گوشي‌هايي با دو سيم‌كارت : با قابليت‌، بي‌كيفيت

دنیای اقتصاد - مرد صاحب كارخانه است با دنيايي از گرفتاري و البته مال و منال!
مي‌گويد آنقدر گرفتار است و تماس‌هاي كاريش آنقدر زياد كه فرصت نمي‌كند پاسخگوي همه آنها باشد.

به همين علت است كه از دو سيم‌كارت استفاده مي‌كند.
يكي براي امور شخصي و ديگري براي كار و تجارت!
«... وقتي به خانه مي‌روم، براي اينكه چندساعتي از فكر كار و كارخانه و... بيرون بيايم، موبايل مربوط به امور تجاري را خاموش مي‌كنم و به جاي آن به تماس‌هاي شخصي و خانوادگي پاسخ مي‌دهم.»
مرد كارخانه‌دار وقتي اين جمله را مي‌گويد اشاره‌اي به موبايل‌هايش كه كنار هم قرار دارند، مي‌كند.
مي‌گويند طي اين پنج، شش‌ماه گوشي‌هايي به بازار آمده‌اند كه ظرفيت دو سيم‌كارت را دارند و نيازي نيست دو گوشي را همراه خود داشته باشي. قيمتش هم زياد بالا نيست، هرچند اگر هم گران بود، ارزش داشت.

وقتي از گوشي‌هاي دو سيم‌كارته حرف مي‌زند، آنقدر هيجان‌زده است كه مي‌شود در نگاهش خواند همين امروز براي خريد يك گوشي دوسيم‌كارته اقدام خواهد كرد.

يك گوشي، دو سيم‌كارت
از حدود شش‌ماه پيش گوشي‌هايي پا به عرصه متنوع انواع گوشي تلفن‌همراه گذاشتند كه ظرفيت دو سيم‌كارت را داشته و علاوه بر آن داراي تكنولوژي دريافت كانال‌هاي تلويزيوني نيز هستند.
اين گوشي‌ها كه در اوايل ورودشان به بازار با نام TV mobile شناخته مي‌شدند به امكانات ديگري چون تجهيز به صفحه لمسي، دوربين‌هاي 2 و 3مگاپيكسلي و... نيز مجهز هستند.
فروشندگان بازار NEC، FTF، NOKLA و AOK و... را از مارك‌هاي موجود اين كالا در بازار معرفي مي‌كنند كه در اين بين گوشي‌هاي NEC از فروش بالاتري برخوردارند.
قابليت اتصال دو سيم‌كارت و استفاده از دو سيم‌كارت به طور همزمان، تجهيز به دو دوربين عكاسي و فيلمبرداري، قابليت اتصال مستقيم به تلويزيون از طريق كابل مخصوص USB براي پخش تصاوير و فيلم‌هاي گوشي، دريافت كانال‌هاي تلويزيوني ايران، تجهيز به كابل USB ويژه براي اتصال به كامپيوتر، تجهيز به اسپيكرهاي قوي سه‌بانده با كيفيت و وضوح صداي بالا و... برخي از ويژگي‌هاي اين گوشي‌هاي دو سيم‌كارته NEC هستند.

