احاطه استاندارد های حسابداری بر کار و فعالیت حسابداران


انتشار گزارش های مالی بر اساس استاندارد های بین المللی به خصوص برای شرکت های بورسی بحث روز حسابداری است . تدوین و اعمال این استاندارد ها برای حرفه حسابداری و جامعه دانشگاهی از اهمیت بالایی برخوردار است . از این رو یادآوری چند نکته برای همه حسابداران ضروری است .

استاندارد های حسابداری بر کار و فعالیت همه حسابداران احاطه دارد . از طرفی در کسب و کار به طور مرتب تغییرات ایجاد می شود ( به عبارت دیگر هر روز مسئله و سوال جدید مطرح می شود ) لذا باید آمادگی ذهنی برای تغییر مداوم را ایجاد کنیم یعنی بپذیریم که آموزش مستمر ، بیش از پیش ضروری است .

ساختار فرهنگی و اجتماعی ما برخی از معاملات و رویداد های مالی به شیوه ای که در اروپا ، آمریکا ، ژاپن ،چین و ... انجام می شود را مشروع نمی داند به این ترتیب نیاز است افردای متخصص که شریعت را می شناسند در جمع تصویب کنندگان هر استاندارد حضور داشته باشند ، این افراد باید در حدی با مفاهیم و اصول حسابداری و حسابرسی آشنا باشند و قبلا آموزش دیده باشند .

در بازار سرمایه ، برخی از اوراق بهادار و مشتقات آن بوجود آمده که به لحاظ شرعی تایید شده اما به دلیل آنکه اکثریت استاندارد های حسابداری ترجمه ی نسخه های غربی بوده برای این نوع اوراق مشتقه استاندارد آماده نداریم از این رو ضروری است در جمع تدوین کنندگان استاندارد ها افردای آموزش دیده برای این گونه موارد حضور داشته باشند و سازمان بورس اوراق بهادار قبل از اجازه انتشار اوراق بهادار جدید ، کمیته تدوین استاندارد ها را در جریان کامل قرار دهد تا همزمان با انتشار آن ، استاندارد حسابداری نیز تدوین و تصویب شود .

از آنجا که سال هاست حسابدار ها تبلیغ استاندارد های ملی را کردند ، در بسیاری از دانشگاه ها به خصوص در سطح کارشناسی که بدنه اصلی رشته و فعالیت حسابداری است ، استاندارد های بین المللی آموزش داده نشده و مدرسین نیز فراموش کرده اند . سازمان سنجش و آموزش کشور بر اساس درخواست مسئولین ، روی دفترچه سوالات می نویسد که پاسخ تمام سوالات حسابداری باید بر اساس استاندارد های ملی باشد . همین تاکید موجب شده که سایر استاندارد ها از آموزش حذف شود . ضروری است ای ناکید برداشته شود و مدرسین نیز علاوه بر استاندارد های فعلی ، تاکید بر یادگیری استاندارد های بین المللی داشته باشند .

مرجع تدوین کنندگان و تصویب کنندگان استاندارد های حسابدای باید قدرت قانونی و ضمانت اجرایی داشته باشد . دولت دارای چنین مشروعیتی است ولی فرآیند تصویب مقررات توسط دولت طولانی و زمان بر است . تغییرات در استاندارد ها به طور مستمر رخ می دهد لذا دولت باید اختیارات خود را به نحوی تفویض نماید که تصویب مقررات در کمترین زمان میسر شود .

اگرچه وزارت امور اقتصادی و دارایی موافقت خود را برای اجرایی شدن استاندارد های بین المللی اعلام نمشود . مطالب بوده است ولی مطالب زیادی باید بررسی و تصمیم گیری برشمرده تنها بخشی از موارد است .


مطالب مشابه :


فراخوان طراحی سئوالات استاندارد از کتاب جغرافیای چهارم( پیش دانشگاهی)

جغرافیای خراسان رضوی - فراخوان طراحی سئوالات استاندارد از کتاب جغرافیای چهارم( پیش
برگزاری کارگاه مجازی آموزش چگونگی تدوین سوالات مفهومی و استاندارد"

جغرافیای خراسان رضوی - برگزاری کارگاه مجازی آموزش چگونگی تدوین سوالات مفهومی و استاندارد
تعداد سئوالات هر مبحث در استاندارد کاربر رایانه

گروه کامپیوتر کاردانش خراسان رضوی - تعداد سئوالات هر مبحث در استاندارد کاربر رایانه -
کدینگ استاندارد حسابداری

خدمات مالی و حسابداری خراسان رضوی (مشهد) - کدینگ استاندارد حسابداری - خدمات مالي و حسابداري
شش نوع رب گوجه فرنگی در خراسان رضوی غیر استاندارد اعلام شد

مشهد- ایرنا- اداره کل استاندارد خراسان رضوی شش نوع رب گوجه فرنگی با نام های تجاری ˈشهدین
تدوین سوالات مفهومی و استاندارد"-بسته ی آموزشی شماره 2

جغرافیای خراسان رضوی - تدوین سوالات مفهومی و استاندارد"-بسته ی آموزشی شماره 2 - اخبارو مقالات
كم فروشی ۴۲درصد طلافروشی ها در مشهد

مدیركل استاندارد و تحقیقات صنعتی خراسان رضوی اعلام كرد . كم فروشی ۴۲درصد طلافروشی ها در مشهد
اهمیت‌ در حسابرسی‌

خدمات مالی و حسابداری خراسان رضوی این استاندارد باید همراه با استاندارد حسابرسی 200
ترکیب واحد های تجاری استاندارد حسابداری شماره19

خدمات مالی و حسابداری خراسان رضوی (مشهد) - ترکیب واحد های تجاری استاندارد حسابداری شماره19
احاطه استاندارد های حسابداری بر کار و فعالیت حسابداران

خدمات مالی و حسابداری خراسان رضوی (مشهد) - احاطه استاندارد های حسابداری بر کار و فعالیت
برچسب :