انتقال فايل از آرک جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث

یکی از کم هزینه ترین روشهای دستیابی اطلاعات از اراضی مورد نظر استفاده از تکنولوژی گوگل ارث است. این تکنولوژی به ما کمک می کند که بدون نیاز به مراجعه به محل، اطلاعات مفیدی را بدست بیاوریم. لازم به ذکر است که به روز شدن تصاویر ماهواره منوط به مراجعه بیشتر بازدید کنندگان به فریم مورد نظر است.

موضوعی که در اینجا باید به آن پرداخته شود این است که گاهی اوقات نیاز است که محدوده ای که در نرم افزارهای نقشه کشی مانند ArcGIS و AutoCAD  ترسیم می شود جانمایی آن را روی زمین نیز مشاهده کنیم. این مهم با گوگل ارث برطرف می شود. در واقع با تبدیل فرمت کردن آن به فرمت قابل قبول برای گوگل ارث می توان آنرا باز کرد. گروهی از فرمت های مفید و قابل قبول برای گوگل ارث عبارتند از: GPX، KMLو KMZ

برای تبدیل فرمت DWG به  یکی از فرمت های بالا دو نرم افزار پیشنهاد می گردد.

نرم افزار کم حجم GPS utility و نرم افزار ArcGIS

در صورتيكه فايلي در محيط اتوكد داريد و آن را مي خواهيد به محيط جي آي اس و گوگل ارث منتقل كنيد رعايت موارد و نكات ذيل شما را در انجام كار مورد نظر كمك خواهد كرد.

الف- بدليل اينكه تمامي لايه هاي موجود در محيط اتوكد چه لايه هاي خاموش و چه لايه هاي روشن به محيط جي آي اس و طبيعتا به محيط گوگل ارث منتقل مي گردد بنابر اين انتقال فايل مربوطه در محيط جي آي اس با داشتن ابزارها و لايه هاي متعدد كه ممكن است همه آنها مورد نياز نباشد مشكلاتي را ايجاد خواهد كرد . لذا در اين گونه موارد به روش ذيل عمل نمائيد.

1.      در محيط اتوكد ابتدا تمامي لايه ها، بجز لايه هاي مورد نظر براي انتقال به محيط جي آي اس را خاموش نمائيد. سپس لايه هاي روشن باقي مانده را انتخاب و با كليك راست كردن بر روي آن كپي نمائيد. يك فايل جديد در اتوكد باز كنيد (محيط جديد خالي) سپس با كليك راست كردن دستور Paste to original coordinates.. را بزنيد. (در صورت غير فعال بودن اين دستور از منوي Edit اين كار را انجام دهيد). فايل را با نام جديد به فرمت DXF ذخيره نمائيد (ترجيحا با فرمت اتوكد 2007 ذخيره نمائيد).

2.      در صورتيكه قصد تغيير رنگ خطوط و يا ضخامت خطوط را در گوگل ارث داريد پيشنهاد ميگردد ابزارهاي خود را در محيط فايل جديد اتوكد تبديل به Block كنيد. مثلا مي توانيد تمامي خطوط آبراهه را با يك اسم تبديل به يك Block كنيد. و ديگر ابزارها مثل محيط، خطوط عارضه هاي (انتقال نيرو، آب، ..) را با اسم مربوطه تبديل به block  نمائيد.

3.      تا اینجا دو روش ذکر شده مسیر یکسانی داشتند. از اینجا اگر می خواهید با نرم افزار gps Utility کار کنید باید آنرا باز کرده و با انتخاب فایل dxf مورد نظر آنرا به kml تبدیل کنید. (بهمین راحتی (اگر اولین باره که نرم افزار gps utility رو باز می کنید باید سیستم تصویر و زون رو بر طبق محدوده مورد نظر تنظیم کنیم)). این نرم افزار رو میشه از همینجا دانلود کرد. ورژن 5.12 از همه بهتره ورژنهای بالاتر یخورده اذیت می کنن.

