عید مبعث در راه است

مفهوم بعثت

بعثت، به معناي برانگيخته شدن براي انجام کاري است و مبعث، روزي است که پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله از سوي خداوند متعال به رسالت مبعوث گرديد. در قرآن کريم واژه بعثت با صيغه‏هاي مختلف به کار رفته و در مجموع به دو قسمت تقسيم مي‏شود: قسمت اوّل درباره بعثت پيامبران است، مانند آنجا که مي‏فرمايد: «به تحقيق در هر امتي رسولي را برانگيختم». قسمت ديگر درباره دوران پس از مرگ و زنده شدن مردگان مي‏باشد، همانند آن‏جا که مي‏فرمايد: «آنان که کافر شدند، پنداشتند هرگز برانگيخته نمي‏شوند. بگو آري سوگند به پروردگارم که البته برانگيخته خواهيد شد. سپس خبر داده مي‏شويد بر آن‏چه عمل کرده‏ايد و آن بر خداوند آسان است». نيز از زبان حضرت عيسي عليه‏السلام نقل مي‏کند که مي‏فرمايد: «سلام بر من هنگامي که ولادت يافتم و آن‏گاه که بميرم و در آن زمان که زنده شوم».

 

قلمرو بعثت

قرآن کريم در آيات مختلف، جهاني بودن رسالت پيامبر اسلام صلي‏الله‏عليه‏و‏آله را مطرح نموده است. از آن شمار در سوره اعراف و سبأ آمده است: «بگو اي مردم من فرستاده خداوند به سوي همه شما هستم» و نيز «و ما تو را جز براي همه مردم نفرستاديم». قرآن کريم هم‏چنين در سوره جمعه مي‏فرمايد: «او مبعوث به گروه ديگري از مؤمنان نيز هست که هنوز ملحق به اين‏ها نشده‏اند»؛ يعني اقوام ديگري نيز که بعد از پيامبر و ياران وفادارش پا به عرصه وجود مي‏گذارند و از سرچشمه زلال قرآن و سنت رسول خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله سيراب مي‏گردند، در قلمرو بعثت پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله قرار دارند. در همين رابطه، نقل شده هنگامي که پيامبر خدا صلي‏الله‏عليه‏و‏آله اين آيه را تلاوت مي‏فرمود، سؤال شد: اين‏ها چه کساني هستند؟ ايشان صلي‏الله‏عليه‏و‏آله هم دست خود را بر شانه سلمان گذاشت و فرمود: «اگر ايمان در ثرّيا(ستاره دور دست) باشد، مرداني از اين گروه(ايرانيان) بر آن دست مي‏يابند».

 

دشمنان ونسبت‏هاي ناروا به پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله

هنگامي که پيامبر گرامي اسلام صلي‏الله‏عليه ‏و‏آله به دعوت آشکار پرداخت، انواع فشارها به ايشان وارد شد و دشمنان اسلام، در صدد مقبله با پيامبر و مسلمانان برآمدند. يکي از راه‏هايي که دشمنانِ پيامبر براي کم اثر کردن دعوت آن حضرت و تضعيف روحيه ايشان انتخاب کرد، مسأله استهزا و مسخره کردن بود؛ زيرا آن‏ها فکر مي‏کردند که با سُخريه و استهزا، کار پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله و مسلمانان يکسره مي‏شود، امّا وقتي فهميدند استهزا اثر نکرد و اسلام هم‏چنان به رشد سريع و تکامل خود ادامه مي‏دهد، انديشيدند که مي‏توانند پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله را با برچسب‏هايي هم‏چون ساحر و شاعر و کسي که مطالب خود را از اين و آن، يا از افسانه‏هاي پيشينيان گرفته، از ميدان بيرون کند. توطئه‏اي که نقش البته نقش بر آب شد و نه تنها مسلمانان را از مسير حق بازنداشت، که عزم آنان را در پيمودن راه حق و سعادت، راسخ‏تر ساخت.

