا کوهی، باغ ملی، گهواره دید، کتابخانه ملی اسناد و... جای دارد.

پرونده:Ali 0574.jpg

پرونده:Ali 0592.jpg

پرونده:Ali 0600.jpg

پرونده:باغ جهان نما (۳) ۱۳۸۷.jpg

پرونده:باغ جهان نما ۱۳۸۷.jpg

پرونده:Ali 0591.jpg

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

استان قزوین:

مجموعه باغ صفوی (باغ سعادت آباد، باغ فرهنگی قزوین ، دولتخانه صفوی و یا ارگ تهماسبی) مربوط به دوره صفوی- قاجاراست و درقزوین، مابین خیابان هلال احمر و پیغمبریه، سبزه میدان وخیابان سپه واقع شده است.

عمارت باغ سپهدارقزوین، منسوب به محمد ولی خان تنکابنی ملقب به سپهدار اعظم، شخصیت معروف دوره قاجاریه می‌باشد. عمارت باغ سپهدار اکنون به صورت موزه کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته می شود .

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

استان کرمان:

باغ شاهزاده یا باغ شازده یکی از زیباترین باغ‌های تاریخی ایران محسوب می‌شود. این باغ در حدود ۴ کیلومتری شهرماهان و حوالی شهر کرمان و در دامنه کوه‌های تیگران واقع شده و مربوط به اواخر دوره قاجاریه می‌باشد.

 این باغ همه ساله و به ویژه در فصل تابستان و بهار شاهد بازدید تعداد بیشماری از گردشگران از نقاط مختلف کشور است که این باغ دیدنی و دلفریب را برای تماشا انتخاب می‌کنند واقع شدن منطقه در مسیر عبوری كرمان به بم و در مسیر جاده كهن ابریشم از عواملی است كه این محل را برای احداث یك باغ اشرافی مناسب می ساخته است.

File:Baghe shahzadeh1.jpg

File:Shazdeh Garden.jpg

File:Shazdeh Garden Mahan Iran.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 استان خراسان جنوبی:

عمارت و باغ اکبریه، یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند است. این بنا در دوره قاجاریه و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده‌است. این باغ در نشست سی و پنجم یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این باغ در ۲۰ خردادماه سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

درختان موجود در این باغ شامل کاج، انار و توت می‎باشد و گوشه‎هایی از باغ گلهای تاج خروس به چشم می‎خورد.

هم اکنون بخش‌های مختلف این باغ و عمارت مورد استفادة ادارة کل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان جنوبی است. بخش احداث شده در اوایل دوره قاجار، به عنوان کتابخانه فعال است. از بخش مرکزی که در دوره قاجار احداث شده به عنوان موزة باستان‌شناسی و مردم‌شناسی استفاده می‌شود. بخش ساخته شده در دوره پهلوی کاربری اداری دارد و بالاخره دیگر بخش‌ها به سفره‌خانه و چایخانه سنتی اختصاص یافته‌است.

File:Akbarieh garden.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

استان خراسان رضوی:

باغ کلات نادریدر شهر کلات، شمال شرقی مشهد، در بستری کوهستانی، در میان دو رشته کوه در استان خراسان رضوی قرار گرفته است. یکی همان است که با نزدیک شدن به شهر کلات چشم‎اندازی حصار گونه دارد و شهر در این حصار قرار دارد و دیگری در سمت شمال است.

0f907bde-7e1c-40ff-bc8d-a2eccea41302.jpg

باغ قدمگاه نیشابور

این باغ در بستری کوهستانی و در دامنه جنوب کوه بینالود و رو به دشت نیشابور واقع شده است. این باغ از سمت جنوب به جاده نیشابور - مشهد اتصال می‎یابد.

