اول فکر کن؛ بعد حرف بزن - اول فکر کردن بعد حرف زدن

چطور قبل از حرف زدن فکر کنیم؟

امکان دارد که برای همه ما در مرحله ای ز زندگی و یا در برخی از مراودات این اتفاق رخ دهد خصوصا که غالبا این اتفاق زمانی می‌افتد که ما خیلی سریع در یک فضای استرس آور و یا در طی درگیری و مواجه با افراد به پاسخگویی می‌پردازیم.... اول فکر کردن بعد حرف زدن

اول فکر کردن بعد حرف زدن

یکی از مهمترین و بدیهی ترین جنبه‌های زندگی ما انسانها توانایی ایجاد تعامل از طریق صحبت کردن است. البته نیازی نیست که قبل از اینکه حرف بزنیم درباره اینکه چه می‌خواهیم بگوییم به طراحی و سازمان بندی شرایط و نحوه بیان خود بپردازیم. چرا که معمولا برای ما چندان مطلوب نیست که وسواس و بررسی زیادی بر روی عملکرد خود داشته باشیم چون این نحوه عملکرد بیشترمانع از برقراری یک رابطه موثر می شود تا حفظ یک ارتباط. اما از طرف دیگر برخی از افراد دایما در حال مرور رفتار و گفتار خود بوده و لذا در نتیجه این بررسی افراطی دچار احساس گناه و پشیمانی می شوند که چرا این گونه گقتند؟ چرا این حرف را زدند؟ چرا این گونه جواب ندادند ؟ و ...

البته امکان دارد که برای همه ما در مرحله ای ز زندگی و یا در برخی از مراودات این اتفاق رخ دهد خصوصا که غالبا این اتفاق زمانی می‌افتد که ما خیلی سریع در یک فضای استرس آور و یا در طی درگیری و مواجه با افراد به پاسخگویی می‌پردازیم. تشخیص اینکه ما در هر موقعیتی چگونه باید صحبت کنیم و چه بگوییم، یک درک و فهم مهم است.

 

هدف این است که بفهمیم چه زمانی باید روان و طبیعی حرف بزنیم، چه زمانی باید قبل از حرف زدن فکر کنیم و چه زمانی نباید اصلا حرف زد. برای رسیدن به این مرحله این توصیه ها را در نظر داشته باشید:

-خودتان را ببینید. دقت کنید که چه موقع این اتفاق می‌افتد. چه شرایطی باعث می‌شود که شما حرفی بزنید که بعدا آرزو می‌کنید کاش طور دیگری می‌گفتید. آیا این اتفاق غالبا با یک نفر یا در یک گروهی از مردم اتفاق می‌افتد؟ سعی کنید یک الگو پیدا کنید.

 

- موقعیت و شرایط‌تان را درک کنید. وقتی که فهمیدید چه شرایطی باعث این اتفاق می‌شود تلاش کنید که در این دست موقعیتها به نحوه رفتار و گفتار خود توجه جدی تری داشته باشید و حتی در صورت امکان قبل از قرار گرفتن در این دست شرایط، خودتان را آماده کنید.

 

- مکالمه را در نظر بگیرید. حال که متوجه شدید در یکی از آن موقعیت ها قرار دارید، هدف شما باید پردازش اطلاعات باشد. اغلب زمانی که به طور مناسب پاسخ نمی دهید به این دلیل است که به طور کامل  و واضح نمی‌دانیم که باید چه بگوییم؟ الان زمان آن فرا رسیده  است که عقب بنشینید و به آنچه که در اطرافتان گفته می شود گوش کنید. بر روی آنچه که قرار است بگویید متمرکز نشوید بلکه فقط گوش کنید. ذهن شما این اطلاعات را در پس زمینه‌اش ضبط خواهد کرد.

 

- به مردم نگاه کنید. چه کسی حرف می‌زند و چطور با هم تعامل می‌کنند؟ برخی افراد خیلی خوب مثال می‌زنند و برخی خوب جمله‌بندی می‌کنند. برخی افراد برای مکالمه با دیگران از زبان بدن و علائم و اشاره‌های چهره خوب استفاده می‌کنند. درحالیکه برخی دیگر پرگویی می‌کنند. اینکه افراد چطور اطلاعات شان را می‌سازند معیار خوبی است از اینکه چطور اطلاعات را کسب می‌کنند.

طرز حرف زدن شما به اندازه آنچه که می‌خواهید بگویید مهم است. تن صدای شما می‌تواند اشتیاق و صمیمیت شما را منتقل کند و یا بیانگر طعنه و سرزنش شما باشد و حتی ممکن است باعث شود که پیام گفتار شما به غلط فهمیده شود

-پاسخ‌ها را فرمول‌بندی کنید. گزینه‌های خود را هم در نظر بگیرید. راههای مختلفی برای گفتن یک مساله وجود دارد و حالا هدف شما پیدا کردن بهترین روش رساندن آن چیزی است که می‌خواهید بگویید، بطوریکه تاثیر مثبت داشته باشد. تعامل در درجه اول تابعی از گیرنده‌ است لذا شما باید با در نظر گرفتن شنوندگان تان به تعامل بپردازید.

 

- اطلاعات را در نظر بگیرید. آیا آنچه که می‌خواهید بگویید موثر، الزامی، دقیق، بموقع و مناسب است؟ اگر شما فقط به دلیل اینکه دیگران صحبت می‌کنند پاسخ می‌دهید آنگاه ممکن است که تعامل شما از الگوی ارائه شده فوق تبعیت نکند. اگر اینطور نیست بهتر است عقب بنشینید و فقط به گوش دادن ادامه دهید. شما می‌خواهید حرفی بزنید که تاثیرگذار باشد نه اینکه فقط چیزی گفته باشید.