 

بعثت و تحول بزرگ در اعراب

عصر جاهليت، عصري بود که مردم به کلي از فرهنگ و اخلاق انساني دور بودند و خشن‏ترين زندگي را داشتند و با دست خود، دختران معصومشان را با کمال سنگدلي و بي‏رحمي زنده به گور مي‏کردند. جنگ‏هاي قومي و قبيله‏اي فراوان جريان داشت و از انسانيت و کرامت انساني خبري نبود. در اين زمان، خداوند حجت و ولي خود را برانگيخت تا مردم را از گمراهي‏ها، کژي‏ها و جهالت‏ها برهاند و به سوي حق، راستي، درستي، امانت‏داري، صله رحم، اخلاق پسنديده، فرهنگ مترقي و پيشرفته و خلق و خوي انساني و الاهي رهنمون گرداند. به راستي که رسول مکّرم اسلام صلي‏الله‏عليه‏و‏آله در مدتي کوتاه، آن‏چنان تحول و انقلابي ايجاد کرد که زندگي اعراب جاهلي را از پرتگاه سقوط اخلاقي و نابودي، به قله کمال و سعادت هدايت نمود.

 

سنت‏هاي حسنه عيد مبعث

مبعث، يکي از اعياد بزرگ امت اسلامي است. در اين روز مبارک، شايسته است مسلمانان به پاکيزگي و نظافت بپردازند؛ چرا که علي عليه‏السلام فرمود: «غسل کردن در روزهاي عيد، هم سبب پاکيزگي و نظافت کساني است که براي درخواست حاجت به درگاه خداوند روي مي‏آورند، و هم پيروي از سنت پيامبر اسلام است». پوشيدن لباس تميز و مناسب، صلوات فرستادن و روزه گرفتن، از ديگر سنت‏هاي سفارش شده در اين عيد بزرگ به شمار مي‏آيد. امام صادق عليه‏السلام درباره روزه‏داري در روز عيد مبعث فرمود: «کسي که در روز بيست و هفتم ماه رجب روزه بگيرد، خداوند ثواب هفتاد سال روزه را به او خواهد داد».

 

مبعث در کلام امام جواد عليه‏السلام

عيد مبعث، يکي از بزرگ‏ترين عيدهاي اسلامي است که در قرآن و روايات از آن به بزرگي ياد شده است. امام جواد عليه‏السلام در اين‏باره فرموده‏اند: «در ماه رجب، شبي است که در آن، از هر آن‏چه خورشيد بر آن مي‏تابد، خير بيشتري نهفته است، و آن شب بيست و هفتم است که در صبح آن، پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله برانگيخته گرديد. بدانيد که بر عمل کننده آن از شيعيان ما، پاداش عمل شصت سال قرار داده شده است».

 

بعثت در نگاه مولا علي عليه‏السلام

حضرت علي عليه‏السلام زيباترين تصوير را از بعثت به جهان پيش از بعثت، ارائه داده و فرموده‏اند: «خداوند رسولش محمد را در زمانه‏اي فرستاد که فاصله قطع رسالت‏هاي آسماني و وحي الاهي به درازا کشيده بود. امت‏ها به خواب بلند غفلت و بي‏خبري فرو رفته بودند. فتنه، فساد و تباهي عموميت يافته بود. نظام کارها از هم گسسته بود. آتش جنگ‏ها شعله مي‏کشيد. دنيا تيره بود و فريبکار، خزان زده بود و يأس‏آفرين. خشکسالي معنوي بود و قحطي حقيقت. نشانه‏هاي هدايت فرسوده و پرچم‏هاي گمراهي افراشته بود. چهره دنيا بر مردم عبوس گشته بود. حتي دنياطلبان نيز از سيماي روزگار برمي‏آشفتند. روزگاري بود که ميوه‏اش فتنه، خوراکش مردار، کسب و کارش آلوده و در دل‏هاي مردمانش هراس و در کف‏هايشان شمشير قرار داشت. در اين هنگام، خداوند، پيامبرش را برانگيخت... و جهان با نور نبوت، روشن شد».

 

نور رسالت

27 رجب، جلوه بي‏پاياني بود که شعاع آن، تا کرانه‏هاي ناپيداي زمان گسترش يافت. در آن روز شکوفه نبوت گشوده شد. باغ رسالت به بار نشست. ابر سايه‏گستر و باران رحمت بعثت، چهره جهان را نشاط بخشيد. آري، از آن روز که بر فراز «حرا» آيات الاهي بر دل پيامبر نشست و از آن عصر که صبح هدايت با «اقرأ» آغاز شد، نه تنها خانه خديجه، که جهان با نور رسالت روشن گرديد. پيامبر به رسالت مبعوث شد تا عالَم بشري را به سوي سعدت و حيات راستين و عاري از مکر و فريب رهنمون گردد. مبعوث شد تا زندگي مسخ شده مردم را با فطرت آشتي دهد و پيام خدا را بر مردم بازخواند.

