راهنمای نگهداری و پرورش عروس هلندی فصل دوازدهم ◕ ‿-

of3ooqx98jnloj4mf98u.jpgفصل دوازدهم : تکثیر و پرورش عروس هلندی
بهترین راه برای شروع تکثیر و تولید مثل اینست که شما با یک جفت عروس هلندی جفت شده شروع نمائید . منظور از جفت شده این می باشد که شما باید مطمئن باشید این جفت قبلا صاحب جوجه شده باشند . برای تکثیر یک جفت عروس هلندی شما باید یک قفس مناسب حداقل به ابعاد 45 x 63 x 64 سانتی متر و یک لانه با دسترس درب از بیرون قفس فراهم نمائید . ترجیحا باید لانه از جنس چوب چوب باشد به ابعاد عرض 25 سانتی متر و طول 25 سانتی متر و ارتفاع 35 سانتی متر با سوراخ ورودی 7 سانتی متر مناسب می باشد . کف لانه بستگی به سلیقه و تجربه افراد دارد که معمولا از ماسه بادی ، پوشال کولر و یا خاک اره نرم می توان استفاده کرد . با توجه به تجربیات به دست آمده در امر تکثیر بهترین گزینه پوشال آنتی باکتریال بسته بندی شده مناسب و بهداشتی می باشد . درب لانه جهت چک کردن تخم ها و مراقبت از جوجه ها ضروری می باشد . بهترین جا برای قرار دادن درب جهت چک کردن تخم ها در کناره های لانه و یا پشت لانه مناسب می باشد ، زیرا اگر در بالای قرار گیرد پرنده گمان می برد که اسیر شده و یا مورد تهاجم واقع شده که این استرس بسیار مضر جهت پرنده می باشد و می تواند موجب آسیب رساندن به تخم ها و یا جوجه ها شود .توجه داشته باشید یک کارت و یا کاغذ سفید در کنار قفس قرار دهید ، تاریخ گذاشتن تخم ها را یادداشت نمایید و در موعد مقرر منتظر به دنیا آمدن جوجه ها باشید .
یکی دیگر از مسائلی که نویسنده به پرورش دهندگان عروس هلندی و یا طوطی سانان پیشنهاد می کند Alarm دادن یا هشدار دادن در هنگام چک کردن تخم ها به پرنده می باشد . مثلا هنگامی که تصمیم به چک کردن تخم ها داشتید ، با چند ضربه زدن به لانه پرنده را از این مسئله آگاه نمایید . شما باید هر کاری که می خواهید انجام دهید به پرنده اطلاع دهید ، مثلا من می خواهم آب درون قفس را عوض کنم ، یا من می خواهم سینی کف قفس را تمیز نمایم ، من می خواهم تخم ها را چک نمایم ، به جهت اینکه هر کدام از این کارها روزمره انجام می شود ، پرنده با نحوه ادای کلمات و صوت آن ها آشنا می شود و مزیت این کار دور نمودن استرس از فضای پرورش می باشد . یکی از بهترین زمان ها برای چک کردن تخم ها زمانی می باشد که نر و ماده به بیرون آمده و در حال خوردن می باشند . پوشال و یا براده های چوب باید به قطر 2 سانتی متر باشد . هر گز از براده ها و یا پوشال چوب های معطر استفاده ننمایید . مانند گیاه سدر به جهت تولید بوی نافذ و روغنی بودن خود چوب که موجب آسیب رساندن به جنین می شود .
بستر لانه باید همیشه خشک و تمیز باشد و با مقداری پودر های ضد کنه و ضد شپش مخلوط شده باشد . شما باید بهترین محل را برای تکثیر و تولید مثل انتخاب نمایید .


