سونی اریکسون W580i

foot3.jpg          foot4.jpg                     

ویژگی دیگری که برای ورزشکاران جالب است، سنسور حرکتی می باشد که با نام Shake Me شناخته می شود، یعنی با حرکت دادن گوشی برنامه ی پخش موسیقی به طور تصادفی یک تراک موسیقی را انتخاب و پخش می کند.

 افکت های نور

این گوشی هم مثل سونی اریکسون W580i دارای افکت نور است. در کناره های گوشی LED هایی وجود دارد که ترکیب های مختلفی از افکت های نوری با رنگ ها و ریتم های مختلف تولید می کنند. وقتی که گوشی را باز می کنید یا می بندید می توانید این ترکیب های جذاب را ببینید که همین افکت ها را می- توانید در نور زمینه ی صفحه کلید نیز مشاهده کنید. در این گوشی 22 نوع افکت نور وجود دارد که می توانید از میان آن ها مورد دلخواه خود را انتخاب کرده و یا برای نام های خاصی در دفتر تلفن افکت مورد علاقه ی خود را انتخاب کنید.  

 دوربین

W580i مجهز به دوربین 2 مگاپیکسل با ماتریکس CMOS و فاقد فوکوس اتوماتیک است. دوربین این گوشی دارای سه رزولوشن 1224×1632، 480×640 و 120×160 پیکسل می باشد و دو نوع فشرده سازی اطلاعات نرمال و خوب دارد. هر چه رزولوشن بالاتر باشد حجم عکس ها بیشتر می شود، اما ذخیره کردن عکس ها با کیفیت های متفاوت به زمان یکسانی یعنی 1 تا 2 ثانیه نیاز دارد؛ اگر پشت سرهم عکس بگیرید این زمان کمی بیشتر می شود.

 تنظیمات دوربین به صورت زیر است:

-          صدای عکسبرداری : می توانید صدای عکسبرداری را تا سه درجه کم یا زیاد کنید اما امکان قطع این صدا وجود ندارد.

-          تعادل نور سفید: از طریق این گزینه امکان انتخاب از میان یکی از حالت های اتوماتیک، فلورسنت و نور روز فراهم می شود.

-          افکت ها: افکت های مختلفی نظیر نگاتیو، سولارایز، سپیا و سیاه و سفید وجود دارد.

-          تایمر: تایمر برای عکسبرداری اتوماتیک پس از یک مدت زمان مشخص فعال می شود.

-     Night mode: این گزینه برای عکسبرداری در تاریکی است. البته کیفیت عکس کاهش و زمان ثابت نگه داشتن گوشی افزایش می یابد.

-     Shooting mode: در حالت نرمال عکسبرداری به صورت عادی صورت می گیرد، اما در حالت عکسبرداری چند تایی می توان 4 عکس متوالی گرفت. حالت منظره (Landscape ) هم به شما امکان عکسبرداری از لحظات مختلف و حساس را می دهد. گزینه ی آخر هم امکان عکسبرداری با فرم های مختلف را فراهم می کند که البته کیفیت عکس به طور اتوماتیک پایین می آید. برای عکسبرداری باید از صفحه نمایش استفاده کنید و کلیدها تغییر سریع میان عملکردهای مختلف و پارامترهای عکسبرداری را امکان پذیر می کنند.

 فیلمبرداری نیز با دو رزولوشن 144×176و 96×128 صورت می گیرد و فرمت فایل ها 3GP می باشد. مدت زمان فیلمبرداری می تواند محدود (تا10ثانیه) یا نا محدود باشد. البته کیفیت فیلم های گرفته شده توسط این گوشی بسیار پایین است که این یکی از نقاط ضعف تمام گوشی های سونی اریکسون به شمار می رود.

 منو

منوی اصلی 12 آیکون دارد که یکی از تم های گوشی این آیکون ها را به صورت افقی نشان می دهد. همچنین می توانید برای بیشتر بخش های منو  اعدادی را به عنوان میانبر انتخاب کنید ولی برای برنامه هایی که خودتان دانلود می کنید چنین امکانی وجود ندارد. علاوه بر زیر منوهای عمودی در قسمت بالای صفحه یک منوی افقی وجود دارد که از طریق آن به راحتی می توانید از یک منو به منوی دیگر بروید. مثلاً اگر در لیست تماس های گرفته شده هستید می توانید به راحتی با استفاده از کلید های جهت گیری چپ یا راست به لیست تماس های از دست رفته وارد شوید. چنین منوهایی در دفتر تلفن، تنظیمات و سایر منوها نیز دیده می_ شود. در گزینه ی اول در منوی فعالیت ها(Activity Menu ) موارد مختلفی نظیر تماس های از دست رفته، یادآورها و پیام ها و در گزینه ی سوم میانبرهایی که تنظیم کرده اید وجود دارد. در بخش چهارم نیز لینکهایی به برنامه ها و منابعی که زیاد مورد استفاده قرار می گیرند دیده می شود.

