نگه داری از جوجه قناری

مراقبت از جوجه ها

 

هر دقیقه از روز اول تا آخر روز سوم برای جوجه های قناری از دقایق حیاتی محسوب می شوند. بنابراین از قبل از تولد جوجه ها باید به این دقایق توجه نمود._ چون جوجه ها معمولا در روز چهاردهم از تخم در می آیند ، عصر روز سیزدهم باید کمی غذای تخم مرغی یا همطراز آن در قفس قناری قرار داده شود تا صبح زود ماده قناری بتواند با آن جوجه ها را تغذیه کند._چنانچه مشاهده شد که ماده قناری در تغذیه جوجه ها کوتاهی می کند باید او را برای تغذیه تحریک و تشویق نمود. اگر در بررسی چینه دان جوجه ها مشاهده شد که به جوجه ها کم غذا داده شده است بهتر است با دست به جوجه ها غذا داده شود. این کار هر روز غروب باید انجام شود._ از روز سوم میتوان به جیره غذایی قناری شاهدانه خرد شده اضافه کرد اما قبل از آنکه جوجه ها لانه را ترک کنند و ماده قناری شروع به ساختن لانه ی جدید نماید ، باید قطع شود
.

_ از روز پنجم به بعد میتوان مقدار کمی تخم کلم قمری نیز به جیره غذایی جوجه ها اضافه کرد._ غذای تخم مرغی باید تازه به تازه به قناری داده شود. بهتر است روزی سه مرتبه عوض شود تا از تولید باسیل کنه قناری در غذای تخم مرغی و ظرف آن جلوگیری شود._ شاهدانه پوست شکسته یکی از غذاهای مورد علاقه قناریها است. شاهدانه بر رشد بدنی و چاقی جوجه ها موثر است. البته باید از مرغوب بودن دانه ها اطمینان حاصل کرد._ گاهی اوقات دیده شده که ماده قناری به علت بیماری و حتی به خاطر جوانی یا دوست نداشتن غذای جدید ، از تغذیه جوجه ها دوری می کند. در این هنگام دادن یک برگ تازه کاهو میتواند ماده قناری را تشویق به تغذیه جوجه ها نماید. البته باید کلیه سبزیها قبل از آنکه به قناری داده شود شسته شده و رطوبت آنها کاملا گرفته شود._ موقعی که جوجه قناریها تازه از تخم درآمده اند همواره باید به آنها توجه داشت. بسیار اتفاق می افتد که جوجه ای از لانه به کف قفس می افتد . در این مواقع باید سریعا آن را در میان دستان خود قرار داده و با نفس گرم به آن بدمید تا بدنش گرم شده و سپس آن را در لانه قرار دهید._ در صورت مردن جوجه در لانه قبل از فاسد شدن ،‌ آن را از لانه خارج سازید._ وقتی که پر و شاهپر جوجه ها نمایان می شود ممکن است قناری ماده پرهای جوجه ها را بکند. این عمل به واسطه دو عامل اتفاق می افتد یکی بیماری و دیگری تهیه لانه جدید برای تخم گذاری مجدد می باشد.بیماری قناری در این موقع بیشتر به خاطر پیدایش کنه قناری می باشد و برای رفع آن باید از داروی مخصوص استفاده شده و قناری و جوجه های آن را به قفس تمییز دیگری منتقل نمود. چنانچه علت پرکندن ماده قناری برای ساختن لانه ی جدید باشد در اینجا دو وضع پیش می آید. در صورتی که جوجه ها به حد کفایت رشد کرده باشند و بتوان آنها را از ماده قناری جدا نمود باید آنها را به یک قفس دیگر منتقل نمود. اگر جوجه ها به حد کفایت بزرگ نشده اند در این صورت باید برای آنها لانه تازه درست کرد و در لانه نیز پر کاه و یا چیزهایی مشابه قرار داد تا قناری ماده را سرگرم کرده و از کندن پرها باز دارد. در این هنگام در صورتی که قناری نر از قناری ماده جدا می باشد باید آن را به قفس بازگرداند._ به جوجه های جدا شده از مادر ، باید تا هفته ششم غذای نرم تخم مرغی داده شود. تازه بودن غذاها بسیار مهم است._ هوای تازه ، ورزش و نور آفتاب از عوامل مهم برای تقویت ورشد جوجه قناریها می باشند._ قناری های جوان و سالم بین 8 تا 12 هفتگی دوره تولک آنها آغاز می شود
.

