طرح درس

به نام خدا

مشخصات کلی طرح درس

نام درس : آموزش حرفه و فن        موضوع : ماکت سازی ( ساختمان )       تاریخ اجرا:

شماره طرح درس :               پایه سوم راهنمایی        آموزشگاه : حکیمه آورگان ( منطقه بلداجی)

مدت : 90 دقیقه                  نام دبیر : خانم علائی

 

آشنایی دانش آموزان با ساخت ماکت ساختمان و مشارکت گروهی ، دقت و توجه دانش آموزان به اهمیت کاربرد ماکت قبل از ساخت ساختمان .

هدف های رفتاری

دانش آموزان در پایان این فعالیت باید :

1-   باساخت ماکت به عنوان یکی از ابزار کار مهندسان ساختمان آشنا شده باشند      

2-   با انجام فعالیت عملی ماکت سازی به مشکلات ساخت و ساز و رعایت نکات
 ایمنی ساختمان سازی آشنا شده باشند .

 

3-   اهمیت استفاده از ماکت ، برای افراد غیر فنی که نیاز به اطلاعات جامعی دارند
 را به عنوان بهترین روش توضیح و توجیه ساختمان سازی ارائه دهند .

 


4-   ارزش گذاری به فعالیت های ساخت و ساز ساختمان ها و مقاوم سازی آن ها

5-   توجه و علاقمندی به آشنایی با نمونه کار کوچکی از ابزار کار مهندسان ساختمان

رسانه ها

کتاب درسی – وسایل ساخت ماکت از جمله : مقوا – قیچی – چسب – سوزن ته گرد – الگوی یک ماکت – وسایل تزئینی

روش ها

روش طرح قضاوت عملکرد

زمان

قبل از تدریس

با نام خدا – سلام و احوال پرسی از دانش آموزان – حضور و غیاب – نگاه کلی به وضعیت جسمی و روانی آنان – توجه به آرامش دانش آموزان که مشتاقانه منتظر یادگیری فعالیت و درس جدید هستند .

5 دقیقه

ارزشیابی

چند سوال از دانش آموزان پرسیده می شود :

1-   آیا طرح و شکل ساختمان های جدید مانند ساختمان های قدیمی است ؟

2-   آیا بناهای قدیمی نسبت به ساختمان های جدید استحکام بیشتری دارند ؟

3-   چه افرادی مسئولیت ساخت ساختمان ها را بر عهده دارند ؟

4-   آیا در زمان های قدیم برای ساختمان سازی ازنمونه کاری به عنوان ماکت استفاده می شد؟

5-   آیا با وسایل ساده نیز می توان یک ماکت ساخت ؟

10

دقیقه

آماده سازی

قبل از تدریس با نشان دادن تصویر کتاب و یک نمونه ماکت ساختمان از دانش آموزان می پرسیم :

1-   آیا همه ساختمان هایی که ساخته می شوند ویژگی های یکسانی دارند ؟

2-   چرا امروزه مهندسان ساختمان از ماکت استفاده می کنند ؟

3-   اگر بخواهیم یک ماکت ساده بسازیم به نظر شما از چه موادی یا وسایلی می توانیم استفاده کنیم ؟

5 دقیقه

ارائه مطلب

مربوط به فعالیت و انجام فعالیت

برای دانش آموزان توضیح می دهیم که ماکت سازی نیاز به آموزش خاص ندارد و هرکس به میزان خلاقیت خود می تواند در آن مهارت به دست آورد .

شما هم می توانید با استفاده از مصالحی که دردسترس دارید ماکت ساده ای بسازید .

-        ازفراگیران خواسته می شود که با توجه به تشخیص خود از مواد و وسایلی که روی میز چیده شده ، وسایل مورد نیاز برای ساخت ماکت را جدا کرده و بر دارند . هر گروه یا نیم باید با شناختی که نسبت به ساختمان سازی دارند و با توجه به سلیقه و مهارتی که دارند ماکتی را بسازند .

بعد از انتخاب مواد و وسایل لازم ، هر تیم شروع به ساخت ماکت می کند و بعد از ساخت ماکت و اتمام کارشان از آن ها می خواهیم که معیار  های خود را برای ساخت ماکت بیان کنند . بعد از بیان معیار ها ، تیم ها گرد هم می آیند تا معیار هایی را تدوین کنند و در مورد کارایی اجرای مهارت ساخت ماکت قضاوت نمایند .

فراگیران معیار های خود را برای ساخت ماکت چنین بیان می کنند :

-        ساخت ماکت نیاز به مواد و ابزار بخصوصی ندارد .

-        هزینه ی زیادی را به دنبال ندارد .

-        با وسایل بسیار ساده می توان ماکت ساخت .

-        ماکت سازی نیاز به مهارت خاصی یا آموزش خاص ندارد .

-        هر شخصی می تواند با ساخت ماکت طرح های زیبایی را برای ساختمان سازی ارائه دهد .

-        با استفاده از وسایل ساده می توان ایمن سازی و مقاوم سازی ساختمان را به نمایش بگذارند .

سپس هر تیم نمونه عملکرد سایر تیم ها را ارزیابی می کند و نقد می نویسید و هر یک نقد از نمونه کار گروه خود را دریافت می کند و سپس نمونه و نقد را با اعضای تیم خود به بحث می گذارد . چون تیم ها معیار های متفاوتی در مورد ماکت سازی دارند باید نظرات خود را کتبا بنویسند .