گزینه ی دوم نوعی مدیریت برنامه بوده و شامل لیستی از تمام برنامه های در حال اجراست. کاربر می تواند تا 8 برنامه ی جاوا را به طور همزمان اجرا کرده و با استفاده از این لیست از برنامه ای به برنامه ی دیگر برود.  

تم ها، طراحی

گوشی W580i نیز مثل S500i دارای 5 تم متفاوت با منوهای مختلف است که بر زیبایی آن می افزاید.

نکته ی قابل توجه گوشی وجود تعدادی کلیپ ویدئویی با موسیقی و گرافیک ساده است که می توان از آن ها به عنوان زنگ گوشی استفاده کرد. تاکنون به جز برخی از گوشی های نوکیا گوشی دیگری با این ویژگی به بازار نیامده است.

دفتر تلفن

در دفتر تلفن  W580iمقدار 1000 ورودی به همراه آدرس، ایمیل، شماره ی IM، تاریخ تولد و سایر اطلاعات را می توان ذخیره کرد.

 در هر ورودی 5 شماره تلفن جای می گیرد اما با این وجود تعداد شماره های موجود در گوشی نباید بیش از 2500 شماره شود. همچنین می توانید ورودی ها را بر اساس نام یا نام خانوادگی مرتب کنید. بر خلاف گوشی های قبلی، این گوشی ورودی ها را به طور اتوماتیک پس از عمال تغییرات در آنها طبقه بندی می کند.  

برای هر ورودی می توانید زنگ و عکس دلخواهتان را انتخاب نمایید. همچنین تاریخ تولد را می توانید با Qrganizer به اشتراک بگذارید که به این ترتیب به راحتی می توانید گوشی را طوری تنظیم نمایید که چند روز قبل، روز تولد شما را به شما یادآوری کند. همچنین برای 40 نام یا شماره ی موجود در دفتر تلفن امکان ضبط فرمان صوتی وجود دارد که بر خلاف گوشی های جدید این فرمان ها از پیش ضبط شده نیستند. سونی اریکسون همچنان بر این عقیده است که شماره های موجود در سیم کارت فقط برای مواقع ضروری است و نیازی نیست که در لیست دفتر تلفن مشاهده شود. می توانید از شماره های روی گوشی یک کپی روی کارت حافظه ایجاد کنید تا بعداً بتوانید آن ها را بازیابی کنید. از آنجائیکه نمی توان برای گروه ها عکس یا زنگ تعیین کرد، این گروه ها فقط برای ارسال پیام کوتاه به چند شماره به طور همزمان کاربرد دارد. برای هر یک از ورودی ها می توانید کلیپ ویدئویی یا افکت نوری دلخواه انتخاب کنید.  

ارسال پیام

در بخش پیام های گوشی تعدادی پیام از پیش نوشته شده وجود دارد که می توانید خودتان نیز پیام هایی به آن بیفزایید. تمام پیام ها در حافظه ی گوشی و سیم کارت ذخیره می شوند. به طور کلی تمام برنامه های مدیریت پیام کاملاً استاندارد است و تنها آیکون های تصویری آن جذاب تر شده اند. همچنین امکان ارسال و دریافت MMS و ایمیل نیز وجود دارد.  

تنظیمات ایمیل هم نسبتاً ساده است و نوشته ها از هر نوع زبان را می خواند. اما گوشی W580i قابلیت تشخیص فایلهای Office یا PDF را ندارد. محدودیت حجم ایمیل های ارسالی برای اپراتورهای مختلف، متفاوت است ولی ارسال فایل هایی با حجم 6 تا 7 مگابایت بدون بروز هیچ گونه مشکلی صورت می گیرد.

RSS Feed: تنظیمات این بخش بسیار ساده است و تنها کافیست که آدرس و عنوان خبرگزاری را تعیین کنید تا گوشی به طور اتوماتیک ارتباط برقرار کرده و اخبار و مطالب را از اینترنت دریافت کند.

