دانشگاه های بلاروس

دانشگاه های بلاروس

 دانشگاه فني ملي دولتي بلاروس BNTU

       اين دانشگاه در سال 1920 تاسیس گردیده و اکنون یکی از بزرگترین مراکز علمی و پژوهشي و تربیت کادر فنی کشور بلاروس محسوب می شود. بیش از پنجاه هزار نفر دانشجوی داخلی و خارجی بصورت تمام وقت یا نیمه وقت و دوره های تکمیلی و تخصصی در هفتاد و دو رشته مشغول به كسب علم در اين دانشگاه ميباشند. این دانشگاه دارای کادر علمی مجرب با دانش و متعهد و علاقه مند به آموزش میباشد که حدود 1800 نفر آنها دارای مدرک پروفسورا هستند. دانشگاه مزبوربا بیش از 64 موسسه علمی فنی و تحقيقاتي جهان قرارداد تبادل استاد و دانشجو دارد از سال 1964 از کشورهای مختلف جهان دانشجو پذیرفته که هم اکنون بیش از 20000 فارغ التحصیلان این دانشگاه در یکصد کشور جهان در پست های دولتی و خصوصی مشغول بکار میباشند. یکی از دانشجویان این دانشگاه به نام آقای "ژوزف آلفیورف" در سال 2000 موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک گردید.  دانشگاه فني داراي 15 دانشكده مي باشد.( دانشكده هاي ماشين آلات كشاورزي ، معماري، مهندسي ، ساخت ماشين آلات صنعتي ، مكانيك و فن آوري، دانشكده صنعت ، راه و ساختمان، تكنولوژي اطلاعات ، مديريت، بازرگاني و بازاريابي ، منابع طبيعي و محيط زيست ، حمل و نقل ، توليد و ساخت انرژي و دانشكده انرژي). اين دانشگاه  109 گروه درسي مختلف، 5 دفتر تخصصي توليدي، واحد تحقيقات علمي شامل 46 لابراتوار تخصصي، يك انستيتوي بين المللي آموزش مكاتبه اي، 3 انستيتوي عالي با 6 شعبه جهت تربيت متخصص در اين دانشگاه مشغول فعاليت مي باشند. در حال حاضر، در مقطع كارشناسي ارشد اين دانشگاه 130 دانشجو بصورت تمام وقت و 40 دانشجو به صورت نيم وقت در حال آموزش دارد. قريب به 1600 نفر اساتيد برجسته كه بيش از 50% آنها داراي درجات عالي علمي مي باشند در اين دانشگاه مشغول به تدريس مي باشند. بيش از 50% متخصصين صنعتي كشور بلاروس در زمينه هاي ساخت ماشين آلات، حمل و نقل، متالوژي، راه و ساختمان و معماري در سطح بين المللي از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده اند.

  دانشگاه ملي دولتي بلاروس BGU

    دانشگاه دولتي بلاروس (ب.گ.او) يك دانشگاه دولتي و يكي از قديمي ترين دانشگاه هاي كشور بلاروس مي باشد كه در هشتم آبان ماه سال 1330 هجري شمسي (مطابق با 30 اكتبر 1921 ميلادي ) تأسيس شده است. در حال حاضر اين دانشگاه يكي از مجتمع هاي بزرگ علمي و آموزشي است كه داراي 17 دانشكده و همچنين انستيتو و سازمانهاي تكنولوژي ، انستيتوي مديريت فن آوري ، انستيتوي الهيات و كالج هاي حقوقي مي باشد. بعلاوه ، در ساختار اين دانشگاه سه انستيتوي تحقيقات علمي ، 5 مركز تحقيقاتي ملي ، 14 موسسه علمي – صنعتي قرارگرفته اند. در اين دانشگاه ، بيش از 8500 نفر مشغول به فعاليت مي باشند كه در ميان آنها 3000 استاد ، 4 دانشمند ، 12 نفر عضو آكادمي علوم بلاروس ، تقريباً 400 دكتر، 1600 دانشيار قرار دارند. بيش از 24000 دانشجو در 57 رشته مختلف و بيش از 200 تخصص مشغول به تحصيل مي باشند. متخصصين و محققين عالي رتبه اين دانشگاه همواره در حال تحقيق و بررسي روش هاي جديد و امروزي آموزشي باشند. روند تحصيل در دانشگاه (ب.گ.او) بر اساس فعاليتهاي علمي- تحقيقي استوار است . به همين دليل ، فارغ التحصيلان اين دانشگاه با موفقيت در كشور بلاروس مشغول به كار مي شوند و آمادگي علمي و حرفه اي خود را در رشته تحصيلي شان به همگان ثابت مي نمايند. دانشگاه ملي  داراي توافقنامه همكاري با بيش از 90 دانشگاه معتبر از 31 كشور جهان است و در چهارچوب اين توافق نامه هاي همكاري ، انجام تحقيقات مشترك علمي ، انجام پروژه هاي فرهنگي و تبادل دانشجو و محقق جاي گرفته است. دانشكده هاي دانشگاه مذكورعبارتند از: فيزيك، راديو فيزيك و الكترونيك، علوم انفورماتيك و رياضيات كاربردي، علوم مكانيكي، شيمي، بيولوژي، علوم جغرافيايي، خبرنگاري،زبان شناسي، فلسفه و علوم اجتماعي ، اقتصاد،حقوق،روابط بين الملل، علوم پيش دانشگاهي براي دانشجويان خارجي،علوم انساني، نظامي

