جاذبه های گردشگری ماکو

اي وطن اي مادر ايران من

مادر اجداد و فرزندان من

خانه من بانه من توس من

هر وجب از خاك تو ناموس من

اي دريغ از تو كه ويران بينمت

بيشه را خالي زشيران بينمت

خاك تو گر نيست جان من مباد

زنده در اين بوم و بر يك تن مباد                  " عليرضا شجاعي پور "

 _MG_0528_resize.JPG

پس از ترك جلفا در تاريخ 24 مهرماه ، در تاريكي هوا به سمت پلدشت ادامه مسير مي دهيم و شب را در پلدشت اطراق ميكنيم و صبح روز 25 مهرماه از طريق جاده اي آسفالته اين شهر را ترك ميكنيم تا خود را به منتهي اليه و نقطه صفر مرزي ايران يعني چشمه ثريا برسانيم .

 _MG_0600_resize.JPG

 در طول مسير و به وسعت بسيار زيادي در كنار تالاب زيباي بورالان مي گذريم كه بنظر بهشت پرندگان در آذربايجان غربي ميباشد و انواع و اقسام پرندگان بدليل همجواري در كنار مرز و عدم استفاده شكارچيان از اسلحه ميتوانند براحتي به زندگي خود ادامه دهند .

 _MG_0612A.jpg

اين تمركزش منو كشته

اين تالاب در منطقه كوههاي آرارات در مرز ايران و تركيه قرار گرفته و قسمتي از آن حتي با جمهوري نخجوان و ارمنستان نيز مرز مشترك داريم .

_MG_0533_resize.jpg

قله آرارات بزرگ

هر چه به سمت غرب ادامه ميدهيم به قله زيباي آرارات نزديك و نزديكتر ميشويم و در نهايت جاده مرزي به سمت شمال مي رود و ميتوانيم اين قله را از جهات ديگر نيز مشاهده كنيم و از ديدن آن لذت ببريم .

 _MG_0545_resize.JPG

دوست خوبم رضا حبشي

اين كوه به تركي آغري داغي معروف است و شامل دو قله ميباشد يكي به ارتفاع 5156 متر كه به آرارات بزرگ شناخته شده است و ديگري به ارتفاع 3952 متر كه به آرارات كوچك يا ماسيس شناخته شده است .

 _MG_0569_resize.JPG

در كتب مختلف عنوان شده است كه اين كوه محل به خاك نشستن كشتي نوح پس از طوفان ميباشد و در قران هم بنام كوه جودي از آن نام برده شده است .

 _MG_0562_resize.JPG

تالاب بورالان

تالاب بورالان نيز كه يكي از جاذبه هاي گردشگري شهرستان ماكو شناخته شده است در شمالي ترين نقطه استان آذربايجان غربي و همچنين كشور ايران واقع شده است و حتي ميتوان در بعضي از نقاط آن در آب زلالش قايقراني نيز كرد .

 _MG_0560_resize.JPG

ديدن تالاب ، كوه آرارات ، طبيعت فوق العاده و تنوع جانوري فراوان در اين منطقه ، زيبايي خاصي به منطقه بخشيده است كه اصلا" فكر ديدن چنين مناظري را هم در اين نقطه از كشور به ذهنم خطور نمي دادم .

 _MG_0607_resize.JPG

با كمي جستجو و با هماهنگي پاسگاه مرزباني ميتوانيم به راحتي به ديدن چشمه ثريا برويم كه در نقطه صفر مرزي قرار گرفته است و از زماني كه ماكو منطقه آزاد گرديده است ، بازديد از اين چشمه نيز سهل تر شده و براحتي ميتوانيد از آن بازديد كنيد .

_MG_0662_resize.JPG 

بدون شك چشمه ثريا با آن آب زلال و گوارايش نشات گرفته از كوههاي آرارات ميباشد كه خوشبختانه در خاك ايران است و در ضمن يكي از سرشاخه هاي رودخانه ارس نيز ميباشد .

 _MG_0687_resize.JPG

جبهه شمالي قله آرارات كه صعود از آن ممنوع است

پس از بازديد از اين منطقه به سمت شهر بازرگان و سپس ماكو حركت ميكنيم و در 7 كيلومتري غرب شهر ماكو بسوي روستاي سنگر ميرويم تا دخمه سنگي ماكو معروف به بام فرهاد مربوط به دوره اورارتويي ها را از نزديك ببينيم .

 _MG_0666_resize.JPG

چشمه ثريا

پس از خارج شدن از جاده اصلي و وارد شدن به جاده خاكي و نرسيده به روستاي سنگر به اين دخمه سنگي ميرسيم كه در دل سخت سنگها در هزاره اول قبل از ميلاد كنده شده است و بنظر يك گور دخمه مي آيد كه اهالي به آن خانه فرهاد يا فرهاد دامو هم مي گويند . 

 _MG_0736_resize.JPG

دخمه فرهاد يا فرهاد دامو

دیواره های سنگی دخمه فرهاد به نحو اعجاب انگیزی صاف و صیقلی است، به نحوی که تراشیدن چنین دیوارهای صافی در دل صخره های سخت کوه حتی در زمان حال هم مشکل به نظر می رسد. داخل دخمه کاملا تاریک است و هیچ منبع نوری وجود ندارد و لازم است منبع نوری مناسبی برای دیدن داخل به همراه داشته باشید.

