روند افزایش قیمت سوخت طی 15 سال گذشته (نمودار)حقیقتا مصرف بنزین در ایران در سال های گذشته بسیار زیاد بود که با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها کاهش چشمگیری داشته است به طوری که براساس آخرین آمار مصرف بنزین که شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی منتشر کرده است در آخرین روزهای مهرماه مصرف این حامل انرژی به طور میانگین به 61 میلیون لیتر رسید که نسبت به یک ماه گذشته با کاهش 9 میلیون لیتری روبه‌رو بوده است.
اما مصرف سوخت در سال های اخیر یکی از دغدغه های اصلی مدیران و سیاست گذاران کشور بوده است. ثابت ماندن قیمت سوخت در ایران در طول سال های دفاع مقدس باوجود افزایش قیمت این حامل انرژی در جهان موجب شد بسیاری از منابع انرژی کشور به علت ارزان بودن بیش از اندازه، هدر رود و استفاده بهینه از آن به یک آرزو تبدیل شود.
در بیست سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سازندگی و پس از جنگ تحمیلی این دغدغه بیشتر خود را نشان داد تا آن‌جا که برنامه افزایش پلکانی قیمت سوخت به منظور تعدیل قیمت مطرح و در نهایت اجرا شد و با پیشنهاد دولت و پذیرش مجلس شورای اسلامی در سال 1373، مقرر شد از سال 1374 و به صورت سالانه قیمت سوخت افزایش یابد.
همان‌طور که نمودار پیوست نشان می دهد در صورت ادامه روند افزایش ده درصدی قیمت سوخت در ایران متناسب با خط مشکی براساس قانون برنامه پنج‌ساله سوم توسعه کشور و قانون بودجه سال74 در پایان سال 89 نرخ هر لیتر سوخت در حدود 185 تومان می‌شد.
با ادامه روند ثبات قیمت، میزان مصرف بنزین و گازوئیل در کشور روند صعودی گرفت به ­طوری که پیش بینی شد میزان مصرف بنزین تا سال1390 به 100 میلیون لیتر در روز برسد.
با افزایش قیمت نفت در بازار جهانی، قیمت بنزین نیز به شدت افزایش یافت و کشور سالانه بخش زیادی از درآمد خود را صرف واردات این حامل انرژی کرد. روند واردات بنزین نشان می دهد میزان واردات از 62 /11میلیون بشکه معادل نفت خام در سال1376 به18/55 میلیون بشکه معادل نفت خام در سال 1385 ( از سال 1386 طرح کارت هوشمند سوخت اجرا شد) رسیده است و پیش بینی شده بود در صورت ادامه این روند میزان واردات به 100 میلیون بشکه معادل نفت خام تا سال 1388 برسد.
اکنون با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مصرف بنزین از روزانه 78 میلیون لیتر در سال 1385 در میانگین روزانه 55 میلیون لیتر ثابت مانده است. در حالی که پیش بینی می شد میزان مصرف بدون اجرای طرح کارت هوشمند سوخت و هدفمندی یارانه ها به صد میلیون لیتر در روز برسد.
file_news_15740.jpg به نوشته نامه، بررسی آمار مرتبط با قیمت‌سوخت در 174کشور نشان می دهد در سال 2010 و 2011 قیمت سوخت به‌طور متوسط در سطح جهانی افزایش یافته است. از میان 174کشور بررسی شده، درمی یابیم که کشور ونزوئلا با 2.3 سنت در هر لیتر بنزین، کمترین و کشور گواتمالا با 254 سنت برای هر لیتر بنزین بیشترین قیمت سوخت بنزین را دارد. همچنین کشور ونزوئلا با 1.1 سنت در هر لیتر گازوئیل، کمترین و کشور ترکیه با 203 سنت برای هر لیتر بیشترین قیمت گازوئیل را دارد. متوسط قیمت سوخت در این سال برای بنزین 128 سنت به ازای هر لیتر و 102 سنت به ازای هر لیتر گازوئیل بوده است.
پیش از هدفمندی یارانه ها، ایران در زمینه قیمت بنزین و گازوئیل پس از ونزوئلا ارزان ترین نرخ را در جهان داشته است؛ اما پس از هدفمندی یارانه ها از نظر قیمت بنزین در رده هفدهم و از نظر قیمت گازوئیل در رده دوازدهم قرار گرفته است.


مطالب مشابه :


سامانه پیگیری کارت سوخت

خدمات کارت سوخت ثبت نام کارت موتور سیکلت ثبت نام کارت گازوئیل
سایت ثبت نام کارت سوخت گازوئیل

سایت ثبت نام کارت سوخت سایت ثبت نام کارت سوخت گازوئیل شركت ملي پالايش و پخش
آغاز توزیع گازوئیل با کارت هوشمند

مدیر اجرایی طرح کارت هوشمند گازوئیل دیزلی در این طرح ثبت نام و کارت سوخت شان را
افزایش قیمت گازوئیل

افزایش قیمت گازوئیل ثبت نام و حاشیه بالای قاچاق سوخت در حالی که قاچاق مواد
جدول قیمت جدید بنزین، گازوئیل و CNG

پایگاه خبری آذرنیوز - جدول قیمت جدید بنزین، گازوئیل و cng - اخبار و مطالب متنوع و جالب
روند افزایش قیمت سوخت طی 15 سال گذشته (نمودار)

≈≈ثبت شده در اما مصرف سوخت در با ادامه روند ثبات قیمت، میزان مصرف بنزین و گازوئیل در
سوخت در مرزهای کرمانشاه، ترانزیت می شود یا قاچاق؟

از سوی دیگر گاه طوری از "ترانزیت سوخت" نام می گازوئیل یارانه ای به نام شخص ثالثی ثبت شده
برچسب :