از نیشابور حدود 24 کیلومتر و از مشهد حدود 100 کیلومتر فاصله دارد. این مکان به عنوان مکانی مقدس از سابقه طولانی برخوردار است.  این باغ را زمانی به شاپور کسری و زمانی به حضرت علی(ع) و سپس به حضرت رضا (ع) نسبت داده‎اند. وجه تسمیه باغ با توجه به وجود سنگی سیاه است که جای دو پا بر آن نقش بسته است.

Iranian-garden-Qadamgah-1.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------

استان مازندران:

مجموعه تاریخی عباس‌آباد در ۹ کیلومتری شهرستان بهشهر و در دامنه رشته کوه‌های البرز و در میان جنگل‌های انبوه قرار گرفته و از جمله مهم‌ترین و بزرگترین باغ‌های تاریخی ایران است که به عنوان یکی ازباغهای ایرانی در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.این مجموعه شاملسدعباس آباد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و دو برج آجری می‌شود .

پرونده:مجموعه عباس آباد بهشهر.JPG

 باغ چهلستون اشرف (دیوانخانه) واقع در استان مازندران، در زمین شیب‌دار دامنه‌ شمالی کوه برزو (پیشکوه جهان مورا) از شمال به جنوب ساخته شد. این باغ دارای دو خیابان اصلی می‎باشد که محور طولی باغ با چشم‌اندازی به سوی شمال و دریا است، و در نقطه تقاطع آنها، استخر بزرگ باغ قرار دارد.

Iranian gardens - bagh-e Chehelsotone Ashraf (Divankhane) - Mazandaran

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

استان تهران:

 باغ سعد آبادبا مساحتی در حدود یکصد هکتار، واقع در استان تهران در دامنه‌های جنوبی البرز قرار گرفته، که از سمت شرق با گلابدره، از سمت غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد.

Iranian gardens - bagh-e Sad Abad

Iranian gardens - bagh-e Sad Abad

Iranian gardens - bagh-e Sad Abad

Iranian gardens - bagh-e Sad Abad

 

کاخ نیاوران، واقع در گوشه شمال شرقی باغ نیاوران، کاخ اصلی درمجموعه نیاوران به حساب می‌آید که در میدان شهید باهنر تهران واقع شده است.

مجموعه قهوه تلخ به کارگردانی مهران مدیری نیز در این مکان تصویر برداری شده است.

File:NiavaranPalaceTehran.jpg

 باغ فرمانیه

باغ فرمانیه در استان تهران، در شمال دهکده رستم‎آباد و در جنوب باغ پر اهمیت کامرانیه قرار داشته است.

و قدیمیترین مالک آن محمد ولی خان آصف‎السلطنه است که در سال 1326 هـ . ق تمامی باغ همراه با سهم خود از قنات‎ها و سایر متعلقات را به عبدالحسین میرزا فرمانفرما واگذار کرد.

باغ فردوسمحله‌ای از شمیران که در نزدیکی خیابان ولیعصر و میدان تجریش واقع شده‌است. اکنون موزه سینمای ایران در این مکان واقع است.

باغ نیاورانباغ نیاوران در یکی از شمالی‌ترین نقاط شهر تهران و در دامنه رشته کوه‌های البرز واقع شده است.

محوطه محصور این مجموعه به وسعت 122350 متر مربع یا حدوداً 2/12 هکتار می‌باشد که سه کاخ صاحبقرانیه، احمد شاهی و نیاوران به همراه تعدادی از بناها و فضاهای خدماتی، رفاهی را در میان دارد.

Iranian gardens - bagh-e Niavaran

Iranian gardens - bagh-e Niavaran

Iranian gardens - bagh-e Niavaran

Iranian gardens - bagh-e Niavaran

-------------------------------------------------------------------------------------------------

استان همدان:

پارک سیفیه ملایر(باغ تاریخی سیفیه) یکی از قدیمی‌ترین پارک کشور است که در سال ۱۳۰۴ توسط عبدالمحمد میرزا سیف‌الدوله یکی از نوه‌های فتحعلی شاه که در آن زمان حاکم ولایت ملایر بود احداث شد. این بوستان در شمال شرقی ملایر و در دامنه کوه گرمه ساخته شده‌است.