 

بعثت در کلام امام

پرچم‏دار اسلام راستين، حضرت امام خميني رحمه‏الله درباره بعثت چنين فرموده است: «بعثت رسول خدا براي اين است که راه رفع ظلم را به مردم بفهماند؛ راه اين که مردم بتوانند با قدرت‏هاي بزرگ مقابله کنند. بعثت براي اين است که اخلاق مردم را، نفوس مردم را، ارواح مردم را، تمام اين‏ها را از ظلمت‏ها نجات بدهد. ظلمات را به کلي کنار بزند و به جاي او نور بنشاند. ظلمت جهل را کنار بزند و به جاي او نور علم بياورد. ظلمت ظلم را به کنار بزند و به جاي او عدالت بگذارد... و راه او را به ما فهمانده است. فهمانده است که تمام مردم، تمام مسلمين برادر هستند و بايد با هم وحدت داشته باشند؛ تفّرق نداشته باشند».

 

بعثت در کلام رهبري

مقام معظم رهبري، حضرت آيت‏اللّه‏ خامنه‏اي درباره بعثت چنين فرموده است: «مسأله بعثت و پديد آمدن اين حادثه، مهم‏ترين مسأله‏اي است که در طول عمر طولاني بشريت، براي او اتفاق افتاده است. در سرنوشت انسان و تاريخ بشر، هيچ حادثه‏اي به قدر اين حادثه مؤثر نبوده و هيچ لطفي از طرف پروردگار، به عظمت اين لطف، بر انسان‏ها وجود نداشته و امروز آن‏چه از شعار ما در دنيا مطرح است، همان پيام‏ها و شعارهاي بعثت است. مثل شعار عدالت اجتماعي، آزادگي، علم و دانش، ترقي و تعالي».

 

مبعث، فصل شکفتن گل بوستان رسالت

سلام بر مبعث، بهاري‏ترين فصل پهنه گيتي. سلام بر مبعث، فصل شکفتن گل سرسبد بوستان رسالت. سلام بر سالار قافله عشق، محمود، احمد، حضرت محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله . محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله عصاره آفرينش، خلاصه خلقت و قاموس همه ارزش‏هاست. وارث يکصد و بيست و چهار هزار «فضيلت» است. مردي که دروازه‏هاي نور را به روي بشر گشود و عطر رويش وجودش، باغستان گران‏قدر توحيد را به سبزه و گُل و ميوه آراست. پيامبر ما ـ که بر او هزاران درود بادـ هدف آفرينش، عصاره خلقت، يادگار بزرگ خداوند، و اُسوه‏اي براي همه آزادمردان و نيکان جهان است. هيچ کس چون او خدا را نشناخت و چون او در راه اعتلاي کلمه حق درد را جان نخريد. پس بياييد مانيز که پيرو آن عزيزيم، پيامبرگونه زندگي کنيم و رسول‏وار بينديشيم؛ بايد بکوشيم فاصله‏ها را با آن حضرت کم کنيم.

 

بعثت، نويد تزکيه انسان

بعثت، پايه‏گذار حکومت صالحان در عرصه خاک است. بعثت، سحرگاه امامت و ولايت است. بعثت، نويد تزکيه انسان‏هاي شايسته از زشتي‏هاست. بعثت، عيد انسان‏هاي جوياي حق و عدالت است. بعثت، جشن بزرگ مستضعفان، محرومان، ستم‏ديدگان و بي‏ياوران است. بعثت، روز عزت ارزش‏هاست. بعثت، نعمت خدا بر انسان‏هاست. پيام خيزش انسان از خاک بر افلاک است. در اين روز، خداوند نهر عدالت را در بوستان حيات بشر جاري ساخت و گل‏هاي ايمان را در گلستان جان حضرت محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله شکوفا کرد. بعثت، گل‏هاي ايمان را بر شوره‏زار دل‏هاي سرد و خفته اعراب روياند و خرافات و اوهام را از سرزمين حجاز، به زباله‏دان تاريخ سپرد. اينک نيز پيام‏هاي ماندگار بعثت، که از منبع وحي سرچشمه مي‏گيرد، رهگشاي ما رهروان آن پيامبر نيک‏سرشت و نکوکار است.