در این مرحله ملاک ها و استاندارد های خاص ساختمان سازی و ماکت سازی را در اختیار فراگیران قرار می دهیم و آن ها این استاندارد ها و ملاک ها را مطالعه می کنند و بعد از مطالعه ی استاندارد ها ، جهت تغییر یا تدوین معیار هایی که خودشان تعیین کرده اند استفاده می کنند و معیار های گروه را با استاندارد های تدوین شده مقایسه کرده و معیارهای گروه خود را مورد بحث قرار می دهند و نقاط قوت و ضعف کار خود را مطابق معیار ارزیابی می کنند و از فراگیران خواسته می شود که نتیجه ی ارزیابی را به صورت کتبی بیان و این نقد کتبی رضایت و موافقت عموم تیم را باید در بر داشته باشد .

-فراگیران ، دانش و مهارت ساخت ماکت را در این مرحله کسب کرده اند و می توانند مهارت کسب شده را با شرایط متغیر ، تطبیق دهند و توانایی خویش را بدون تعلیم رسمی بسط دهند 

-وقتی دانش با مهارت عملی همراه شود توانایی بالقوه ی آن نتیجه بخش تر از آن توانایی است که از یادگیری هر یک از آن ها به تنهایی انتظار می رود .

-تمامی گروه ها یا تیم ها وقتی ماکت ساختمان سایر تیم های دیگر را مشاهده می کنند ، آموزش و یادگیری آن ها سریعتر از زمانی می شود که کار دیگران را مشاهده نکرده باشند . آن ها با مشاهده ی کار تیم های دیگر بهتر خواهند توانست که از تکرار اشتباهاتی که بعضی تیم ها درساخت ماکت داشته اند در مراحل بعدی در اجرای کار خودشان از آن اجتناب کنند .

 

 

45 دقیقه

ارزشیابی تکمیلی

در این مرحله تیم ها، معیار های خود را برای عملکرد موثر یا سطحی  از رشد مهارت هایشان را تنظیم و بیان می کنند و فراگیرانی که همراه با فعالیت های عملی از آموخته های علمی خود نیز استفاده کردند و در این کار به سطح کارآیی مطلوب رسیده اند مورد تشویق قرارمی گیرند . برای آشنایی بیشتر فراگیران ، معیار های منطقی و استاندارد برای آن ها توضیح داده می شود و از دانش آموزان نتیجه کار پرسیده می شودونظرات صحیح آن ها مورد تشویق قرارمی گیرد.

10 دقیقه

ارزشیابی تکوینی

معیار های نوشته شده هرکدام از تیم ها را مورد بررسی قرار داده و در صورتی که سوالاتی در این زمینه داشته باشند پاسخ داده می شود .

و در این مرحله توجه می کنیم به رفتارفراگیران که نشانه ی علاقمندی یا احتمالا عدم علاقه آنان نسبت به فعالیت انجام شده می باشد .

10 دقیقه

تعیین تکلیف

در پایان از فراگیران خواسته می شود که معیار هایی را برای تشخیص یک تولید خلاق از یک تولید غیر خلاق تدوین کنند و معیار هایی را برای آماده کردن یک محصولی یا تولید خلاق به کار گیرند و یک وسیله ساده بسازند و معیار های خود را برای ساخت آن در جلسه آینده بیان کنند .

5 دقیقه

 

گردآوری و تدوین : گروه آموزشی حرفه و فن – منطقه بلداجی

دی ماه  1390

خانم علائی

 

 


مطالب مشابه :


ماکت سازی

طرح ساده - ماکت سازی - طراحی و اجرای ،آنالیز بها،چیدمان پلان ،وکلیه پروژه های دانشجویی




ساخت ماکت معماری و توصیه هایی به دانشجویان

معماری دبیرستان - ساخت ماکت معماری و توصیه هایی به دانشجویان - آموزش ومطالب مهم معماری




ماکت

معمار - ماکت - تحقیق های 31- چند ابزار ساده مورد استفاده درماکت سازی رانام برید؟ قیچی




ماکت سازی: مواد ، متریال و روش های ساخت

معماری - ماکت سازی: مواد ، متریال و روش های ساخت - موضوعات مربوط به معماری




طرح درس

3- اگر بخواهیم یک ماکت ساده بسازیم به چون تیم ها معیار های متفاوتی در مورد ماکت سازی




کاردستی و ماکت های زیبا

کار دستی و ماکت های زیبا. در این پست دنیای حرفه و فن به طرح چند کاردستی و ماکت زیبا می پردازم.




آلبوم نمونه کار ماکت ، ساخت ماکت های معماری

آلبوم نمونه کار ماکت ، ساخت ماکت های ساخت ماکتهای معماری و صنعتی با متریال های مختلف




ساخت مدل ماکت ریه

آموزش علوم تجربی - ساخت مدل ماکت ریه - نگاهی تازه به علوم و آموزش آزمایش های ساده از کشور




ماکت های معماری

ماکت های معماری مدل های فیزیکی ارائه دهنده پروژه های معماری هستند که به منظور ارائه مفاهیم




ساخت ماکت بازو

آموزش علوم تجربی - ساخت ماکت بازو - نگاهی تازه به علوم و آموزش آزمایش های ساده از کشور




برچسب :