------------------------------------------------------------------------------------------------- 

استان یزد:

باغ دولت آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد است.این مجموعه یادگاری است از دوره‌های افشاریه و زندیه که شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آئین و تالار آینه، عمارت تهرانی، آب انبار دو دهانه و باغ ناصر است. فضای سبز باغ درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج داشته و همچنین گل‌های محمدی و سرخ نیز در باغ دیده می‌شوند.

پرونده:Yazd Dowlat Abad.JPG

باغ پهلوان پور مربوط به اواخر دوره قاجاراست و در مهریز، محله مزویر آباد واقع شده است. به دلیل روان بودن آب از داخل آن از گذشته دارای جاذبه خاصی بوده است. این آب از قنات مشهور به "حسن آباد" سرچشمه می گیرد.باغ پهلوان پور از لحاظ معماری نمایانگر تغییرات سبک باغسازی کهن ایرانی به سمت و سوی باغسازی رایج امروزی است.

باغ گلشن مربوط به دوره زندیه- دوره قاجار است و در طبس واقع شده است. باغ گلشن در منطقه اي واقع شده است که در ميان دو کوير نمک زار ايران یعنی دشت لوت و دشت کویرقرار دارد، اما کيفيت معجزه آساي آب اين منطقه، آبشارها و استخرهاي طبيعي زيبايي را تشکيل داده اند که با چمنزارهاي زيبا تزيين شده است . احساس واحه گونه اين منطقه با وجود درختان قديمي نخل، انار و مرکبات به همراه رايحه گلهاي رز و ختمي تکميل مي‌شود.باغ گلشن طبس يکي از باغ هاي نادر ايراني است که آب جاري دايمي در آن جريان دارد .درختان میوه بسیاری در این بنای تاریخی هشت هکتاری، طبیعت بی ‌نظیری آفریده است.

 


مطالب مشابه :


مسافرخانه های تهران، مهمانپذیر در تهران، لیست آدرس و تلفن

رزرو هتل و معرفی هتل های ایران - مسافرخانه های تهران، مهمانپذیر در تهران، لیست آدرس و تلفن
باغهای زیبا و معروف ایران

شیراز. باغ چهل و نیز مسافرخانههای متعددی در باغ دلگشا یکی از باغ‌های تاریخی شیراز
من یک دختر فراری هستم؛ نام من آرزوست!

سرگذشت های اما می گفت در شیراز بزرگ شده، کسی نمی مقصد در مسافرخانه ای واقع در
لیست سوپرمارکت های شیراز

فروش بانک های اطلاعاتی اصناف و مشاغل - لیست سوپرمارکت های شیراز - اطلاعات مسافرخانه
انجمن ها و مووسسات زرتشتی

صورت مذاکرات این جلسه و جلسه های بعد در باغ وقفی مسافرخانه ملت شیراز در سال
تجربه سفر به شیراز(1)

خوشبختانه بیشتر هتل های شیراز همه در همان خیابان رودکی نداشتیم چون مسافرخانه ها
دوره آموزش جامع مکان یابی با سیستم اطلاعات جغرافیایی(GIS) و روش سلسله مراتبی( AHP ) در شیراز و تهران

موسسه چشم انداز هزاره سوم ملل -شیراز این روش پیچیدگی های ناشی از تاثیر عوامل مختلف بر
تور مشهد و کیش هوایی

ضمنا تورهای ارزان قیمت برای کیش و قشم و اصفهان و شیراز و شهر های دیگر کیش مسافرخانه مشهد
دانلود فیلم ایرانی قدیمی شمسی پهلوان فروزان ۱۳۴۵

دو خواهر به نام های شمسی و ساقی از شیراز به تهران سفر می کنند و در مسافرخانه ای ساکن می
چه بد می گذره شیراز

خوب داشتم از شیراز های این شهر مسافر خونه هست! و تو منطقه ای که ما هستیم مسافرخانه و
برچسب :