 

بعثت، عيد ختم نااميدي

مبعث، عيد بزرگ نجات از سرگرداني، عيد ختم نااميدي، عيد تمايز عدل و ستم، عيد بيداري و آگاهي، و عيد تعهد و هدايت بزرگ الاهي است. در اين روز شريف بود که پيامبر رحمت پس از چهل سال عبادت و راز و نياز به درگاه خداوند، شايسته ابلاغ رسالت شد و زمزم وحي، در عمق جانش به جوشش درآمد و آفاق را سيراب کرد. در اين روز، پيامبر امين، با فرمان «اقرأ» بشر را در آغوش پر مهر ديانت قرار داد و دامنه بعثتش، تا هميشه تاريخ گسترده شد و نام مبارکش، زينت‏بخش ملک و ملکوت گشت. اينک پس از پانزده قرن، سخن و تعليم آن يگانه هستي، هم‏چنان مي‏درخشد، مي‏تابد، مي‏سازد و پرورش مي‏دهد. از اين رو، بعثت، نقطه عطفي در زندگي سراسر عزت پيامبر امين بود که آيات الاهي را بر گوش جان انسان‏ها ترنم کرد و جهل و جور، شرک و بت‏پرستي را از صحنه زندگي دور ساخت.

 

مهم‏ترين پيام بعثت

مهم‏ترين پيام بعثت، يکتا پرستي و تزکيه نفس است. بعثت، وحي را واسطه زمين و آسمان قرار داد و انسان‏ها را از سرگرداني در وادي ظلمت و تحير وارهاند. بر همين اساس است که حضرت امام خميني رحمه‏الله مي‏فرمايند: «انگيزه بعثت، نزول وحي... و نزول قرآن است و انگيزه تلاوت قرآن بر بشر اين است که تزکيه پيدا بکنند و نفوس مصّفا بشوند، از اين ظلماتي که در آن‏ها موجود است تا اين‏که بعد از اين‏که مصّفا شدند، ارواح و اذهان آن‏ها قابل اين بشود که کتاب و حکمت را بفهمند. انگيزه بعثت اين است که ما را از اين طغيان‏ها نجات دهد م ما تزکيه کنيم خودمان را، نفوس خودمان را مصّفا کنيم... اگر اين توفيق براي همگان حاصل شد، دنيا يک نوري مي‏شود نظير نور قرآن و جلوه نور حق».

 

پرتو اشعه بعثت

در پيام بعثت، فطرت پاک و زلال انساني را يافتمي و رهايي تن و جان را در محتواي نداي پيامبر شناختيم. بر همين اساس است که مقام معظم رهبري درباره آثار بعثت چنين مي‏فرمايد: «هيچ حادثه‏اي از قبيل انقلاب‏هاي بزرک، مرگ‏ها و حيات‏هاي ملّت‏ها، پديد آمدن اشخاص بزرگ، از بين رفتن اشخاص بزرگ، ظهور مکتب‏هاي گوناگون، اهميتش براي بشريت به اندازه بعثت‏هاي انبيا نيست. هم‏چنان که امروز شما مي‏بينيد، ماندگارترين شکل‏هاي فکر و ذهن آحاد بشر، همان شکل‏هايي است که اديان به آن‏ها داده‏اند و تا ابد هم همين‏طور خواهد بود. اگر چه امروز بسياري از کسان در عالم هستند که مستقيما خود را در پرتو اشعه بعثت نبي اکرم قرار نداده‏اند، يعني غير مسلمان‏ها، اما همان‏ها هم از برکات اين بعثت، تاکنون منتفع شده‏اند».

پيامبر و بعثت از منظر دانشمندان غير مسلمان

 

 

دکتر کارلايل، نويسنده انگليسي در مورد شخصيت و تاريخ زندگي پيامبر اکرم صلي‏الله‏عليه‏و‏آله مقاله مفصلي دارد. در بخشي از اين مقاله آمده است: «امروز يکي از بزرگ‏ترين ننگ‏هاست که کسي از مردم اين دوره، به مطالبي گوش دهد که از آن‏ها گمان رود دين اسلام، بي‏اساس و پيامبر او محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله دروغگو بوده است و بر ماست که عليه اين اقوال بي‏معنا و خجالت‏آور، قيام کنيم و با اين آراي سخيف در جنگ باشيم؛ زيرا رسالتي را که آن پيامبر آورده... هنوز نور هدايتي است که صدها ميليون مسلمان در پرتو آن زندگي مي‏کنند... پس بر ما لازم است که قبل از هر اقدامي، به گفته‏اش گوش فرادهيم. محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله بخشي از زندگاني و ابديت است که دل طبيعت، آن را آشکار ساخت و چون ظهور و تجلي کرد، مانند فروغي بود که عالم از آن روشني گرفت».