دانشگاه علوم اقتصادي بلاروس BGEU

    دانشگاه علوم اقتصادي بلاروس (نار خوز) در سال 1312 خورشيدي و1933 ميلادي تاسيس شده است. اين دانشگاه يكي از دانشگاه هاي بزرگ بلاروس است كه در زمينه اقتصاد، مديريت و حقوق به تربيت متخصص مي پردازد. فارغ التحصيلان اين دانشگاه در تمامي بخشهاي اقتصادي اين كشور و خارج از كشور به كار مشغول هستند. در سال 2005 دستاوردهاي علمي تحقيقي اين دانشگاه در نمايشگاههاي مختلف در هانوور، سئول، بيروت، يوهانسبورگ، آنكارا، ورشو و نيز در برخي از شهرهاي روسيه به معرض بازديد عموم گزارده شد. در نمايشگاه هاي بين المللي برگزار شده در كشورهايي مانند روسيه، ليتواني، لهستان، اين دانشگاه موفق به كسب 21 مدال و 11 ديپلم افتخار و تقدير نامه جهت توليد و معرفي دستاوردهاي علمي – صنعتي عالي شده است. اين دانشگاه داراي توافقنامه همكاري با بيش از 90 دانشگاه معتبر دارد.  دانشگاه علوم اقتصادي بلاروس شامل دانشكده هاي مديريت،حسابداري و اقتصاد ،امور بانكي ، روابط اقتصاد بين الملل، اقتصاد بازرگاني و مديريت ، بازاريابي ، حقوق، زبانهاي خارجي مي باشد.بعلاوه ، دانشگاه علوم اقتصادي بلاروس داراي مركز آموزشي "توريسم" و مركز آموزشي "مديريت و بازرگاني" ، مركز ويژه "مشاوره بازرگاني" و مركز آموزشي "علوم پيش دانشگاهي" و مركز تخصصي "علوم روانشناسي و آموزش " مي باشد. دانشگاه مذكور همچنين از يك مركز تحقيقاتي ، و مركز چاپ و ارتباطات بهره مند است . كتابخانه اين دانشگاه يكي از بهترين و مجهز ترين كتابخانه هاي اين كشور را داراست. اين دانشگاه علاوه بر شهر مينسك ، داراي دو شعبه درشهرهاي بابروسك و پينسك مي باشد. دانشگاه علوم اقتصادي بلاروس داراي دو مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد مي باشد. فارغ التحصيلان مي توانند براي ادامه تحصيل در مقطع "پيش دكترا" (آسپيرانت ) بصورت تمام وقت يا نيمه وقت و سپس در مقطع "دكتراي تخصصي " شركت نمايند. بيش از 25000 دانشجو به همراه 1200 عضو كادر آموزشي كه 47% آنها داراي درجات عالي علمي مي باشند ، مشغول به تحصيل هستند.

