بیوگرافی دکتر امیر ناصر کاتزیان

زندگی نامه دکتر ناصر کاتوزیان

ناصر کاتوزیان (زاده: ۱۳۱۲ یا ۱۳۰۶ هجری شمسی در تهران) حقوقدانان برجستهٔ ایرانی و نویسندهٔ کتب دانشگاهی در رشتهٔ حقوق مدنی است. وی از اساتید حقوق دانشگاه تهران و دانشگاه شهید بهشتی است.

کاتوزیان پس از انقلاب فرهنگی به مدت یازده سال از دانشگاه تهران اخراج شد و سپس در اروپا به فعالیت های علمی خود ادامه داد. اما پس از احساس نیاز شدید جامعهٔ علمی ایران، مجدداً از وی دعوت به عمل آمد168800_orig.jpg
 
متولد: ۱۳۱۰. تهران، محله دردار. دوران ابتدايى اش را در دبستان اقبال در خيابان «شهباز» به اتمام رسانده و دوران دبيرستان را در دبيرستان علميه طى مى كند و پس از نقل مكان به خيابان «آب منگل» در خيابان رى در همان دبيرستان مى ماند تا اتمام اين دوران. دكتر كاتوزيان با كلاس پنجم نظام قديم رشته علمى را دنبال مى كند و در كلاس ششم آن زمان رشته ادبى را انتخاب مى كند، در همان رشته ادبى در ايران شاگرد اول مى شود و موفق به دريافت مدال درجه ۲علمى براى اولين بار در ايران مى شود. همين دريافت مدال مشوق او مى شود براى ادامه تحصيل. او با انتخاب رشته حقوق تحصيلات خود را در دانشگاه ادامه مى دهد و در اين رشته موفق به كسب مدال درجه يك علمى اين رشته مى شود. با فوت پدر در سال دوم دانشگاه ضربه بزرگى به دكتر كاتوزيان وارد مى شود و اين ضربه باعث مى شود تا او از رفتن به وزارت امورخارجه پشيمان شود و رشته قضا را انتخاب كند. او در اين رشته در مقاطع مختلف تا دكترا همواره با عنوان شاگرد اولى فارغ التحصيل مى شود و رساله اش را در سال ۱۳۳۹ باعنوان «وصيت» به پايان مى رساند و به دفعات متعدد به كشورهاى فرانسه و انگليس و آمريكا سفر مى كند. در آنجا غور و تفحص بسيار مى كند. با اين حال علاقه وافر او به فقه باعث مى شود تا مطالعات فراوانى را هم در اين زمينه داشته باشد. همين امر باعث مى شود تا زبان عربى را به همان اندازه بداند كه در زبان فرانسوى و انگليسى متبحر شده بود. در سال ۱۳۳۲ اولين مقاله استاد در مجله كانون وكلاى آن زمان به چاپ مى رسد و سلسله مقالاتش در اين باره ادامه پيدا مى كند تا اولين كتاب او تحت عنوان «وصيت همزمان» با اتمام دوره دكترى به چاپ برسد. دكتر ناصركاتوزيان اولين دانشجوى ايرانى است كه موفق به اخذ مدرك دكتراى حقوق در ايران و دانشگاه تهران شده است. او در سال ۱۳۳۳ در سن ۲۳سالگى ازدواج مى كند كه حاصل آن دو فرزند پسر است كه يكى از آنها دكتراى روانشناسى بالينى دارد و در حال حاضر مقيم آمريكا است و ديگرى مهندس الكترونيك است و در همان ديار زندگى مى كند. دكتر ناصر كاتوزيان ۴۳ جلد اثر تأليفى و تحقيقى دارد كه برخى از آنها به ۹۰۰صفحه مى رسد مهمترين آنها عبارتند از:
 1. عدالت قضايى یک جند
 2. گامى بسوى عدالت (۲جلد)
 3. مقدمه علم حقوق
 4. فلسفه حقوق (۳جلد)
 5. حقوق مدنى
 6. نظريه عمومى تعهدات
 7. كليات حقوق 2جند
 8. فرهنگ كاتوزيان
 9. تاريخ انقلاب مشروطه ايران
 10. حقوق مدنی خانواده2جند
 11. حقوق مدنی در نظم حقوق کنونی
 12. عقود معین4جلد
 13. الزامات قراردادی
 14. مسئولیت مدنی
 15. اموال و مالکیت
 16. حقوق ارث و شفعه
و کتاب:
آزادى انديشه و بيان

دكتر كاتوزيان اين كتاب را به سفارش سازمان ملل متحد در مورد آزادى انديشه و بيان در ايران نوشته است. اولين قانون اساسى جمهورى اسلامى ايران نيز توسط دكتر كاتوزيان تدوين شده است.

منبع:
سایت حقوقدانان


مطالب مشابه :


دکتر امیر شاه آبادی مدیر کل سیاسی وانتخابات استانداری کرمانشاه شد

قصرنیوز: دکتر امیر شاه آبادی یکی از جوانان خوش فکر واعتدالگرای استانداری کرمانشاه طی حکمی
آیا حسین آبادی بودن شرم آور است؟

برای مثال دکتر امیر حسین آبادی عضو کانون وکلای ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه بهشتی تهران
بیوگرافی دکتر امیر ناصر کاتزیان

وبلاگ تخصصی حقوق و فقه - بیوگرافی دکتر امیر ناصر کاتزیان - ابوالقاسم شم آبادی
احمد امیر آبادی فراهانی: امکانات قم جوابگوی زائران نیست

امیرآباد فراهان - احمد امیر آبادی فراهانی: امکانات قم جوابگوی زائران نیست - سیاسی، اجتماعی
فهرست دروس ارائه شده در دوره دکتری حقوق خصوصی دانشگاه علوم اسلامی رضوی و اساتید این دروس

1- حقوق مدنی 1 دکتر میر حسین عابدیان و 4- مسئولیت مدنی تطبیقی دکتر امیر حسین آبادی.
لیست پزشکان متخصص کرمانشاه-گوش,گلو و بینی

دکتر محمد اسماعیل عباس آبادی: دکتر علیرضا ۱۷: دکتر امیر
نقشه برداری معدنی دکتر شیرین آبادی

نقشه برداری معدنی دکتر شیرین آبادی. تاريخ : چهارشنبه بیست و سوم آذر 1390. نويسنده : امیر حسین
منابع امتحانی و ضریب منابع در آزمون دکتری حقوق خصوصی دانشگاه آزاد94 کد20807

جزوات و مقالات دکتر امیر حسین آبادی. حقیقتا در مقابل دکتر ناصر کاتوزیان پدر علم حقوق
برچسب :