4.      روش دوم: فايل dxf ذخيره شده را به محيط جي آي اس منتقل نمائيد. با اضافه نمودن فايل اتوكد به جي آي اس تمامي ابزارها شامل نوشته ها، پلي گونها، پلي لاينها، نقاط و... طي لايه هاي جدا منتقل مي گردد. حال كافيست تمامي لايه ها را جز لايه Polyline را خاموش كنيد (البته اگر ابزار نقطه اي هم داريد آن راهم روشن نگه داريد).  سپس لايه اتوكدي را باید به شيپ جي آي اس تبدیل کرد. با كليك راست كردن بر روي لايه مورد نظر (كه همان لايه پلي لاين ممكن است باشد) در قسمت Data>export… و با انتخاب محل ذخيره و دادن اسم به فايل تبديل به شيپ فايل كنيد.

5.       با افزودن لايه شيپ توليد شده به محيط جي آي اس نوبت به تعريف سيستم مختصات جغرافيايي مي رسد. براي تعريف سيستم مختصات جغرافيايي از قسمت ذيل آن را انجام دهيد. البته اين دستور براي سيستم مختصات UTM هستش ولي براي سيستم مختصات جهاني هم در همين بخش قرار دارد:

Arc toolbox>data management Tools>projections and transformations>define projection

در پنجره باز شده Select  را انتخاب كرده و براي سيستم مختصات UTM مراحل ذيل را طي كنيد:

Select> Projected Coordinate Systems>UTM> WGS 1984> Northern Hemisphere>انتخاب زون منطقه مورد نظر

كشور ايران از زون 38 در غربي ترين قسمت شروع و تا زون 41 در شرق ادامه دارد براي مشاهده اينكه منطقه مورد نظر در چه زوني قرار دارد كافي است در محيط گوگل ارث نقشه را تا اندازه ايه كه كل ايران رو ببينيد زوم كنيد و از منوي View قسمت Grid را فعال كنيد. زون بندي و شماره ها رو خواهيد ديد.

 

6.      پس از تعريف سيستم مختصات جغرافيايي مي توانيد لايه مورد نظر را از مسير زير در آرك مپ 10 به فايل گوگل ارث (*.kmz) تبديل كنيد.

Arc toolbox>Conversion tools>to kml>layer to kml

7.      فايل را به محيط گوگل ارث منتقل كنيد و از كار خود لذت ببريد. 


مطالب مشابه :


انتقال فايل از آرک جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث

RS & GIS in Education - انتقال فايل از آرک جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث - آموزش سیستم اطلاعات
انتقال فايل از جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث و نكات آن

آموزش و انجام پروژه های gis - انتقال فايل از جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث و نكات آن - 09014526591
انتقال فايل از جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث و نكات آن

تحلیلگران عمران سنگاب - انتقال فايل از جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث و نكات آن - نقشه برداری
آموزش انتقال فايل از آرک جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث

Lahijan Geomatics Engineers - آموزش انتقال فايل از آرک جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث - نقشه برداری - Lahijan
آموزش كاربردي جي آي اس 10 در علوم مهندسي (GIS10) شماره 2

انتقال فايل از جي آي اس يا اتوكد به دارد كه هنگام انتقال به گوگل ارث مشكلاتي را
چند نکته مفید و کاربردی

انتقال فايل از جي آي اس يا اتوكد به آي اس به به فايل گوگل ارث انتقال به گوگل ارث
دانلود فونت های اتوکد

انتقال فايل از آرک جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث. تاريخچه ايجاد جيآياس.
آموزش نصب فونت کاتب روی اتوکد

انتقال فايل از آرک جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث. تاريخچه ايجاد جيآياس.
ژورنال‌هاي سنجش از دور

انتقال فايل از آرک جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث. تاريخچه ايجاد جيآياس.
مشکل انتقال فونت فارسی در ArcMap

انتقال فايل از آرک جي آي اس يا اتوكد به گوگل ارث. تاريخچه ايجاد جيآياس.
برچسب :