  دانشگاه دولتی علوم پزشکی بلاروس BGMU

دانشگاه علوم پزشكي در تاریخ سی اکتبر 1921 و برای نخستین بار دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی بلاروس ایجاد شد. پس از گذشت چهار سال نخستین پزشکان از این دانشکده فارغ التحصیل شدند. در سال 1950 شالوده دانشگاه علوم پزشکی بلاروس استوار گردید و به همین ترتیب در سالهای 1960 دانشکده دندانپزشکی و 1964 دانشکده های پزشکی اطفال و بهداشت بنا شد. نهایتاً در سال 1987 دانشکده پزشکی دانشجویان خارجی گشایش یافت و همچنین در سال 1995 دانشکده پزشکی نظامی به دانشگاه دولتی علوم پزشکی بلاروس به عنوان دانشگاهی پیشتاز در علوم پزشکی جمهوری بلاروس شناخته شده است. هم اکنون در این دانشگاه بیش از 900 استاد مشغول به کار هستند که بیش از 60% آنها در سطح بالا (فوق تخصص، کاندیداهای احراز دکتری عالی) می باشد. در حال حاضر اعضاء فعال دانشگاه در چهارده انستیتوی تحقیقاتی و پژوهشی، دو مرکز تجربی، چهار مؤسسه آموزش عالی و انستیتوی آموزش تکمیلی پزشکان تحت نظر وزارت بهداشت و درمان جمهوری بلاروس مشغول به فعالیت مي باشند. بیش از چهار هزار دانشجو در شش دانشکده این دانشگاه به تحصیل علوم پزشکی می پردازند. دوره های کار آموزی تحت نظر 600 پزشک از سراسر استانها و مناطق بلاروس انجام می شود.

دوره های تخصصی 38 عدد می باشد و حدود 82 دانشجوی دکتری به صورت تمام وقت با نیمه وقت تحصیل می کند و نیز 85 دانشجو برای دفاع از رساله های علمی خود جهت دریافت دکترای علمی آماده می شوند. ظرفیت پذیرش این دانشگاه هر سال سی نفر دانشجوي بلاروسي و سی نفر دانشجوی خارجی می باشد.

دانشگاه علوم پزشکی بلاروس به عنوان سازمان دهنده اصلی دو برنامه فنی وعلمی در سطح ملی با عنوان " دندانپزشکی و جراحی فک و صورت " و نیز فنون تشخیص درمان بیماریها می باشد.

در ساختار این دانشگاه برجسته ترین کلینیک های حرفه ای زیست شناسي و بیولوژیکی وجود دارد . لابراتوار مرکز تحقیقاتي با واحدهای مختلف انستیتوی علمی و پژوهشی وزارت بهداشت و درمان بلاروس همواره همکاری نزدیک و متقابل داشته است.

سازمان ها و مؤسسات بین المللی چون سازمان جهانی بهداشت، سازمان جهانی محیط زیست، مجتمع بین المللی آموزش عالی پزشکی و دارو سازی مراکز پزشکی اروپا، اتحادیه بین المللی بهداشت آمریکا، دانشگاه غربی کانادا، جامعه پزشکی بلاروس از جمله سازمانههايي هستند كه با اين مركز در تقابل و همكاري دائمي بوده اند. در حال حاضر ریاست این دانشگاه بعهده پروفسور پاول ایوانوویچ بسپالچوک است و در اين دانشگاه بیش از پنج هزار دانشجوی داخلی و خارجی در رشته های پزشکی عمومی، دندانپزشکی، پزشکی اطفال، بهداشت عمومی، پزشکی ارتش و کلیه تخصصهای پزشکی و دندانپزشکی مشغول به تحصیل میباشند که حدود دویست نفر از این دانشجویان ایرانی ميباشند. از این دانشگاه تا به امروز حدود چهارصد دانشجوی ایرانی فارغ التحصیل شده اند که اکثر آنها در ایران و یا سایر نقاط جهان مشغول به کار پزشکی شده اند.

لازم به تذکر است که 18 انستیتوی علمی تحقیقاتی علوم پزشکی این کشور زیر مجموعه دانشگاه پزشکی بلاروس هستند و دانشگاه در بیش از ده بیمارستان کلینیکی شهر دارای شعبه های علمی است. اين دانشگاه همچنین دارای روابط وسیع بین المللی با دانشگاه های کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه ، آلمان، یونان ، ژاپن، استرالیا و ایران است و کادر علمی دانشگاه حدود 1700 استاد مشغول به کار هستند که 700 نفر آنها دارای مدرک دکترای علوم میباشند.

