نکاتی در مورد طراحی معماری

نکاتی در مورد طراحی معماری

طراحی معماری چیزی نیست که کسی اون رو به طور مطلق از کس دیگری یاد بگیره . شما فقط باید اصول کلی طراحی رو یاد بگیرید و بقیه مربوط به استنباط و تخیل و خلاقیت شما میشه !

به نظر من ترتیب آموزش بهتره به این صورت باشه :   تقويت دست :   ۱.طراحی با دست آزاد (مخصوصا طراحی از اجسام بیجان )   ۲.کروکی معماری از روی عکس برای کم شدن ترس هنر جو   ۳.کروکی معماری در محل برای درک بهتر فضاهای معماری هم اکنون دست قوی شده و شخص توانای دارد آنچه را می بیند به تصویر در آورد و در ادامه قرار است آنچه را در ذهن دارد به تصوير بكشد :   .................................................. ....................................   ۴. طراحي معماري : اسكيس   ۴.الف - تمرين پرسپكتيو و كشيدن حجم هاي معماري ۴.ب - آشنايي با پلان ، مقطع ، نما ، سايت ، دياگرام و ... ۴.ج- كانسبت و تفكر در كنار ديدن كار معماران بزرگ ۴.د - مطالعه معماري و بررسي موارد بالا در تاريخ معماري و معماري معاصر   .................................................. ....................................   ۵.پرزانته : ۵.الف ـ شيت بندي ۵.ب - راندو : پرسناژ ، درخت ، آب ، آسمان ،... ۵.ج راندو : شناسايي تكنيك ها و استفاده از رنگ براي بهتر تعريف كردن فضا .................................................. .................................... در آخر : ۶. نقاشي كشيدن بس است !!! با انتخاب موضوع هاي مختلف شروع به طراحي معماري كنيد و كار خود را با اساتيد خود كركسيون كنيد ! .................................................. .................................... .................................................. .................................... بهتره هیچوقت این موضوع رو فراموش نکنیم !( اسکیس هدف نیست فقط یک وسیله است !!!) هدف اصلی طراحی معماریه و یکی از ابزار های این کار اسکیس های دستی به حساب میاد . یعنی شاید بشه خیلی بهتر با کامپیوتر و یک نرم افزار ویا حتی با ماکت مثلا تکه های یونولیت یا پاره های مقوا و... بزرگ ترین بنای قرن رو طراحی کرد ! پس ابزار مهم نیست ! مهم خلاقیت شخصی است که از اون ابزار استفاده می کنه !!! اسکیس هم یکی از هزاران راهیه که می تونه استعداد های یک معمار رو شکوفا کنه !!! پس بهتره هیچوقت مثل خیلی از اساتید هدف خودمون رو فراموش نکنیم !!!هدف ما معماریه !!!

تکنیک کلاژ و ماژیک :

در اين كار مي بايست ساختمان وسط با ابعادي از پيش تعيين شده با ارتفاع ثابت و ... طراحي و در پرسپكتيو خياباني قرار مي گرفت:
این کار كاملا كار دسته و هيچ تغييري با كامپيوتر ايجاد نشده . ساختمتن اول از سمت راست رو مثل چيزي كه توي خيابون بود كشيدم و ساختمان وسطي رو طراحي كردم و ساختمانهاي سمت چپ رو كلاژ كردم ( عكسشون رو چسبوندم) بعد كف خيابون رو كشيدم ، بعد عكس آسمون ، ماشين ، دوچرخه و هواپيما رو از جاهاي مختلف بريده و چسبوندم آخرش هم اون درخت رو با ماژيك و لاك كشيدم .اون خط هاي سفيد لاك غلط گيره ، كه به نقطه گريز رفتن و پرسپكتيو رو قوي تر نشون ميدن ( همون هایی که از روی دوچرخه هم رد شدن ) این گونه خطوط وجود ظاهری ندارند ولی پرسپکتو را قوی می کنند و به قول یکی از اساتید به فضا انرژی میدهند !
پس حتی برای راندو هم نباید مدام کار دیگران رو تکرار کنیم بهتر ه با جسارت کارای جدید رو امتحان کنیم من فکر می کنم این میتونه یه روش جالب برای راندو باشه ...


مطالب مشابه :


نما در معماري

مهرازان - معماری - طراحی شهری - نما در معماري - معماری - شهرسازی - طراحی شهری - طراحی مدرسه
تأثير اقليمهاي چهارگانه بر معماري مدارس

مهرازان - معماری - طراحی شهری - تأثير اقليمهاي چهارگانه بر معماري مدارس - معماری - شهرسازی
مختصری از سبک معماری لوکوربوزیه

مهرازان - مختصری از سبک معماری لوکوربوزیه - وظيفه معماري درك منطق توصيف ناشدني مكان است
نکاتی در مورد طراحی معماری

مهرازان - معماری ۴.د - مطالعه معماري و بررسي موارد بالا در تاريخ معماري و معماري معاصر
طرح معماري 2 طبقه 3 خوابه

مهرازان - معماری - طراحی شهری - طرح معماري 2 طبقه 3 خوابه - معماری - شهرسازی - طراحی شهری - طراحی
منابع كنكور معماری

مهرازان جوان - منابع كنكور معماری - گروه فنی و مهندسی کندو . . . معماری ؛ آینه انسان و
اصول طراحی گالری آثار هنری

مهرازان - معماری هماهنگي اصول آكوستيكي با خصوصيات معماري از يكسو مربوط به سبك معماري و
نور در معماری

مهرازان جوان - نور در معماری - گروه فنی و مهندسی کندو . . . معماری ؛ آینه انسان و آرزوهایش
نقشه های معماری مسجد جامع شهرک قدس در تهران بهمراه عکس های سه بعدی

مهرازان - معماری - طراحی شهری - نقشه های معماری مسجد جامع شهرک قدس در تهران بهمراه عکس های سه
برچسب :