 _MG_0751_resize.JPG

در ابتداي دخمه  از چندين پله سنگي كه بطرز ماهرانه اي و با ارتفاعي مناسب كنده شده اند  پايين ميرويم تا به ورودي درب آن ميرسيم و با وارد شدن به دخمه با چندين اطاق مواجه ميشويم كه علائم تيشه و كندن با يك جسم سخت در ديوارها ديده ميشود .

 _MG_0760_resize.JPG

بدليل كمبود وقت اين مكان تاريخي را ترك ميكنيم و بسوي روستاي باغچه جوق در 6 كيلومتري غرب ماكو مي رويم تا كاخ سردار ماكو را مشاهده كنيم .

 IMG_0814_resize.JPG

در گوشه اي از اين روستا ساختمان مجلل و تاريخي قصر باغچه جوق قرار دارد كه تاريخ ساخت اين بنا مربوط به اواخر دوره قاجاريه ميباشد و باني آن اقبال السلطنه ماكويي يكي از حكام مقتدر و از سرداران مظفرالدين شاه بود .

 IMG_0775_resize.JPG IMG_0776_resize.JPG

اين كاخ در سال 1353 توسط دولت خريداري شد و پس از تعميرات به عنوان كاخ موزه مورد بهره برداري قرار گرفت ولي از شواهد اينجور مشخص است كه در حال حاضر سازمان ميراث فرهنگي علاقه اي به تعمير و بازسازي اين بنا ندارد .

IMG_0778_resize.JPG 

چرا كه قسمت هايي از ديوارها و سقفها در حال فرو ريختن ميباشد و كسي توجه اي به اين مسئله ندارد . اميدوارم كه اين سازمان هر چه زودتر با تامين اعتبار اقدام به بازسازي و مرمت اين بناي تاريخي كه مورد علاقه مردم منطقه نيز ميباشد انجام دهد .

 IMG_0780_resize.JPG

نماي خارجي بنا با مجسمه هاي گچي و نماهاي داخلي با گچبري و نقاشي هاي روي سقف و در بعضي از اتاقها با آيينه كاري هاي بسيار زيبا و مجللي تزيين شده اند .

IMG_0790_resize.JPG 

 جالب اينكه وسايل خانه همچون پرده ها ، مبلها ، تخت خوابها ، ظروف چيني ، لوسترهاي كريستال و همه و همه همچنان باقيست و خوشبختانه از آن محافظت ميشود تا مورد بازديد عموم مردم قرار گيرد .

 _MG_0762_resize.JPG

در بيرون بنا نيز فضاي حياط با انواع درختان ميوه و ديگر درختان تزيين شده و استخر بزرگ باغ كه جوي آبي نيز از آن به قسمتهاي ديگر باغ جاريست از ديگر ديدني هاي باغچه جوق و كاخ سردار بشمار مي آيد .

 IMG_0791_resize.JPG

قبل از رفتن به چالدران تصميم مي گيريم به ديدن آبشار عرب ديزج در بخش آواجيق برويم كه در 45 كيلومتري غرب ماكو و در حاشيه روستاي عرب ديزج واقع گرديده است .

 IMG_0795_resize.JPG

اين منطقه داراي مناظر طبيعي بسيار زيبا و دل انگيز و غارهاي طبيعي در كوههاي مشرف به آبشار است كه ما وقت ديدار آنها را نداريم و فقط به بازديد از آبشار اكتفا ميكنيم .

 _MG_0870_resize.JPG

اين آبشار در بين اهالي به آبشار شُرشُر نيز معروف است كه به تركي يعني آبشار و اينكه آب پس از سرازير شدن از آبشار به سوي روستا مي رود و براي همين جلوه خاصي به روستا بخشيده است .

 _MG_0867_resize.JPG

هفته آينده با گزارشي ديگر به جاذبه هاي گردشگري شهرستان چالدران مي پردازم . 


مطالب مشابه :


دستگيري 3 تروريست توسط هنگ مرزي سردشت و انتظامي پيرانشهر

معاون اطلاعات و امنيت عمومي فرماندهي مرزباني آذربايجان غربي از دستگيري سه نفر از عوامل
دستگيري كلاهبردار ميلياردي در كرمانشاه

باپيگيري‌هاي مستمر و جدي مشخص شد متهم در مرز آذربايجان غربي در حالي عوامل مرزباني
یاد یاران

سرگرد شهيد كوچك ابول زاده . سرگرد شهيد كوچك ابول زاده / فرماندهي مرزباني استان آذربايجان غربي
جاذبه های گردشگری ماکو

با كمي جستجو و با هماهنگي پاسگاه مرزباني ميتوانيم به راحتي به ديدن چشمه - آذربايجان غربي
شايعه واگذاري امتياز مرزتمرچين پيرانشهر واما و اگرهاي پيش رو

سكاندار آذربايجان غربي تصريح از نظر نظامي تقويت شده و در آن پادگان ، مرزباني و گمرك
استخدام در مرزبانی ناجا

مقدمه فرماندهي مرزباني نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران به 2 آذربايجان غربي
شرايط ازدواج دختران براي پسران در استانهاي مختلف:

2-شهر تبريز از استان آذربايجان غربي.شرايط محموله مواد مخدر از جلوي مأموران مرزباني
دشت مغان قسمت دوم

اولين مقصد ما جاده خروسلو است كه بصورت شرقي ، غربي و مرزباني - آذربايجان غربي
برچسب :