شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 2014

 

شعار روز جهانی بهداشت 2014: "موجودات کوچک، تهدید بزرگ (small bite, big threat ) "

روز جهانی بهداشت (7 آوریل) هر سال به مناسبت سالگرد تاسیس سازمان بهداشت جهانی در سال 1948 برگزار می گردد. هر سال یک موضوع  که بیانگر اولویت بهداشت عمومی است، اعلام می گردد. این روز فرصتی را برای درگیر کردن افراد جامعه در فعالیت هایی است که می تواند منجر به سلامتی بیشتر منجرشود. موضوع سال 2014 بیماری های منتقله (vector-borne diseases ) است. ناقلین موجودات کوچک مانند پشه ها، حشرات، کنه ها و حلزون های آب شیرین و... هستند که می تواند بیماری را از فردی به فرد و جایی به جای دیگر حمل نمایند. آنها می توانند سلامت افراد را حتی در خانه های یا وقتی در سفر هستند ، به معرض خطر قرار بیندازند.  لازم است بدانید:
40٪ از جمعیت جهان را در معرض خطر تب دانگ هستند.
هر یک دقیقه ، یک کودک براثرمالاریا در آفریقا می میرد.
تخمین زده میشود 1.3 میلیون مورد جدید از بیماری لیشمانیوز(سالک) در سال رخ می دهد.ناقل و بیماری های منتقله چه هستند؟


ناقلین موجودات زنده ایی هستند که عوامل بیماری زا و انگل ها را از یک فرد آلوده (یا حیوانات) را به دیگری انتقال می دهند. بیماری های منتقله هم بیماری های ناشی از این عوامل بیماری زا و انگل ها در جمعیت های انسانی می باشند. این شرایط اغلب در مناطق گرمسیری و مکان هایی که دسترسی به سیستم های آب آشامیدنی و بهداشتی مناسب مشکل ساز است، یافت می شوند. بیماری مالاریا، کشنده ترین این دسته بیماریهاست که برآورد شده است در سال 2010 برآورد 660000 مرگ و میر قربانی داشته است که بسیاری از این قربانیان کودکان آفریقایی بودند. با این حال، سریع ترین بیماری منتقله در حال رشد جهان تب دانگ است، با افزایش 30 برابر بروز بیماری در 50 سال گذشته رصد شده است. جهانی شدن تجارت و چالش های سفر، مسائل زیست محیطی از قبیل تغییرات آب و هوایی و شهرنشینی، تاثیرمستقیم بر انتقال بیماری های منتقله و باعث ظاهرشدن ماهیت این بیماری حتی در کشورهایی که پیش از این نایاب بوده است، شده است.


در سال های اخیر، تعهدات وزارت بهداشت، طرح های منطقه ای و جهانی بهداشت ، با حمایت از بنیاد ها، سازمان های غیر دولتی، برخی بخش خصوصی و جامعه علمی و ... به کاهش نرخ بروز و مرگ ناشی از برخی از بیماری های منتقله کمک نموده است.


هدف از اقدامات باید حفاظت و پیشگیری بهتر از بیماری های منتقله باشد. افزایش آگاهی در مورد تهدید ناقلین و بیماری های منتقله در خانواده ها و جوامع باعث اقدام های ضروری برای حفاظت بهتر می گردد. .هسته های اصلی، متمرکز بر ارائه اطلاعات و آگاهی بخشی به عموم است. چرا که بیماری های منتقله به فراتر از مرزهای سنتی خود گسترش یافته است و اقدامات نیاز به مساعدت همه کشورهایی دارد که با این بیماری درگیرند و هم سایر کشورهایی که رشد بیماری را گزارش نداده اند.

 


مطالب مشابه :


ِِشعار های بهداشتی

بهداشت - ِِشعار های بهداشتی - بهداشتی تربیتی - بهداشت سالــــــم پير شدن
شعار بهداشتی سال 92

آرامیـس - شعار بهداشتی سال 92 - بهداشتی،دارویی،پزشکی (مطب پزشکی مامایی) - آرامیـس
شعار سازمان جهانی بهداشت در سال2013

بهداشت و سلامت لاروسر - شعار سازمان جهانی بهداشت در سال2013 - بهداشتی - بهداشت و سلامت لاروسر
شعار سازمان بهداشت جهانی

يا من اسمه دواء و ذكره شفاء - شعار سازمان بهداشت جهانی - بهداشت و سلامت
شعار های بهداشتی

شعار های بهداشتی. غفلت از اصول ايمني موجب پشيماني است. رعايت ايمني و بهداشت كار، ضامن سلامتي
شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 2014

شعار روز جهانی بهداشت 2014: "موجودات کوچک، تهدید بزرگ (small bite, big threat) "روز جهانی بهداشت (7 آوریل
شعار روز جهانی بهداشت سال 2009 (18 فروردین 1388)

شعار روز جهانی بهداشت سال 2009 (18 فروردین 1388) بر ایمن سازی تجهیزات بهداشتی و آمادگی پرسنل
شعارهای بهداشتی

شبکه بهداشت و درمان شهرستان کمیجان - شعارهای بهداشتی - ارائه جدیدترین اطلاعات بهداشتی
شعار روز جهانی بهداشت در سال 94 و 93

شعار روز جهانی بهداشت در سال1394. 18 فروردین (7 April ) World Health Day 2015: Food safety. From farm to plate. ترجمه مفهومی:
برچسب :