معمای هویدا نوشته ی دکتر عباس میلانی

كتاب معمای هویدا یكی از تك نگاری های شاخص در حوزه تاریخ نگار معاصر است. میلانی 6 سال برای گردآوری اطلاعات درباره این كتاب وقت گذاشت است و سرانجام با مصاحبه های مختلف و مراجعه به منابع گوناگون و پیدا كردن اسناد و اطلاعات درجه اول از همه كسانی كه در این باره مطلع بوده اند‘ معمای هویدا را نوشته است.
این كتاب در سال 1380 سه چاپ پیاپی خورد. معمای هویدا در 16 فصل تدوین شده است.این کتاب روایت فارسی کتاب "معمای هویدا "است که با ترجمه خود مولف ـ دکتر عباس میلانی ـ منتشر شده است .گفتنی است چندی پیش، ترجمه‌ای از همین کتاب به قلم مترجم دیگری ذیل عنوان "ابوالهول ایرانی، امیرعباس هویدا و معمای انقلاب "منتشر گردید .کتاب سرگذشت مفصل و مستند "امیرعباس هویدا "است که مدت سیزده سال نخست وزیر ایران بود .او عالی‌ترین مقام رژیم پهلوی بود که در ایران ماند و پس از پیروزی انقلاب، محاکمه و اعدام گردید .مولف در تدوین کتاب، از خاطرات، مشاهدات و اطلاعات گروه کثیری از افراد مرتبط با هویدا، همچنین نامه‌ها و اسناد و منابع مکتوب بسیاری بهره جسته است .کتاب از شانزده فصل تشکیل شده است .در فصل نخست چگونگی دستگیری هویدا و نگهداری او در مدرسه رفاه، و انتقال به زندان قصر، مصاحبه با چند خبرنگار فرانسوی در آن ایام شرح داده شده، افزون بر آن، تصویری از روزهای نخست انقلاب فراهم آمده است . در فصل دوم، شرح زندگانی هویدا از زمان تولد آغاز می‌شود، سپس مراحل تحصیل (در داخل و خارج از ایران)، مسافرت‌ها، مشاغل، خصوصیات فردی و اجتماعی و شخصیتی او بیان می‌گردد، در پایان نیز گزارشی از جریان دادگاه و محاکمه و اعدام هویدا به طبع می‌رسد .عناوین فصل‌های کتاب از این قرار است1 :ـ پل حسرت، 2ـ برزخ بیروت، 3ـ زائر پاریس، 4ـ سرزمین عجایب، 5ـ بازگشت به پاریس، 6ـ سال‌های سرگردانی، 7ـ انقلاب سفید، 8ـ کانون مترقی، 9ـ زمستان ناخرسندی‌ها، 10ـ یادداشت‌های زمان جنگ، 11ـ سیاست در پمپئی نفت‌خیز، 12ـ دره جنی، 13ـ سقوط پمپئی، 14ـ قربانی، 15ـ قاضی انقلاب (حجت‌الاسلام خلخالی)، 16ـ دریاچه یخ‌زده کاکیتوس (نام نهمین حلقه دوزخ در بخش دوزخ کمدی الهی دانته) .در صفحات پایانی، یادداشت‌های مولف، نمایه اسامی و تصاویری از هویدا و دیگران به چاپ رسیده است .