 

فروتني و مهرباني

ويليام ماير، نويسنده مشهور انگلستان، پيامبر گرامي صلي‏الله‏عليه‏و‏آله را مظهر فروتني، مهرباني و بخشش دانسته، چنين مي‏گويد: «از صفات برجسته محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله که سزاوار همه‏گونه تقدير و در خور تمجيد است، دقت و احترامي است که درباره ياران خود، حتي پست‏ترين آن‏ها معمول مي‏داشته است. آري، فروتني و مهرباني و انسانيت و جود و بخشش، در وجودش ريشه دوانده بود و موجب شدت علاقه و محبت اطرافيانش به او شده بود. اصولاً از گفتن کلمه «نه» در موقع خواهش ديگران، بي‏اندازه بيزار بود و اگر نمي‏توانست حاجت درخواست کننده را برآورده سازد، خاموشي را بر پاسخ منفي دادن ترجيح مي‏داد... هيچ‏وقت جز براي خدا و در راه او به احدي زياني نرساند».

 

اخلاق نيکو

گروسه، نويسنده معروف فرانسوي، حضرت پيامبر اکرم صلي‏الله‏عليه‏و‏آله را داراي اخلاق نيکو و جوانمردي دانسته، چنين مي‏نويسد: «وقتي محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله قيام کرد، جواني بود بزرگوار و جوانمرد و با شهامت، که سطح فکرش خيلي بالاتر از محيطي بود که در آن زندگي مي‏کرد. او با اخلاق نيکويش توانست عرب‏هايي را که سرگرم پرستش بت بودند و در تعصب و جاهليت به سر مي‏بردند، به عبادت خداي يگانه راهنمايي کند و در پرتو حکومت متحد دموکراسي خود، به هرج و مرج و خون‏ريزي و تفرقه خاتمه دهد و عادات و صفات نکوهيده آن‏ها را در رديف ملل وحشي قرارشان مي‏داد، تغيير دهد و به اخلاق نيکو و صفات عالي مبّدل سازد».

 

مقام و منزلت ممتاز

مارکس درباره پيامبر اکرم صلي‏الله‏عليه‏و‏آله و بعثت آن حضرت چنين مي‏گويد: «محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله اولين پيغمبري است که تمام گفته‏هايش پس از رحلتش ضبط و تدوين شده است واز همين‏جا، شخص مي‏تواند به مقام و منزلت ممتازي که به دست آورده، پي ببرد و دريابد که احاديث و اقوالش، چه پايه‏اي از صحت و دقت و درستي را حايز است. حقيقت غير قابل انکار اين است که مبعوث شد تا رسالتي را که خلاصه رسالات سابق و مافوق آن‏ها بود، براي عالم بياورد. بنابراين، رسالت او دستور ثابتي است براي عالم و آن‏چه محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله آورده يا گفته، با ذوق و فهم امروزي مطابق است».

 

سزاوار اکرام و احترام

تولستوي، نويسنده برجسته روسي، پيامبر اکرم صلي‏الله‏عليه‏و‏آله را شايسته هر گونه اکرام و احترام دانسته، در وصفش چنين مي‏گويد: «شکي نيست که محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله از مردان بزرگ و مصلحاني است که در حقيقت خدمت بزرگي به بشر کرده است. همين براي فخر او کافي است که يک ملتي را به نور حق هدايت نمود و آن را وادار کرد که به صلح و آسايش و آرامش بگرايد و راه ترقي و مدنيت را به رويش باز کرد. بديهي است آن‏چه کرده، عمل عظيمي است که فقط از شخص قوي و با عزمي ساخته است و چنين شخصي، الحقّ سزاوار همه‏گونه اکرام و احترام است».

راستگو

پروفسور مونته، استاد دانشکده ژنو در رشته زبان‏هاي شرقي، درباره ويژگي شخصيتي پيامبر اکرم صلي‏الله‏عليه‏و‏آله از جمله صفات صداقت و صراحت آن بزرگوار، چنين اظهار نظر کرده است: «محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله داراي اخلاق بسيار عالي و رفتار نيکو و در داوري خود راستگو بوده است. ظاهرترين صفاتش، صحت داوري و صراحت گفتار و معتقد بودن به گفتار و کردار خود مي‏باشد و روش دين محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله با آن اخلاص شديدي که از آن نمايان است، هر محقق و کنجکاو بي‏غرضي را متعجب و مبهوت مي‏کند».