 

- واکنش‌ها را بسنجید. آیا اطلاعاتی که می‌خواهید ارائه دهید طوری فرمول‌بندی شده است که اثر مثبتی داشته باشد؟ ایجاد یک فضای منفی‌‌گرایانه ایجاد کننده شکست تعامل و گفتگوست. به نحوه بازخورد شنونده‌ها دقت کنید. خراب کردن توانایی تعامل نزد مردم تنها در یک لحظه اتفاق می‌افتد.

 

اول فکر کن؛ بعد حرف بزن

- مراقب تن صدایتان باشید.

طرز حرف زدن شما به اندازه آنچه که می‌خواهید بگویید مهم است. تن صدای شما می‌تواند اشتیاق و صمیمیت شما را منتقل کند و یا بیانگر طعنه و سرزنش شما باشد و حتی ممکن است باعث شود که پیام گفتار شما به غلط فهمیده شود.

 

-  تعامل داشته باشد. شما اکنون می‌دانید چه می‌خواهید بگویید. الگوی درست چیست؟ چطور آنرا بگویید و چطور به طور موثر واکنش نشان دهید؟ منتظر یک فرصت خوب برای شروع حرف زدن باشید. معمولا قطع کردن حرف دیگران کار خوبی نیست اما گاهی این کار خود یک روش مناسب است.

 

- مرحله (بند) اول را تکرار کنید. وقتیکه حرف می‌زنید، آنچه را می‌خواهید بگویید  در نظر بگیرید و روی واکنش دیگران دقت و توجه داشته باشید. با گذشت زمان، شما پیشرفت می‌کنید  و دیگر بعد از برقراری یک تعامل ساده دایما در عذاب وجدان و بررسی موقعیت نخواهید بود.

 


منبع:

tebyan.net گردآوری خانواده آکا ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ روانشناسی موفقیت اول فکر حرف بزن -آکا چطور قبل از حرف چطور انسانها توانایی ایجاد تعامل حرفی زمانی برقراری بگویید بگویید توانایی چطور شرایط حرفی انسانها توانایی ایجاد تعامل بگویید زمان
  • اشتراک
  • گزارش تخلف
  • 0 محبوب

پربازدیدترین مقالات

جـلـوتـر از زمـان حـرکـت کـن

جـلـوتـر از زمـان حـرکـت کـن

شکست محرک اولیه برای موفقیت

شکست محرک اولیه برای موفقیت

بازنشستگی

بازنشستگی

ده فرمان برای حرفه‌ای ‌شدن

ده فرمان برای حرفه‌ای ‌شدن

آستین هایت را بالا بزن

آستین هایت را بالا بزن

داستان هیزم شکن

داستان هیزم شکن

ده قانون جادویی برای موفقیت

ده قانون جادویی برای موفقیت

راهکارهای برای اینکه مالک ذهن خود باشید

راهکارهای برای اینکه مالک ذهن خود باشید

  • فال حافظ فال انبیاء فال روزانه فال تاروت فال چوب طالع هندی استخاره با قرآن تعبیر خواب فال عطسه فال قهوه فال ازدواج مطالب خنده دار اس ام اس ها پ ن پ
  • قیمت موبایل قیمت تبلت تیتر روزنامه ها روزنامه های ورزشی روزنامه های اقتصادی اخبار داغ قیمت خودرو لیگ فوتبال قیمت سکه و طلا شاخص بورس وضعیت آب و هوا
  • سنجش سن عقلی تست تشخیص رنگ تست تطابق نام تست زبان انگلیسی تست سن عقلی تست goleman تست IQ 2014 تست IQ 2015 بهترین شغل واسه من به کجای دنیا باید سفر کنم چه حیوونی هستی رادار شخصیت شغلی چپ مغز یا راست مغز
  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین

جدیدترین مقالات

کار هایی که افراد موفق آخر هفته انجام می دهند

کار هایی که افراد موفق آخر هفته انجام می دهند

استرس تان را تکنیکی کاهش دهید

استرس تان را تکنیکی کاهش دهید

افراد ضعیف چه ویژگی ای دارند

افراد ضعیف چه ویژگی ای دارند

چرا همه از افراد موفق تنفر دارند

چرا همه از افراد موفق تنفر دارند

بیایید بهتر صحبت کنیم

بیایید بهتر صحبت کنیم

ترفندهایی برای دگرگون کردن زندگی

ترفندهایی برای دگرگون کردن زندگی

ویژگی هایی که باید بعد از سن 24 سالگی داشته باشید

ویژگی هایی که باید بعد از سن 24 سالگی داشته باشید

مشکلات خود را به راحتی بپیچانید

مشکلات خود را به راحتی بپیچانید

register.png

ایستگاه مشاوره سلامت برای لاغر شدن کمتر غذا بخورم یا بیشتر ورزش کنم؟

برای لاغر شدن کمتر غذا بخورم یا بیشتر ورزش کنم؟ حرکاتی مهم برای سوزاندن چربی که نمیدانستید!

حرکاتی مهم برای سوزاندن چربی که نمیدانستید! جدول کالری - جدول کالری مواد غذایی

جدول کالری - جدول کالری مواد غذایی 15 راز کاهش وزن که نمی دانید

15 راز کاهش وزن که نمی دانید