چای را بدون قند و شکر بنوشید

چای را بدون قند و شکر بنوشید

سم‌ سفید همان قندان بلور پر از قندی است که برای همه وسوسه‌انگیز است، چه کودک 7 ساله باشید، چه پیرمرد 70 ساله. اما اگر بدانید که پزشکان می‌گویند این قندهای سفید، روزگار سلامت را سیاه می‌کند، آن‌وقت حتما در خوردن قند و شکر که به آنها سم‌های سفید هم می‌گویند احتیاط به خرج می‌دهید و با شیرینی آن کام زندگی خود را تلخ نمی‌کنید. شاید به همین دلیل باشد که هیات دولت تصویب کرده است که هنگام صرف چای به جای قند در ادارات دولتی از خرما و کشمش استفاده شود ولی این مصوبه در برخی موارد نادیده گرفته شد. هرچند کارشناسان اعتقاد دارند دولت باید نسبت به حذف بودجه خرید قند و شکر در ادارات دولتی کلا اقدام کند اما اگر شما به سلامتی خود اهمیت می‌دهید، بهتر است این مصوبه را در خانه خود عملی کنید تا آن‌گونه که پزشکان می‌گویند از شر این ماده خوش‌خوراک اما مضر در امان باشید. اگر این نوشته را بخوانید، آنگاه متوجه خواهید شد که چرا همه پزشکان علیه قند و شکر اجماع کرده‌اند و یک بسیج ملی ضدقند به راه انداخته‌اند...

دکتر استقامتی:

سال‌هاست نوشابه و قند را تحریم کرده‌ام!

دکتر استقامتی، فوق‌تخصص غدد و متابولیسم می‌گوید: «اینکه فردی قند زیاد بخورد، دیابت می‌گیرد تصور درستی نیست اما اگر در روز 5 لیوان چای و با هر لیوان دو یا سه قند بخوریم، انرژی اضافه‌ای وارد بدن می‌شود که این انرژی اضافه می‌تواند موجب چاقی شود. چاقی نیز فرد را به انسولین مقاوم می‌کند و می‌تواند موجب دیابت شود.» من تلاش می‌کنم که چای را بدون قند بخورم و مواظب غذا خوردنم هستم. الان سال‌ها است که نوشابه و قند را تحریم کرده‌ام. وی یک پیشنهاد هم برای کسانی که قند دوست دارند و چای شیرین را می‌پسندد دارد: «این افراد می‌توانند از شیرین‌کننده‌های مصنوعی مانند قرص‌های آسپارتام استفاده کنند که عوارض کمتری دارند.»

دکتر اسحاق حسینی:

قند موجب ریفلاکس می‌شود

دکتر اسحاق حسینی، فوق‌تخصص گوارش می‌گوید: «نزدیک به 7 درصد جامعه هر روز و 14 درصد به طور هفتگی، 28 درصد هر دو هفته یک بار و 90 درصد اجتماع یک بار ریفلاکس را تجربه کرده‌اند که دلیل اصلی آن استفاده از مواد قندی است. شاید بد نباشد که این نکته را هم بدانید که ریفلاکس اگر درمان نشود در درازمدت ممکن است هفت در هزار موجب سرطان مری ‌شود اما میوه‌های شیرین مانند توت و خرما موجب ریفلاکس نمی‌شوند. از سوی دیگر مصرف قند در افرادی که زمینه دارند نیز می‌تواند موجب کبد چرب شود و پالایشگاه بدن را با خطر مواجه کند.»

دکتر کیمیاگر: چگونه مصرف قند را کاهش دهیم

دکتر کیمیاگر هم متخصص تغذیه است و هم ادیب. شاید به همین دلیل است که گفته‌هایش به دلیل تسلط خوبش بر زبان بر دل می‌نشیند. دکتر کیمیاگر می‌گوید: «الان قند برای بعضی‌ها جزو لازم تغذیه است اما می‌توان به جای آن از جایگزین‌هایی مثل توت و خرما استفاده کرد. در این میان یک نکته مهم است و آن اینکه یک خرما دارای 20 کالری و دو حبه قند نیز دارای 20کالری است بنابراین نباید فکرکنیم که خرما یا کشمش و توت قند کمتری دارند. اما مزیت میوه‌های شیرین این است که قندشان طبیعی است و به‌تدریج جذب بدن می‌شوند و ضرر کمتری دارند. از سوی دیگر، میوه‌ها دارای فیبر و آنتی‌اکسیدان هستند که در پیشگیری از سرطان‌ها نیز موثرند.» دکتر کیمیاگر با تاکید بر اینکه قند کالری زیادی دارد و می‌تواند موجب چاقی و دیابت شود، می‌گوید: «بهترین روش این است که چای خود را تلخ بخوریم و اگر نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، حداکثر 20 گرم در روز از قند و شکر استفاده کنیم.» دکتر کیمیاگر می‌گوید: «من معتقدم اگر همه غذاها به درستی و اعتدال مصرف شوند، هیچ خوراکی‌ای کارکرد سمی ندارد.» اما چگونه مصرف قند را کاهش دهیم؟ پاسخ دکتر کیمیاگر به این سوال راهگشا است. «قندها را ریز کنید و اجازه بدهید چای سرد شود و بعد مصرف کنید. آبدارچی محل کارم، یک حبه قند را چهار قسمت تقسیم می‌کند. اگر چه او این کار را برای صرفه‌جویی انجام می‌دهد اما اقدامش موجب سلامتی ما می‌شود. ذایقه خود را نیز عادت دهید که چای کم‌شیرینی استفاده کنید. ذایقه تغییرپذیر است.»