ثابت، يك واردكننده انواع گوشي دوسيم‌كارته مي‌گويد: اين گوشي‌ها، اگرچه چيني هستند و از قيمت پاييني (حدود 150 تا 300هزار تومان) برخوردارند، اما كيفيت آنتن‌دهي و صداي بسيار بالايي داشته و قابليت‌هاي زيادي دارند.
اين درحالي است كه «علي مرداني» يكي از دارندگان اين گوشي معتقد است، طي سه ماه استفاده از اين گوشي متوجه كيفيت پايين آنتن‌دهي گوشي شده است.
به گفته وي، گوشي‌هاي دو سيم‌كارته اگرچه قابليت‌هاي زيادي دارند، اما هيچ كدام از اين قابليت‌ها در حد استاندارد نيست. به عنوان مثال كيفيت تصاوير دوربين دو مگاپيكسلي اين گوشي‌ها در حد دوربين 3/1 ساير گوشي‌هاي موجود در بازار است.
از طرفي آنتن‌دهي ضعيف، پارازيت‌هاي مداوم هنگام پخش برنامه‌هاي تلويزيوني و هنگ كردن‌هاي مداوم گوشي، بسياري از دارندگان گوشي‌هاي دو سيم‌كارته را با مشكل مواجه كرده است و از آنجا كه اين گوشي‌ها بدون گارانتي‌ و يا با گارانتي‌هاي متفرقه وارد بازار شده‌اند، اعتراض و شكايت كاربران اين كالا بي‌نتيجه مي‌ماند.

سروش يك فروشنده ديگر در اين زمينه مي‌گويد: «گوشي‌هاي دو سيم‌كارته در ماه‌هاي اوليه ورودشان به بازار با قيمتي حدود 400 تا 600هزار تومان عرضه مي‌شدند كه فروش پاييني نيز داشتند اما طي دو‌ماه پس از ورودشان به بازار به فروش بالايي دست يافتند. اين فروشنده معتقد است دوران طلايي فروش اين گوشي‌ها طي ماه‌هاي تير و مرداد ماه گذشته بود و پس از آن با آشكار شدن معايب اين گوشي‌ها، روز‌به‌روز از ميزان فروش اين گوشي‌ها كاسته شد.
به گفته وي، بر خلاف ادعاي عرضه‌كنندگان گوشي‌هاي دو سيم‌كارته، در بسياري از اين گوشي‌ها، دو سيم‌كارت به طور همزمان فعال نمي‌شوند و همچنين باتري اين گوشي‌ها بسيار ضعيف است و قابليت نگهداري شارژ باتري براي مدت طولاني را نيز ندارد.
از طرفي كيفيت آنتن‌دهي و كيفيت تصاوير گرفته شده توسط دوربين‌ اين گوشي‌ها بسيار پايين است.
وي معتقد است، تنها حسن اين گوشي‌ها صداي بالا و باكيفيت آنها است كه آن هم به مدد نصب اسپيكرهاي قوي پشت گوشي حاصل شده است.
به عنوان مثال مدل N888 به 6 اسپيكر قوي مجهز است كه صدا با وضوح بالا توسط آن پخش مي‌شود، ولي دوربين VGA اين گوشي آنقدر بي‌كيفيت است كه كاربر از تماشاي تصاوير گرفته شده توسط آن نااميد مي‌شود.

انواع گوشي دو سيم‌كارته
گوشي‌هاي دو سيم‌كارته در انواع مختلفي به بازار عرضه شده‌اند كه گوشي‌هاي دو سيم‌كارته ساده و گوشي‌هاي دو سيم‌كارته تلويزيوني از آن جمله‌اند.
معروف، يك واردكننده انواع گوشي دو سيم‌كارته مي‌گويد: «طي دو تا سه ماه گذشته گوشي‌هاي سه سيم‌كارته نيز وارد بازار شده‌اند كه متاسفانه از كيفيت بالايي برخوردار نيستند.»
وي در ادامه مي‌گويد: «گوشي‌هاي دو سيم‌كارته داراي ويژگي‌هايي چون قابليت نصب ويندوز، تجهيز به صفحه لمس، كارت حافظه 128 مگابايتي، كيفيت صداي بالا و... بوده كه قيمتي حدود 150 تا 200هزار تومان دارند. گوشي‌هاي تلويزيوني يا همان TV mobileهاي خودمان هم به كابل مخصوص اتصال به تلويزيون، صفحه لمسي، دوربين عكاسي و فيلمبرداري مجهز هستند كه قيمتي حدود 200 تا 300 و گاه در پاره‌اي موارد 350هزار‌تومان دارند.»
احمدي، يك واردكننده انواع گوشي تلويزيوني تجهيز به باتري خورشيدي را از ويژگي‌ جديد برخي از اين گوشي‌ها مي‌داند و مي‌گويد: با توجه به اينكه اين گوشي‌‌ها روز به روز پيشرفته‌تر مي‌شوند، اما آمار فروش آنها كاهش يافته است.

