مشکلات سقز از نظر زیبایی شهری

چیزی که الان شاید سوالی باشد که تمام همشهریان محترم هم به آن فکر میکنند این است که چرا شهرستان  سقزبا این قدمت  اصلا شکل ومنظر شهری زیبایی ندارد ویا اینکه چرا اماکن تفریحی راکه بتواند مسافران خسته عازم بانه را برای  یک شب بیشتر در  خود  جای دهد، ندارد  واقعا چرا ؟مگر اینجا شهرستانی با قدمت 3500 ساله نیست پس چطور میتوان کاری را جهت جذب  گردشگران به شهر سقز ایجاد کرد؟ شاید پاسخ این سوال ساختار زیبایی شهر باشد .

 6ru11qcfieovbi7s88k.jpg

با اینکه تعاریف مختلفی از زیبایی وجود دارد و گاه این تعاریف شکل نایافتنی به خود میگیرد اما در عین حال زیبایی یک شهر یکی از مهمترین خواسته های مردم و البته از مهمترین وظایف نهادهای مسئول شهر است .

بر کسی پوشیده نیست که شهرسقز یکی از تمیز ترین ( و نه زیباترین) شهر های استان کردستان و بدون شک تمیزترین شهر منطقه در بین شهرهای نزدیک از استانهای آذربایجانهای شرقی وغربی می باشد . این تمیزی بدون شک مدیون فرهنگ بالای مردم شهر است که البته تلاش پاکبانان عزیز هم بر کسی پوشیده نیست .

اما چگونه باید از این تمیزی به سوی زیبایی حرکت کنیم ؟ کاری که دیگر فرهنگ مردم در آن نقش زیادی نخواهد داشت . نقش موثر در این زمینه را باید مسئولین شهر به ویژه شهرداری ایفا نماید .

مطمئناً ساخت و سازها باید در شهر ها به گونه ای باشد که در عین حفظ اصالت آن به رشد و توسعه همگون شهر منجر شود که متاسفانه توسعه شهر سقز بسیار ناهمگون صورت گرفته است .نگاهی به تصاویر روشنایی  منازل مسکونی از فاصله دور در جاده پلیس راه سنندج خود گواه این مدعاست.

وضعیت ناهمگون شهر به گونه ای است که از هر چهار طرف مناطق حاشیه ای رشد وتوسعه یافته اند که این خود باعث نازیبایی فضای شهری میشود.واین مهم تلاش جدی مسئولان برای جلوگیری از گسترش سکونتگاه‌های غیررسمی را میطلبدچون  مشکلات و آسیب‌های بسیاری در اینگونه مناطق  به عنوان یک سکونتگاه غیر رسمی وجود دارد که در آینده نزدیک به تهدید و دردسری جدی تبدیل خواهد  شد.

امروزه  نصب پلاكاردهاي مختلف با مضامين گوناگون و رشد قارچ گونه تابلوهاي تبليغاتي، چهره شهرها و بخصوص سقز را به يك تابلوي تبليغاتي بزرگ تبديل كرده است كه به قامت يك معضل جدي اما ناشناخته ابراز وجود مي كند.

در کمال تاسف وضعیت تبلیغات در شهر به گونه ای بسیار نامنظم وجود دارد و تابلوهای تبلیغاتی و علی الخصوص پارچه نوشته ها در شکل کاملا غیر شکیل و البته گسترده؛ ناهماهنگی و نازیبایی بصری بسیاری ایجاد کرده است . این در حالی است که طبق اصول شهر سازی دیده شدن و رویت ساختمانها باید در اولویت باشد .

متاسفانه تابلوهای تبلیغاتی خودشان را بر چهره و نمای شهر تحمیل کرده اند و هر نهادی به خود اجازه می دهد با پارچه نوشته ای تمام زیبایی شهر و و به ویژه میادین مرکزی شهر را فدای دستاورد های اقتصادی خود کند .

میدان های اصلی نماد زیبایی هر شهر محسوب می گردند .اهمیت میدان های اصلی شهر مانند جمهوری , قدس , آزادی و انقلاب برای سقز  همانند  میدان آزادی برای  تهران , نقش جهان و انقلاب برای  اصفهان و گاز و ستاد برای شیراز است . ولی آیا تا کنون پارچه نوشته ای در این نمونه میدانها مشاهده کرده اید؟ در سراسر میدان عظیم نقش جهان در اصفهان غیر ممکن است پارچه نوشته ای تبلیغاتی دیده شود . این وظیفه شهرداری است که با قدرت و تحکم بیشتر مانع از نصب هر گونه پارچه نوشته و سایر تابلوهای تبیغاتی  در میدانها و مراکز مهم شهر شود که نه تنها هیچ جلوه ای از زیبایی را نصیب شهر نمیکند, که تنها از زیبایی شهر می کاهد .

تلاش شهرداری در ملزم کردن ساختمانهای در حال ساخت به رعایت ساختمان سازی اصولی  از دیگر عوامل موثر در این زمینه است .