دکتر قارونی: قند چربی خون را افزایش می‌دهد

وقتی از دکتر قارونی، متخصص قلب و عروق در مورد مضرات استفاده از قند می‌پرسم در پاسخ دست به یک آشنایی‌زدایی می‌زند و می‌گوید: «همه ما با مضرات استفاده از قند به‌عنوان یک ماده پرکالری تا حدودی آشنا هستیم اما ضرر اصلی قند به دلیل وجود تری‌گلیسیرید آن است که موجب تنگ شدن عروق کرونر می‌شود و اثر آن در زنان بیشتر از مردان است. اگر با هر وعده چای دو یا سه قند بخوریم به میزان قابل ملاحظه‌ای تری‌گلیسیرید خون افزایش می‌یابد. از سوی دیگر، قند اثر آرام‌بخش کافئین موجود در چای را خنثی می‌کند.» دکتر قارونی خودش از آن دسته افرادی است که چای را تلخ و بدون قند می‌خورد و در این‌باره می‌گوید: «اگر افراد برای مدتی چای را بدون قند بخورند آنگاه متوجه می‌شوند که اثر آرام‌بخش چای بیشتر شده است. ممکن است در ابتدا ترک قند کار سختی باشد اما به مرور تبدیل به عادت می‌شود.» دکتر قارونی در ادامه صحبت‌های خود از قند اتهام‌زدایی می‌کند و می‌گوید: «مصرف قند اگر چه چاقی را به همراه دارد اما به طور مستقیم باعث دیابت نمی‌شود، ولی موجب ظاهر شدن دیابت در میان افرادی که استعداد دارند، می‌شود. ضایعات عروقی و انفاکتوس از دیگر مضرات استفاده از قند است.» وی در ادامه می‌گوید: «ما به افراد توصیه می‌کنیم که به جای قند و شکر از توت، کشمش یا خرما استفاده کنند اما در مصرف این خوراکی‌ها نیز باید اعتدال داشت و از مصرف بی‌رویه آنها نیز پرهیز کرد و نباید به جای یک توت، یک مشت توت خورد.»

دکتر شیرین معماران: قند، آفت دندان است

در یک زمستان سرد که با خستگی از سرکار به خانه برگشته‌اید و روی مبل لم داده‌اید، هیچ چیز دلنشین‌تر از یک لیوان چای داغ نیست اما متخصصان دهان و دندان می‌گویند خوردن قند همراه با چای باعث از بین رفتن دندان‌ها می‌شود و شما باید دردسر بی‌دندان را به جان بخرید. دکتر شیرین معماران، متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت درباره مضرات استفاده از قند می‌گوید: «قند و شکر ارتباط واضحی با سلامت دهان و دندان دارند. قند می‌تواند انرژی لازم برای تجمع مجموع میکروب‌ها را روی سطوح دندانی تامین کند ضمن اینکه ماده مغذی مورد استفاده برای این میکروب‌ها را نیز تامین می‌کند که در نهایت باعث تولید مواد اسیدی می‌شود و همین اسیدها هستند که موجب بروز خطرات پوسیدگی در دندان‌ها می‌شود. در ضمن قند به سلامت لثه‌ها نیز لطمه وارد می‌کند.» دکتر معماران در ادامه به نکته جالبی اشاره می‌کند: «اگر هم می‌خواهید چای را با قند بخورید قند را در چای حل کنید و این عادت ما ایرانی‌ها که اول قند را در دهان می‌گذاریم و بعد چای را می‌خوریم یک عادت غلط است و پوسیدگی دندان‌ها را بیشتر می‌کند.» جالب‌تر از این نکته هم آنکه تحقیقات انجام گرفته روی چای سیاه نشان می‌دهد ترکیبات موجود در چای سیاه رشد باکتری‌های مضر دندان را که سبب پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان شده و دندان را از بین می‌برد، متوقف می‌کند. وی می‌گوید: «همچنین چای سبز با از بین بردن باکتری‌ها به عملکرد خمیر دندان و دهان‌شویه‌ها کمک می‌کند.» تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که شستشوی دهان با چای سیاه مانع تشکیلات پلاک می‌شود و بوی بد دهان را از بین می‌برد.

 

منبع ارور


مطالب مشابه :


میوه های بدون دانه

میوه های بدون بررسيهايي كه با گلهاي قطع شده صورت گرفته نشان ميدهد در چغندر قند، اسيدهاي
مضرات نوشابه های گاز دار بدون قند

افراط در نوشیدن نوشابه‌های گازدار بدون قند به علت از آنها آب میوههای نشسته را
تغذیه بیماران دیابتی

حبوبات و سبزیجات و برخی میوه جات قند بدون پوست نیز قند های خشک از میوه های
چای را بدون قند و شکر بنوشید

چای را بدون قند و شکر اما مزیت میوههای شیرین این است که قندشان طبیعی است و به‌تدریج جذب
مراقبت‌های کلی در بیماران دیابتی

تلاش كنید از محصولات بدون قند مانند نوشابه های بدون قند، ژله بدون از میوه های تازه و كلوچه
دیابت و رژیم غذایی

تلاش كنید از محصولات بدون قند مانند نوشابه های بدون قند، ژله از میوه های تازه و
دیابت و دلایل بالا و پایین رفتن قند خون

افزایش دهنده های قند - خوراکی های بدون قند. برخی از ماست ها حاوی قند و میوه هستند
راهنمای رژیم غذایی سالم برای مقابله با سرطان

چیزهایی مثل آووکادو، میوه های بدون قند یا موز روی آن صبحانه باید فقط میوه های شیرین
برچسب :