فضای سبز عمودی؛ راهکاری مناسب

فضای سبز عمودی راهکاری است که سازمان پارک ها و فضای سبز  به کار برده تا شهر دوباره رختی رنگارنگ از گلها و گیاهان بپوشد. ساختمان ها،دیواره ها، بلوک های بتنی مناظری یکنواخت هستند، که تنها سبب خستگی چشم شهروندان می شوند و بس. محدودیت های شهر هم باعث شده که نتوان در همه محلات فضای سبز تدارک دید. حالا فضای سبز عمودی راه حلی است که شهرداریها در پیش گرفته اند.

فضای سبز عمودی، ایجاد و توسعه فضای سبز بر بدنه ساختمانها و فضاهای بلا استفاده واجد شرایط به لحاظ فنی و شهرسازی، سبز نمودن دیواره ها و بلوک های سنگی موجود در شهر و همچنین سبز کردن پشت بام هاست.

پشت بام هایی که سبزند

در حدود 30 سال است که در کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از اثرات مخرب آلودگی هوا، به مسئله ایجاد بام‌های زندگی یا همان بام‌های سبز توجه شده است. در 15 سال اخیر نیز به علت کشف مواد ترکیبی جدید و ساده‌شدن مراحل ساخت باغ بر روی بام‌های منازل مسکونی، تجاری و اداری، این کار به یک صنعت پر رونق و سودآور در بسیاری از کشورهای جهان تبدیل شده است که نمونه آن را می‌توان در صنعت باغ بام هلند، فرانسه و سوئیس مشاهده کرد.

«باغ بام»ها یا همان بام‌های سبز، علاوه بر نقش تصفیه‌کنندگی هوا، از پوسیده شدن و فساد عایق رطوبتی بام جلوگیری می‌کنند. بدین ترتیب نیاز به تعویض دوره‌ای عایق بام از بین می‌رود. 

پوشش گیاهی فضای سبز عمودی

در فضای سبز عمودی از سه نوع پوشش گیاهی استفاده می‌شود روش سنتی یا فلاور باکس، گیاهان بالا رونده یا دیوار زنده . در سیستم متمرکز به نام مقطع کم ارتفاع با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود، فقط یک یا دو نوع گیاه با محیط کاشت کم عمق کاشته می شود و معمولا هم این سیستم برای زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حداقل بار و وزن مدنظر باشد. این نوع بام‌ها مثل چمن‌های نروژی، بر روی بام‌های مسطح و شیبدار احداث می شود و معمولا گیاهانی به عمق 40 تا 100 میلیمتر بر روی آن کاشته می‌شوند. ضمن اینکه مقدار بار نهایی بام تقریباً بین 50 تا 100 کیلوگرم بر متر مربع در حالت اشباع است.

در سیستم بام‌های گسترده که به نام مقطع عمیق یا باغ بام نیز شناخته می‌شود، از انواع مختلفی از گیاهان تشکیل می‌شود و مشابه یک پارک طراحی می‌گردد. برخی بام‌های سبز دارای درختان بزرگ و آبنماهایی می‌باشند که این موضوع خود احتیاج به تقویت اساسی سازه دارد.

اما در روش فلاورباکس ، گیاه و محیط کاشت آن در جعبه‌های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می پوشاند، نگهداری می شود و محیط کاشت یک لایه پیوسته بر روی بام سبز ایجاد می‌کند. همچنین می توان از گیاهان رونده برای داشتن فضای سبز در منازل و ادرات استفاده کرد. گیاهان رونده بدون اینکه به مکان زیادی برای کاشت پیاز گیاه احتیاج داشته باشند به دیوارها می چسبند و نمای منازل را زیبا می کنند. به خصوص در مکان هایی که معاتبر تنگ است و امکان کاشت درخت وجود ندارد این نوع گیاهان مفید هستند.

آبیاری فضای سبز عمودی

سیستم آبیاری در نظر گرفته شده در فضای سبز عمودی آبیاری قطره ای است . با آبیاری قطره ای نه تنها بار سنگینی بر شبکه آبرسانی شهر اصفهان وارد نمی شود، بلکه با این روش موجودیت فضاهای سبز این چنینی در صورت بروز بحران آب نیز دچار تهدید نمی شود. البته برای اجرای این روش ساختمان ها باید مجهز به عایق های حرارتی،برودتی و صوتی باشند و بنابراین در مصرف انرژی هم از این طریق صرفه جویی خواهدشد.

احداث بام سبز

داشتن یک باغ بام سبزاز نظر فنی بسیار ساده و صد در صد هم عملی است. یک بام سبز، از گیاهان، گل‌ها و مسیرهای گردشی ایجاد شده و به شما امکان گردش، تماشا و نظاره باغ و پرورش گیاهان دلخواهتان را می‌دهد. 

این باغ از 3 قسمت تشکیل شده است:

1 - سقف ساختمان یا آن چیزی که هم‌اکنون بر بام همه ساختمان‌ها وجود دارد و بر روی آن عایق ساختمان مثل ایزوگام یا هر عایق دیگر کشیده و احیانا روی آن موزاییک نیز شده است.

2 - «باغ بام»‌ها که یک لایه محافظت کننده هستند و سقف و عایق رطوبتی را از لایه خاک و گیاهان جدا می‌کنند.

3 - خاک و کود و سیستم آبیاری باغ که هر کدام با دقت در محل خود قرار می‌گیرند.

موادی که در ساخت «باغ بام» استفاده می‌شود، دارای عمر بسیار طولانی هستند که این خصوصیت آن‌ها، باعث می‌شود نیازی به تعویض دوره‌ای نداشته باشند. این مواد بین 30 تا 50 سال ماندگاری دارند.


مطالب مشابه :


آموزش ساخت برکه مصنوعی

دانلود مجله و ژورنال طراحی باغ و لبه ها باید پوشش بسیار قوی ای داشته باشد ) مراحل ساخت:
آموزش تصویری ساخت کلبه درختی

گزینه برای باغ صخره ای است می تونید با انواع سنگ ها یک باغ صخره ای مراحل ساخت کلبه
مراحل ساخت تراریوم _ بخش دوم

مراحل ساخت تراریوم _ بخش بر خلاف باغ لازم نیست که ریشه ها را شل و نرم کنید.
مراحل ساخت پارک آبی

مهندسی فضای سبز دانشگاه ازاد خوراسگان - مراحل ساخت پارک آبی - انجمن علمی مهندسی فضای سبز
موزه و نگارخانه اصفهان سیتی سنتر / مراحل ساخت پارک آبی اصفهان

مراحل ساخت پارک آبی اصفهان آبسار سرزمین آب و آفتاب در حال حاضر سرسره ها و سقف شیشه ای این
جزئیاتی جدید از ساخت خانه‌های ویلایی/ اجرا در روستاها از نیمه دوم سال

به هر خانواده ایرانی برای ساخت خانه و باغ با تاکید بر به گفته عسکری، در مراحل اولیه
فضای سبز عمودی؛ راهکاری مناسب

در 15 سال اخیر نیز به علت کشف مواد ترکیبی جدید و ساده‌شدن مراحل ساخت باغ بر روی بام‌های
پارک های آبی > مراحل ساخت پارک آبی

طراحی محوطه و فضای سبز - پارک های آبی > مراحل ساخت پارک آبی مدرس اصول طراحی (باغ و منظر)
مراحل ساخت ساختمان

اطلاعات عمرانی - مراحل ساخت ساختمان - دوستان عزیز نظرات خود را در قسمت تماس با من قرار دهید.
برچسب :