لیست تماس ها

در لیست کلی تا 30 تماس به همراه تاریخ، ساعت، هزینه و مدت مکالمه ذخیره می شود. در کنار هر یک از تماس ها، نوع آن ها یعنی تماس از دست رفته، تماس گرفته شده و تماس دریافتی با آیکون های متفاوت مشخص شده است. در کنار هر آیکون، مشخص گردیده که این شماره تلفن در سیم کارت ذخیره شده یا در خود گوشی.

سرگرمی

با استفاده از این منو می توانید به فایل های موسیقی و عکس ها دسترسی پیدا کنید.

همچنین برنامه ی Music DJ  هم با اینکه کاربرد زیادی ندارد، جالب توجه است. در بخش ویرایش نیز می- توانید برای گوشی خود زنگ بسازید.   

برنامه ی ارتقاء یافته ی Music DJ، Video DJ نام دارد که به شما اجازه می دهد که نه تنها فایل های موسیقی را ویرایش کنید، بلکه به آن ها عکس یا علامت بیفزایید. کلیپ حاصل با فرمت 3GP ذخیره می شود که می توان آن را از طریق MMS، ایمیل یا بلوتوث برای دیگران ارسال کرد. محتویات برنامه ی Photo DJ هم تا حدودی تغییر کرده است و بخش کشیدن و طراحی عکس به طور کامل حذف شده زیرا کاربرد چندانی ندارد. در عین حال با استفاده از این برنامه می توانید قرمزی چشم ها، نور و مقدار رنگ عکس ها را تغییر داده و افکتهایی به آن بیفزایید.

کنترل از راه دور

با استفاده از این برنامه می توانید از طریق اتصال بلوتوث گوشی خود دستگاه های دیگر نظیر تلویزیون و کامپیوتر شخصی و رادیو را از راه دور کنترل کنید.

 با استفاده از برنامه ی ضبط صدا (Sound Recorder) می توانید بدون محدودیت زمانی صدا را ضبط کرده و به عنوان زنگ گوشی استفاده کنید. همچنین امکان ضبط مکالمات نیز از این طریق وجود دارد که البته هیچ محدودیتی جز میزان حافظه ی خالی برای ضبط صدا ندارید.          

بازی ها

در W580i دو بازی Sims2 وlumines Block Challenge   وجود دارد.         

Organizer

این بخش عملکردهای مختلفی دارد. تقویم موجود در این قسمت به سه شکل هفتگی، ماهانه و روزانه قابل مشاهده است. در تقویم روزانه لیست تمام وقایع و یادآورها دیده می شود. کار کردن با این برنامه بسیار ساده است به طوریکه شما می توانید برای تمام وقایع نام، مکان وقوع و مدت آن ها و نیز تکرار وقایع را مشخص کنید؛ این تکرار ممکن است روزانه، ماهانه یا سالانه باشد. یادآورها حتی اگر گوشی خاموش باشد نیز فعال هستند.

در لیست وظایف تنها تماس های تلفنی و یادآور وجود دارد که این سادگی به نوبه ی خود مفید و کارآمد است. در تقویم W580i با وارد کردن یک کلمه یا بخشی از آن امکان جستجو در میان وقایع ثبت شده وجود دارد که سرعت آن حتی با داشتن 100 ورودی بسیار بالاست.

یادداشت ها: در این گوشی امکان نوشتن یادداشت وجود دارد که البته طول آن محدود بوده و تنها با کلمه ی اول متن، تیتر آن ها نمایش داده می شوند.  

ساعت زنگ دار: در این قسمت شما می توانید تا 5 زمان متفاوت را در ساعات مختلف روز یا هفته به صورت دستی تنظیم کنید. همچنین می توانید در کنار آن یک عکس یا نوشته قرار دهید تا موقع زنگ زدن نمایش داده شود.           

تایمر/ کورنومتر: تنظیمات این قسمت کاملاً استاندارد است. در بخش سرگرمی برنامه ی خاصی برای محفوظ نگه داشتن کدهای رمز شخصی و نیز برنامه ی ماشین حساب وجود دارد.  