wol_error.gifClick this bar to view the full image.
umzzb2wqfjzc9i6qjfq.jpgنکات مهم جوجه کشی
موارد زیر در تکثیر مهم می باشد :
- ارتفاع لانه
- ارتفاع نشیمنگاه
- نشیمنگاه سست و نا امن موجب عدم جفت گیری مناسب و در نتیجه منجر به تولید تخم نابارور می شود .
- فاصله مناسب نشیمنگاه و ظرف غذا
زمانی که محیط پرورش امن و مناسب باشد جنس نر عروس هلندی اول وارد لانه می شود و شروع به بازرسی لانه می نماید و از روی غریزه به جهت تحریک کردن ماده شروع به آواز خواندن می کند و یا با منقار خود شروع به ضربه زدن به کف لانه جهت چک کردن مقاومت لانه می نماید . همیشه در طوطی سانان زمانی که محیط لانه تخم گذاری فراهم باشد اقدام به جفت گیری می نمایند . بعد از گذشتن از مراحل بالا پرنده نر اقدام به سوار شدن بر روی ماده می نماید . پرنده ماده حدود 4 – 6 تخم می گذارد . البته همیشه تعداد گذاشتن تخم ها در هیچ پرنده ثابت و قانونی نمی باشد .
تغذیه خوب قبل از تخم گذاری در این مسئله نقش مهمی دا ایفا می نماید . معمولا زمانی که جفت عروس هلندی بی تجربه باشد و دفعه اولشان باشد به جهت وحشت زدگی و یا استرس و یا غیره تعداد تخم های نابارور زیاد می باشد و در دفعات بعدی آمیزش موفق تر و تخم گذاری بهتری انجام می شود .
بعد از یک هفته جنین داخل تخم قابل شناسایی می باشد و بعد از 21 – 23 روز جوجه ها سر از تخم در می آورند . عروس هلندی های نر بیشتر روی تخم می خوابند و وقت خود را صرف گرم نگه داشتن دمای تخم می کنند .
در پایان شما را به نگهداری از این پرنده بسیار زیبا تشویق می نمایم . امیدوارم همه خوانندگان این کتاب بتوانند محیط آرام و مناسبی برای نگهداری از عروس هلندی خود فراهم آورند .


مطالب مشابه :


نحوه ی تربیت ، پرورش و تکثیر عروس هلندی

نحوه ی تربیت ، پرورش و تکثیر عروس هلندی مرجع دانلود نمونه سوال و نرم افزار
عروس هلندی

زیست شناسی نوین و دانلود کتاب های مطلبی به صورت مفصل درباره عروس هلندی را ترجمه کنم
راهنمای نگهداری و پرورش عروس هلندی فصل پنجم ◕ ‿-

عروس هلندی نیز می هنگامی که شما مشغول خواندن کتاب و یا تماشای » دانلود انواع
راهنمای نگهداری و پرورش عروس هلندی فصل دوازدهم ◕ ‿-

تکثیر و پرورش عروس هلندی امیدوارم همه خوانندگان این کتاب بتوانند » دانلود
عروس هلندی

در زبان فارسی به این پرنده «طوطی کاکل دار» و «عروس هلندی» می نرم افزار کتاب دانلود آهنگ
عروس هلند

زیست شناسی نوین و دانلود کتاب های لاتینBIOLOGY عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی
Genus Nyphicus .:. عروس هلندی

زیست شناسی نوین و دانلود کتاب های لاتینBIOLOGY عروس هلندی پرنده ای با نام علمی Genus Nyphicus بومی
آموزش وتغذیه عروس هلندی

تغذیه عروس هلندی با استفاده از دانه ها و میوه های مختل: دانلود کتاب مرغ
به بخش فروش انواع اسباب بازی طوطی خوش آمدید

طوطی کاکاتیل یا عروس هلندی اسباب بازی و کتاب 5 هزار تومان و اگر دانلود کتاب
دانلود کتاب نامهای معروف و زیبا برای سگ ها

عروس هلندی : Cockatiel اسب : Hourse زیست شناسی نوین و دانلود کتاب های لاتینBIOLOGY همه مخلوقات
برچسب :