 

خاتم پيامبران

دکتر لورا فاليبري، دانشمند ايتاليايي درباره حضرت رسول اکرم صلي‏الله‏عليه‏و‏آله چنين اظهار نظر کرده است: «شکي نيست که در قرون وسطا، دروغ‏ها و تهمت‏هاي زيادي به محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله ديانت او نسبت مي‏دادند، ولي در اين دوره، اين قبيل دشمني‏ها بسيار کاهش يافته است و مردمي که طالب حقيقت هستند، فهميده‏اند که محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله کسي است که عالم را منقلب کرده و خاتم پيامبران است».

 

دعوت محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله

گوستاو لبون، درباره پيامبر گرامي اسلام صلي‏الله‏عليه‏و‏آله و دعوت آن حضرت چنين مي‏گويد: «اطاعتي را که محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله از ياران و پيروان خود ديد، براي هيچ فاتح و فرمانده و پادشاهي ميسر نشد. او اخلاقِ نيک و حکمتي بي‏مانند و دلي پر از مهر و رحمت داشت. عقل محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله از بزرگ‏ترين عقول بشري و آراي او، از محکم‏ترين آرا بوده است... دعوت محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله ارکان جهان را متزلزل نمود و بر قسمت مهمي از آن مستولي گرديد».

 

نفوذ معنوي و تحريم استعمال الکل

ليک، استاد دانشگاه فرانسه، درباره نفوذ معنوي پيامبر گرامي اسلام صلي‏الله‏عليه‏و‏آله مي‏گويد: «يکي از تعاليم بي‏مانند پيغمبر بزرگوار به مردم، تحريم استعمال مواد الکلي است که به واسطه آن، در مدت چهارده قرن، ميليون‏ها انسان را از شر اين سّم کشنده که خود مخترع آن بودند، نجات داد و همين دستور، يکي از معجزات دين محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله است. ما به چشم خود ديديم که آمريکا براي تحريم الکل، چه کوشش‏هاي بيهوده‏اي نمود و نتيجه‏اي نگرفت؛ ولي محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله با آن نفوذ معنوي و قوه ادبي، توانست پيروان خود را از نوشيدن اين مايع مهلک باز دارد».

 

شخصيت جهاني

مسيو ژان سوئيسي، نويسنده و دانشمند بزرگ قرن بيستم، درباره حضرت پيامبر صلي‏الله‏عليه‏و‏آله چنين مي‏گويد: «انسان هر قدر بيش‏تر به روش زندگاني و اخلاق محمد صلي‏الله‏عليه‏و‏آله پي مي‏برد. با اين که چهارده قرن از بعثت آن گذشته است، مي‏تواند علت توجه و علاقه ميليون‏ها انسان را به اين شخصيت جهاني درک کند و ملتفت مي‏شود که براي چه، محبت و علاقه آن مرد خدا در دل‏هاي آن‏ها تا آن اندازه بوده که جان در راهش داده‏اند و او را تا آن پايه، بزرگ و قابل ستايش دانسته‏اند».


مطالب مشابه :


عيد مبعث

چند كتاب و مقاله در مورد عيد مبعث. بيست وهفتم رجب روز مبعث پیامبر در آن لحظه‏ها
پردیسی در مبعث ـ 2

نوبت قبل در مورد برنامه مناسبتي زنده روز «عيد مبعث» شبكه دوم سيما به‌نام «پرديس» ـ به‌تهيه
عید مبعث در راه است

عید مبعث در راه سنت‏هاي حسنه عيد مبعث
اس ام اس روزعید مبعث شعر و جملات زیبا در مورد عید مبعث

، نان مخصوص صبحانه ، نان برنجی ، نان نارگيلي ، نان برنجي مخصوص عيد در مورد عید مبعث.
سوالات مسابقه فرهنگي عيد مبعث

مسابقه فرهنگي عيد مبعث محبوب‌ترين مردم در نزد خداوند از کدام مورد بيشتر از
:. صلوات در روز مبعث .:

همه چیز در مورد صلوات : : صلوات در روز مبعث .: آيا غير از اعياد مشهوره ، عيد ديگرى نيز
بيانات در روز عيد مبعث پيامبر اكرم (ص) و ديدار با مسولين...+عكس وصوت و فيلم

بيانات در روز عيد مبعث پيامبر و ملت و كشور عزیز ما مورد تهاجم بوده است، مورد توطئه
برچسب :