WAP

جستجوگر نسخه ی 2 گوشی W580i سونی اریکسون دارای یک منوی مجزاست و امکان اتصال امنی به اینترنت را فراهم می کند که از این طریق می توانید عکس های زمینه، تم ها و زنگ های جدید موجود در وب سایت اصلی گوشی را دانلود کنید. جستجوگر استاندارد تمام گوشی های سونی اریکسون Net Front است که امکان نمایش صفحات وب تک ستونی و HTML را ایجاد می کند. این برنامه بهترین جستجوگر در نوع خود است ولی با توجه به محدودیت گوشی ها و اینکه دسترسی به اینترنت از اهداف اصلی تلفن همراه نیست، اغلب برای ارتباط دائمی با اینترنت از PDA یا لپ تاپ استفاده می شود. 

لازم به ذکر است که صفحات HTML با فرمت های پیشرفته یا حجم بیش از 500 کیلوبایت قابل اجرا در W580i نیستند. به طور کلی با اینکه این جستجوگر کاملاً استاندارد است ولی برای گوشی تلفن همراه Opera Mini مناسب تر می باشد. 

تنظیمات

این بخش شامل تمام تنظیمات مربوط به گوشی است از جمله نمایش ساعت در حالت استندبای و اندازه ی فونت و غیره در این بخش قابل تنظیم است.

مدیریت فایل، حجم حافظه

حافظه ی داخلی گوشی 16تا18 مگابایت است که بخشی از آن مختص دفتر تلفن و لیست تماس ها می باشد. در حافظه ی جانبی M2 نیز می توان عکس ها، ویدئوها و برنامه ها را ذخیره کرد. با استفاده از برنامه ی مدیریت فایل می توان فایل ها را طبقه بندی کرد. به این ترتیب چه کابل داشته باشید چه نداشته باشید می توانید فایل های خود را در گوشی از طریق برنامه ی مدیریت فایل، مدیریت کنید. طبقه بندی فایل ها می تواند بر اساس تاریخ، نوع و حجم باشد. در بخش Gallery گزینه ی جدیدی به نام Time line وجود دارد که با فعال کردن آن در بالای صفحه نام ماه ها نمایش داده می شود. با انتخاب هر ماه لیست تمام عکس هایی که در آن ماه ذخیره شده قابل مشاهده است. با دوباره فشردن کلید روی نام هرماه می توانید لیست روزانه را نیز ببندید.

برنامه ی پخش ویدئو

این گوشی برای پخش ویدئو منوی جداگانه ای دارد و از جمله ویژگی های آن، پخش کلیپ ها با فرمت QVGA با سرعت 30 فرم در ثانیه، قابلیت پخش تند فیلم و تنظیم اتوماتیک فیلم های با رزولوشن بالا متناسب با اندازه ی صفحه نمایش را می توان نام برد. مهمترین ویژگی این بخش امکان جداکردن برخی از فرم های فیلم و ذخیره ی آن ها به عنوان عکس است.

 رادیو

در این قسمت می توان طول موجهای 20 ایستگاه  رادیویی را در حافظه ی گوشی ذخیره کرد. رادیوی W850i همچنین مجهز به ویژگی RDS و جستجوی اتوماتیک طول موج است. به طور کلی رادیوی این گوشی از نظر کیفیت در حد رادیوی K750i می باشد.  

Track ID

این گوشی نیز مثل W610i سونی اریکسون دارای سرویسTrack ID  است و هنگامی که به یک موسیقی در رادیو گوش می کنید یا از طریق میکروفون آن را ضبط می کنید می تواند نام آهنگ را برای شما پیدا کند. معمولاً 3 تا 4 ثانیه پس از شروع موسیقی به وب سایت Grace Note متصل می شود و اطلاعات مربوط به آن را در اختیارتان قرار می دهد بر خلاف سایر مدل ها، W580i امکان خرید اینترنتی موسیقی را نیز فراهم می کند.            

برنامه ها

گوشی W580i مجهز به برنامه ی Music Mate2 است که می تواند اطلاعاتی درباره ی آلات مختلف موسیقی در اختیار کاربر قرار دهد. برنامه ی دیگر گوشی Walk Around the Globe نام دارد که فاصله- ی شما را تا هر نقطه ی جهان و نیز اطلاعاتی درباره ی کشورها را نشان می دهد.   