  دانشگاه دولتی فنی مهندسی کشاورزی بلاروس BGAU

دانشگاه دولتی فنی مهندسی کشاورزی بلاروس از دانشگاههای پر اهمیت و مطرح در بلاروس می باشد که پس از گذشت 50 سال در حال حاضر به آموزش و تربیت 30000 نفر متخصص با کیفیت و سطح علمی بالا پرداخته است. این دانشگاه از هفت دانشکده تشکیل شده و دارای 37 کرسی علمی است. دانشکده ها عبارتند از: مکانیک کشاورزی ، خدمات و فنون سرویس دهی ،انرژی – کشاورزی ، مدیریت و سازمان دهی ، علوم اجتماعی ،پیش دانشگاهی (ورودی) برای فارغ التحصیلان دبیرستان ها . در این دانشگاه تربیت متخصص در 8 رشته و 12 تخصص به شرح زیر انجام می گیرد:

- تامین پروسه فنی ماشین آلات

- پروژه های فنی ماشین آلات کشاورزی (ابزار آلات کشاورزی جهت پرورش نباتات)

- فنون عملیات کاشت و داشت محصولات کشاورزی

- تعمیر و نگهداری ماشین آلات و ابزار کشاورزی، سازماندهی و فناوری سرویس دهی

- منابع و تامین انرژی ماشین آلات کشاورزی (برقی کردن ماشین آلات، خود کاری سازی و پروسه های فنی - نصب ماشین آلات و ابزار کشاورزی، مدیریت و امنیت انرژی در کشاورزی، تامین انرژی الکتریکی، حرارتی) فناوری مواد، اقتصاد و مدیریت بنگاههای اقتصادی ، مدیریت اطلاعات.

516 استاد که 489 نفر آنها عضو دائمی دانشگاه می باشند در اين دانشگاه مشغول به کار هستند. 43 نفر دکترای علمی، 198 نفر کاندیدای دکترا، 2 نفر آکادمیسین، 34 نفر پروفسور و 156 نفر دانشیار وجود دارد. اساتید دانشگاه بطور مدام در حال پژوهش و دانش افزایی بوده که مسلماً موجب پیشرفت کیفیت سطح علمي و تدریس در این دانشگاه می باشد. کتابخانه دانشگاه فنی مهندسی کشاورزی نقش مهمی را در تامین اطلاعات و نياز دانشجويان دارد. مساحت کل کتابخانه ها نزدیک 1488 متر مربع است. همچنین در سه شعبه از خوابگاههای شماره یک و سه و هفت، کتابخانه وجود دارد. هم اکنون 5 سالن مطالعه با ظرفیت 360 نفر در این دانشگاه وجود دارد كه به لحاظ اطلاع رسانی، این دانشگاه دارای یک شبکه محلی اینترنت فعال با سرعتی بالا است. همچنین 14 اتاق کامپیوتر که از میان آنها 7 کلاس برای استفاده كليه دانشجویان دانشگاه در رشته های گوناگون در نظر گرفته شده است. در طي سال های 2001 تا 2005 میلادی بیش از چهل طرح علمی - تحقیقی این دانشگاه مورد بررسی قرار گرفته و موفق به دریافت دیپلم افتخار شده اند. در نمایشگاه بین المللی " بلاگرو " که در سالها 2000 الی 2004 دیپلم های افتخار به دانشگاه اعطا شد بعلاوه به 6 طرح ابتکاری دانشگاه دیپلم درجه یک اهدا گرديده است.

  دانشگاه پلی تکنیک گومل GGTU

انستیتو پلی تکنیک گومل در سال 1981 میلادی بر پایه بنیه علمی و امکانات شهر گومل تاسیس گرديد و در سال 1998 وزارت امور عالی جمهوری بلاروس صدور گواهینامه ای این انستیتو را با نام دانشگاه پلی تکنیک گومل به رسمیت شناخته است.دانشکده ها و رشته های این دانشگاه عبارتند از: ماشین آلات حمل و نقل فنی، توسعه میادین نفت و گاز، مهندسی مکانیک، فناوری مهندسی مکانیک سیستم های آبی ، مهندسی فناوری و پردازش، فن آوری تجهیزات و اتوماسیون کار، واحدهای مرتبط با تراکتور و کشاورزی ، مهندسی نیرو (قدرت)، مهندسی شبکه، تکنولوژی تولید و مدیریت تجهیزات نیرو، مهندسی نیرو حرارت ، اتوماسیون و سیستم های اطلاعاتی، میکرو الکترونیک و ریز پردازنده های سیستم های اطلاعاتی، سیستم و تکنولوژی اطلاعات، فناوری راه اندازی الکترونیکی، دانشکده اقتصاد و جامعه، اقتصاد و مدیریت سازمانی، مدیریت صنعتی و بانکی، بازاریابی در صنایع و خدمات، مدیریت خرید و فروش ، دولتی ورزش و توریسم بلاروس .