پرفروش‌ها
فروشندگان بازار مدل N95 از گوشي‌هاي دو سيم‌كارته NOKLA و مدل N888 از گوشي‌هاي NEC جزو پرفروش‌هاي بازار هستند كه به ترتيب با قيمت 180 تا 210هزار و 220 تا 250هزار تومان به فروش مي‌رسند.
N95 به صفحه LCD لمسي بزرگ، اسپيكرهاي قوي و دوربين عكاسي و فيلمبرداري مجهز است.
N888 نيز به 6اسپيكر قوي، دوربين عكاسي و فيلمبرداري 3/1مگاپيكسلي مجهز است.
مدل 805 از گوشي‌هاي FTF نيز يكي از گوشي‌هاي گرانقيمت دو سيم‌كارته است كه به دوربين 3مگاپيكسلي، صفحه LCD بزرگ لمسي و اسپيكرهاي قوي مجهز است و با قيمت 325تا 350هزار‌تومان به فروش مي‌رسد.
آيت يك فروشنده ديگر مدل P110 از گوشي‌هاي AOK را كه به يك دوربين دو‌مگاپيكسلي، اسپيكرهاي قوي، صفحه نمايشLCDا5/3 اينچي و... مجهز است را جزو پرفروش‌هاي اين برند در بازار معرفي كرد كه با قيمت 250هزار‌تومان به فروش مي‌رسد.
همچنين مدل ستاره قرمز از گوشي‌هاي تلويزيوني NEC كه به يك دوربين
سه مگاپيكسلي مجهز است از مدل‌هاي معروف بازار است كه با قيمت 250هزار تا 300هزار تومان به فروش مي‌رسد.

بايدها و نبايد‌هاي گوشي‌هاي دو سيم‌كارت
سالاري يك فروشنده گوشي در اين باره مي‌گويد: در اين گوشي‌ها دو محفظه براي سيم‌كارت تعبيه شده است، اما عملا فقط يكي از آنها كارايي دارد. در حقيقت مي‌توان گفت در اين مسير پيشرفتي حاصل نشده است، جز اينكه تعويض سيم‌كارت بدون خاموش كردن گوشي امكان‌پذير است.
وي معتقد است از آنجا كه اين گوشي‌هاي چيني به‌رغم قابليت‌هاي زياد كيفيت پاييني دارند، با قيمت نسبتا پاييني نيز به بازار عرضه مي‌شوند.
اين در حالي است كه اگر شركتي مانند نوكيا با سوني اريكسون تصميم به عرضه گوشي با اين قابليت‌ها به بازار بگيرد، قيمت آن از مرز يك‌ميليون و 500 و حتي دو ميليون‌تومان مي‌گذرد و اين چندان مقرون به صرفه نيست. به همين دليل شركت‌هاي معروف توليدكننده گوشي اقدام به توليد گوشي دو سيم‌كارته نكرده‌اند. به گفته وي، از آنجا كه چين به كيفيت فكر نمي‌كند و تنها به عرضه كالا با قيمت پايين مي‌‌انديشد، اين گوشي‌ها را به طور انبوه با قيمت پايين به بازار عرضه مي‌كند.
نوكيا و عرضه گوشي دوسيم‌كارته
يك فروشنده مي‌گويد: شركت نوكيا اعلام كرده است، طي سال آينده به منظور رقابت به NOKLA كه از برند NOKIA استفاده يا بهتر بگوييم سوء‌استفاده كرده، قصد دارد اولين گوشي دوسيم‌كارته خود را روانه بازار كند كه پيش‌بيني مي‌شود قيمت آن بالاي يك‌ميليون تومان باشد.
اين فروشنده مي‌گويد: اكثر گوشي‌هاي دو سيم‌كارته موجود در بازار دچار مشكلات نرم‌افزاري هستند و تعمير آنها كار مشكلي است. پس به عبارتي مي‌توان آنها را گوشي‌هايي يك بار مصرف خواند.