استفاده از نقاشی های روی دیوار از ابزاهای زیبا سازی در همه شهرهاست که متاسفانه در شهر ما زیاد موردتوجه قرار نگرفته  است اما اگر این نقاشیها به صورت متریال کاشی انجام گردد (مانند زیرزمین و اطراف حرم مطهر امام رضا (ع) )زیبایی و دوام دوچندانی نسبت به نقاشی های معمولی با رنگ روغن و پلاستیک خواهد داشت .

بلواروحدت به علت رفت و آمد مسافرین می بایست از هر لحاظ زیباترین خیابان شهر باشد اما متاسفانه خیابانی هست که کمترین توجه به ان آنجام گرفته است. جداول کثیف , آسفالت نامناسب , درختکاری و چمن کاری ناچیز و.... از عوامل این نازیباییست .

تنوع و نوآوری , استفاده از مجسمه ها و .... میتواند شهر را از این حالت افسرده نجات دهد هرچند عریض نبودن خیابانهای شهر تمام تلاش مسئولین در زیبا سازی شهر را تحت تاثیر قرار میدهد ...... ایکاش مجوز ساخت و سازهای گسترده لااقل در محدوده خیابان اصلی شهر داده نمیشد تا در طی برنامه ای حتی 20 یا 30 ساله اقدام به عریض نمودن خیابان اصلی شهر میشد اما با این حجم ساخت وساز در این محدوده عملا آرزوی داشتن خیابان مرکزی عریض, کاملا دست نیافتنی شده است .همین امر متاسفانه هم اکنون برای خیابانهای شهرک دانشگاه، معلم , شهرک دخانیات و ..... در حال رخ دادن است.

وضعیت اسفناک  روشنای شهر عاملی است که حل آن از عوامل مهم زیباسازی شهر است. ورودی های شهر از طرف بوکان بسیار غیر اصولی بوده وهیچ منظر زیباسازی در اجرای آن گنجانده نشده است خیابان شهرک در شبها نور کافی نداشته و رانندگان وسایل نقلیه را با مشکل مواجه میکند  همچنین آذین بندیهای مناسبی در میادین ما صورت نگرفته وهمه جز فواره های ساده شکل زیبایی ندارند که میتوان همین اصل نورپردازی را در ترکیب بندی رنگهای متفاوت در فوآره ها ایجاد کرد

با وجود این همه بروشورهای تبلیغاتی و آگهی های ترحیم بر در و دیوار شهر وعدم سازماندهی آن چگونه می توان توقع داشتن شهری زیبا داشت .

مبلمان شهری امروزه مهمترین ابزار طراحی شهری است. تلاش مدیران از طریق ارتباط صحیح بین این نمونه امکانات با محیط شهر و شهروندان در نهایت موجب افزایش زیبایی شهر مشود.

استفاده از طرحهای اسلیمی و ایرانی در مکان های خاص هم از عوامل موثر در مقوله زیبا سازی شهر است .

این موارد به همراه دیگر عوامل فراوان زیبایی شهر میتواند شهری زیباتر , دلچسب تر برای ما فراهم آورد که مسلما حق این مردم فرهیخته چیزی بسیار بالاتر از آن است .

588uokxs0ribl974vak6.jpgمطالب مشابه :


روند طراحی معماری

تحلیل سایت و مکان یابی شده‌ و متعلق به دانشجویان رشته معماری دانشگاه آزاد سقز
برجهای مرکز تجارت جهانی ایران( البرز)

انجمن علمی معماری هۆکار دانشگاه آزاد سقز. محل سایت دانشگاه علمی کاربردی سقز بوده
مقایسه ی معماری دیكانستراكشن و فولدینگ

انجمن علمی معماری هۆکار دانشگاه آزاد سقز. سایت ‌ همانند دانشگاه علمی کاربردی سقز
سقز شهر »|آدامس«!!!

تئاتر سقز دانشگاه آزاد اسلامي سقز و يكي پديا سایت جالبی در مورد
سرپرست دانشگاه پيام نور - مرکز سقز

تاسيس شده و دانشگاه پيام نور سقز نيز در تئاتر سقز دانشگاه آزاد سقز و يكي پديا سایت
قویترین مردان دانشگاه

وبلاگ انجمن ورزشی دانشگاه پیام نور سقز سایت دانشگاه رزگار فتاحی- آزاد رضایی
وب سایت دانشگاه آزاد اسلامی گرگان رتبه برتر کشوری در منطقه ده دانشگاه آزاد اسلامی

، سايز و ترافيك صورت گرفته ، وب سایت دانشگاه آزاد اسلامی گرگان براساس مجموع سقز
مشکلات سقز از نظر زیبایی شهری

سایت تخصصی شهرسازی مهندس باقی رحمان پور ناظر ساخمان جدید الاحداث آموزشی دانشگاه آزاد سقز 7.
برچسب :