این دانشگاه زیر نظر وزارت تربیت بدنی و توریسم كشور بلاروس اداره می شود. اساتید و مربیان این دانشگاه علاوه بر دارا بودن مدارج علمی بالا، اکثرا قهرمان سالهای قبل اروپا و جهان و المپیاد بوده اند که در تربیت نخبگان ورزش و مربیان شهرت جهانی دارند. من جمله فارغ التحصیلان و استادان این دانشگاه، قهرمان جهان آقای "الکساندر مدويد" میباشند که بیش از 10 بار قهرمان جهان و المپیک در رشته کشتی آزاد گردیده و رقیب جهان پهلوان تختی نیز بوده است.اکنون دو هزار دانشجو با بهره گیری از مدرنترین متدهای روز جهان در رشته های مختلف ورزشهای جمعی و انفرادی و طب ورزشی مشغول تحصیل هستند که 270 نفر آنها قهرمانان اروپا، جهان و المپیک در رشته های مختلف میباشند. سیستم آموزش این دانشگاه، تحت نظر اساتید مجرب در سالنهای ورزش و استادیوم های مجهز به پیشرفته ترین وسائل تکنیکی و با نظارت مراکز طب ورزشی اداره میشود.

   دانشگاه دولتي مهندسي شيمي و مواد BSU

اين دانشگاه با قدمت بيش از 75 سال داراي 10950 دانشجو مشغول است و 650 استاد برجسته و40 آكادميك و 70 پروفسور مشغول تدريس در اين دانشگاه ميباشند. اين دانشگاه شامل دانشكده هاي  چوب، جنگل وامورات جنگلي ، ماشين ها و تجهيزات چوب و جنگل وتوليد اين لوازم ، تكنولوژي و توليد مواد شيميايي آلي (رنگها، لاكها، پلاستيك...) و پترو شيمي و نفت وگاز ، توليد ماشينها مواد معدني ، تكنولوژي شيميايي مواد معدني ، تكنولوژي چاپ و دستگاه هاي چاپي مي باشد.

 


مطالب مشابه :


مشکلات و چالشهای آموزش دانشگاه از دید دانشجویان

فارغ التحصیلان هوافضا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر(پلی تکنیک و مجال جامعه ی
تجارب جهانی و ملی دوره‌های علمی ـ کاربردی در زمینه اشتغالزایی

به مدارس پلی تکنیک به بعد، فارغ التحصیلان مدارس پلی تکنیک در بها دادن جامعه
رشته های تحصیلی دانشگاه های ایران و مشکل اشتغال دانشجویان ایرانی-از:دکتر محمدخالقی مقدم- جامعه شناس

جامعه شناسی دانشگاه پلی تکنیک تهران اعطا دائماً از فارغ التحصیلان رشته های
خاطرات دکتر محمد علی مجتهدی ، به کوشش : حبیب لاجوردی ، انتشارات : کتاب نادر

کتاب و جامعه. فارغ التحصیلان این دو موسسه حجم ملی ایران و پهلوی و پلی تکنیک تهران
دوره آموزشی مقدماتی پزشکی کوهستان برگزار گردید

به وبلاگ موسسه علمی پزشکی کوهستان ایرانیان خوش آمدید. شما با مراجعه به این سایت می توانید از
هوا و فضا

(پلی تکنیک تهران) جامعه اسلامی فارغالتحصیلان این رشته می‌توانند در شرکت‌های
نابغه ها

دانشگاه پلی تکنیک اختراع به جامعه بشریت عرضه و فارغ التحصیلان
دانشگاه های بلاروس

بیش از 20000 فارغ التحصیلان این دانشگاه کانادا، جامعه پزشکی پلی تکنیک
برچسب :