طرز صحيح نمونه گيري از زخم سالك

روش نمونه برداري از ضایعات مشکوک به سالک و تهیه اسمیر و بررسیانگل شناسی در انسان :

لبه هاي ملتهب و متورم ضايعه مهم ترين قسمتي است كه بيشترين تراكم آماستيگوت ها را به همراه دارند. نكته مهم آنكه هر چه نمونه بيشتري از بافت برداشت شود احتمال وجود انگل در نمونه بيشتر است . از آنجايي كه ضايعات پوستي ممکن است دچارعفونت هاي ثانويه باكتريايي و يا قارچي شده باشند، لازم است محلي از ضايعه را كه قصد برداشت نمونه از آن وجود دارد ، كاملاً تميز نموده و اگر لازم باشد چندين مرتبه پنبه الكل عوض گردد . نمونه برداری و رنگ آمیزی به روش زیر صورت می گیرد:۱

۱-پوشیدن دستکش در هر بار نمونه گیری

2- برداشت كبره هاي روي ضايعه و هر گونه چرك روي آن

۳- انتخاب محل مناسب برای نمونه برداری شامل لبه خارجی قسمت متورم و ملتهب ضایعه و اجتناب از نمونه برداري از محل هاي باز و زخمي ضايعه

4-استفاده از اتانول ° 70 براي استريل كردن و شستشوي ضايعه : قبل از نمونه برداري بايد صبر كرد كه الكل خشك شود.

5- از به كار بردن موادي مانند مركوركوروم در محل ضايعه بايستي اجتناب گردد . زيرا ممكن است باعث مرگ آماستيگوت و يا تغيير شكل آنها شود. در صورت استفاده از تركيبات يد دار براي ضدعفوني ضايعه ، قبل از نمونه برداري محل ضايعه بايستي به كمك پنبه آغشته به الكل ، از اين ماده پاك شود .

6- محلي از ضايعه كه براي نمونه برداري در نظر گرفته شده است بايستي توسط دو انگشت شست و سبابه محكم گرفته شود.

۷- با استفاده از واكسينواستيل استرسل و يا يك اسكالپل استریل نوك باريك، شكافي به عمق يك ميلي‌ليتر در منطقه اي كه با انگشتان گرفته شده ايجاد گردد.

۸- توسط لبه تيز اسكالپل يا واكسينواستيل از عمق محل شكافته شده به طرف سطح و مرکز ضایعه چند خراش براي برداشت مقدار مناسب بافت و خونابه داده شود.

9- اسكالپل را بيرون آورده و از مواد روي آن حداقل 3 اسمیر تهیه کنید و مشخصات بيمار با قلم الماس روي لام ها حك شود ( در صورت نیاز به کشت، در کنار شعله ابتدا نمونه به محیط کشت منتقل شود).

روش رنگ آمیزی با گیمسا:

رنگ گیمسا بصورت محلول تجارتی غلیظ به فروش می رسد. این محصول می تواند کاملا متفاوت باشد لذا هر نمونه قبل از استفاده مورد آزمایش قرار گیرد. بطور معمول اگر رنگ پذیری گلبول های سفید و قرمز خون کافی باشد، میتوان فرض نمود که رنگ برای نشان دادن انگل مناسب است. روش رنگ آمیزی به ترتیب زیر است:

1-اجازه داده شود تا نمونه ها بدون استفاده از شعله و در هواي اتاق ، خشك شوند.

2- سپس بر روي لام متانول 70 درجه به مدت 30 تا 60 ثانيه ريخته شود.

3- لام در هوا خشک شود

4- با توجه به نوع گیمسا آنرا به نسبت 1 به 30 تا 1 به 50 با آب با PH تنظیم شده 2/7 رقیق کنید

5- لام ها را روي پل رنگ آميزي قرار داده و به مدت 30 تا 50 دقیقه بر روي آن محلول گیمسا تهیه شده ريخته مي شود یا به همین مدت در آن فرو برده می شود. ( بايد توجه داشت كه بسته به رقت محلول رنگ آميزي و نوع آن ، مدت زمان رنگ‌آميزي بين 5 تا 20 دقيقه براي رنگ آميزي لازم است و هر آزمايشگاه بايستي مدت زمان مطلوب را براي رنگي كه استفاده مي كند قبلاً بدست آورد )  .

6-لام ها برای مدت کوتاهی در آب با PH تنظیم شده 2/7 فرو برده شده به سرعت خارج می شود و در هوا خشک می گردد.

7-سپس با استفاده از عدسي چشمي 10 و عدسي شيئي 10 ، 40 و سپس 100 و روغن ايمرسيون و بدون استفاده از لامل در زير ميكروسكوپ مورد مطالعه قرار مي دهيد، تشخیص مثبت شامل دیدن انگل لیشمانیا بطور واضح می باشد. در هر لام تا زمان مشاهده جسم لیشمن حداقل 30 شان مناسب که امکان دیدن انگل وجود داشته باشد ( محلی که سلول های ماکروفاژ باشند) بررسی و دیده شود در صورت منفی بودن نمونه لام دوم و یا سوم مورد بررسی قرار می گیرد، قابل ذکر است در صورت مشاهده گلبول قرمز فراوان و ندیدن جسم لیشمن این نمونه مناسب ارزیابی نبوده و محل نمونه گیری بوسیله پنبه و الکل فشار داده شده تا خون پاک شود و نمونه جدید عاری از خون از همین ناحیه یا ناحیه دیگر بایستی تهیه شود.

 

 

 

 

 

 

 :تهيه و تنظيم

علي چگني شرفي كارشناس ارشد انگل شناسي پزشكي


مطالب مشابه :


آموزش بافت دستکش ساده

برای مشاهده فوت کوزه گری آموزش بافت دستکش بدون انگشت ساده مطالب مرتبط با طرز بافت دستکش
آموزش بافت دستکش برای تمام سایزها

آموزش بافت دستکش برای تمام سایزها آموزش اضافه کردن دانه بدون ایجاد طرز بافت :
آموزش بافت 2 نوع دستکش بدون انگشت

آموزش بافت 2 نوع دستکش بدون انگشت بافت دستکش بدون انگشت. طرز بافت شنل با قلاب
قلاب بافی دستکش بدون انگشت منگوله دار

قلاب بافی دستکش بدون انگشت منگوله طرز بافت آموزش بافت گلیم قلاب
آموزش بافت شال و کلاه قلاب بافی

طرز بافت شال به اندازه 40 دور کاموا را روی 4 انگشت دست می‌پیچانیم بعد حلقه دستکش بافتنی
آموزش قلاب بافی ژاکت یقه آرشال مردانه

بافت کلاه این محصول دارای گارانتی بدون قید و شرط فروشگاه با ضمانت طرز بافت شنل
طرز صحيح نمونه گيري از زخم سالك

طرز صحيح نمونه دستکش در هر بار گرفته شده است بايستي توسط دو انگشت شست و سبابه
برچسب :