برداشت آخر
سيم‌كارت ايرانسل و تاليا را در يك گوشي 300هزار توماني دو سيم‌كارته مي‌اندازد.
براي خريد دو سيم‌كارت جمعا 60هزار تومان هزينه كرده و به اميد استفاده همزمان از دو سيم‌كارت گوشي جديدش را به ذوق در دست مي‌فشارد.
اما... پس از دوروز متوجه مي‌شود گوشي آن طورها هم كه بايد كار نمي‌كند.
چطور ممكن است؟‌
رييس هيات‌مديره شركت مخابرات ايران چند روز پيش اعلام كرده بود اين گوشي‌ها سيم‌كارت‌هاي هر دو اپراتور را پشتيباني مي‌كنند.
با تعجب به گوشي جديدش نگاهي مي‌اندازد.
در اين افكار غوطه‌ور است كه ناگهان به ياد سيم‌كارت‌هاي دوقلوي اپراتور اول كه قرار بود وارد بازار شوند، مي‌افتد.
پس از كمي پرس‌وجو متوجه مي‌شود عرضه اين سيم‌كارت‌ها توسط شركت ارتباطات سيار منتفي شده است.
اين سيم‌كارت‌ها قرار بود براي مقابله با گوشي‌هاي دوسيم‌كارته به بازار عرضه شوند، ولي طبق اعلام رييس هيات‌مديره شركت مخابرات به علت عرضه بي‌رويه گوشي‌هاي دوسيم‌كارته اميدي به استقبال از اين گوشي‌ها نيست.
به نظر مي‌رسد شركت مخابرات خواسته جلوي ضرر احتمالي را پيش از وقوع بگيرد. به همين دليل از عرضه اين سيم‌كارت‌ها به بازار خودداري كرده است

نويسنده: مريم عسگري


مطالب مشابه :


گوشي‌هايي با دو سيم‌كارت : با قابليت‌، بي‌كيفيت

گوشي‌هايي با دو تجهيز به صفحه لمسي، دوربين‌هاي 2 و بازار است كه با قيمت 250هزار تا
گوشی های جدید

n95 به صفحه lcd لمسي بزرگ بايدها و نبايد هاي گوشي به عرضه كالا با قيمت پايين مي انديشد
گوشی های دو سیمکارته - با قابليت، بي كيفيت

n95 به صفحه lcd لمسي بزرگ بايدها و نبايد هاي گوشي به عرضه كالا با قيمت پايين مي انديشد
5 گوشي پيشنهادي براي خريداران موبايل

کمپاني اپل با قيمت گوشي با تمام با گوشي هاي هوشمند لمسي براي بعضي
گوشي " ايكس پريا " سوني‌اريكسون 28 نوامبر عرضه مي‌شود

اين گوشي كه 800 دلار قيمت‌گذاري شده، به نمايشگر لمسي 3 آموزش وارد شدن به گوشي هاي
Mobil Tvو خدمات آن

از صفحه لمسي و حتي رسند، اما گوشي هاي matrix با قيمت گوشي هاي اين
ساده اما دوست داشتني

بيشتر گوشي هاي ارزان قيمت گوشي سامسونگ C3510Genoa يک گوشي ارزان وجمع وجور با نمايشگر لمسي
بررسي فني بلک بري Storm2 9520 : برگشت به توت فرنگي سياه

• ضخيم تر از ديگر گوشي هاي لمسي با لوازم جانبي داخل جعبه گوشي با توجه به قيمت بالاي
برچسب :