واکمن نسخه ی 2.0

برنامه ی پخش موسیقی واکمن به رنگ نارنجی، سفید یا سیاه بوده و دسترسی به آن بسیار آسان است زیرا با یک بار فشردن کلید نارنجی رنگ واکمن برنامه فعال می شود. این گوشی تمام فایل های موسیقی را در حافظه ی جانبی گوشی ذخیره می کند و فرمت های MP3، AAC، AAC+، E-AAC+، WAV و m4a را پشتیبانی می نماید. در این برنامه هیچ محدودیتی در مورد خواندن موسیقی هایی با سرعت انتقال اطلاعات مختلف وجود ندارد ولی کمپانی سرعت 192 کیلو بیت در ثانیه را پیشنهاد می کند.

در این بخش تمام موسیقی ها بر اساس پارامترهای زیر طبقه بندی می شوند:

-     خواننده: این برنامه یک لیست کلی از تمام خواننده ها به ترتیب حروف الفبا نشان می دهد؛ امکان جستجو در لیست هم وجود دارد.

-          آلبوم ها: این برنامه تمام آهنگ ها را بر اساس نام آلبوم ها طبقه بندی می کند.

-          آهنگ ها: در این قسمت تمام آهنگ ها بر اساس نام طبقه بندی شده اند.

-          ژانر: این طبقه بندی بر اساس انواع مختلف ژانر نظیر Hip Hop، Jazz، Blues و غیره صورت گرفته است.

-     لیست دلخواه: این لیست توسط خود کاربر ایجاد شده  و به دو طریق یا در خود گوشی و یا هنگام اتصال به کامپیوتر از طریق USB تنظیم می شود.

-     در منوی افقی بالای صفحه، نه تنها لیست آلبوم ها بلکه لیست خواننده ها و آهنگ ها را می توان پیدا کرد. در این بخش امکان جستجو نیز وجود دارد. همچنین می توانید گوشی را طوری تنظیم کنید که در هنگام پخش موسیقی، امکان نمایش تصویر آلبوم یا رقص نور وجود دارد.

در برنامه ی پخش موسیقی W580i می توان با انتخاب یک گزینه فقط چند ثانیه اول هر آهنگ را گوش کرد. هندزفری HPM-70 با داشتن یک جک 3.5 میلی متری بهترین نوع هدفون در بازار است. W580i مجهز به OMADRM نسخه 2 است که می تواند از طریق اتصال به فروشگاه های آنلاین آلبوم های موسیقی را خریداری نماید.

 در نهایت

با وجودیکه صدای زنگ گوشی   W580iپلی فونیک  72 کاناله است ولی در مقایسه با سایر مدل های سونی اریکسون از کیفیت چندان خوبی بر خوردار نیست. صدای بلندگوها هم متوسط است ولی در بیشتر موقعیتهای شلوغ به خوبی شنیده می شود. قدرت لرزاننده در پروفایل Silent گوشی متوسط است و گاهی اوقات کاربر متوجه تماسها نمی شود. با این همه صدای مکالمات این گوشی بسیار خوب و برای هر دو طرف قابل شنیدن می باشد. گوشی W580i سونی اریکسون آگوست امسال با قیمت متوسط 340 یورو، عرضه شده است، که با توجه به قیمت آن به صورت انبوه تولید نخواهد شد؛ البته باید گفت که در مقایسه با فروش گوشی های W710i و W850i این گوشی نیز مشتریان خاص خود را خواهد داشت. این گوشی از نظر قابلیت و قیمت رقبای زیادی ندارد؛ تنها رقیب آن سامسونگ E740 است. گوشی های موتورولا هم از نظر قیمتی ارزان تر هستند و در جایگاه متفاوتی قرار می گیرد. با همه ی این توضیحات می توان گفت که گوشی W580i سونی اریکسون به نوبه ی خود گوشی خوب و قابل قبولی است.  


مطالب مشابه :


سونی اریکسون W580i

قیمت موبایل - سونی ها از پیش ضبط شده نیستند. سونی اریکسون نیز برنامه ی ماشین
سونی اکسپریا اس‌ال

سلطان ماشین - سونی اکسپریا اس‌ال قیمت (تومان) ضبط صدا: بله
سامسونگ L700

قیمت موبایل سامسونگ سونی سایر گزینه های منوی Organizer شامل ضبط صوت ، ساعت جهانی ، ماشین
سونی اکسپریا اس پی - میانه‌ای در اوج

های خوش‌قیمت سونی اما با فرض شامل ضبط‌کننده صدا، ماشین‌حساب
مروری بر گوشی Nokia N86

قیمت موبایل سامسونگ سونی از این ویژگی N86 دیگر نیازی به داشتن CD Changer در ماشین خود
برچسب :