_ لازم است تا هنگامی که جوجه ها بتوانند مستقلا و بدون کمک والدین تغذیه نمایند شبها دیرتر بخوابند زیرا شبهای طولانی بهار و گرسنه ماندن جوجه ها میتواند باعث ضعیف شدن آنها گردد. بنابراین بهتر است در این مدت لامپ اتاق قناریها دیرتر خاموش شود.

برای تهیه یک غذای پرورشی خوب و مقوی برای جوجه ها میتوانید از این دستور غذایی استفاده کنید:
به تناسب تعداد جوجه ها تخم مرغ ، آب پز کرده و پوست آن را کنده و از الک بگذرانید.
به اندازه نصف حجم تخم مرغ ، جو پوست کنده آرد شده به آن اضافه نمایید.
مقدار دو عدد بیسکویت بدون خامه ، خرد کرده و به مخلوط مورد نظر اضافه نمایید.
به اندازه یک قاشق مربا خوری آرد برنج نیز به این مخلوط بیفزایید و آنرا خوب مخلوط کنید.
تا حدود یکماه هر روز صبح به اندازه کافی از این مخلوط به جوجه ها بدهید. این غذای مقوی موجب رشد سریع جوجه ها و تقویت بنیه آنها می شود.

_ چنانچه در دوران تغذیه جوجه ها توسط قناری ها مشاهده شد که پرهای جدار سینه قناری ماده خیس و لزج شده و همچنین آشیانه و بدن جوجه ها نیز خیس و لزج می باشد یقینا قناری ماده به اسهال و استفراغ مبتلا شده است. در چنین مواقعی باید غذای تخم مرغی را از قفس خارج ساخته و ظرف آب و دانه را کاملا شست . کاغذ کف قفس را نیز تعویض نموده و ظرف آب ولرم برای حمام کردن قناری در قفس قرار داد و محیط را نیز گرم نگهداشت . آشیانه جوجه ها نیز باید تعویض گردد . بجای غذای تخم مرغی میتوان از ترکیب آرد جو و مقدار کمی آرد برنج و بیسکویت خرد شده که به وسیله شیر ، نم دار شده است استفاده کرد. این مخلوط باید به صورت دانه دانه در آمده شده باشد و روزی سه بار تعویض گردد. دانه های تخم خرفه ، تخم شلغم و تخم چغندر را خیس کرده و در اختیار قناری نر و ماده قرار دهید. روزانه یک برگ کاهوی کوچک بدون نم نیز برای بهبود قناری در قفس قرار گیرد.


مطالب مشابه :


مراقبت از جوجه ها

پرورش قناری - مراقبت از جوجه ها هر دقيقه از روز اول تا آخر روز سوم براي جوجه هاي قناري از
چند نکته خیلی مهم برای دوران جوجه کشی(سری اول)

قناری سرا اراک - چند برای دوران جوجه جوجه ها برای نر و ماده غذای تخم مرغی گذاشته شود تا
نگهداري و تغذيه جوجه قناري :

قناری علی (فردوس قناری) خنده روباشید - نگهداري و تغذيه جوجه قناري : - مطالبی درباره قناری
نگه داری از جوجه قناری

قناری-مرغ عشق-طوطی - نگه داری از جوجه قناری - اصول پرورش قناری و مرغ عشق - قناری-مرغ عشق-طوطی
نگهداري و تغذيه جوجه قناري :

نگهداري و تغذيه جوجه قناري: 1- ساعات اوليه تولد جوجه هاي قناري بخصوص سه روز اول از دقايق
تغذیه قناری به صورت حرفه ای

قناری سرا اراک - تغذیه قناری به صورت حرفه ای - لطفا برای دیدن تمام مطالب وبلاگ به عناوین
تغذیه جوجه قناری

تغذیه جوجه قناری تغذیه جوجه قناری-ساعات اولیه تولد جوجه های قناری بخصوص سه روز اول از دقایق
نگهداری و تغذیه جوجه قناری

پرورش انواع حیوانات - نگهداری و تغذیه جوجه قناری - - پرورش انواع حیوانات
برنامه غذایی برای نگهداری و آماده نمودن قناری

البته برای قناریهایی مثه یورک و خانواده اون کافشه هم به غذای قناری که جوجه داره اضافه می کنن.
برچسب :