Moamae-Hovayda.jpg

كتاب معمای هویدا اثر بحث برانگیز و به یاد ماندنی دكتر عباس میلانی به چاپ پانزدهم رسید. این كتاب كه آغازگر شیوه جدیدی از زندگی نامه نویسی و رویكردی نوین به تاریخ معاصر ایران است از سوی انتشارات اختران برای پانزدهمین بار تجدید چاپ شد كه خودگواهی بر روانی و شیوایی این كتاب تاریخی است.
دكتر عباس میلانی در مقدمه ی این كتاب نوشته است: به این نتیجه رسیدم كه باید تاریخ مان را از نو بخوانیم و بسنجیم. پذیرفتم كه به نوعی خانه تكانی تاریخ محتاجیم. به نظرم رسید كه فرضیات و گمان ها و جزمیات پشیین را واباید گذاشت و شناخت هر كس را از نو با پیروی از روش ه پیشنهادی دكارت بیاغازیم. او می گفت در جستجوی روش علمی لازم دانستم كه همه فرضیات پیشین را نادیده و نپذیرفته بگیرم و در همه چیز شك كنم جز در وجود ذهنیتی شكاك.جملات فوق با گفته فردریك نیچه كه در ابتدای پیش گفتار همین كتاب آمده است مطابقت دارد: خاطره می گوید: چنین كردم. غرور می گوید: ممكن نیست چنین كرده باشم بالاخره خاطره چاره ای جز تسلیم ندارد.
با خواندن جملات پایانی گزیده پشت جلد كتاب شاید بتوان چنین تصور كرد كه میلانی درصدد است تابوی تسلیم شدن در برابر غرور را بشكند زیرا می گوید: ما نیز در ارزیابی ذهن و زندگی هر كس باید به گمانم با این فرض شروع كنیم كه هیچ چیز قابل اعتنا و اعتمادی درباره اش نمی دانیم باید این فرض را بپذیریم كه دانسته ها و شنیده های پیشین مان شاید به قصد گمراهی مان بوده و تنها با ذهنی پالوده از رسوبات گذشته می توان به گرته ای از حقیقت دست یافت.
كتاب معمای هویدا یكی از تك نگاری های شاخص در حوزه تاریخ نگار معاصر است. میلانی 6 سال برای گردآوری اطلاعات درباره این كتاب وقت گذاشت است و سرانجام با مصاحبه های مختلف و مراجعه به منابع گوناگون و پیدا كردن اسناد و اطلاعات درجه اول از همه كسانی كه در این باره مطلع بوده اند‘ معمای هویدا را نوشته است.
برای دانلود کتاب معمای هویدا کلیک کنید.

برای مطالعه ی این کتاب نیاز به برنامه ی dvju reader دارید که درون پوشه گنجانده شده است.


مطالب مشابه :


دانلود کتاب نگاهی به شاه

دکتر عباس میلانی میلانی گرفته شده و به صورت pdf منتشر کتاب شاه عباس میلانی,
معمای هویدا

دكتر عباس میلانی در مقدمه ی این كتاب نوشته است: رضا شاه پهلوی
دانلود کتاب آخرین سفر شاه نوشته ی ویلیام شوکراس

آخرین سفر شاه یکی از جالبترین و مستندترین کتابهای است که ماجرای آخرین سفر دکتر عباس میلانی
معمای هویدا نوشته ی دکتر عباس میلانی

كتاب معمای هویدا اثر بحث برانگیز و به یاد ماندنی دكتر عباس میلانی به » رضا شاه اشتراک pdf
مصدق در نهایت ذلت؟

http://www.kurd.no/komar.pdf. (برای نمونه شخصی مانند عباس میلانی). (چاقو کشی که دوست وفادار شاه بود)
دانلود کتاب خاطرات حسین فردوست

کودکی به عنوان دانش آموز دبستان نظام وارد کلاس مخصوصی شد که رضا شاه دکتر عباس میلانی
بار هستی

دکتر عباس میلانی عبدالله عباس معروفی اریک لوران خیام رضا شاه
دانلود کتابهای دکتر عبدالکریم سروش

دکتر عباس میلانی عبدالله عباس معروفی اریک لوران خیام رضا شاه
بهشت گم شده

دکتر عباس میلانی عبدالله عباس معروفی اریک لوران خیام رضا شاه
بهشت و دوزخ در اساطیر بین النهرین

http://ketabfarsi.persiangig.com/Legendly Books/Behesht Va Duzakh.pdf دکتر عباس میلانی رضا شاه پهلوی
برچسب :